Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena 2X Podłogówka 1X Grzejniki 1X Cwu


Irekbak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Nie znalazłem odpowiedzi więc zakładam nowy temat

Jestem laikiem w ogrzewnictwie ale potrzebuję zrozumieć jak ma wyglądać moje ogrzewanie bo mam wrażenie, że "super hydrauliki" robią mi wodę z mózgu.

Za każdą informację będę wdzięczny, mogę pomóc w innej dziedzinie jak by ktoś potrzebował - napisałem w przywitaniu.

Dane z grubsza:

nowe budownictwo,ocieplony,okna 3 szyby, parter,piętro razem 210m2

kocioł SAS AGRO ECO 23KW

sterownik dedykowany MULTIFAN

kotłownia na miedzi

podłogówki pert/al/pert 16 mm

sterownik kotła powinien obsłużyć conajmniej dwa obiegi CO i obieg CWU 

sterowanie pokojowe - dodatkowo przez centralkę AURATON  8D kablowo

chciałem mieć tak:

sterowanie pogodowe w opcji do wyboru

kocioł sam się rozpala i gasi

tygodniowy program CO

tygodniowy program CWU

bez cyrkulacji gdyż wszystkie odbiorniki CWU są w promieniu do 5-6 mb od kotła w linii prostej

zbiornik CWU z podwójną wężownicą aby kiedyś dołożyć pompę powietrzną

piętro

- podłogówka, grzejnik jako suszarka w łazience z podłogówką

termostaty pokojowe -3 szt na 8 obwodów

parter

-podłogówka, dwa grzejniki jako suszarki w pomieszczeniach z podłogówką

termostaty pokojowe -2 szt na 7 obwodów

Moja rozmowa z hydraulikam ibyła krótka:

Macie już w kotłowni -kocioł, sterownik, zasobnik CWU, zmiękczacz wody, oczekiwania znacie, macie wykorzystać maksymalnie możliwości kotła i sterownika

jest tak:

kocioł chodzi jak chce- teraz wyłączony kilka dni

"hydrauliki" nie radzą sobie z podłączeniem pomp mieszających w podłogówce

na piętrze nie ma jeszcze podłogówki, jest tylko szafka rozdzielcza z pompą, by-pasem,honeywellem 

na dole rozdzielacz taki sam, plus gotowa podłogówka i grzejniki

kocioł steruje zaworem mieszającym pompą CO i CWU

podłogówka działa jak pompka w rozdzielni jest podpięta na krótko

Chłopaki mówią,że wszystko jest ok bo odpalili CWU i podłogówkę a resztą to muszę sobie sam bo oni to hydraulicy a nie elektrycy. Choć tani to oni nie są.

Szkoda, że nie powiedzieli tego na początku a umawialiśmy się na kotłownię z odpaleniem wszystkiego.

Jest tu jakiś ekspert od sterownika Multifan Recalart-u?

Dołączam swój rysunek bo nie śmiem nazwać tego schematem :)

Doczytałem,że powrót CWU jest źle.

Jeszcze raz proszę o porady, będę wdzięczny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnicę rur sprawdzę rano ale kupowałem 28 i 22, podeślę też zdjęcia rozdzielaczy podłogowych.

Wiem, że w każdym jest pompa mieszająca, jakiś zawór honeywell i rurka łącząca zasilenie z powrotem czyli "by-pass" czy jak to się tam pisze.

Na kotle  jest zawór bezpieczeństwa - czy to prawda, że nie trzeba go odprowadzić w pobliże odpływu tylko ma walić prosto w bok na wysokości około 160 cm ?

Czy powrót z naczynia wzbiorczego może być cieńszy od dolotu z kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OPIS ZDJĘĆ
Ponumerowane są jak przebieg kotłowni od kotła do rozdzielaczy
Zdjęcie  nr 1 zmiękczcz wody na nim widoczny faktycznie jest zamontowany jak na zdjęciu nr 9 , czyli po drugiej stronie zbiornika CWU
Zdjęcie nr 5 – na dole jest taka frajerska "dżdżownica" z białych rurek na powrocie przelewu
Z nr 12 i nr 13 rozdzielacz na parterze
Z nr 14 rozdzielacz na piętrze
Z nr16 to zawór dopuszczający lub spuszczający – czy tak jest ok?
Z  nr 17 zawór bezpieczeństwa – czy tak jest ok?
 
Problem polega na sterowaniu pompkami rozdzielaczy
Sterownik powinien obsłużyć pompy CO 1 i CO2 i jeszcze parę pomp (razem chyba 5 lub 6)
 

 

 

 

 

post-58720-0-89426400-1400848059_thumb.jpgpost-58720-0-82010300-1400848071_thumb.jpgpost-58720-0-25973200-1400848083_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W układzie napełniania kotła potrzeby jest zawór zwrotny aby się  woda z kotła nie mieszała z wodą  pitną.

Dobrym rozwiązaniem jest przerwa i napełnianie wężem podłączanym tymczasowo na czas napełnienia. 

Z zaworu bezpieczeństwa powinna wychodzić rurka po za kocioł + kolanko + kawałek rurki - ok 30cm - wtedy jest mniejsze niebezpieczeństwo poparzenia wodą lub parą wylatującą z zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica rury do rozdzielni na parterze CU 28

Do rozdzielni na piętrze  CU 22

Sterownik ma wpiętą pompę za mieszaczem jako CO1

pompę CWU - wiadomo - jako CWU

i dalej zaczyna się dylemat co z podłogowymi pompami?

Czy te dwie pompy od podłogówki nie są w stanie pociągnąć systemu? Bo wtedy chyba można zrobić je jako CO1 i CO2 w sterowniku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te pompy w rozdzielaczach pracują niezależnie od całego sterowania - one praktycznie pracują non stop , chyba że będą  sterowane termostatem pokojowym.

W skrzynce rozdzielacza  powinno być zasilanie np gniazdko lub puszka elektryczna.

 

A do naczynia przelewowego to jaka rura - musi być Cu28 , a chyba jest mniejsza.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kotłownię niestety będę przerabiał, ponieważ pomimo dodatkowych przekaźników i innych rzeczy , nie da się tego w pełni sterować.

Ktoś mi doradził aby to wszystko zrobić w układzie zamkniętym, ale całkiem zamkniętym a nie na wymienniku płytowym pół otwarty - pół zamknięty.

Nie wiem co o tym myśleć i w dodatku jakieś 10 tys. robocizna.

 

Potrzebuję kontakt do jakiegoś speca, który umie przerobić kotłownię, podłączyć sterowanie i uruchomi to wszystko. Ewentualnie kogoś kto narysuje jak to ma wyglądać.

Normalna usługa za pieniądze 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.