Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Połączenie Dwóch Wymienników


tomaszzakopane

Rekomendowane odpowiedzi

ten układ jest zły, ale ty jak zwykle nic nie chcesz przerabiać - bo nowa glazura, bo podłoga ;)  już kilka razy ci pomagałem i takie były wymówki na jakiekolwiek propozycje  zmian.

tu potrzeba więcej danych - np ile i jakie solary, jakie zasobniki i najważniejsze czy naprawdę chcesz coś zmieniać , bo tak to klawiatury szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę pisał w 2 tematach na raz ,  :)

Po pierwsze złe połączenie paneli - 2 są równolegle a trzeci do nich w szereg , powinien być połączony tak samo.

Straty duże, ale o tym pisałem kilka postów w poprzednim temacie.

Musisz to zminimalizować - w budynku nawet wełna mineralna, tylko grubo. a na zewnątrz dodatkowa otulina , nawet 30mm ścianki.

 

Przy dwóch zasobnikach powinno być więcej paneli i inny układ zasilania i grzania CWU.

Te 3 panele nagrzeją 300l i to nie zawsze do 50C.

Do wyższej temp zasobnik zawsze dłużej dochodzi - wynika to z wymiany ciepła - im większa różnica pomiędzy zasobnikiem i wężownicą tym szybciej zasobnik jest nagrzewany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to źle :blink:

Posiłkowałem się tą stroną http://instalreporter.pl/ogolna/niestandardowe-uklady-polaczen-kolektorow-slonecznych/

 

Glikol nagrzany przez 2 panele dogrzewany jest w 3

Pokaż mi łopatologicznie na moim schemacie jak powinny być połączone według ciebie i dlaczego inaczej i czy po ewentualnym przepięciu będą wydajniejsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co chcesz przez to powiedzieć że panele do dupy czy przez to połączenie ?

Panele są ok ale mają ograniczoną moc,  a ty chcesz nagrzać 2 x po 300l wody a ta ilość paneli obsłuży tylko 300l i to do poziomu zapotrzebowania max 60%

 

co do układu połączeń to musisz o nim poczytać na mądrych stronach i sam wyciągnąć wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No choćby po to że dach mi na takie połączenie nie pozwolił gdybym miał możliwość połączenia 3 obok siebie zapewne bym tak zrobil

a tu następny schemat buderusa w którym połączenie jest takie jak moje

 

Uzasadnij proszę bardziej merytorycznie dlaczego żle

 

Bo jak widze buderus też łaczy je w taki sposób jak 

post-58127-0-05248500-1402431753_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzieś ty wyczytał ze chcę grzać  2 bojlery solariami ? ja chce raczej ogrzać 1.5 bojlera piecem jak solary nie będą rady dawać tak abym nie musiał co drugi dzień palić w piecu tylko na przykład co 3 dni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to jedyne rozsądne wyjście - solary na lato,  po co grzać w lecie kotłem? ale jak chcesz to nie ma tematu.

 

Co do połączenia szeregowo - równoległego to zastanów się jak będą wyglądały przepływy w takim układzie 

 

Co do tego schematu Buderusa , który zamieściłeś to zauważ że w lewym przypadku jest 9 kolektorów połączonych w szereg a Watt dopuszcza tylko 5szt, to nie ta klasa sprzętu.

A drugi układ jest układem Tichelmana - to całkiem inny przypadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawa strona rysunku nas nie interesuje tylko lewa.

 

Przecież  nie podłączam 5 tyko 3 a hewalex chyba wie co robi przedstawiajac taki sposób połączenia

 

Co do przepływów to nie bardzo rozumie co jest nie tak glikol podgrzany przez 2 panele trafia do trzeciego gdzie jest jeszcze dogrzewany , opory niskie . :mellow:

Co by dało inne połączenie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym art o nietypowych podłączeniach kolektorów podane jest że przy połączeniu szeregowym jest mniejszy uzysk temp na 1 panelu, więć przy poł równolegle szeregowy, na panelu włączonym w szereg będzie mniejszy uzysk temp niż na panelach równoległych.

Przeczytaj dokładnie ten artykuł.

Ale tobie to wszystko jedno gdyż naprawdę grzejesz kotłem a solar to tylko zabawka. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co te uszczypliwosci.

Czytam dokładnie i widzę również takie zdanie.

 

" Wskutek zwiększenia natężenia przepływu ulegnie obniżeniu różnica temperatury czynnika grzewczego przechodzącego przez pojedynczy kolektor. Przyrost temperatury zamiast zakładanych 10 K wyniesie około 3÷4 K.

 

Dla całego układu 3 szeregowo połączonych kolektorów, przyrost temperatury będzie jednak porównywalny (ok. 10 K)"

 

To kto w koncu nie czyta dokladnie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale twój układ jest mieszany - masz dwa równolegle i 1  szeregowo - czyli może brakować tych 6-7C , które można wyciągnąć przy poł równoległym.

Ale to drobiazg, gdyż są duże straty na izolacji.

Przy dobrej izolacji, połączeniu równoległym oraz min 4 kolektorach kocioł byłby załączany tylko podczas deszczu lub pełnego zachmurzenia.

Dodatkowo należy wykonać inny układ połączeń zasobników i czynników grzewczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale twój układ jest mieszany

Jest tak samo mieszany jak układ Buderusa czy Hewalexa na stronie którą podałem wyżej

 

Jeszcze jedno czy przed nałożeniem dodatkowej otuliny owinięcie obecnej np. folią aluminiową cos da?

 

Czy ocieplić tylko zasilanie czy powrót też ?

 

Ale by było gdybym kupił tą rurę z 10mm otuliną którą ci kiedyś pokazywałem <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jest tak samo mieszany jak układ Buderusa czy Hewalexa na stronie którą podałem wyżej

 

U Buderusa masz jak już pisałem - układ szeregowy, albo układ specjalny z równoważeniem przepływów - Tichelmana , to całkiem inny układ zasilania i odbioru.

Ale nigdzie w necie nie masz że takie połączenie pracuje tak dobrze jak powinno.

 

Natomiast jest dobry artykuł o różnicach w połączeniu  http://instalator.pl/index.php/pl/component/content/article/76-archiwum/5382-czynnik-grzewczy-w-badaniach-i-eksploatacji-kolektora-sonecznego-sprawno-niejednoznaczna

 

Jak nie chcesz zmieniać to nie zmieniaj - nie ma o co bić piany, działa to działa, ale nie pytaj czemu tak przeciętnie.

 

Natomiast izolacja powinna być gruba - 20-30mm a nie 10-13mm

Folię możesz dać , ale to mało da.

Oczywiście trzeba ocieplić zasilanie i powrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że będzie działać, ale poczytaj link w moim poście wyżej.

Im to wszystko jedno, lecz jak tobie braknie mocy grzewczej to i tak będziesz musiał kupić dodatkowe solary - czyli są do przodu :P

A mnie to wszystko jedno - nie moje małpy i nie mój cyrk,  ale takiego układu to bym klientowi nie sprzedał, lub musiałbym wytłumaczyć co ma niewłaściwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.