Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wykonanie Co W Domu Starego Typu


krystians70

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chcialbym zapytac o kilka rzeczy i poprosic o rade. Mam 2 piętrowy dom, starego typu istalacja, dół wykonczony juz od dawna, teraz chce sie wprowadzic na górę. Mam wyciągnięte rurki z dołu do góry, wylewki tez mam porobione. Rurki chciałbym schować w ścianę i nie bardzo wiem jak.. Bardzo proszę o pomoc..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tylko jeden sposób: poprowadzić je w bruzdach.  Jest jednak za mało informacji do udzielenia jakiejkolwiek rady.

1. Z czego będzie wykonana instalacja?

2. Czy to układ pompowy?

3. Jaka jest konstrukcja ściany?

4. Jak rozmieszczone są otwory drzwi wewnętrznych?

5. Jaka jest wysokość od podłogi do parapetu?

6. Jakie grzejniki planujesz, boczne czy dolne?

7. Jak wykonane są piony, do każdego grzejnika z osobna, czy jeden/dwa zbiorcze?

 

Do tego celu wg mnie najlepiej nadaje się miedź, ponieważ wymaga stosunkowo płytkich bruzd. Nieuniknione mijanki i krzyżowania są łatwe do wykonania właściwymi kształtkami (obejścia jednokielichowe).  W każdym jednak przypadku należy solidnie wykonać bruzdowanie, by zapewnić rurom możliwość kompensacji ruchów wzdłużnych.

 

Napiszesz coś więcej to można będzie coś podpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc istalacje planuje zrobić miedzianą, układ pompowy, sciany z pustaków, piony z kazdego osobno. Co do grzejników to nie wiem jeszcze.. jakie polecacie? Jak poradzić sobie z tym centralnym zeby bylo dobrze i wszystko grało :)? Dodaję jeszcze zdjecia 3 pomieszczen dla jasności. Mam nadzieję ze pomożecie ;) Najbardziej chodzi mi o to jak te rurki wpuscic w sciane..

post-58755-0-15674100-1401382979_thumb.jpg

post-58755-0-06001200-1401383021_thumb.jpg

post-58755-0-42980100-1401383065_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz to zrobić tak, by niczego nie było widać, to tylko wycięcie istniejących pionów pod sufitem parteru i ich nagwintowanie (lub wspawanie gwintów). Dalej przejście na miedź i odsadzka w ścianę. Być może dobry spawacz dałby radę wspawać kolana w warstwie posadzki piętra, by parteru nie ruszać.

 

Inaczej tego nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie spaw to, musisz mieć gwintownicę ręczną lub elektryczną. Rozejrzyj się za jakąś wypożyczalnią lub dobrym znajomym.

 

Czy ty to chcesz sam zrobić? Jak na pierwszą samodzielną robotę to bym odradzał, ale kto wie...

 

Grzejniki po prostu dobierz do potrzeb pomieszczeń i temperatury jaką będziesz je zasilał. Jakie one będą to rzecz gustu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc istalacje planuje zrobić miedzianą, układ pompowy, sciany z pustaków, piony z kazdego osobno.  Najbardziej chodzi mi o to jak te rurki wpuscic w sciane..

Czyli jak rozumiem rurki łączone będą za pomocą lutowania twardego lub w ścianach nie będzie połączeń - czy tak? Moim zdaniem miedź pod tynkiem = lut twardy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nagwintować rury od góry musisz rozkuć poł metra kwadratowego posadzki na głębokość conajmniej 15 cm przy każdym pionie, i gwintowanie raczej ręczne

Tak lak kolega wyżej uważam że nie jest to praca dla amatora choć jeśli jesteś osobą spokojną i posiadasz upór to powinieneś sobie poradzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej teorii nie trzeba obalać. Praktyka już ją wielokrotnie obaliła.

 

Lutowanie twarde tak, ale dla średnic powyżej 28. Rozlutowanie połączeń miękkich wykonanych prawidłowo (czyszczenie, pasta, pełen kielich), to możliwe tylko w bezpośrednim sąsiedztwie kotła i przy źle wpiętym naczyniu (czyli wtedy, gdy w układ idzie przegrzana para).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc zastanów się czy warto w to sie bawić, jak masz całą instalacje z stalowych rur to nie pchaj miedzi bo z aluminiowymi grzejnikami gazownia wyjdzie pierwsza klasa. Podjście do tematu  mam stroswieckie ale sprawdzone i niezawodne. I zeby ci nie przyszło do głowy wywalenie naczynia przelewowego i w jego miejsce wstawienie zbiornika membranowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.