Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Okresowe Podgrzewanie Wody W Bojlerze - Piec Z Podajnikiem


robertokot25

Rekomendowane odpowiedzi

ja wysmarowałem cortaninem http://allegro.pl/cortanin-f-odrdzewiacz-antykorozyjny-na-rdze-5-l-i4498998967.html 5l starczy mi na 5lat :) , mam zimną piwnice i jak były upały to kocioł pocił się i rdzewiał , obecnie jest ok. jest wysmarowany i pozamykany, dodatkową jest przepalane w starym kotle ds na cwu 2-3 razy w tyg. więc co się skropli to i pewnie wyparuje. na następne lato spróbuje  nie wygaszać, lepiej niech kocioł spali te 3-4 kg miału na dobę i mieć spokój, tylko będzie trzeba monitorować stan komina /nie mam wkładu/ tak więc nie wiem czy mi to przejdzie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ponownie, małe posumowanie kosztów Bojler elektryczny vs Piec z podajnikiem :

 

- Bojler zużywał około 7-8kW na dobę - licząc 7,5kW daje nam 4,5zł na dobę i 135zł na miesiąc (bojler 100L, grzałka 2000W, 4 osoby, na bojlerze ust. około 42-45C

 

- Piec z podajnikiem na ekogroszek, ust. na 55C i tyle samo na bojler : zasypane 25kg Ekoretu (oryginalne worki 940zł/T) - starczyło na 105 godzin czyli 5,712kg na dobę co daje 5,36zł i na miesiąc : 160,8zł + prąd 14zł na (dmuchawę, podajnik i pompka 25W - chodzi cały czas) - czyli razem 174zł

 

Wychodzi 40zł na korzyść bojlera, ale przetestuje jeszcze piec z wyższa mocą palnika i zobaczę, bo teraz miałem :

 

1- pod. 5s, pauza 30s, obr. went. 5 (skala od 2 do 10), przesłona uchylona na 2cm, podtrzymanie co 50 minut, praca w podtrzymaniu 20s (went. i podajnik), histereza 1C

 

a teraz będzie tak :

 

2- pod. 5s, pauza 15s, obr. went. 7 (skala od 2 do 10), przesłona uchylona na połowę, podtrzymanie co 50 minut, praca w podtrzymaniu 20s (went. i podajnik), histereza 1C

 

Ogólnie co zauważyłem do piec jest długo w podtrzymaniu i przez ten czas żar wygasa i jak piec przejdzie w tryb praca to musi sporo razy podać że się na nowo rozpalił... może zmniejszyć podtrzymanie na 30 minut i czas pracy w podtrzymaniu? mniej ustawić się nie da niż 30 minut (sterownik zwykły OGNIK bez CWU)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już kiedyś to policzyłem i nijak mi wychodzi , że najtaniej jest grzać prądem.

Grzałka pracuje szybko cicho i bezobsługowo.

Próbowałem grzać kotłem również przewymiarowanym(który kocioł nie jest przewymiarowany w lato) i nijak to się nie kalkuluje.

Timon lubie twoje posty , a szczególnie kampanie (nie kupuj za dużego pieca!!) , ale 1.3 kg/dobe ?

Ja cię proszę .

MI 100kg zasobnika starczało na 20 dni tj 5 kg / doba (miał 23 lub 27) , przedmuchy z podawaniem  co 1.5h na 3 min (piec non stop w podtrzymaniu)

Wyliczyłem, że przy koszcie z transportem za miał 450zł + prąd potrzebny to obsługi pieca to doba ogrzewania wychodzi ok 3zł.

Natomiast grzałka zużywa mi srednio ok 3 kwh

Licząc 1 kwh z wszystkimi opłatami 0.50gr Bilans jest lepszy dla grzałki

Mam podobne zdanie ,ze prądem wychodzi taniej  i wygodniej, ale w moim przypadku używam przepływowego ogrzewacza wody ( na siłe).. Wodę mam goracą kiedy potrzebuję... Moje rachunki za prad w okresie letnim sa identyczne jak w zimowym ( zimą uzywamy więcej oświetlenia, komputerów i takich tam, więcej siedzimy w domu i to mniej wiecej równoważy zużycie pradu) kiedy to wode mam z bojlera 120 litrów podłączonego zaraz za kotłem...Ale nie kazdy ma w domu "siłe"...Mój ogrzewacz ma 18 kw... Piec wygaszam na lato.... Kotłownie mam na parterze w domu ( kotłownia posiada dwa okna 100x50 cm) tak ze jesli chodzi o wilgoć w kotłowni jest jej dużo mniej niż w kotłowniach w piwnicy... kotła nigdy nie zamykałem szczelnie i nigdy nie było w nim wilgoci i kropel wody na ściankach... Ale tak jak pisałem jest to zasługa odpowiedniego pomieszczenia  z odpowiednią wentylacją w którym mam także cały zapas wegla ( 8 ton).... Ale zacząłem pisać nie na temat, więc już kończę... Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie średnie dobowe zużycie to 3kg węgla po 800zł/tona

daje to 2,4zł dziennie czyli 72zł/miesiąc

od początku okresu letniego nas liczniku pod który podpięty mam kocioł z osprzętem jest około 33KWh, myślę że sezon letni zamknę w 40KWh(0,65zł/KWh u mnie z faktury) da to koszt 26zł za sezon letni

grzeję w trybie lato od połowy kwietnia

 

zastanawiam się zatem czy grzanie prądem CWU u mnie ma jakiś sens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TIMON120777 - u ciebie pewnie nie, ale u mnie widać różnicę na korzyść grzania prądem, jeszcze ustawiłem kociołek na innych ustawieniach i mam jeszcze inne ekogroszki do testu : Pieklorz z Piekar, Retopal i czeski Ledvice bo jakość tego EKORETU sporo już spadła, kiedyś się spalał jak popiół z papierosa - a palę nim od kilku lat, a teraz trafiają się kamienie, żużle, nawet czasem koksuje.... u mnie sama pompka od CWU (25W), która działa cały czas pobierze prądu za 10zł na miech.... a jeszcze jakby wyczyścić grzałkę z kamienia lub by wymienić (nic nie ruszane od 8 lat) to może bojler jeszcze by mniej zużywał kW....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie CWU grzane 2 razy w ciągu doby i tylko na ten czas się pompka CWU załącza

nie chce mi się siedziec i obserwować dokładnie ale samo grzanie pochłania około 1,8kg węgla a reszta czyli około 1,2kg idzie na podtrzymanie.

gdyby zatem zużycie wynosiło tylko około 2kg czyli przy kiepskiej sprawności latem około 8KWh z tego wegla to prąd by mi wyszedł 8*0,65=5,2zł/dobę czyli nadal ponad 2 razy więcej,

 

jednak zużycie CWU jest mocno indywidualne i kazdy dobiera swój najlepszy sposób grzania ciepłej wody latem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TIMON120777 - jakie masz ustawienia kotła?, może mam za długie podtrzymanie (50 minut - wyżej podałem ustawienia kotła) teraz na tych nowych ustawieniach czyli krótsza o połowę pauza (15s) i większy nadmuch palnik osiąga konkretny płomień i przebija zadaną temp. do 58,3C, na ust. gdzie pauza była 30s kocioł bardzo długo chodził w trybie praca i palnik nie mógł się konkretnie rozpalić... malutki płomień..palink nie ma z czego uderzyć (długo w podtrzymaniu.. żar wygasa.. schodzi niżej...ogólnie taka kiszonka).zadaną temp. przebijał do 56,8-57,3C....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam Brucera starego po wielu przeróbkach, teraz mój palnik ma myślę nie więcej niż 25KW mocy, mam też zapewne inny skok ślimaka i podaje inną ilość opału na sekundę(około 5gramów)

ustawienia to podawanie 3sek, przerwa 39sek i nadmuch 65%

nie wiem dokładnie jaka jest przerwa podtrzymania i co ile robi przedmuchy bo wylicza to algorytm sterownika.

z tego co przed chwilą podejrzałem to zostało do podania dawki paliwa 3900sek czyli jakieś 65 minut, podejrzewam że kocioł wyłączył się niedawno bo teraz przypada wieczorne grzanie CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TIMON120777 - uu Ty masz podawanie vs pauza 1/13 jak bym u siebie dał takie coś to nie uzyskał bym żadnego żaru i płomienia na palenisku.. ( z pustego i Salomon nie naleje - wentylator nie nadmucha jak nie ma kopczyka o porządnego żaru na palenisku) no ale Ty masz inny palnik, ślimak i sterownik...
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mimo tak niskiej mocy kopiec mi nie schodzi w dół palnika i "rozdmuchanie" ogniska nie trwa zbyt długo

miałem mocniejsze nastawy ale wtedy mi za mocno przeciągał w górę w podtrzymaniu. teraz jest optymalnie moim zdaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój palnik to BRUCER cały żeliwny,  zatem inny skok ślimaka do tego motoreduktor robiący 2,9 obrotu na minutę i różnica wychodzi dość wyraźna.

dlatego staram się unikać podawania ustawień bo wiem że to nic nie daje. każdy musi dopasować do tego co w jego kotłowni stoi 

często czytam posty ludzików piszących że u nich przy takich samych nastawach jest źle i sie dziwią dlaczego.

zwyczajnie zbyt wiele zmiennych zarówno w konstrukcji jak i w opale.

mozna zatem wskazać kierunek ale nie mozna podac gotowca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak napisałeś, ale u mnie wygląda na to że lepiej zapłacić wyższy rachunek do ZE niż do kopalni ale zobaczymy po testach na inny ust. i na innym grochu, mój kocioł ma pow. grzewczej 4m2, palnik 25kW (zwykła retorta i fajka) więc mocno przewymiarowany... i w tym pewnie tkwi spore zużycie latem do CWU.. musi siebie też ogrzać :)

 

ślimak taki mam :

http://www.domer.pl/slimak-stalowy-do-podajnika-p-25-kw-830-mm.html

 

podajnik chyba taki :

 

http://www.domer.pl/podajnik-slimakowy-domer-uklad-naweglania-kotla-25-kw.html

 

Dmuchawa podobna do tej :

 

http://www.domer.pl/dmuchawa-do-kotla-wentylator-rms-120-ds-z-przewodem-0-65-metra.html

 

redukcja : 1250

prędk. obr. :1,1

 

czy 1,1 - to jest 1,1 obrotu na minute ?

 

Może jakieś porady dla takiego podajnika??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz coś doradzić co do ustawień (zima/lato) - jesli masz podobny zestaw (kocioł Witkowski KMB-R z 2006r. z wymiennikiem pionowym)? mój OGNIK ma ograniczone możliwości ustawień, Histereze w trybie serwisowym mogę ust. inną np. wyższą, podtrzymanie mogę 30-99 minut, podawanie/dmuchawa w podtrzymaniu mogę 5-90s....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój palnik ma moc 50kW , Kocioł 38 kW ,podajnik ślimakowy mamy podobny, sterownik ST-37 .

Nastawy mogę podać ale i tak nie przydadzą się.

Histereza to na raczej na zimę ,ja nie używam mam ustawioną na najmniejszą.  

Z wykresów wynika że kocioł włącza się około 30 x na dobę. 

Podawanie 6 s

Przerwa 165 s

1 : 27,5

Podtrzymanie się nie włącza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam tak czytam ile zużywacie tego opału to też zależy kto ile wody zużywa,jeden ma prisznic drugi wanne a trzeci jacuzzi moje zużycie wody w domu to 10 kubików 2 osoby dorosłe i 1 dziecko które dość długo bierze prisznic wanny brak zmywarka podłączona do ciepłej wody

.I tak kocioł 12kw z podajnikiem + podgrzewacz dwuplaszczowy 140L temperatura na kotle 55st. histeza 3st. podgrzewacz ma 45st. histeza 3st. Zużycie ekogroszku to 30 kg na 9-10 dni jest to piast workowany po 30 kg w worki na składzie płace 22,50 za worek to po podliczeniu 68zł nie są to aż tak duże koszty ciepłej wody + prąd.

Zastanawiałem się nad grzałką ale brak czasu na kupno i montarz  no i raczej to nie bedzie taniej ,moje ustawienia to czas podawania 5s czas przerwy 110s wentylator 45 % brak przesłony, podtrzemanie to podawanie 10s mniej sie nie da ustawic przerwa to 60 minut  i wentylator w podtrzymaniu to 10 sec pracy moc 40 % a przerwa 30 minut wegiel dobrze wypalony raz w tygodniu czyszczenie pieca polega na zeskrobaniy blachą na rączce sadzy mam poziome kanały trwa to 2 min no i popiół raz na miesiąc.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę obserwowałem i u mnie wyszło tak:

 

od 14.08  do 20.08.  paliłem groszkiem, samo CWU 250L  wyszło ok .18-19kg groszku.

Czyli 6dni,  ok .3kg na dobę.

Później dosypałem tańszego węgla ale nie wiem czemu przesypał mi dwa razu do popielnika trochę węgla, i nie palił się na całej retorcie. W tym miejscu co sie nie żarzył to przesypał chyba. Nie wiem bo nie było mnie w domu wtedy 3 dni.

 

Natomiast w między czasie przyjechał instalator z Tauronu i zmienił mi taryfę na nocną.

Wygasiłem piec i włączyłem bojler.

Włączyłem go w tanich godzinach tj.  od 13-15,  i od 21.00- 7.00   Więc dwa razy na dobę tak go załączam ręcznie bo nie mam jeszcze programatorka.

Z tego co widziałem z 30*C  do 43*C  grzeje ok. 60-70minut  grzałką 2000W.  Taryfa G12w  koszt 0,20zł

Pompa cyrkulacyjna pracuje cały dzień z przerwami   18minut,  praca 2min

Bojler wystudza się przez pół dnia do ok. 30*C

Licząc więcej, chodzby 3 godziny grzania dziennie  po 0,20zł  to wchodzi  38zł na miesiąc.

Coś tanio mi to wychodzi, no i nie wiem czy dłużej pracuje bojler w nocy bo nie mam miernika,  obserwowałem tylko grzanie w dzień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ponownie, małe posumowanie kosztów Bojler elektryczny vs Piec z podajnikiem :

 

- Bojler zużywał około 7-8kW na dobę - licząc 7,5kW daje nam 4,5zł na dobę i 135zł na miesiąc (bojler 100L, grzałka 2000W, 4 osoby, na bojlerze ust. około 42-45C

 

- Piec z podajnikiem na ekogroszek, ust. na 55C i tyle samo na bojler : zasypane 25kg Ekoretu (oryginalne worki 940zł/T) - starczyło na 105 godzin czyli 5,712kg na dobę co daje 5,36zł i na miesiąc : 160,8zł + prąd 14zł na (dmuchawę, podajnik i pompka 25W - chodzi cały czas) - czyli razem 174zł

 

Wychodzi 40zł na korzyść bojlera, ale przetestuje jeszcze piec z wyższa mocą palnika i zobaczę, bo teraz miałem :

 

1- pod. 5s, pauza 30s, obr. went. 5 (skala od 2 do 10), przesłona uchylona na 2cm, podtrzymanie co 50 minut, praca w podtrzymaniu 20s (went. i podajnik), histereza 1C

 

a teraz będzie tak :

 

2- pod. 5s, pauza 15s, obr. went. 7 (skala od 2 do 10), przesłona uchylona na połowę, podtrzymanie co 50 minut, praca w podtrzymaniu 20s (went. i podajnik), histereza 1C

 

Ogólnie co zauważyłem do piec jest długo w podtrzymaniu i przez ten czas żar wygasa i jak piec przejdzie w tryb praca to musi sporo razy podać że się na nowo rozpalił... może zmniejszyć podtrzymanie na 30 minut i czas pracy w podtrzymaniu? mniej ustawić się nie da niż 30 minut (sterownik zwykły OGNIK bez CWU)

Na ustawieniach nr. 2 starczyło opału na krócej, bo tylko na 96 godzin... teraz zasypałem 25kg Pieklorza z Piekar.. 

Ust. nr 3 :

pod. 5s, pauza 20s, obr. went. 6 (skala od 2 do 10), przesłona uchylona na 3cm, podtrzymanie co 50 minut, praca w podtrzymaniu 20s (went. i podajnik), histereza 1C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

latem nie pal drogim węglem, bo to nie ma sensu.

latem to jaret 21-22MJ czy max. retopal 24MJ a jak palnik pozwala na miał, to można miałem

 

latem na dobę podajnik pracuje ok. 10 do max.20minut, raczej zakres 10-15minut....

pompa jakby był ster z trybem cwu by się po nagrzaniu wyłączyła a ponowna prace rozpoczęła dopiero po spadku o histerezę na cwu, najczęściej jest to 3-5st.C w przypadku bojlera.

Można sie jednak pokusić w przypadku letniego grzania o inne zasilenie pompy (jak instalacja i względy bezpieczeństwa pozwalają) tj wpiąc ją w kontaktr a nie sterownik i skorzystać z programatora godzinowego, zadać pory w których pompa ma pracować i nabijać bojler a reszta to będzie postój, a sam kocioł wówczas będzie tylko pilnowałwłasnej nastawy, aby nie wygasł.

 

poza tym, skoro z grzałki wystarcza 43-45 to dlaczego kotłem gonisz na 55st.C?

Też zrób 45st.C, przecież po osiągnięciu tej nastawy i tak kocioł cos w górę przebije, to tryb letni, więc pewnie śmiało leci pod 7st.C powyżej nastawy a że nie masz funkcji cwu to i tak to ładuje w bojler....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja zacząłem stosować sie do taryfy nocnej  i załączam bojler  250L   w tych godzinach gdy jest taniej.

 

Powiem Wam że nie wiem sam czy to się będzie opłacać.  Na razie włączam go o 21:00 i tak do rana sobie pracuje na termostacie. Przed wyjściem do pracy (6:30) włączam go.  I jak jest ktoś w domu to załącza go ponownie o 13:00 do 15:00.  Ustawiony na 44*C.

 

Ciężko mi powiedzieć ile naciągnął prądu bo nie mam miernika  ale spisałem teraz licznik

I mam 100kW/h  na taryfie dziennej   oraz 110 na taryfie nocnej.

Także wychodzi   ok. 100-110zł  za te 3 tygodnie odkąd grzeje w taki sposób.

 

Myślę że to całkiem przyzwoicie,  bo mamy jeszcze płytę indukcyjną na 7200W,  no i wiadomo całą reszte - tj. Lodówka, zmywarka, pralka  itp.

 

Ciekawe tylko czy taniej wyjdzie bez taryfy nocnej,  tak aby bojler chodził na załączonym termostacie cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś podpaliłem drewnem troche w piecu i nagrzałem bojler.

Zauważyłem taką rzecz,  że bojler dłużej trzyma ciepło jak się go grzeje z CO.

Być może to przez to że woda w rurkach zasilających dłużej trzyma ciepło i nie wyziębia się tak szybko.

Bo na prądzie w nocy raz mi się załącza i dogrzewa, a po grzaniu z CO  trzymał temp. do rana.

Tak wywnioskowałem z wykresu temp ze sterownika pokojowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.