Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sprawdzenie Poprawności Schematu Instalacji C.o. I Cwu


misterpaw

Rekomendowane odpowiedzi

Ocynkowane akurat miałem, normalnie stosuje się bodajże z czarnej stali, ale czy to w czymś przeszkadza?

Izolacja wydaje mi się zbędna gdyż w kotłowni ogrzewanie będzie właśnie od rur (nie mam tam grzejnika), a temperatura tam również nie powinna spadać poniżej 0. Jakby mimo to coś nie hallo, zawsze można ocieplić.

Przelew był robiony już na szybko i trochę na odwal... psuje estetykę, w przyszłości poprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!!! 

To naczynie wzbiorcze nazywa się otwarte i jako takie musi spęłniać podstawowy warunek- woda w zbiorniku musi mieć bezposredni kontakt z atmoserą   przewód odprowadzający takiego warunku nie gwarantuje.(brak fajki)

Odzielna rura wznośna wumagana jest tylko w dwóch przypadkach.Dwa kotły, oraz ochrona zbiornika przed zamarznięciem,) 

 W twoim przypadku niepotrzebny koszt, no i ten ocynk nie dość ze drogi to ma mniejszą wytrzymałość przy cieplej wodzie,(wewnątrz rur pod wpływem temperatury robi się galaretowy i odpada).

pozdrawiam.henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odzielna rura wznośna wumagana jest tylko w dwóch przypadkach.Dwa kotły, oraz ochrona zbiornika przed zamarznięciem,) 

 

Nie zmienia to faktu, że układ z osobną rurą bezpieczeństwa i wznośną jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ w przypadku gotowania wody w kotle nadmiar nie jest wyrzucany do kanalizacji lecz wraca do kotła powrotem wymieszany z chłodną wodą w naczyniu co skutecznie obniża temperaturę gotującego się kotła. Z tego powodu producenci kominków wymagają tego typu zabezpieczenia w swoich DTR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za cenne uwagi, co do przewodu odprowadzającego w tygodniu to poprawię na taki jak wymagają przepisy.. Ten był zrobiony na szybko na przetestowanie pieca i instalacji

Z tymi rurami w ocynku może odrobinę dałem ciała, ale zostało mi 6m rury po remoncie instalacji wodociągowej chciałem to wykorzystać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmienia to faktu, że układ z osobną rurą bezpieczeństwa i wznośną jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ w przypadku gotowania wody w kotle nadmiar nie jest wyrzucany do kanalizacji lecz wraca do kotła powrotem wymieszany z chłodną wodą w naczyniu co skutecznie obniża temperaturę gotującego się kotła. Z tego powodu producenci kominków wymagają tego typu zabezpieczenia w swoich DTR.

Witaj!!

Jeżeli tak jest to dlaczego nie ma go w obecnej normie ,przecież zawsze stosuje sie rozwiązania najbardziej bezpieczne ,nawet jeżeli to drożej kosztuje.to rozwiązanie było dobre kiedyś ,gdy instalacje były grawitacyjne.

 A swoją drogą piszesz że masz naczynie wzbiorcze podłączone tak jak na rys.2 pomijam brak fajki odpowietrzającej zbiornik ,, pomijam również tą osobną rurę wzbiorczą  , twierdzę że masz nieprawidłowo podłączone naczynie wzbiorcze.Ciekawe czy wiesz o tym i czy wiesz w którym miejscu popełniłeś błąd? Przeczytaj uważnie tą normę  może się kapniesz.

pozdrawiam, henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Heniu Heinu, tyle wiosen liczysz i nie czytasz ze zrozumieniem ...

 

Nie wspomniałem o swoim rozwiązaniu ale jak już chcesz to odpowiem co mam i gdzie tu jest błąd.

Posiadam kocioł o mocy 28 kW. Naczynie otwarte 1 metr powyżej kotła, rura bezpieczeństwa to miedź 35, rura wznośna to miedź 28 a rura przelewowa to także miedź 28 skierowana do umywalki w kotłowni.Fajka wpięta bezpośrednio do naczynia otwartego a nie do przelewu.

Tobie zapewne chodzi o to, że minimalna średnica rury bezpieczeństwa i wznośnej to minimum 1 cal.

Jak widzisz spełniam te warunki. Odnośnie norm to jak życie pokazuje nie zawsze one idą za zdrowym rozsądkiem i postępem. Jeżeli coś funkcjonowało dziesiątki lat to nie przestanie działać tylko dlatego, ze ktoś normę zmienił ...

 

Na dokładkę dodam, że mam pompę na powrocie, która zasila wymiennik i wężownicę zbiornika CWU. W/g normy nie powinno to działać (za nisko naczynie w stosunku do umiejscowienia pompy) lecz działa bardzo dobrze od kilku sezonów. Pompa pracuje na niższej temperaturze i nigdy mi się jeszcze nie zapowietrzyła pomimo tego, że ciśnienie przed nią to zaledwie 0,2 bara !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twierdzę że masz nieprawidłowo podłączone naczynie wzbiorcze.Ciekawe czy wiesz o tym i czy wiesz w którym miejscu popełniłeś błąd? Przeczytaj uważnie tą normę  może się kapniesz.

 

Piszę, ponieważ mam awersję do takiego prowadzenia dyskusji.

Sorry @henryk1953, ale pisanie na zasadzie "Jest źle, zgadnij gdzie?" jest dziecinne.

Masz uwagi, to się nimi podziel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Heniu Heinu, tyle wiosen liczysz i nie czytasz ze zrozumieniem ...

 

Nie wspomniałem o swoim rozwiązaniu ale jak już chcesz to odpowiem co mam i gdzie tu jest błąd.

Posiadam kocioł o mocy 28 kW. Naczynie otwarte 1 metr powyżej kotła, rura bezpieczeństwa to miedź 35, rura wznośna to miedź 28 a rura przelewowa to także miedź 28 skierowana do umywalki w kotłowni.Fajka wpięta bezpośrednio do naczynia otwartego a nie do przelewu.

Tobie zapewne chodzi o to, że minimalna średnica rury bezpieczeństwa i wznośnej to minimum 1 cal.

Jak widzisz spełniam te warunki. Odnośnie norm to jak życie pokazuje nie zawsze one idą za zdrowym rozsądkiem i postępem. Jeżeli coś funkcjonowało dziesiątki lat to nie przestanie działać tylko dlatego, ze ktoś normę zmienił ...

 

Na dokładkę dodam, że mam pompę na powrocie, która zasila wymiennik i wężownicę zbiornika CWU. W/g normy nie powinno to działać (za nisko naczynie w stosunku do umiejscowienia pompy) lecz działa bardzo dobrze od kilku sezonów. Pompa pracuje na niższej temperaturze i nigdy mi się jeszcze nie zapowietrzyła pomimo tego, że ciśnienie przed nią to zaledwie 0,2 bara !

 Witaj!!!

Po pierwsze na forum  obowiązuje forma mówienia sobie na ty  oraz posługiwanie się oryginalnym nickiem,zdrobnienia typu Grzesiu  Heniu ,oraz przeinaczanie imion ,jest po prostu niegrzeczne.

W powyższym temacie stwierdziłeś że rysunek 2-gi jest poprawny i co więcej lepszy od rys.1  Kolega Grześ4 w poście #7 stwierdził że ani rys.1 ani rys.2 nie pokazują prawidłowo połączonego naczynia wzbiorczego .Na swoją tezę przytoczył odpowiednie przykłady. W odpowiedzi kazałeś mu się zapoznać z odpowiednią normą.Co niezwłocznie kolega uczynił publikując tą normę.

Ciebie natomiast poparł kolega  kiminero  i efekt jaki  , kolega zrobił podłączenie zbiornika     według rys. 2  i teraż juz wie ze zrobił to nieprawidłowo.  

Widzisz te rysunki nr.1 mi nr.2 to są rysunki poglądowe   , dotyczyły tego jak podłączyć prawidłowo  zawór ,ewentualnie bojler, ale na pewno nie pokazywały jak podłączyć naczynie .Jak prawidłowo podłączyć naczynie  pokazują rysunki zawarte w normie i tylko te są ważne. 

Podobna sytuacja występuje w twoim przypadku To twoja instalacja.  Zobacz jak ją narysowałeś?,czego chciałeś się dowiedzieć rysując ten rysunek, na pewno nie jak poprawnie podłaczyć naczynie. Ciekawe jest to ze twierdzisz ze masz zbiornik podlączony jak na rys.2  a z rysunku wynika że masz podlączony jak na rysunku nr,1 

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/4242-podlogowka-3d-4d/ 

 

Czasami lepiej przyznać sie do pomyłki ,co nikomu ujmy nie przynosi ,  a nie obrażać ludzi szastając przy okazji minusami.

Pozdrawiam. henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij na datę publikacji mego postu, który przytoczyłeś ... 2009 rok ... jakby nie patrząc to już 5 lat temu było...

Specjalnie dla Ciebie wykonam obecne zdjęcia mojej kotłowni.

Warto także przeczytać post Kiminiero  w tym temacie.

Natomiast mój post nr 19 przedstawia prawidłowo podłączone naczynie. Jeżeli uważasz, że jest inaczej napisz dlaczego. Zapewne nie tylko ja poznam przeciwwskazania. Obecnie wygląda to tak, że interpretujesz przepisy tak jak to jest Tobie wygodne.

Cytując czyjeś posty należy czytać ze zrozumienie kto co komentuje i do czego się odnosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj !! 

O poprawności podłączenia decyduje norma. Jeżeli uważasz że naczynie z postu#19 jest prawidłowo podłączone to wskaż mi taka normę>  

W poscie #9 masz podaną normę oraz rysunki jak poprawnie ma być podłączone naczynie.

Nawet jak znajdziesz stare normy (nieaktualne)to rys,z #19 też tych norm nie spełnia (brak fajki odpowietrzającej.)

o który post ci chodzi kolegi kinimero?  

pozdrawiam. henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poscie #9 masz podaną normę oraz rysunki jak poprawnie ma być podłączone naczynie.

 

Pomijając rurę przelewową (którą @misterpaw zrobił "na sztukę" i ją poprawi), brak odpowietrzenia (które również będzie zrobione), brak cyrkulacji (zbędna w ogrzewanym pomieszczeniu) oraz brak rury sygnalizacyjnej (również zbędna w tym przypadku), to co jest inaczej niż cytowanej normie?

 

Być może poświęcisz krótką chwilę i naszkicujesz prawidłowe podłączenie naczynia, zgodne z normą, na którą się powołujesz. Ewentualnie zaznacz błędy poniżej:

 

 

post-18583-0-06921800-1409168775_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje odpowiedzi są wymijające w stylu "znajdź sobie odpowiedź" ale o tym pisał już kiminero ...

 

EOT

WITAJ!!!

  Jak ja cię odsyłam do norm to koledze  kiminero  to się nie podoba,jak ty kolegę Grześ4 odsyłasz do norm to kolega kiminero milczy

A tak naprawdę    cokolwiek bym ci nie napisał ,to i tak mi nie uwierzysz ,bo nie musisz   Dlatego wskazuję miejsca gdzie te wiadomości się znajdują .Wiesz jak masz zrobioną instalację podałem ci normę ,porównaj to i wyciągaj wnioski.

To   tyle w temacie.

pozdrawiam. henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja cię odsyłam do norm to koledze  kiminero  to się nie podoba,jak ty kolegę Grześ4 odsyłasz do norm to kolega kiminero milczy

 

Oj nieprawda. Pierwszy post mojego autorstwa jest reakcją na przywołanie normy.

Nieprawdą jest również, że miałoby mi się nie podobać Twoje powołanie się na przepisy. Tak nie było. Wyraźnie zaznaczyłem w poście #33, że to jest po prostu za mało i to co mi się nie podoba, to forma w jakiej to zrobiłeś. Jeśli chcesz komuś pomóc, czegoś nauczyć, to nie mówisz mu "Sam się kapnij".

 

Kamyczek wrzucę też @Digitrax'owi do ogródka. Rozmontowujesz swoim działaniem forumowy system reputacji. Czy to ci się podoba czy nie, @henryk1953 jest cennym użytkownikiem forum i wielokrotnie pomógł ludziom w dylematach prawno mieszkaniowych itp. Obdarowywanie go minusem za... no właśnie nie wiem za co. Dodatkowo powtarzasz to za każdą jego odpowiedzią, czego już zupełnie nie rozumiem. Nie lepiej z nim merytorycznie podyskutować?

Z drugiej strony gdy tylko nie zgodziłem się z wypowiedzią @henryka1953, to teraz za każdym razem mnie plusujesz. Pytam się za co? Dziękuję ale wolałbym dostać plusa za realną pomoc w rozwiązaniu problemu, a nie za zbieżność poglądów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wartości merytorycznej postów Henryka w innych tematach nie mam zastrzeżeń lecz w tym wykazał się w stosunku do pozostałych użytkowników forum arogancją. Punkty reputacji jak sama nazwa służą do oceny danego postu. Oceniłem tak jak oceniłem i to jest moje zdanie do którego mam prawo. Ciebie oceniłem za próby przywołania Henryka do nawiązania normalnej wymiany informacji na forum co uważałem za dobre posunięcie z Twej strony szkoda tylko, że bezskuteczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Być może poświęcisz krótką chwilę i naszkicujesz prawidłowe podłączenie naczynia, zgodne z normą, na którą się powołujesz. Ewentualnie zaznacz błędy poniżej:

 

 

attachicon.gifNP.JPG

Witaj!!!

 Naszkicować nie potrafię ale myślę że jasno opiszę.

Rys.2 pokazuje podłączenie jednego kotła ,przy czym RB I RW  wyprowadzone są z kotła  osobno..Rura RB wyprowadzona jest z góry kotła  i podłączona jest do góry naczynia. Rura RW wyprowadzona jest z góry kotła i podłączona jest do dołu naczynia.

W normie jest zapis ,że jeżeli w instalacji podłączony jest jeden kocioł  to wyprowadzenie i pewien odcinek rury RB i RW może być wspólny.To pokazuje rysunek 1a z postu #9.

To jest podstawa i reguła   zabezpieczenia kotła.Jak zwykle od reguły są stosowane wyjątki.Takim wyjątkiem jest przeniesienie wyprowadzenia rury RW z góry kotła  i podłączenie jej do powrotu koła .Można to zrobić ,gdy w instalacji pracują 2 lub więcej kotłów ,o raz wtedy gdy należy zabezpieczyć  naczynie przed zamarznięciem. Tą sytuację przedstawia rys.1

O ile od reguły można wyprowadzaj wyjątki , to z wyjątków nie można robić reguły.

cytat z #10

Drugi schemat autora to już wierna kopia z normy rys. 1/b i rys. 2. Różnica polega na tym, że rozpatrujemy pojedynczy kocioł oraz rezygnujemy z opcjonalnych rur sygnalizacyjnej i cyrkulacji. 

 

 

 Obie metody podpięcia naczynia pokazane w 1. poście są poprawne i zgodne z przepisami. Dla małych kotłów poniżej 25 kW przepisy dopuszczają dwufukcyjną rurę wzbiorczą/bezpieczeństwa co pokazuje rys. 1/a normy

 

 

Zrobiłeś z wyjątku regułę , bo w innym przypadku powyższe stwierdzenie traci sens.Co można z tego stwierdzenia wywnioskować ? ano to że każdy kocioł powyżej  25kW  musi mieć odrębną rurę RW   wyprowadzoną z powrotu .Powyższe stwierdzenie łatwo obalić.Po prostu należy sprawdzić projekty  instalacji CO dla kotłów powyżej 25kW  wykonanych przez projektantów posiadających uprawnienia.

Gdzie w tej normie jest zapis że wspólna rura RB i RW   może być stosowana jedynie do kotłów o mocy do 25kW???

 

schemat kotla 35Kw

http://www.biuletyn.net/nt-bin/_private/komarowkapodlaska/1678.pdf

dwa kotly 

http://www.rzislupsk.pl/pliki/09-2012%20projekt%20technologii%20kotlowni%20suchorze%20sp.pdf

 

pozdrawiam.henryk 1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mi się dostaje...

 

Widzę, że podchodzisz do tematu stricte biurokratycznie i nie zostawiasz żadnego marginesu... "życiowego". Moje podejście jest inne: jedyny warunek, to instalacja ma być bezpieczna i taka w niniejszym temacie jest. Choćby kolega @misterpaw użył do palenia koksu i dmuchawy od kombajnu, to prędzej kocioł się upłynni niż eksploduje, nawet jeśli nie ma dobrze zrobionego przelewu, brakuje fajki itd.

 

Nie zmienia to faktu, że JEST ŹLE i tutaj masz rację. Dopóki nie doprowadzi tego do stanu zgodnego z normą, to drżeć powinien przed ewentualną wizytą BHP-ocwa. Ale nadal jest ŹLE.

 

Normy na pamięć nie znam. Forum nie polega na udzielaniu rad w formie wykładni prawnej, więc łapanie mnie za słówka to już przesada. Tym niemniej masz rację, nie ma tam rygoru rozdzielania rur RB i RW dla kotłów powyżej 25 kW. Jak pokazuje życie, norma też krową nie jest i czasami poglądy zmienia, więc i to jest w przyszłości możliwe. Niedawno dopuszczono jak wiesz montaż kotłów węglowych w układzie zamkniętym, co wcześniej było nie do pomyślenia. Ja osobiście czekam kiedy w końcu wymogiem prawnym będzie montaż zaworu bezpieczeństwa dla każdego układu grzewczego, nie tylko zamkniętego. Gdyby tę "pierdołę" ktoś umieścił onegdaj w normie, to szkoły wbiłyby to do podświadomości "fachowców podglądaczy" i paru rodaków nadal by żyło.

 

Nie do końca rozumiem twoją wypowiedź o tym wpinaniu RB "z góry kotła" i RW "z góry kotła". To jak to w końcu norma pokazuje, bo rys.1, na który tą wypowiedź opierasz mówi co innego.

 

Jeszcze słowo o linkach. Drugi jest OK - wzorcowy. Pierwszy to już zagadka:

 

post-18583-0-48725600-1409476978_thumb.jpg

 

post-18583-0-62987500-1409476986_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie do końca rozumiem twoją wypowiedź o tym wpinaniu RB "z góry kotła" i RW "z góry kotła". To jak to w końcu norma pokazuje, bo rys.1, na który tą wypowiedź opierasz mówi co innego.

 

Jeszcze słowo o linkach. Drugi jest OK - wzorcowy. Pierwszy to już zagadka:

 

attachicon.gifRys1.JPG

 

attachicon.gifRys2.JPG

Witaj!!

Ten fragment nie dotyczy rys.nr.1 

on dotyczy rys.nr.2 z postu#38(domalowane na zielono)

cytat : 

Rys.2 pokazuje podłączenie jednego kotła ,przy czym RB I RW  wyprowadzone są z kotła  osobno..Rura RB wyprowadzona jest z góry kotła  i podłączona jest do góry naczynia. Rura RW wyprowadzona jest z góry kotła i podłączona jest do dołu naczynia.

  •  

Wynika to z definicji 

 

  • rura wzbiorcza łączy górną część przestrzeni wodnej kotła lub wymiennika ciepła z dolną częścią przestrzeni wodnej naczynia wzbiorczego, odprowadza i doprowadza do naczynia przyrosty objętości wody wywoływane zmianami temperatury
  • rura bezpieczeństwa łączy najwyżej położoną część przestrzeni wodnej kotła lub wymiennika ciepła z przestrzenią powietrzną naczynia wzbiorczego powyżej rury przelewowej, zabezpiecza instalację przed nadmiernym wzrostem ciśnienia i pozwala na odprowadzenie wody i pary do naczynia.

rys,n1 z postu#38  dotyczy:

cytat:

 .Takim wyjątkiem jest przeniesienie wyprowadzenia rury RW z góry kotła  i podłączenie jej do powrotu koła .Można to zrobić ,gdy w instalacjipracują 2 lub więcej kotłów ,o raz wtedy gdy należy zabezpieczyć  naczynie przed zamarznięciem. Tą sytuację przedstawia rys.1

 

rysunek 1a z postu #9.-dotyczy.

cytat:

"W normie jest zapis ,że jeżeli w instalacji podłączony jest jeden kocioł  to wyprowadzenie i pewien odcinek rury RB i RW może być wspólny. 

  cytat:

 Jeszcze słowo o linkach. Drugi jest OK - wzorcowy. Pierwszy to już zagadka:

To nie to zdjęcie -następne

Widzisz- jak by na tym zdjęciu byfa ta nieszczęsna fajka to w ogóle bym nie zabierał głosu. Znam  takie przypadki i zaręczam ze niektóre zakończyły się tragicznie.A prowizorki jak w Polsce -są wietrzne.

To połączenie z rys nr.2 post #1 skutkuje utratą gwarancji i nie zabezpiecza w razie awarii pompki(blokada obiegu wody) kotła przed dopływem

zimnej wody ze zbiornika (moze nastąpić szok termiczny).A przecież w instrukcji kotła stoi wyrażnie ,zabrania się dopuszczać wodę do kotla gdy kocioł pracuje.

to tyle w tym temacie.

pozdrawiam.henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobnego wpinania RW w kocioł zwyczajnie się nie praktykuje, bo jest to w 99% niemożliwe. Producenci nie stosują "króćców przyłączeniowych RW" i należałoby wpinać ją i tak za pośrednictwem trójnika. Poza tym jeśli już ktoś zdecyduje się na rozdział tych rur, to nie widzę powodu, by nie skorzystać z podpięcia jej do powrotu (wspomniana możliwość cyrkulowania naczynia).

 

Można sobie tylko wyobrazić pracę układu dwóch kotłów, podłączonych zgodnie z wytycznymi na rozdzielonych rurach RB i RW, przy czym RW jest wspólna. Takie układy często pracują w kaskadzie, czyli w okresach mniejszego zapotrzebowania pracuje tylko jeden kocioł. Czy wtedy nie mamy sytuacji de facto układu z jednym kotłem, ale podłączonym tak jakby pracowały dwa? Czy to czyni układ niebezpiecznym?

Gdzie norma zabrania podłączenia pojedynczego kotła z RW w powrocie?

Dlaczego takie wpięcie miałoby być niezgodne ze sztuką?

 

Co do szoku termicznego. Czy nikt gwarancji nie zabierze, jeśli RW doprowadzi zimną wodę do kolektora powrotnego dwóch kotłów? Ten sam argument można przytoczyć.

 

Nie chcesz rysować, a dużo jaśniej te rzeczy pokazać. Dwie wersje podłączenia naczynia dla jednego kotła z połączonymi i rozdzielonymi RB i RW są poniżej. Gdybyś mógł tylko napisać dlaczego norma zakazuje (lub nie) podłączenia pojedynczego kotła z RW wpiętą w powrót.

 

post-18583-0-62735700-1409490053_thumb.jpg

 

P.S.

Oczywiście rys. po prawej jest moją przeróbką tego po lewej. Norma nie pokusiła się o rozrysowanie wszystkich możliwych przypadków zabudowy.  Usunąłem też znaczniki a,l i H dal przejrzystości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!!!

Pytasz?

Gdybyś mógł tylko napisać dlaczego norma zakazuje (lub nie) podłączenia pojedynczego kotła z RW wpiętą w powrót.

odpowiadam.

Dlatego że norma  wyrażnie mówi kiedy to możesz zrobić ,a to są dwa przypadki ..Można to zrobić ,gdy w instalacji pracują 2 lub więcej kotły,,  oraz wtedy gdy należy zabezpieczyć  naczynie przed zamarznięciem. Zostaje spełniony warunek ze do kotła(kotłów) w razie blokady obiegu, lub włączenia drugiego kotła do kotłów od dołu  dopłynie ciepla woda. Jeżeli by norma takie rozwiązanie dopuszczała.,to zapewniam cię ze w definicji  opisu rury RW  było by to wyrażnie napisane.

 Oba te rysunki pokazują prawidłowe podłączenie zbiornika. Pierwszy że wspólną rurą RB i RW ,drugi rurami RB i RW  oddzielnymi. Jak wydzielisz z tych rysunków tylko podłączenie zbiorników  to takie rysunki znajdziesz w opisach podłączenia  zbiorników .Bo taka jest zasada   W praktyce kotły produkowane są z jednym wyjściem ,  montowanie osobnej rury RW jest nieekonomiczne ,praktycznie zbędne.Dlatego w instrukcjach  króluje rysunek 

  ​podłączenia zbiornika ze wspólną rurą RB I RW.

 

Takie rysunki znajdziesz w opisach podłączenia  zbiorników   tu masz przyklad:

 

https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-100131,t-zbiornik_wyrownawczy_w_otwartej_instalacji_grzewczej.html

pozdrawiamhenryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mi się dostaje...

 

 

Jeszcze słowo o linkach. Drugi jest OK - wzorcowy. Pierwszy to już zagadka:

 

Zapomniałeś o zwrócenie uwagi na to że na rys 1.  rura do naczynia przelewowego jest jednocześnie rurą grzewczą co jest dopuszczalne przy kotłach o mocy do 25kW

a w przykładzie jest moc 30kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę inaczej. Układ dwóch lub więcej kotłów to już układ złożony i bardziej wymagający, dlatego jasno określono jak z nim postępować, by go dobrze zabezpieczyć. Jednocześnie wszystkie przypadki "drobnicy budownictwa indywidualnego", to układy z jednym kotłem niskiej mocy. Tutaj dopuszczono uproszczenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by układ jednego kotła zbudowany tak jak dla dwóch, był układem poprawnym i bezpiecznym.

Nie dostałem też odpowiedzi co z gwarancją dla kotłów pracujących w "tandemie" ze wspólną RW w powrocie? Podobno dla jednego kotła gwarancję zabiorą... a dla dwóch już nie?

 

Tutaj nasuwa się pytanie co z "nowymi" układami zamkniętymi, które zgodnie z przepisami wolno zabezpieczyć zaworem schładzającym DVB jedno- lub dwu funkcyjnym? Tutaj dopiero jest ryzyko szoku termicznego, a gwarancję to zabiorą, jak tego zaworu nie będzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!!!

To może tak: 

Z punktu widzenia  zadania jakie ma spełniać RW , to czy rura  będzie wychodzić z góry koła czy z powrotu do kotła nie ma znaczenia.

Z punktu widzenia obiegu wody w instalacji to też nie ma znaczenia,Dlaczego ? ano dlatego że w jednym jak i drugim przypadku woda w zbiorniku jest zimna ( brak obiegu) .Skoro tak to nie ma powodu robienie rury RW osobnej ,tym bardziej ze w razie awarii istnieje możliwość ,ze zimna woda ze zbiornika popłynie do spodu kotła.Odrębna rura RW  ma sens tylko wtedy gdy przez nią płynie woda..Żeby tak było musi być zamontowana rura cyrkulacyjna .Wtedy masz ochronę zbiornika przed zamarznięciem .Wtedy możesz montować pompę w rozdziale dolnym na powrocie,Wtedy masz zabezpieczone jak to się mówi tyły przy montażu dwóch lub więcej kotłów.

Co do układów zamkniętych, to będą wypierały układ otwarty , gdyż eliminują jego wady występujące w instalacji. 

pozdrawiam.henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.