Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Gdzie Podłaczyc Zasilanie Podlogówki?pomocy


mario632

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie pomożcie mi podłaczyc zasilanie podłogowki, bo kazdy hydraulik mowi inaczej. Na rysunku zaznaczylem 3 mozliwosci przyłaczenia.

Mam instalacje mieszana. Na gorze grzejniki, na dole grzejniki i podłogowke do ktorej mam rozdzielacz z zaworem trojdroznym i pompą willo. Do tej podłogowki poprowadzona mam dodatkową rure zasilającą po to abym mial mozliwosc zrobienia oddzielnego obiegu. Np. jesienia jak ustawie tryb samego bojlera po wlaczeniu pompy podłogowki bede mogl podgrzac podlogę bez pompy CO. Tylko gdzie wpiac to zasilanie zeby to chodzilo bez problemow tak jak ja chce 1,2,czy3?

post-46978-0-21281200-1401566069_thumb.jpg

post-46978-0-06216100-1401566396_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tam jest zawór 4d za kotłem na środku bo nie jest opisane? Jeśli tak to musisz się wpiąć za pompą do CO aby mogła ci podawać wodę do zaworu mieszającego w skrzynce. Można by było też włączyć za pompą do CWU ale musiała by chodzić cały czas. Najlepszym rozwiązaniem mogłoby być przeniesienie mieszacza i pompy do podłogówki zaraz koło kotła wtedy pompa od podłogówki pociągłe by sobie sama i wpinasz w miejsce numer jeden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie radzicie wpiąć przed zaw 4-D to powrót też musi być przed zaworem 4-D.

Ponadto pominięcie zaw 4-D i puszczenie podłogówki bezpośrednio z kotła znacząco obniża temp powrotu na kocioł - podłoga ma niskie temp powrotu, rzędu 25-30C

 

dla takiego powrotu jak na rysunku powinno być wpięcie 2 czyli równolegle do centralnego, co zabezpiecza temp powrotu na kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pompa podłogowa pociągnie sobie wodę do zaworu 3d w czasie gdy będzie pracować pompa CO? Pytam bo mam wątpliwości. Może raczej 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pompa podłogowa pociągnie sobie wodę do zaworu 3d w czasie gdy będzie pracować pompa CO? Pytam bo mam wątpliwości.

tak pociągnie ,bo tu jest termostat i jak nie osiągnie temp to się będzie tak długo otwierał aż pociągnie bo nie będzie innej drogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie radzicie wpiąć przed zaw 4-D to powrót też musi być przed zaworem 4-D.

Ponadto pominięcie zaw 4-D i puszczenie podłogówki bezpośrednio z kotła znacząco obniża temp powrotu na kocioł - podłoga ma niskie temp powrotu, rzędu 25-30C

 

dla takiego powrotu jak na rysunku powinno być wpięcie 2 czyli równolegle do centralnego, co zabezpiecza temp powrotu na kocioł.

Tak tam jest zawor czterodrozny. Przy opcji nr 2 hydraulik powiedzial ze jest ryzyko podbierania sobie przez podlogowke wody gOrą tam gdzie jest pompa CO kiedy nie bedzie pracowała i on by sie wpiał w 3. Drugi hydraulik powiedzial ze by sie wpial w 1 bo na powrocie zawor 4drozny i tak podmiesza powrot, co dla mnie nie jest takie oczywiste. To jak to jest:) dieki za odzew

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma dobrego rozwiązania dla twojej instalacji ,ja bym to widział tak podpiąć pod 1 i sie nie przejmować bo i tak masz zawór 4 d a brak pompy na powrocie na obieg kotłowy czyli tak jakby go nie było dla ochrony kotła wiec po co bić pianę ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zrozumialem? podpiac pod 1 bo skoro nie mam pompy w obiegu kotlowym to i tak nie bede mial ochrony powrotu? Przeciez na schematach 4 droznych naogol jest podpiecie bez pompy kotlowej?

 

A czy mozecie napisac czy w przypadku 2opcji ciepla woda z podlogowki na zasilaniu bedzie podbierac zimna wode z zasilania grzejnikow (przez nie pracujaca pompe CO i zawór kulowy)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie bo za pompą powinien być zawór zwrotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy mozecie napisac czy w przypadku 2opcji ciepla woda z podlogowki na zasilaniu bedzie podbierac zimna wode z zasilania grzejnikow (przez nie pracujaca pompe CO i zawór kulowy)?

Chłopie  jak jest prawidłowo wykonana instalacja z  zaworem zwrotnym to nic nie podbierze! 

Bo jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupilem juz gotowy maszt z zaworem kulowym i miejscem na wkrecenie pompy i nie ma za nia zwrotniaka, zeby go zamontowac trzeba by rozwalic ten masz i poskrecac inaczej. Tylko ze hydraulik mowi ze mial przypad ze moze tez kulowym puszczac.

On jest za wyjsciem nr 1. A czemu wyjscie nr 1 jest zle. Przeciez powrot bedzie wracal przez czterodrozny i chyba podniesie temp powrotu. Tak czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w instalacji pracuje więcej niż jedna pompa to za każdą powinien być zawór zwrotny

 

 

. Przeciez powrot bedzie wracal przez czterodrozny i chyba podniesie temp powrotu. Tak czy nie?

 

Jeśli zaślilanie jest przed zaworem 4d to powrót również powinien być przed nim

 

To czy zawór 4d zapewni odpowiednią temperatutę powrotu bez pompy kotłowej zależy przedewszystkim od jego średnicy i sposobu podłączenia
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak wepne powrot przed 4 drozny to chyba na pewno nie bedzie ochrony powrotu czyli wersja 1 odpada.

Zostaje chyba opcja 2, tylko ze musze rozebrac maszt i wstawic zwrotniaka i liczyc ze z. kulowy nie pusci wody.

4 drozny podloczony jest tak ze z pieca do zaworu 4droznego oraz zaworu na grzejniki jest 5/4cala. Powrot z grzejnikow do 4droznego i zaworu do pieca jest 1calowy. Zawor 4drozny ma 5/4cala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony wrazie zagotowania pieca zawsze troche ten grzejnik ciepla odbierze. a moze ten maszt z zaworem kulowym przelozyc do CWU a pompe Co wpiac normalnie , nad nim trojnik na zasilanie podlogowki a powyzej zwrotniak.

 

Dlaczego jak podlogowke wpinam przed zaworem czterodroznym to i powrot musi byc przed czterodroznym(na powrocie miedzypiecem a czterodroznym) a nie tak jak u mnie w wersji 1? Moze sie powtarzam ale hydraulik na pewno o to mnie zapyta.Dzieki za cierpliwosc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego jak podlogowke wpinam przed zaworem czterodroznym to i powrot musi byc przed czterodroznym(na powrocie miedzypiecem a czterodroznym) a nie tak jak u mnie w wersji 1? Moze sie powtarzam ale hydraulik na pewno o to mnie zapyta.Dzieki za cierpliwosc:)

Taka jest zasada działania zaworu 4-D, to co do niego wpłynie, musi być równe temu co z niego wypłynie.

Czyli jak podłączysz zasilanie obwodu za zaw 4-D to powrót musi być też za zaworem 4-D, inaczej zawór nie będzie prawidłowo działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.