Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie O Sprzęgło Hydrauliczne


akm97

Rekomendowane odpowiedzi

Powiesz że cię krytykuje, ale przyjełeś złe założenia - policz dla t zas 35C i t powr 25C ( delta 10C) oraz przepływy  prawidłowo  nie więcej niż 2l/min  a tego nie podajesz ile wyszło.

Program jest prosty i cierpliwy, wskazuje błędy wprowadzającego - w drugiej zakładce ustawiasz temp zasilania i wykończenie posadzki w następnej pomieszczenia wg powierzchni i wysokości, zaznaczasz tylko podłogowe - i masz wynik.

Otrzymany wynik sprawdź ze swoimi obliczeniami - zgadza się to ok.

Długości wyszły ci dobre, tylko jeszcze trzeba znać przepływy - może tam jest rezerwa na obniżenie temp.

 

Rozstawy co 30 cm przy tak wysokich temp zasilania są za duże, będzie odczuwalne nierównomierne grzanie posadzki.

strefę brzegową to sobie odpuść - więcej z nią kłopotu, niż pożytku.

 

Pod szafkami w kuchni nie układamy, ale do obliczeń przyjmujemy całą powierzchnię, a następnie zagęszczamy tam gdzie nie ma mebli

 

PS

krzywe grzewcze nie mają nic wspólnego z wyliczeniami podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę Cię krytykować, bo jak widzisz raczkuję w tym temacie i każda porada jest dla mnie cenna.

Dla rozstawu rur wyciągałem średnią z temp. zasilania 40 i 45 st. C. 30 cm rozstawu w salonie to może faktycznie być za dużo, ale przy tych samych założeniach wyszło mi 10 cm w łazience. Jeśli odczytam dane z tabeli dla niższej temp. to w łazience wyjdzie 5 cm rozstawu, a to chyba za gęsto? Chyba, że po prostu zmniejszyć rozstawy w pomieszczeniach typu salon z 30 do 25 cm. Ponadto poradnik mówi o konieczności stosowania krzywych grzewczych, ale nie uwzględnia ich w tabelach, więc przyjmując rozstaw rurek z tablel i dodając strefy brzegowe moc cieplna obiegu nam wzrasta i może to pozwoli obniżyć temperaturę zasilania?

Co do mebli w kuchni, to chyba zrobiłem jak mówiłeś. Bo zapotrzebowanie na ciepło całego pomieszczenia dzieliłem na powierzchnię efektywaną podłogi (do wykorzystania) i automatycznie zwiększało mi się zagęszczenie rurek.

A co do tych krzywych, to czy program Purmo i poradnik. przyjmując temperaturę zasilania np. 40 st. C, przy uwzględnieniu krzywych grzewczych jako temp. maksymalną czy średnią? Bo jeśli maksymalną to chyba jest ok. bo średnia temperatura zasilania będzie niższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te programy liczą dla temp zewnętrznej -20C to standardowa temp obliczeniowa - możesz więc sprawdzić po jakiej krzywej będziesz się poruszał np 0,6 lub 0,5 czy o,4.

I jaką temp zasilania będziesz miał dla danej temp zewn.

 

Tobie potrzebne są wyniki przepływów o których nic nie piszesz!

 

U mnie przy temp zewn = -19C była t zasil 33C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mojego poprzedniego postu wkradł się błąd. Jedno ze zdań powinno brzmieć:

"Ponadto poradnik mówi o konieczności stosowania stref brzegowych, ale nie uwzględnia ich w tabelach, więc przyjmując rozstaw rurek z table i dodając strefy brzegowe moc cieplna obiegu nam wzrasta i może to pozwoli obniżyć temperaturę zasilania?".

Wartości przepływów policzę dzisiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor zacząłem liczyć parametry programem SDG i faktycznie nie taki diabeł straszny. Mam jednak do Ciebie trzy pytania:

1. Czy temperaturę zasilania dla podłogówki ustawić na 35 st. C? Bo mniej nie można. Podobnie ochłodzenie czynnika na 10 st. C?

2. Czy w programie można ustawić powierzchnię pomieszczenia wyłączoną z ogrzewania? Np. powierzchnia mebli w kuchni?

3. Który parametr mówi o wielkości przepływu l/min. Ja znalazłem tylko spadek ciśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 1 - tak

ad 2 nic nie wyłączasz - dopiero przy ukladaniu zagęszczasz

ad 3 to wychodzi samo z tabelki pod parametrami pomieszczenia,- bodaj ostatnia pozycja w kg/s - mnożysz przez 60 i masz w l/min - czyli to o co pytam , a suma tych przepływów z całej instalacji jest podstawą do obliczenia czy ppotrzebne jest  sprzęgło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc policzyłem przepływy i wyszło mi:

parter (7 pętli) - 4,7 l/min

piętro (8 pętli) - 5,7 l/min

Nie wiem tylko jakie wnioski z tego wyciągnąć co do sprzęgła hydraulicznego.

 

Co do samego programu, to fajna zabawa, ale wyniki co do rozstawu rur daje trochę dziwne. Obliczenia wykonałem dla domu dobrze ocieplonego z rekuperacją, energooszczędnymi oknami, powstawiałem wszystkie dane, m.in. powierzchnię ścian zewnętrznych, % przeszklenia, grubości ocipeleń, rodzaje podłóg i wszystko inne. Program zasugerował tylko dwa rozstawy rurek:

10 cm dla obu łazienek (tutaj i tak pokazuje deficyt mocy grzewczej)

30 cm, dla wszystkich pozostałych pomieszczeń

Mi gdzieniegdzie powychodziły wartości pośrednie 20-25 cm. Chociaż łączna ilośc rur wyszła bardzo podobna 1040-1100  w programie (są podane dwie wartości) i 1025 m u mnie

Różnice zapewne wynikły z tego, że ja przymowałem 80 W/m2 mocy dla łazienek i 55 dla pozostałych pomieszczeń, a program ok. 100 dla łazienek i ok. 30 dla pomieszczeń. Ponadto zauwazyłem, że zmiana podłogi powoduje niewielką zmianę w zapotrzebowaniu na moc, za to zmiana liczby ścian zewnętrznych wręcz przeciwnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te przepływy to zły wynik lub złe odczytanie wyniku - powinno być rzędu 1,0-2l/min dla każdej pętli.

czyli sumarycznie max 9-14l/min dla parteru i 10-16l/min dla piętra.

istotny dla doboru pompy jest wynik spadku ciśnienia

 

Program podaje wynik przepływu w kg/sek, czy się pomyliłeś z odczytem?

 

Pozdr.

 

PS

Możesz przesłać plik z danymi i wynikami z programu na priv to zobaczę jak liczyłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Panowie chciałem się podłączyć pod temat żeby nie zakładać nowego , sprawa tyczy się sprzęgła , może napisze jak wygląda moje CO.

 

Kocioł vaillant 206/5-5 ( 100% podłogowego jakieś 1150m rurki na powierzchni 150m2 )  Colormatic 470  czujnik pogodowy(12 pętli na jednym rodzielaczu KAN nie dłuższych jak 80m ) sprzęgło WH27 z czujnikiem VF1 za spręgłem pompka Grundfos 25-60 180 .

 

Kocioł pracuje wyłącznie na czujniku pogodowym KG 0,25 dom jest w całości parterowy, mój problem polega na tym że są dwa pokoje które nie sa dogrzane ( w tych dwóch pokojach temperatura jest niższa o conajmniej 0,5C  ( moja temperatura zadana to 21,5*C )  w ni holere nie wiem dlaczego tak jest .

 

Jeden z w/w pokoi ma około 12m2 rurki co 10cm  , pokój jest najbliżej rozdzielacza a na rozdzielaczu jest jako 12 pętla licząc od strony zasilania ,drugi w/w pokój (na rozdzielaczu 11-10 dwie pętle ) odpowiada wielkością mojej sypialni ( w sypialni cieplutko też są dwie pętle ) w pokoju temp o 0.5*C niższa czuć wyraźnie że jest chłodniej .

 

Przepływy na rotometrach  1l/m na 12 pętlach wszędzie ciepło a w dwóch w/w pokojach juz nie .

Zwiększyć przepływ na te dwa pokoje ? mierzyłem też temp podłogi w sypialni mam 24*C a w tych dwóch pokojach 23*C ( temp podłogi ) w trzech pokojach mam zwykłe panele podłogowe z tym że w sypialni temperatura jest OK.

 

Czytałem sporo o sprzęgle i wyczytałem że ma 3 tryby pracy i to by się zgadzało bo juz to sprawdziłem i faktycznie tak jest może wkleję cyt z jakiegoś PDF plus zalaczam owego pdf.

 

Która opcje wybrać ,domyślam się że najkorzystniej wygląda wariant 1  z tym że udaje mi sie go uzyskać tylko przy przepływach 1l/m na każdej pętli , jeżeli bym chciał gdzieś zwiekszyć przepływ to gdzieś inndziej na którejś z pętli muszę go zmniejszyć ,prosze o jakieś wskazówki .

 

 

 

 

SPRZĘGŁO HYDRAULICZNE
Jednym z elementów umożliwiających prawidłową współpracę kotła z instalacją jest sprzęgło hydrauliczne. Jego zastosowanie równoważy
ciśnienia i przepływy w obiegu kotła i obiegów grzewczych. Sprzęgło stanowi zamkniętą przestrzeń do której podłączone
są króćce kotła i instalacji odbiorczej. Wewnątrz sprzęgła przepływ jest możliwy w każdą stronę, zależy on jednak od zastosowanych
poszczególnych elementów w instalacji: pompy, różnego rodzaju zawory, których działanie wpływa na wartości przepływów w kotle
i instalacji.

 

Wariant 1 pracy sprzęgła
W pierwszym możliwym wariancie pokazanym na poniższym rysunku ilość wody wypływającej z kotła jest równa ilości wody pobieranej
przez instalację Vzk = Vzo . W takim układzie Tzk = Tzo i Tpk = Tpo . Ponieważ przepływy i różnice temperatur na zasilaniu i powrocie
są jednakowe zarówno dla kotła jak i instalacji, moc przekazywana do sprzęgła z kotła jest odbierana przez instalację, przy takiej samej
różnicy temperatur Tzk - Tpk = Tzo - Tpo
gdzie:
Vzk , Tzk - przepływ i temperatura zasilania z kotła
Vzk , Tpk - przepływ i temperatura powrotu kotła
Vzo , Tzo - przepływ i temperatura zasilania instalacji
Vzo , Tpo - przepływ i temperatura powrotu instalacji

 

Rys. Przepływ przez kocioł równy przepływowi instalacji odbiorczej

 

 

 

Wariant 2 pracy sprzęgła
Druga możliwość to większy przepływ po stronie kotłowej niż po stronie instalacji c.o. Vk > Vo. W takim przypadku część wody wychodzącej
z kotła „zawraca” ponownie do niego. Temperatura zasilania c.o. jest równa temperaturze kotła Tzo = Tzk. Podmieszanie w
sprzęgle powoduje zwiększenie temperatury powrotu kotła w stosunku do temperatury wody powracającej z instalacji Tpk > Tpo, co w
konsekwencji spowoduje wzrost temperatury wody w kotle i zmniejszenie mocy z jaką pracuje palnik. W sytuacji kiedy temperatura
wody powrotnej rośnie kocioł może pracować z niższą mocą i będzie w stanie zapewnić odpowiednią temperaturę zasilania c.o..
Taki układ jednocześnie zabezpiecza kocioł przed zbyt niską temperaturą powrotu.

 

Rys. Przepływ przez kocioł większy od przepływu przez instalację odbiorczą

 

 

 

Wariant 3 pracy sprzęgła
Trzecia możliwość to większy przepływ po stronie instalacji c.o. niż po stronie kotłowej. W takim przypadku część wody powracającej
z instalacji „zawraca” ponownie do instalacji c.o.. Podmieszanie w sprzęgle powoduje zmniejszenie temperatury zasilania instalacji w
stosunku do temperatury wody wychodzącej z kotła (To < Tk), co w konsekwencji spowoduje, że temperatura wody powrotnej do
kotła jest równa temperaturze powrotu z instalacji i pozwala na zachowanie wymaganej różnicy temperatur wody w kotle: ΔTk = ( Tzk -
Tpk). W tym przypadku moc będzie odebrana z kotła, dla przepływu wywołanego przez pracę pompy kotłowej. Ponieważ przepływ
w instalacji jest większy od przepływu wody przez kocioł, to mimo mniejszej różnicy temperatur cała moc z kotła będzie przekazana
do instalacji.

 

 

Sprzęgło powinno być tak dobrane, aby przy maksymalnym przepływie poprzecznym wody przez sprzęgło spadek ciśnienia na
sprzęgle był bliski 0. Ponieważ przepływ maksymalny związany jest z mocą urządzeń podłączonych do sprzęgła (kocioł, instalacja) i
wymaganej różnicy temperatur, minimalne wymiary sprzęgła są od nich zależne.
Sprzęgło zwymiarowane na mniejszą moc niż przekazywana w układzie nie będzie pracować prawidłowo ale przewymiarowanie
sprzęgła nie będzie wpływać negatywnie na jego pracę.
Sprzęgło hydrauliczne w praktyce
Sprzęgło hydrauliczne jest to stosunkowo prostym element instalacji c.o., a jego zasada działania nie jest skomplikowana. Przed wykonaniem
instalacji warto wziąć pod uwagę jego rzeczywiste zalety oraz podstawowe parametry kotła grzewczego:
1. Dzisiejsze kotły gazowe są wyposażone w pompy obiegowe. Pompy te dobierane są w oparciu o wymagany przepływ przez wymiennik
wewnątrz kotła, ale nie musi to być jednoznaczne z zapewnieniem wymaganego przepływu przez instalację c.o..
2. W zależności od tego, jaki kocioł będzie zastosowany różnie będziemy dobierać różnice przepływów po obu stronach sprzęgła:
a) instalacja z kotłem konwencjonalnym – w tym przypadku sprzęgło hydrauliczne powinno zabezpieczać kocioł przed zbyt
niską temperaturą powrotną z instalacji, tak aby w kotle nie zachodził proces kondensacji (wariant 2 pracy sprzęgła).
B) instalacja z kotłem kondensacyjnym – w tym przypadku sprzęgło hydrauliczne powinno zapewnić możliwie niską temperaturę
czynnika powracającego do kotła, ze względu na fakt, że temperatura ta ma decydujący wpływ na proces kondensacji (wariant
3 pracy sprzęgła).
Należy przy tym pamiętać, że różnica przepływów pomiędzy obiegiem c.o. a obiegiem kotłowym nie powinna być większa niż 30%.
W przypadku większych różnic wynikających z obliczeń należy stosować spinki z zaworami regulacyjnymi, które przejmą na siebie
nadmiar przepływu.

4._sprzegla_hydrauliczne.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Po pierwsze to jaki jest rozdzielacz (zdjęcie albo typ)?

2. Z opisu wynika że jest jeden rozdzielacz a cała podłogówka (całe CO) to jeden obieg grzewczy czyli jest 1 pompa za sprzęgłem?

3. Czy w obiegu podłogówki jest zawór mieszający 3D?

4. Jaka jest wydajność pompy kotłowej (jaki przepływ)?

5 Jaki jest przepływ w obiegu podłogówki?

6.Pięknie opisałeś teorię tylko co ona ma do twojego problemu? Według mnie problem nie tkwi w sprzęgle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1. Rozdzielacz KAN-Therm na foto widać dokładnego modelu nie znam max 2,5l/m na rotometrach

ad2. Tak dokładnie

ad3. Nie ma

ad4. Pompa Grundfos Alpha2 25-60 180  2,8m3/h  sprzęgło WH27 1,7m3/h

ad5. Przepływy mam w tym momęcie ustawione 9 pętli na 1,5l/m  pozostałem 3 obiego te niedogrzane 2,5l/m

ad6. Może się komuś przyda ta lektóra ;-)

 

 

Moim zdaniem pompa za sprzęgłem spokojnie daje rade jest ustawiona na II biegu  gdy dam na III bieg rotometry mogę dać na full 2,5l/m i sie podnosza bez problemu . Z tego co zauwarzyłem sprzęgło obniża mi o 1*C temp zasilania lecz rozumiem że kocioł bierz temperaturę ze sprzęgła z VF1 i to sobie jakoś koryguje .Nie bardzo mogę tylko zrozumieć dlaczego te dwa pokoje są niedogrzane, że jest inna temp podłogi 1*C to duzo  . Tamtą zimę walczyłem z tym i w tą też próbuję i nic logicznego do głowy mi nie przychodzi .Ogólnie całe CO działa dobrze daje radę spokojnie na samej pogodówce .

 

Edit

 

Elektro zawory są pootwierane  żeby nie było niejasności .

post-60786-0-69390200-1417790829_thumb.jpg

post-60786-0-97235500-1417790864_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno będzie dojść przyczyny dlaczego dwie pętle nie grzeją. Na pewno nie jest to wina pompy za sprzęgłem , maksymalny przepływ przez podłogówke może wynieść 1800l/h a ona ma wydajność 2800l/h. Nic nie piszesz o sterowaniu (są jakieś siłowniki i pewnie współpracują z termostatami pomieszczenia i tu szukał bym przyczyny. Uważasz że instalacja działa prawidłowo to mnie nic do tego choć uważam że jest wykonana wadliwie i niezgodnie z zaleceniami producenta kotła. Po pierwsze to za błąd uważam zastosowanie jednego rozdzielacza i jednego obiegu grzewczego (ja wykonał bym na dwóch). Drugi błąd to brak zaworów mieszających 3D (producent zaleca zestawy mieszające divicony patrz cennik). No i trzecia wada to taka że twoja podłogówka nie jest sterowana pogodowo. Niestety kotły sterowane pogodowo nie współpracują z termostatami pomieszczeń , trzeba stosować zdalne sterowanie i 3D. U Ciebie nie ma modułu zdalnego sterownia i brak układu mieszającego jak modułu VR. Niestety przy rozwiązaniu jak proponuje trzeba by zastosować inny sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm tylko po co zawór mieszający 3D co on by w sumie miał mieszać skoro nie mam kaloryferów ,nie bardzo rozumiem  do czego mieszacz  .Faktycznie mam kilka elektrozaworów i termostaty pokojowe z tym że one są otwarte ma naxa bo kocioł nie przegrzewa domu i nie ma potrzeby przykręcania temperatury ,może kiedyś w przyszłości się przydadzą . Sterownik od elektro zaworów ma kilka opcji np sterowanie pompą ,nie jest to podłączone bo na razie nie ma takiej potrzeby .Kocioł pracuje na pogodówce a podłogówka wiadomo to co mu karze kocioł lecz mniejsza o to zawory są pootwierane wszędzie na maxa . W tym momecie na te dwa niedogrzane pokoje ustawiłem przepływy po 2,5l/m  a na reszczie pętli po około 1,2l/m i to mogę powiedzieć zadziałało temperatura podniosła się na 22*C czyli ponad zadaną 21,5*C  ,zobacze teraz co będzie się działo przy minusowej temperaturze bo teraz +1,5*C .

Zmieniłem jeszcze jedna opcje na CM470 w czesniej miałem dwa predziały czasowe temp dzienna 21,5*C i temperatura nocna 21,5*C  w tym momęcie mam ustawiona tylko temp dzienną 00:00-24:00  na 21*C  nie jestem do konca pewien ale wydaje mi sie że kocioł w dwóch przedziałach niepracował poprawnie ,na Cm470 mam ustawione obniżenie i wpływ temp na brak .

 

Z instrukcji wynika że poza przedziałami czasowymi kocioł grzeje na obniżeniu z tym że obniżona była taka sama jak dzięnna czyli teoretycznie temp zadana sie nie zmienia ale chyba do końca to tak nie działa albo ja to źle rozumiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego że nie masz kaloryferów jest potrzebny (patrz wytyczne projektowe instalacji) Kocioł ma taki parametr jak temperatura minimalna i niestety często w okresach przejściowych przy sterowaniu pogodowym wymagana temperatura czynnika jest niższa niż temperatura minimalna kotła. Nie masz układu mieszającego nie ma sterowania i zdalnego sterowania nie ma sterowania pogodowego. Zapomniałem dodać że sprzęgło jest również dobrane błędnie. Maksymalny przepływ przez podłogówkę wynosi 1800 l/h a przez sprzęgło tylko 1700. Czy zmieni coś to że podniesiesz temperaturę zadaną (wymaganą) na sterowniku? Jak jest zamontowany w mieszkaniu tak jak na kotle nie. Sterownik nie współpracuje z termostatami pomieszczenia (musi być zdalne sterowanie). Całą zalecaną konfigurację kotła i wymaganych urządzeń dodatkowych znajdziesz na stronach internetowych producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego że nie masz kaloryferów jest potrzebny (patrz wytyczne projektowe instalacji) Kocioł ma taki parametr jak temperatura minimalna i niestety często w okresach przejściowych przy sterowaniu pogodowym wymagana temperatura czynnika jest niższa niż temperatura minimalna kotła.Nie masz układu mieszającego nie ma sterowania i zdalnego sterowania nie ma sterowania pogodowego.

 

Z tego co się oriętuje to kocioł ma wbudowany zawór 3D bo jak wytłumaczysz że podaje w podłoge 28*C a  minimalna temp na CO to 35*C

 

 

 

 Zapomniałem dodać że sprzęgło jest również dobrane błędnie. Maksymalny przepływ przez podłogówkę wynosi 1800 l/h a przez sprzęgło tylko 1700

 

 

Na razie nie ma takiego zagrożenia że jest źle dobrane ,max przepływów i tak pewnie nie będę robił takrze na ten moment sprzęgło da sobie spokojnie radę .

 

 

Czy zmieni coś to że podniesiesz temperaturę zadaną (wymaganą) na sterowniku? Jak jest zamontowany w mieszkaniu tak jak na kotle nie. Sterownik nie współpracuje z termostatami pomieszczenia (musi być zdalne sterowanie). Całą zalecaną konfigurację kotła i wymaganych urządzeń dodatkowych znajdziesz na stronach internetowych producenta.

 

Oczywiście że się zmieni ,nie wiem czy zauwarzyłeś ale na kilku obwodach nie mam elektro zaworów jest to ( salon ,kuchnia ,wiatrołap ) tutaj tempeatura się podniesie, w reszcie pomieszczeń bym musiał ustawić ręcznie na termostatach.Jak już pisałem termostaty są otwarte na maxa takrze w całym domu podniesie się temperatura .

 

 

Myślę że trochę zboczylismy z tematu , teraz pytanie brzmi dlaczego dwa pokoje musza mieć wieksze przepływy żeby osiągnąć temp zadaną .Pętle podobnej długości co w sypialni ,tak samo oddalone  a jeden z pokoi jest blisko rozdzielacza .

 

Teraz się zastanawiam czy czasem te obwody niedogrzane nie były w jakimś stopniu zapowietrzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Myślę że trochę zboczylismy z tematu , teraz pytanie brzmi dlaczego dwa pokoje musza mieć wieksze przepływy żeby osiągnąć temp zadaną .

 

Pewnie jest w tych pokojach większe zapotrzebowanie na ciepło - czytaj: inny rozstaw rur lub gorsza izolacja

 

PS

Zawór 3-d w kotle jest zaworem 3-d ale przełączającym grzanie CO/ grzanie CWU i nie ma nic wspólnego z temp wyjściową obwodu CO - sam z resztą podałeś teorię sprzęgła hydraulicznego - więc się domyśl dlaczego jest 28C za sprzęgłem a na kotle 35C

Praktycznie przepływ sprzęgła powinien być ok 4,5m3/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Sambor odnośnie zaworu 3D w kotle i obniżenia temperatury Ci wyjaśnił. Nie jesteś pierwszy który ma tak zbudowana instalację i ma problemy których w ogóle nie powinno być. Nie napisałeś gdzie masz zamontowany sterownik. Wykonanie takiej instalacji jest bajecznie proste bo producent wskazuje wszystkie elementy które trzeba zastosować co wystarczy tylko poskładać w całość. Niestety jesteś kolejnym który dał się namówić (albo sam wymyślił) na rozwiązanie które pracować poprawnie nie może.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie wiem jak to kocioł robi ale w tym momęcie na kotle 31*C ,  zadana 29*C i tyle idzie w podłogę pokazuje to czujnik na sprzęgle VF1 i mierzyłem termometrem przylgowym na wyściu ze sprzęgła ,w czoraj przy +2*C na kotle 30*C w podłogę 28*C . Moge powiedzieć że wyregulowałem przepływy rotometrami co więcej obniżyłem KG z 0,25 na 0,20  bo temperatura w domu była ponad zadaną na sterowniku ( zadana 21,5 , sterownik CM470 jest w salonie ) a w domu miałem około 22-22,5   stwierdziłem że obniże KG .Dzisiaj w nocy było -4*C  i jak na razie temp zadana ( 21,5 ) utrzymuje się  ,zobacze co będzie dalej .Doczytałem instrukcje i się okazuje że minimalna temp. na CO to 30*C  .

Co do 3D to mam takie wrażenie że sprzęgło trochę działa jak 3D,że tam występuje jakieś podmieszanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do 3D to mam takie wrażenie że sprzęgło trochę działa jak 3D,że tam występuje jakieś podmieszanie .

 

Tak, ale wtedy gdy pompa obiegu kotłowego (w kotle) ma mniejszy wydatek od pomp(y) na odbiorach, wtedy zimny powrót z odbiorów musi wspomagać cieplejsze zasilanie z kotła

i obniża temp wody podawanej na  odbiory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sterownik mierzy temperaturę w salonie. Masz rację następuje podmieszanie w sprzęgle. Ale spójrz na temperaturę min kotła i na wykres krzywej. Kocioł nie może pracować poniżej temperatury minimalnej a z wykresu grzania wynika że wymagana temperatura dla 0 C temp. zewnętrznej wynosi poniżej 30 C. Bez 3D nie będzie prawidłowo działać. Zapytasz dlaczego działa? Ano działa bo zwyczajnie taktuje. Z instrukcji wynika że wydajność pompy kotła wynosi 1,4m3/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mierzy temp w salonie bo jest na opcji BRAK czyli pod uwagę bierz tylko pogodówke i temp zadana czyli 21,5 i KG ,chyba że ja czegoś nie wiem . Przy tak niskiej KG faktycznie to 3D by się przydało tylko pytanie czy to się opłaca , czy na tym coś zaoszczędze a czy może lepiej tak ustawić przepływ żeby sprzęgło podmieszało trochę z powrotu i obnizy temp zasilania ,bo z tego co rozumiem kocioł bierze pod uwagę czujnik w sprzęgle VF1 i on jak by jest wykładnią temp zasilania .

Jaki kost jest takiego zaworu 3D ? i co kupić jakaś marka typ ?  to tak oriętacyjnie pytam bo może się skusze ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.