Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4D I Pompa Na Powrocie.


Adam87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

kupiłem nowy piec i czeka mnie troszkę przeróbek w kotłowni. Był hydraulik i zalecił u mnie takie podłączenie jak narysowałem na rysunku w załączniku.

Czytał już dużo postów jednak nie odnalazłem żadnych konkretnych informacji. Chodzi mi przede wszystkim o fakt, czy pompa CO może być zainstalowana na powrocie. A zawór 4D na zasilaniu. Ogrzewanie CWU będzie dławione zaworem na wyjściu z zasobnika - tak jak miałem do tej pory. Zawór 4D w celu zmiejszenia temperatury na grzejniki i ochrona powrotu pieca. Proszę o pomoc i opienie. Dodam, że pompa Co na powrocie z powodu braku miejsca na piecem.

post-58764-0-60235000-1401644054_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak najbardziej tak moze być ,natomiast jesli masz nowa instalacje i duże opory to będzie trzeba dobrze wyregulować instalację aby w ogóle ruszyła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. A co masz na myśli mówiąć, że trzeba będzie dobrze wyregulować instalacje? Chodzi Ci może o ustawienie zaworu 4D?

Nie wiem czy się nie skusić na zawór z siłownikiem i automatyczną regulacją. Sterownik ma taką opcję..:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej średnicy masz 4D i rurarz małego obiegu?

 

Montażu pompy na powrocie bym unikał, a nawet zdecydowanie odradzam. Nie widzę możliwości prawidłowej pracy zaworu 4D w tej konfiguracji. Układ może dałoby się podregulować dla niezmiennych warunków przepływu ale o takie trudno. Prawdopodobnie chcesz jedną pompą zasilić boiler, chronić powrót i przygotować wodę na grzejniki. Trochę za dużo zadań jak dla jednej pompy. Zapytaj hydraulika, czy robił już takie układy. Jeśli robił i działają, to jego odpowiedzialność. Jak u ciebie nie zadział, to na własny koszt będzie przerabiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli najlepiej to będzie tak jak np. na tym schemacie:

tak?

Rozumiem, że w tej konfiguracji można zamontować pompę do CWU bez zaworu różnicowego tak?

Jeżeli główne zasilanie mam w 3/4" to jaką dać na obieg CWU 1/2" wystarczy?

 

PS

Było już dwóch hydraulików i każdy mówi inaczej. Jeden nawet powiedział, że zawór 4d jest zbędny ale z tego co wyczytałem jak najbardzie pożyteczny.

Niestety trudne teraz o dobrego fachowca. Tym bardziej, że powiedziałem, że chce to zrobić już jak się należy, a nie po najniższych kosztach....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedną pompą załatwisz wszystko jeśli:

1. Masz termostaty na grzejnikach i wystarcza ci ich możliwość regulacji.

2. Nie będzie sterowania pogodowego.

3. Boiler będzie podgrzewany w systemie ciągłym i do temp kotła.

 

Jeśli 3xTAK, to dla ciebie najlepszym rozwiązaniem jest układ z termostatycznym zaworem 3D montowanym na powrocie kotła. Defro się bardziej z niego ucieszy niż z tego 4D.

 

Pamiętaj, że nie ma tu regulacji temp w kierunku grzejników i zawsze płynie do nich woda o takiej temp jaka jest aktualnie na kotle. Również wode w zasobniku ciągle będziesz podgrzewał do tej temperatury. To jest coś w stylu dawnych układów grawitacyjnych, gdzie nie masz możliwości różnicowania temperatur na układzie. Wyjątkiem jest "nadzór" nad temperaturą powrotu, która jest stale utrzymywana na poziomie bezpiecznym dla kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za konkretne odpowiedzi! Teraz to już więcej wiem..;-) Mam jeszcze pytanie co do pompy grzejącej CWU. Czy są jakieś specialne pompy mniejszej mocy do podgrzewania CWU? Czy montuje się takie same jak do CO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na CWU daj 3/4" lub nawet 1" , łatwiej będzie z pompą podejść - pompa ma 1", oczywiście bez zaworu różnicowego.

Z kotła do naczynia musi być 1", do zaw 4-D im większy przekrój tym lepiej np 5/4 lub 6/4", 3/4" to raczej za mało.

Z kotła do naczynia mam 1". Ale na zasilanie grzejnikow mam 3/4 i wlasnie tam chce aby hydraulik rozcial to i wstawil zawor 4d i za nim pompe.

Zawory 4d chyba najmniejsze sa 1" z tego co sie nie myle. Wiec i tak hydraulik bedzie musial zrobic przejsciowke - zreszta na pompe tez. Radzisz aby to zrobil na 5/4? 1" nie wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obwód kotłowy w zaworze 4-d działa na grawitacji, aby działał prawidłowo to niestety rury tego obwodu muszą mieć duży przekrój i sam zawór także - czy dasz 5/4 czy nawet więcej to ważne, gdyż przy małych przekrojach 3/4 lub 1" może być potrzebna druga pompa tzw kotłowa, gdyż układ może nie działać prawidłowo.

Rury zasilające instalację CO - za zaw 4-D i pompą to inny temat , mogą być 3/4" tylko może trzeba będzie pompę ustawić na wyższy bieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa kotlowa tzn pompa zainstalowana na powrocie przez kotlem tak? Jak bys mogl opisac jakie objawy moga wskazywac na koniecznosc zainstalowania takie dodatkowej pompy? Bo moze sie okazac, ze bedzie taka koniecznosc u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Objawy źle pracującego obwodu kotłowego są opisane np tu  https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/4853-zawor-4-dr-a-pompa-ciekawe/

Zawór 4-d to dwa niezależne obwody - obwód kotłowy i obwód grzejnikowy - jak jeden nie działa prawidłowo to drugi "cierpi".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jezeli nie chcialbym wymieniac rur przy piecu to jeszcze dodatkowa pompa na obiegu kotlowym? Bo chyba 1" jak jest u mnie to za malo. Jezeli tak to pewnie taka sama jak na zasilaniu CO i sterowanie rownolegle? Wtedy moze bym mogl zrezygnowac z pompy CWU? Poprostu CWU grzane byloby obiegiem kotlowym ciagle. Tylko bym sobie dlawil zaworem na powrocie z bojlera. Jak uwazasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, czyli reasumując aby wszystko było tak jak się należy w moim przypadku należy zamontować pompę co za zaworem (obieg grzejnikowy), pompę CWU, oraz pompę na powrocie (obieg kotłowy) i wtedy będzie tak jak się należy? Pompa na CO i powrocie mają działać równolegle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, czyli reasumując aby wszystko było tak jak się należy w moim przypadku należy zamontować pompę co za zaworem (obieg grzejnikowy), pompę CWU, oraz pompę na powrocie (obieg kotłowy) i wtedy będzie tak jak się należy? Pompa na CO i powrocie mają działać równolegle.

tak i tak właśnie jest idealnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę jeszcze Was pomęcze pytaniem. Czytam i szukam i nie znalazłem jaka ta pompka ma być na obiegu kotłowym czy 25/40 wystarczy?. I czy montuje się ją również z zaworem różnicowym, czy trzeba dac jakis zawór dławiący bo też takie opinie czytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

instalacja juz zakonczona. Wykonana tak jak radziliscie. Pompka za zaworem 4d w obiegu na grzejniki. Hydraulik polecil i zalozyl elektroniczna LFP. Byl spory problem z jej odpowietrzeniem..! Stara pompka LFP zalozona na obiegu kotlowym pracujaca caly czas na pierwszym biegu. Jesli chodzi o CWU to tez mam zalozona pompke ale z obejsciem. W chwili obecnej pompka jest wylaczona i obieg puszczony obejsciem. Temperatura CWU utrzymuje sie na tym samym poziomie co temperatura kotla. Obieg zalatwia pompka z obiegu kotlowego. Zastanawiam sie teraz nad silownikiem do zaworu 4d, aby regulacja temperatury na grzejniki byla automatyczna. Czy polecacie takie rozwiazanie. Ktos kto ma taki silownik na pewno moze wypowiedziec sie czy to rzeczywiscie wiaze sie z oszczednosciami i czy warto zainwestowac te 500zl. Tym bardziej ze moj sterownik ma opcje sterowania takim silownikiem. Jak nie to poprostu pozostaje reczna regulacja i obserwacja temperatur powrotu i zasilania na CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłownik da ci komfort samoregulacji, ale widocznych oszczędności finansowych bym nie szukał. Za to dzięki niemu oszczędzisz na pewno czas.

Większe szanse na pieniężne zyski będą, gdy do sterowania masz czujnik zewnętrzny i pogodówkę w regulatorze. To jak najbardziej polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.