Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wzorcowa Instlacja Co I Cwu Dla Domu, Dwa Kotły, Podłogówka I Grzejniki


matkor

Rekomendowane odpowiedzi

Po rozmowach z kilkoma instalatorami (po części sprzecznych), dalej po przeczytaniu dziesiątków wątków o zbliżonej tematyce, chciałbym prosić forumowiczów o komentarze i uwagi, co pozwoli dopracować wzorcowy schemat instalacji ku potmoności.

Założenia:

 

Dwa źródła ciepła: kocioł węglowy oraz drugi (kocioł gazowy/pompa ciepła)

Automatycznie po wygaśnięciu węglowego, ma się włączać gazowy/PC.

W razie awarii jednego kotła, instalacja ma działać z drugiego.

Grzanie CWU dla 5 osób, dwa piętra podłogówki (40m² i 70m²) sterowanej całościowo, trzy pietra grzejników z głowicami termostatyczymi.

 

Z tego co przejrzałem, w większości przypadków rozwiązaniem jest szkic schematu jak poniżej ( całość układ zamknięty, kotły równolegle, wymiennik dwupłaszczowy (140l) zasilany z pionu, osobne pompy na obwody grzejnikowe i podłogówki)

post-21344-0-82263300-1402610473_thumb.jpg

Na razie chodzi mi o ustalenie hydrauliki, a potem mam zamiar dodac resztę detali.

Proszę o komentarze czy taki układ ma sens i czy będzie dział dobrze?

Z góry dziękuje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już to robiłbym to na sprzęgle dwa obiegi podłogówka i grzejniki , osobny obieg na CWU zasilany z pieca gazowego  , wywaliłbym trójdrożny przy grzejnikach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już to robiłbym to na sprzęgle dwa obiegi podłogówka i grzejniki , osobny obieg na CWU zasilany z pieca gazowego  , wywaliłbym trójdrożny przy grzejnikach

Po co od razu sprzęgło? - nie wiadomo jaki kocioł gazowy - tu trzeba precyzyjniejsze założenia i oczywiście prawidłowe połączenie poszczególnych elementów układu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wielki masz dom ze dwa źródła ciepła ,a do 5 osób badziewny zasobnik 140l bo coś nie rozumiem

Dom energooszczędny 190m² + piwnice. Zapotrzebowanie na grzanie obliczone na maks 12kW. Dwa źródła ciepła chce dla bezpieczeństwa i w razie awarii. Ten węglowy to ma być prosty dolniak 15kW odpalany gdy się będe nudził na mrozy/w razie awarii. Główne źródło ciepła i wygody to ma być piec gazowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to tylko gazowy najmniejszy jaki jest np 11kW z Wolf lub 18kW ze względu na ciepła wodę a w razie awarii to farelka 3kW a nie kotłownie w budynku energooszczędnym budować ,co do proponowanej instalacji to porażka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bzdura.

popraw się - poczytaj podobne tematy na tym forum

To mnie załamałeś, bo czytałem całkiem sporo ostanio na tematy CO.

Schemat zasilania grzejników/ podłogówki i CWU wziąłem z wzorcowego https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/17533-proszę-o-pomoc-schemat-instalacji-do-oceny/ , tyle że usunąłem pompe zasilania CWU (wg mnie pompa na kotłach będzie spełniała jej rolę)

Zasialnie kotła węglowego zmieniłem na wersję z pompą i termostatycznym zaworem trójdrożnym na zasilaniu (http://www.esbe.eu/pl/pl-pl/zastosowania/paliwo-stale/solid-fuel-3), bardziej do mnie przemawia płynna regulacja powrotu niż wł/wył pompy jak było w originalnym schemacie.

A schemat wpięcia dwu źródeł na zaworach róznicowych wziąłem z http://www.dobregrzanie.com/infr_artykuly.php#02a_ur .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to tylko gazowy najmniejszy jaki jest np 11kW z Wolf lub 18kW ze względu na ciepła wodę a w razie awarii to farelka 3kW a nie kotłownie w budynku energooszczędnym budować ,co do proponowanej instalacji to porażka

Koszt farelek aby mieć naście kW + ciepłą wodę będzie chyba zbliżony do prostego kotła węglowego z pompką i 2 zaworami róznicowymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobny obieg na CWU zasilany z pieca gazowego 

Wtedy nie zagrzeje CWU z węglowego?

 

, wywaliłbym trójdrożny przy grzejnikach

Załóżmy że w ramach oszczędności chciałbym odpalić węglowy na weekend, a nie chciałbym aby na grzejnikach było 80C, to chyba lepiej mieć możliwość przemieszać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt farelek aby mieć naście kW + ciepłą wodę będzie chyba zbliżony do prostego kotła węglowego z pompką i 2 zaworami róznicowymi?

nie demonizuj

dom to nie namiot a zabezpieczanie sie na wojnę kotłem węglowym to juz chyba przegięcie bo idąc tym tokiem myślenia to jeszcze dwa agregaty prądotwórcze do tego 2 cysterny paliwa i w razie W cyganek jądrowy ... proponuje sie skupić na jednym porządnym kotle i do tego prosta kotłownia która może być jednocześnie pralnią ,w tej kotłowni zasobnik ,jeden mieszacz pompowy do podłogówki ,grzejniki i zasobnik sterowany z kotła i obsługiwany z kotła i to wszytko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie załamałeś, bo czytałem całkiem sporo ostanio na tematy CO.

Schemat zasilania grzejników/ podłogówki i CWU wziąłem z wzorcowego https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/17533-proszę-o-pomoc-schemat-instalacji-do-oceny/ , tyle że usunąłem pompe zasilania CWU (wg mnie pompa na kotłach będzie spełniała jej rolę) - to całkiem inny schemat , jest 1 kocioł 

Zasialnie kotła węglowego zmieniłem na wersję z pompą i termostatycznym zaworem trójdrożnym na zasilaniu (http://www.esbe.eu/pl/pl-pl/zastosowania/paliwo-stale/solid-fuel-3), bardziej do mnie przemawia płynna regulacja powrotu niż wł/wył pompy jak było w originalnym schemacie- na paliwo stałe zaleca się zawór stałotemperaturowy i bufor

A schemat wpięcia dwu źródeł na zaworach róznicowych wziąłem z http://www.dobregrzanie.com/infr_artykuly.php#02a_ur .  na tej stronie są też błędy a zaworów różnicowych to nie znalazłem.

te wszystkie schematy są mniej więcej w porządku, ale ty je poprzerabiałeś wg własnych koncepcji, pododawałeś dodatkowe elementy i wyszło to co teraz koledzy na fleki biorą. :D

zacznij od wyboru kotłów - dolniaków na węgiel jest mało - raczej potrzebny jest kocioł max mocy 12kW, 15kW to za dużo, dodatkowo dopuszczony do pracy w układzie zamkniętym.

Może jakiś Dakon prod czeskiej lub jego "klon"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy że w ramach oszczędności chciałbym odpalić węglowy na weekend, a nie chciałbym aby na grzejnikach było 80C, to chyba lepiej mieć możliwość przemieszać?

Tu masz racje - ja np na co dzień palę pelletem, ale też w wolne dni palę w drugim kotle drewnem, które mam za darmo i oszczędność jest, natomiast co temp na grzejnikach to masz przecież zawory termostatyczne na grzejnikach.

Co do palenia w kotle na paliwo stałe to trzeba mieć możliwość ciągłego odbioru ciepła np bufor lub basen rekreacyjny ;)  aby nie przegrzać kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dolniaków na węgiel jest mało - raczej potrzebny jest kocioł max mocy 12kW, 15kW to za dużo, dodatkowo dopuszczony do pracy w układzie zamkniętym.

To już ustaliliśmy przy okazji mojego pierwszego pytania na tym forum.

 

KSGW Zgoda 15kW (podobno dobry dolnego spalania)

Z miarkownikiem Honeywell FR124.

Dopuszczony do 2 bar.

 

Jest też wersja 10kW, ale trochę się obawiam: 12kW zapotrzebowania domu to jeśli nikt się gdzieś nie pomylił, przy obliczeniach i wykonastwie. Z drugiej strony będzie gazowy, a podobno kotly 10kW potrafią dac więcej niż ich moc nominalna, tyle że mniej efektywnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co temp na grzejnikach to masz przecież zawory termostatyczne na grzejnikach.

 

Ale o ile dobrze rozumiem ich zasadę działania, to majac 80 st. C w obiegu, jak spadnie temperatura w pomieszczeniu, to grzejnik się wypełni do tych 80 st .C zanim znów termostat zamknie (bo pomieszenie się nie zagrzje tak szybko)? I bedą wysokie zmiany temperatury w pomieszczeniu, bo ten 80 stopniowy grzejnik dobrze nagrzeje przy zerze za oknem.

Jeden z instalatorów tłumaczył mi żeby przemieszać grzejniki przy kotle węglowym, inni ten aspekt olewali ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór termostatyczny otwiera się stopniowo i woda o wyższej temp miesza się w grzejniku z wodą zimniejszą.

Przy grzaniu kotłem na paliwo stałe i zerze za oknem to trzeba uważać aby kotła nie ugotować, jak masz palić w wolnym czasie to lepiej dokładać po trochu niż zasypać kocioł na full gdyż wtedy zawór 3-d na mieszaniu wody na grzejniki też nie pomorze - tu idzie o odbiór ciepła z instalacji i to nie jest istotne gdzie jest zawór ograniczający temp.

 

zawór 3-D na grzejniki ma sens gdy nie ma zaw termostatycznych na grzejnikach np w starych instalacjach lub przy sterowaniu pogodowym temp grzejników, ale wtedy trzeba automatykę i siłownik do zaworu 3-d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A schemat wpięcia dwu źródeł na zaworach róznicowych wziąłem z http://www.dobregrza...kuly.php#02a_ur . na tej stronie są też błędy a zaworów różnicowych to nie znalazłem.

Są zwrotne. W mojej skromnej edukacji różnicowy to b. czuły i mniej szczelny zwrotny?

Rozumiem że za pompami mogą i powinny być zwrotne?

W obiegu kotła węglowego wstawiłem różnicowe aby płąszczowe CWU działało grawitacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są zwrotne. W mojej skromnej edukacji różnicowy to b. czuły i mniej szczelny zwrotny?

Rozumiem że za pompami mogą i powinny być zwrotne?

W obiegu kotła węglowego wstawiłem różnicowe aby płąszczowe CWU działało grawitacyjnie.

Grzanie CWU nie działa grawitacyjnie - masz pompę na powrocie na kocioł to ona napędza całe grzanie zasobnika. a w kole gazowym też masz pompę lub montujesz ją za kotłem osobno na potrzeby CWU - czyli kolejne wymysły! niezgodne ze schematem.

Wywal to wszystko i połącz wg zasad lub sprawdzonych schematów , dodatkowo zasilanie awaryjne np UPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.