Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Połączenie Dwóch Wymienników


tomaszzakopane

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

mam pytanie dotyczące połączenia dwóch wymienników

Otóż najpierw był wymiennik z jedną wężownicą 300l zasilany osobną nitką prosto z pieca

Teraz doszły kolektory i wymiennik z dwoma wężownicami

Jak już kiedyś pisałem szkoda mi tego "starego" wymiennika i miałem zamiar zostawić go jako bufor do co ale jak już napisałem zasilany jest osobną nitką z pieca i bez prucia podłogi się nie obejdzie a dopiero co zostały położone płytki ! 

więc jako bufor co  raczej odpada

Czy mogę podłączyć je w taki sposób że ciepła woda z pierwszego wymiennika podłączona zostanie do wejścia zimnej wody w wymienniku z dwoma wężownicami

 

Mam dosyć spore zapotrzebowanie na ciepłą wodę do tej pory zbiornik 300l nagrzany do temp. 70st. starcza najwyżej na dwa dni

Boję się ze w pochmurne dni gdy go odepnę to będę musiał palić w piecu codziennie bo przecież teraz piec ma zasilać górną wężownice a solarny dolną.

 

Pisaliście o bakterii zwanej legionellą czy może ona stanowić problem przecież woda będzie na bieżąco wymieniana  

Ile czasy potrzebuje taka bakteria aby rozmnożyć się w bojlerze bo liczę że w najgorszym wypadku musiał bym palić w piecu w razie niepogody co 3 dzień

 

Przepraszam za schemat ale robiony na szybko na telefonie

 

post-58127-0-88707000-1400361372_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie można liczyć na pomoc

Jak człowiek jakiś błąd popełni to stado tak zwanych  "tęgich  głów"  się zbiera jak  szarańcza a następnie w prześcigają się w  obrzucaniu błotem  ale jak trzeba pomóc to chętnych brak jakież to Polskie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio podłączałem dwa bojlery. Szeregowo. Jeden pierwszy - jest na dworze- działa jako solar beczkowy - do niego wchodzi zimna woda z sieci, ogrzewa się od słońca, a wyjście tej wody idzie do wejścia drugiego bojlera właściwego w domu, w którym tylko podgrzewam wodę. 

Myślę, że jak raz w tygodniu przegrzeje się wodę we właściwym bojlerze do 60-70C to legionellą nie należy się przejmować. Wydaje mi się także, że ta legionella tak jakoś została wylansowana przez ostatnie lata. Jeszcze 10-15 lat temu nikt chyba o tym nie mówił. To co - nie istniała wtedy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieniłbym kolejność wpięcia zasobników , pierwszy solarny drugi ten który masz obecnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie można liczyć na pomoc

Jak człowiek jakiś błąd popełni to stado tak zwanych  "tęgich  głów"  się zbiera jak  szarańcza a następnie w prześcigają się w  obrzucaniu błotem  ale jak trzeba pomóc to chętnych brak jakież to Polskie

nie denerwuj sie

pierwszy zasobnik jako solarny drugi jak zasilany z kotła i tak moze byc ,natomiast opisz co chcesz osiagnąc  tymi dwoma zasobnikami bo być moze jest inne wyjscie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamontowane kolektory i z praktyki i doświadczenia wiem że nie działa to do końca tak jak opowiadają o tym sprzedawcy . Jak świeci słońce to i owszem to działa i całkiem fajnie ale co w sytuacji gdy kolektory nie działają, w/g zaproponowanego szkicu

masz taką sytuację że musisz odpalić jakiś kocioł celem zagrzania wody w pierwszym zasobniku nagrzewa się woda natomiast w

drugim tylko górna warstwa , woda przechodząc z pierwszego zasobnika do drugiego przechodzi przez warstwę

zimnej wody która znajduje się na prawie 2/3 drugiego zasobnika, następuje podmieszanie wody ciepłej z zimną i w efekcie możesz mieć sytuację że jakiś czujnik pokaże że została osiągnięta zadana temperatura CWU a z kranu leci letnia woda .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego z solarami jest taka sprawa że w podobnej cenie można zamontować fotoogniwo i zawsze z energią można coś ciekawego zrobić a efektywnośc roczna jest wieksza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 co chcesz osiagnąc  tymi dwoma zasobnikami bo być moze jest inne wyjscie

No właśnie na taką odpowiedz liczyłem  inne wyjście czyli jakie napisz co masz na myśli?

 

Mnie po prostu szkoda jest tego zbiornika a z drugiej strony obawiam się że w pochmurne dni będę musiał palić w piecu nie co drugi dzień jak do tej pory tylko codziennie bo kocioł będzie podpięty do górnej wężownicy i teraz będzie grzał tylko połowę bojlera.

 

Kolega Sambor pisał o jakiś ruchach Brauna ale to i tak nie będzie to co było

 

Jak już pisałem stoi on w kotłowni pod schodami ale jest tam puszczona tylko 1 nitka prosto z pieca

wpadł mi do głowy taki pomysł żeby pompę CWU dać zaraz przy nowym bojlerze za tym starym i mogło by to działać jako bufor?

 

Tylko z kolei planuje założyć zawór 3d żeby móc utrzymywać wyższą temperaturę na kotle  

 

A może zastosować zawór przełączający i sterownik by wybierał z którego zasobnika pobierać wodę co wy na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to na twoim miejscu zostawiłbym to co jest  w miejsce flanszy w zasobniku wpakowałbym grzałkę i podłączył do niej fotoogniwa i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a masz cyrkulację u siebie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacji nie mam i ogniw tez nie zamierzam kupować przynajmniej na razie, po za tym jak czytam to z ogniwami nie jest tak różowo mają sprawność około 20% a ze słoneczko świeci u nas mniej więcej 700-800 w/m2 czyli jak łatwo policzyć potrzebował bym jakieś 30m2 takich paneli aby uzyskac 2kw i to była by moc szczytowa a średnia znacznie niższa koszty ogromne a do tego dochodzi żywotność tych paneli która jest znacznie krótsza od solarów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poraża mnie twoja wiedza wiec żebyś nie demonizował to podpowiadam

na 2kW potrzeba 12,5 m dachu ,sprawność owszem około 16% i dlatego musi być te 12,5 m zeby zyskać 2kW ,ponadto temperatura nie ma większego wpływu na sprawność ,a gwaramtuje ze uzysk roczny będzie większy niz z solarów ,a co do żywotności to jeśli 20-25 lat to mniej niż solar który po 15 latach jest już zarośnięty w środku i nie ma praktycznie żadnej sprawności , to była moja propozycja natomiast widzę że wiesz lepiej a jak wiesz lepiej i nie analizujesz koszt i zysków to nic nie poradzę ale jeszcze drobne pytanie czy ty juz masz solary zakupione czy planujesz ??? bo jak  masz to tak jak było napisane pierwszy jako solarny drugi jako podgrzewanie z kotła i wtedy uzyskasz najwięcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajność  16% jak panel jest nowy z pułki sklepowej

po kilku latach to już 14% to puniżej 13%

 

 

Twoje obliczenia  zakładacz od  1000 w /m2  a ile dni w roku świeci słońce z taką siłą u nas ? 1 może dwa ? a może w cale ! 700- 800 w/m2 to i tak dosyć wysokie założenia

 

 a średnio będą i tak  dużo niższe ! tak że te 12.5m/2 może nie wystarczyć jak już pisałem

 

Ale dosyć dygresji to nie jest temat o panelach fotowoltaicznych tylko o solarach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko ty liczysz 1000 w /m2  a ile dni w roku świeci słońce z taką siłą u nas ? 1 może dwa ? a może w cale !

I są to założenia szczytowe a średnie są dużo niższe ! tak że te 12.5m/2 może nie wystarczyć

 

Ale dosyć dygresji to nie jest temat o panelach fotowoltaicznych tylko o solarach .

u nas słonce świeci do 1100W m2 ja uzyskuje juz maks moc z paneli o godzinie 10 i tak jest do 16,30 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Natężenie promieniowania słonecznego wyrażone w watach na metr kwadratowy (W/m2) jest to gęstość mocy promieniowania padającego w ciągu jednej sekundy na powierzchnię prostopadłą do kierunku promieniowania.

Najwyższe natężenie promieniowania odnotowano na Kasprowym Wierchu – ok.1200 W/m2 i w pasie nadmorskim - ok. 1050 W/m2.

Najczęściej wartości promieniowania słonecznego wahają się od 600-800 W/m2."

 

To gdzie ty mieszkasz na Kasprowym? jeśli tak to musimy na flaszkę się umówić :rolleyes:

 

Może masz jakieś Amerykańskie panele :mellow:

 

 

 Zaczynam myśleć ze handlujesz panelami słonecznymi :D

 

Ale panowie dość już tematu na temat paneli fotowoltaicznych

Pomóżcie w sprawie zbiorników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było omawianej opcji z zaworem przełączającym

 

Nie wyobrażam sobie jak miałoby to dziełać

Będziesz śledził prognozy pogody i gdy zapowiadają pochmurne dni to będziesz nagrzewał stary zasobnik ?

 

Wykorzystanie czegoś na siłę nie zawsze okazuje się uzasadnione ekonomicznie

 

Moim zdaniem jeśli nie masz ochoty palić latem to należy zamontować grzałkę w zasobniku solarnym a starego zdemontować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A co według Ciebie ten zawór miałby przełączać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.