Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zbierająca Się Woda W Popielniku


MichałRafał

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam piec węglowo-miałowy. Teraz podczas gdy nie palę w piecu zbiera mi się woda w popielniki. Na ściankach pieca widocznę są krople wody. Co może być przyczyną tego? Wszystkie drzwi do pieca mam otwarte. Czy wyczystki też powiiny być pootwierane i czy to pomoże żeby nie zbierała się woda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Odświeżam temat. Dalej mam problem z wodą w piecu. Teraz piec jest otwarty. Z tego co wyczytałem na forum piec powinien być zamknięty. Ale przed zamknięciem chciałbym go osuszyć i wyczyścić. Stąd moje pytanie. Jak i czym przepalić w piecu żeby do ususzyć. Czy piec powinien być włączony i zamknięty podczas takiego przepalenia. Jeśli możecie to napiszcie jak to dobrze wykonać. Posiadam piec węglowo - miałowy firmy DREW-MET28 kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilgoć bierze się z powietrza schładzanego na ściankach kotła.  Więc najlepiej nie dopuszczać powietrza i podgrzać kocioł.  Ja na lato zamykam kocioł i zostawiam włączoną pompę obiegową na najniższym biegu. Zużycie prądu przy 25 czy 30W mnie nie zrujnuje. Kocioł ,,grzeje się" od kaloryferów i wilgoci w nim nie zauważam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podam nie typowy przykład. Byłem w bardzo upalny i duszny  dzień w kościele i tam po ścianach dosłownie ciekła woda, tak jak w wyłączonym piecu. I skąd  się wzięła. ????? Różnica temperatur na zewnątrz + 35st   a w środku 20st. I tu można sobie porównać co może się dziać w kotłach stałopalnych jak się nie utrzymuje powrotu 50 - 55 st. Prawdopodobnie od strony ocieplenia (waty) piec się poci i skraca swoją żywotność. Dlatego myślę że u ciebie ciągłe przepalanie jest uciążliwe i najlepiej wysmaruj piec w środku olejem żeby tylko nie rdzewiał. Znajomy miał zamknięty piec i też się lała zardzewiała woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze dokładnie wyczyść komin i wymiennik , następnie uzupełnij kocioł drobno poszczypanym drewnem sosnowym lub innym iglastym, rozpal to nie żałując powietrza (temperatura pewnie skoczy pod 70-80* ) co pozwoli pozbyć się wilgoci a jednocześnie cienki film ze smoły zabezpieczy ścianki wymiennika.

Komorę spalania należy ponownie oczyścić z wszelkiego popiołu  i nalotów  oraz spryskać olejem napędowym. Uszczelki drzwi należy oczyścić  lub wymienić na nowe gdy stare "sparciały" .

 

Tak przygotowany kocioł należy zamknać aby nie łapał powietrza (gdy stoi w piwnicy lub chłodnym pomieszczeniu) lub zostawić otwartym gdy kocił stoi w ciepłym pomieszczeniu. Bardzo ważnym jest okresowe mieszanie wody w obiegu co zapewnić może funkcja ANTYSTOP w sterowniku więc nie należy go odłączać .

 

Znajomi używają grzejników latem jako substytut klimatyzacji albowiem mają zimną kotłownie więc pompa pracuje w odstępach 30' przez całe lato 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze jest pomieszczenie  u mnie kocioł na drewno stoi po ostatnim paleniu w połowie kwietnia bez wyciągania popiołu - w kotle sucho, temp wody ok 22C - popiół specjalnie zostawiony aby zobaczyć jak z tą sławetną wilgocią w kotle  ;)

I niestety muszę stwierdzić że po 2 miesiącach stania w kotle sucho :( .

 

Pozdrawiam  :)

 

PS Palę w drugim kotle ( pellet) na potrzeby CWU - średnio 1x / dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia- zamknięcie kotła się sprawdza ale tu ważna jest szczelność.... jednak większość zapomina o czopuchu i kominie- toż kocioł ma połączenie z kominem (przynajmniej mój ma..) więc powietrze tamtędy dostaje się do środka- trzeba też szczelnie coś upchać w czopuch by powietrze nie dostawało się do kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsza zasada to jest trzymanie kotła w suchym i ciepłym pomieszczeniu wówczas żadne zabiegi nie są konieczne dlatego wiele kotłowni dziś jest w bryle budynku na poziomie mieszkalnym i tam zwykle problem skraplającej się wilgoci nie występuje. Włączenie pompy co drugi dzień lub rozpalenie w kotle raz na tydzień   nie jest jakoś szczególnie uciążliwe a pozwala pozbyć się wilgoci . Ew pochłaniacz (taki na tabletki) wilgoci do kotła i po problemie :)

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

przemyslaw2ar u mnie kocioł jest w pomieszczeniu podpiwniczonym więc ciężko żeby było tam sucho i ciepło. Przepalam teraz w piecu kartonowymi pudełkami żeby pozbyć się wilgoci. O jakim pochłaniaczu napisałeś? Możesz dać jakiś link jak to wygląda i sprawdziło by się w piecu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy wypiąć pompę ze sterownika, założyć na wypięty kabelek od pompy wtyczkę lub przejściówkę z wtyczką i do wpinać do gniazdka na czas pracy.

 

Pozdr.

PS

napisałem przejściówkę,  gdyż niektóre pompy mają obecnie podłączenie do sterownika wtyczkami podobnymi do wtyczek komputerowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.