Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Adaptowanego Poddasza


tsa78

Rekomendowane odpowiedzi

mam taki problem u kuzyna .Adaptuje poddasze i jest kłopot z jego najbliższymi którzy mieszkają poniżej i teraz nie chcą aby wpinać się do ich systemu co i cwu.Więc muszę cos sprytnie wymyślić i doradzić w tej kwestii.Proszę o jakieś popowiedzi.

Poddasze około 60 m2(1 pokój,1 łazienka i otwarta kuchnia z salonem)a za kilka lat dojdzie jeszcze kolejny pokój.Izolacja wełną w dachu i sciankach kolnakowych po 20 cm.Wspólna wewnętrzna  klatka schodowa z dołączonym piętrem które jest ogrzewanewęglowo i tam zawsze jest ciepło.

Przedstawiłem kuzynowi kilka rozwiązań a  po roku mieszkania człowiek mądrzejszy i wtedy ewentualnie przejść na inny tryb ogrzewania.

1.Prądem bo nie trzeba dużego nakładu na początek choć wiem że potem drożej wychodzi,ale na początek będzie wiedział
jakie ma zapotrzebowanie na ciepło.
 Myślę że  3 grzejniki panelowe z termostatem powinny wystarczyć.
Wiem że prąd najdrożej wychodzi ale może w tym przypadku może to być dobry pomysł bo ciepło klatką
poleci do góry i wystarczy tylko dogrzewać pomieszczenia.Ewentualnie można jeszcze dostawić kozę i obudować szamotem
 i rozprowadzić ciepłe powietrze po poddaszu.
Widziałem też jeszcze kiedyś że ludzie  ogrzewali dom klimatyzatorem czy też kurtyna powietrzną.co o tym sądzicie?

Woda cwu ogrzewać termą.

Prąd (grzejniki + terma)3 tys

2. Gaz
koszt (projekt+piec+komin+grzejniki+instalacja pex ) min 10 tys

3.Paliwa stałe(węgiel +drewno)
koszt (kocioł+komin stalowy izolowany po elewacji 10 mb+bojler+grzejniki+instalacja pex na poddaszu z
zaworem 3d a do rozdzielacza stal ) min 10 tys

Jeżeli ktoś może coś dodać z własnego doświadczenia to proszę o podpowiedz.
Pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tak mały lokal to tylko elektryka + kominek lub koza .

Można grzać klimatyzatorami z funkcją PC ale to koszt ok 6tys/szt a trzeba 2 szt + grzejnik do łazienki - zaletą jest małe zużycie prądu i klima w lecie co może być bezcenne na poddaszu.

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastosować dobrą izolację np wełna rocton 20-25cm prasowanej

do tego dwa zasobniki np sgws jeden do wody np 100l i drugi 140 l z grzałką 4,5-6kW i dryga taryfa do tego lub grzejniki sterowane pwm elektroniczne połączone w pogodówkę i tyle ,tylko moc ttreba przyłaczyć albo z 10kW na 3 fazach albo z 12kW na jednej fazie w zależności jakie sa możliwości w tym budynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no może być jedna byle moc dali ale łaski nie robią na jednej fazie do 63A max jeśli nie ma sieci 3 fazowej ale tu myślę że 40A i będzie spokojnie żeby grzać w drugiej taryfie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pietro niżej są 3 fazy więc to zależy tylko co zrobi eleltryk czy podejście zrobi na 1 czy na trzy fazy od przyłącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zależy o co zawnioskujesz do dostawcy Energi

chyba że będziesz pobierał prąd od kogoś to wtedy masz to co ustalisz z właścicielem licznika i to co zrobi ci elektryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byłaby druga taryfa to nie warto bawić się grzałką i grzejnikami, wystarczą piece akumulacyjne z rozładowaniem dynamicznym, załączane podczas taniego prądu.

Należy tylko policzyć ile trzeba mocy na ogrzanie pomieszczeń i na grzanie pieca, aby się naładował podczas okresów taniej energii.

Na stronie firm dostawców takich pieców są odpowiednie wzory lub tabele doboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej kolejności trzeba wystąpić do rejonu energetycznego o warunki przyłączenia wskazując, że potrzebujemy x kW na jednej fazie lub x kW na 3 fazach. Sprawdzą główne przyłącze do budynku zsumują zamówione moce przez pozostałych mieszkańców i dadzą odpowiedź typu: można wykonać przyłącze w punkcie X z mocą Y. Bez tego ani rusz. Przelicz wpierw ile kW mocy potrzebujesz i składaj wniosek do energetyki. To nic nie kosztuje. Płacisz dopiero wtedy kiedy podpiszesz umowę przyłączeniową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak wszyscy zgodni że wtym wypadku prąd to dobra decyzja.

 

Dodatkowo dziś demontuje u mnie w domu piecokuchnie z płaszczem wodnym kalvis 4 sb która stoi nieużywana od 3 lat  i pomyślałem że może ją trochę przerobić i by z tego wyszedł jakiś kocioł albo kominek z PW. Myślałem tez że może by wcisnąć ja do kuzyna ale  nie chce mu  robić  kotłowni na poddaszu bo ja to przerabiałałem przez 2 lata na sobie w kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.