Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Słuszna Idea Działania?


adriankapka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

 

Proszę o pomoc jak rozwiązać następujący problem. Posiadam instalacje c.o. w obiegu zamkniętym w której pracował kocioł gazowy oraz na paliwo stałe (węgiel). C.W.U. zapewnia terma gazowa. Teraz dochodzi mi bojler 300 l w raz z instalacją solarną który chce wykorzystać także w okresach o małym nasłonecznieniu (połączenie zasobnika 300l z termą gazową to oddzielna sprawa). Tutaj chciałbym uzyskać podpowiedzi co do połączenia tego zasobnika do instalacji c.o. tak aby w okresie kiedy nie jest wymagane ogrzewanie domu, wodę dogrzewał kocioł gazowy a w okresie zimowym węglowy. Dodatkowo chciałbym mieć możliwość niezależnej pracy obu kotłów tak aby np gdy wygaśnie kocioł węglowy mógł przy większym zapotrzebowaniu dogrzać wodę gazowy. Wymyśliłem taki oto układ:

- przeniesienie kotła węglowego do instalacji otwartej (dla bezpieczeństwa)

- zachowanie nadal instalacji zamkniętej dla obwodów grzejnikowych, kotła gazowego oraz zasobnika na c.w.u (powód: naczynie przelewowe będzie zamontowane w kotłowni, nie chce wyciągać go na strych)

- zastosowanie wymiennika płytowego dla połączenia instalacji

- zastosowanie zaworów 3-d w celu odpowiedniego kierowania przepływami.

 

Co do sterowania i całej automatyki z tym nie będzie problemu bo będzie zaprojektowana i wykonana pod konkretną instalacje (włącznie z budową i programowaniem sterownika).

 

Proszę o zweryfikowanie oraz inne sugestie czy taki obwód ma prawo działać.

Oraz czy w takim przypadku powinno się zastosować zawór 3-d  na obiegu otwartym kotła węglowego w celu zapewnienia odpowiedniej temp. powrotu?

Schemat poglądowy bez naniesionych zaworów i innych elementów np naczynia przeponowego czy zaw. bezp., proszę uznać iż przy pompach jest cała armatura odcinająca oraz filtry. 

 

Pozdrawiam

Adrian

post-58731-0-42228500-1400961468_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszisz podać więcej informacji o kotle gazowym, W konfiguracji tak jak na twoim schemacie można spotkać np Termet, ale większość ma wbudowany oddzielny obieg grzania cwu (zawór 3D w kotle. Poza tym to sterowanie w sposób autymatyczny takim układem będzie problematyczne (trudno pisać gdy właściwie nie wiemy nic o sterowniku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kocioł gazowy jednofunkcyjny Immergas major-s. posiada jeden obieg i pompę. Co do sterowania to plan jest taki aby zawory 3-d pracowały parami (na zasilaniu i powrocie) tak aby zawsze obieg wody był zapewniony w zależności który kocioł będzie grzał. Plan jest taki że układ na podstawie różnic temperatur (oraz innych nastaw wew.)ma odpowiednio sterować zaworami i pompami aby zapewnić dogrzewanie c.w.u z pieca węglowego jeśli jest rozpalony, w przeciwnym wypadku załączyć piec gazowy. W sezonie grzewczym w zależności od ustawień prawdopodobnie priorytetem będzie c.w.u a w chwili zbliżania się do temp. zadanej zawory 3-d będą przestawiane aby część wody kierować na kaloryfery. Druga ważna sprawa to praca całości tylko na piecu gazowym c.o. i c.w.u (np w okresie świąt gdy nie zechce mi się biegać do kotłowni).

PS. Dodam iż jestem z zawodu informatykiem a z wykształcenia elektronikiem więc zbudowanie sterownika oraz zaprogramowanie go nie będzie problemem. Dla uzupełnienia chciałbym wykorzystać zawory i ESBE i siłowniki proporcjonalne do nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To stary kocioł którego nie ma juz w produkcji. Ja bym go raczej na złom oddał niz montował w nowej instalacji ale to moja opinia. Cały problem to sterowanie układem I jeżeli twierdzisz ze jesteś w stanie taki sterownik zbudować to wypada życzyć sukcesu i czekać aż podzielisz się wynikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się kocioł już leciwy ale nadal działający. Wisi i działa więc chce go nadal wykorzystywać, a jak padnie to zastąpi go coś nowszego.

Myślę że sterowanie zaworami to nie problem, bardziej chodziło mi o rozwiązanie hydrauliczne, czy wogóle ma sens oraz czy nie dało by się go uprościć.

Instalacja CO jest już tez zrobiona od kilku ładnych lat, teraz została mi tylko przebudowa kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.