Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Porady Dla Młodego Jakie Ogrzewanie Wybrać W Bloku.


przemo8400

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, jestem kompletnym laikiem w sprawach ogrzewania więc proszę o radę. Jestem od niedawna szczęśliwym posiadaczem mieszkania ok 68m2 (3pok. kuchnia, łazienka, wc) w 2 piętrowym  bloku (stary 12 rodzinny "po pegerowski") na WSI !! (brak gazu i ocieplenia budynku - tylko tynk z trzciną). Mieszkanie znajduje się na parterze - ściana jednego z pokoi przy klatce schodowej (lodówka!!!) od podłogi piwnice reszta graniczy z sąsiadami.Okna PCV ale zamontowane jakieś 15 lat temu. Cały blok nie posiada ogrzewania i każdy "orze jak może" na własną rękę węglowymi. Osobiście posiadam piec węglowy w kuchni (wielkości szafki 40 ) i bojler elektryczny 60L zawieszony w wc ,który grzeję z pieca lub z wtyczki.Wiem że posiadam sterownik do pompki z wodą chroniący mnie przed zagotowaniem. oraz że miedziane rurki podłączone są do starych żeliwnych kaloryferów  - i na tym kończy się moja wiedza na temat ogrzewania.Jeżeli chodzi o wydajności to nie podam bo tabliczki zostały nadgryzione zębem czasu (nic nie widać).

 

DECYZJA JEST JEDNA - CHCĘ ZMIENIĆ RODZAJ OGRZEWANIA !!!

 

Przeważnie jestem poza domem i cały bajzel zostaje na głowie mojej żony i córeczki więc ganianie z piwnicy z drewnem i węglem muszę zlikwidować. Tak jak nie widzę mojej żonki przy siekierze (chyba że wrócę bez wypłaty :D ) Porady typu zostaw bo tanio mnie nie interesują.

 

Zastanawiam się nad montażem instalacji gazowej niestety z butli 11kg lub elektrycznej.Wiem że są dotacje (które próbuje uzyskać) ale nadal zostaje problem. Kilka osób w bloku posiada gazówkę ale wiem że w ciężką zimę to do 10 butli/tydz.Czyli lekko licząc 2000 zł miesięcznie i wcale nie jest ciepło. Jeżeli chodzi o "elektryka" to ogólnopolska panika mnie ogarnia na temat historii ile to się nie płaci. Czytając różne fora przytaczano mi wzory a ja jestem " zwykły chłopak ze wsi" i nie wiem jak tą sprawę rozwikłać.Więc pytam was.Jak najłatwiej przerobić takie ogrzewanie? Co bym musiał zainst  i na jakie?

 

Proszę o podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jesteś w trudnej sytuacji

Ogrzewanie się gazem z butli wiąże się z ciągłą ich wymianą co do bezpiecznych rzeczy ni należy

 

Prąd napewno będzie droższy od gazu

 

Na Twoim miejscu znalazł bym na wiosce jakąś osobę która za butelkę chleba pomogła by Twojej żonie wnieść opał oraz wynieść popiuł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, jestem kompletnym laikiem w sprawach ogrzewania więc proszę o radę. Jestem od niedawna szczęśliwym posiadaczem mieszkania ok 68m2 (3pok. kuchnia, łazienka, wc) w 2 piętrowym  bloku (stary 12 rodzinny "po pegerowski") na WSI !! (brak gazu i ocieplenia budynku - tylko tynk z trzciną). Mieszkanie znajduje się na parterze - ściana jednego z pokoi przy klatce schodowej (lodówka!!!) od podłogi piwnice reszta graniczy z sąsiadami.Okna PCV ale zamontowane jakieś 15 lat temu. Cały blok nie posiada ogrzewania i każdy "orze jak może" na własną rękę węglowymi. Osobiście posiadam piec węglowy w kuchni (wielkości szafki 40 ) i bojler elektryczny 60L zawieszony w wc ,który grzeję z pieca lub z wtyczki.Wiem że posiadam sterownik do pompki z wodą chroniący mnie przed zagotowaniem. oraz że miedziane rurki podłączone są do starych żeliwnych kaloryferów  - i na tym kończy się moja wiedza na temat ogrzewania.Jeżeli chodzi o wydajności to nie podam bo tabliczki zostały nadgryzione zębem czasu (nic nie widać).

 

DECYZJA JEST JEDNA - CHCĘ ZMIENIĆ RODZAJ OGRZEWANIA !!!

 

Przeważnie jestem poza domem i cały bajzel zostaje na głowie mojej żony i córeczki więc ganianie z piwnicy z drewnem i węglem muszę zlikwidować. Tak jak nie widzę mojej żonki przy siekierze (chyba że wrócę bez wypłaty :D ) Porady typu zostaw bo tanio mnie nie interesują.

 

Zastanawiam się nad montażem instalacji gazowej niestety z butli 11kg lub elektrycznej.Wiem że są dotacje (które próbuje uzyskać) ale nadal zostaje problem. Kilka osób w bloku posiada gazówkę ale wiem że w ciężką zimę to do 10 butli/tydz.Czyli lekko licząc 2000 zł miesięcznie i wcale nie jest ciepło. Jeżeli chodzi o "elektryka" to ogólnopolska panika mnie ogarnia na temat historii ile to się nie płaci. Czytając różne fora przytaczano mi wzory a ja jestem " zwykły chłopak ze wsi" i nie wiem jak tą sprawę rozwikłać.Więc pytam was.Jak najłatwiej przerobić takie ogrzewanie? Co bym musiał zainst  i na jakie?

 

Proszę o podpowiedzi.

trudno doradzić ale jesli posiadasz troszkę kasy możną by iść w klimę  ktróra spokojnie grzeje do -25st na zewnątrz  do tego napewnio nie musiałbyś przerabiać instalacji ,a grzanie wody zrobić na prąd w drugiej taryfie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Tutaj widzę 2 kwestie.

1. Izolacja cieplna.

Jesteś w dobrej sytuacji, bo praktycznie otoczony ciepłymi ścianami i SUFITEM. Niedużym kosztem można to jeszcze poprawić.

Na suficie piwnicy przykleić styropian, im grubszy tym lepiej. Zimną ścianę od klatki też z jednej zajechać czarnym styropianem.

Nie wiem na jakiej zasadzie ściany zewnętrzne nie są zimne, ale skoro tak piszesz...

To spowoduje, że wybór ogrzewania stanie się łatwiejszy.

Porównaj swoje mieszkanie z tym gdzie zimą wymienia się 10 butli dziennie - czy oni też mają sąsiadów u góry?

2. Rodzaj ogrzewania.

Tu chyba najłatwiej będzie z tym gazem.

Pompa ciepła, o której mówi automatyk też jest fajna i ogrzewanie nią powinno wyjść taniej. Z tym, że tutaj trzeba się nastawić na to, że jak temp. spadnie poniżej -15 to trzeba po prostu po staremu zapalić obecnym kociołkiem. Takich dni nie ma dużo, zazwyczaj 10-20 w roku.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie Vernal ta pompa pracuje do -25 st z podanymi parametrami i nic nie trzeba odpalać a w tym roku tej zimy pompa ciepła powietrzna była najtańszym źródłem Energi i pobiła wszytki inne zrodła ciepła co nie znaczy ze tak bedzie kazdej zimy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli pracuje, to zżera w tym czasie wszystkie oszczędności z temperatur powyżej -15 (inny COP, praca w drogiej taryfie a może nawet grzałki, zwłaszcza przy grzejnikach będzie słabo). Lepiej wtedy po prostu zajarać w kotle i dalej mieć ogrzewanie za półdarmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to klimatyzator zadnej wody w nim nie ma

był opisywany już w inny wątku tylko że w takim domu muisałby być dwa mniejsze bo mutli o takich dobrych parametrach nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dlatego myśle o dwóch jednostkach jedno w pomieszczeniu twartym a drugie pomieszczeniu sypialni a pozostałe ciepło sie rozejdzie mysle że jest to naprosztrze ogrzewanie i relatywnie najtansze a rzacji że jest teraz moda na pomieszczenia otwarte to nie powinno byc problemu a w łazience drabinka elektryczna 300-500W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem że jest to ciężki temat.

Co do termo izolacji to pokoje są silnie przeszklone i ściany zewnętrzne to bardzo mała powierzchnia a pod oknami jest duża ilość żeberek więc emisja ciepła od kaloryferów eliminuje uczucie zimna ( o stratach wole nie myśleć ). Kwestia ocieplenia ścian jest w planach tak jak dodatkowe kaloryfery w korytarzu z których dodatkowo pociągnięte rurki po ścianach ogrzeją zimne ściany i zniwelują możliwość wystąpienia pleśni ( tak jest u większości mieszkań)

 

Mam jeszcze jedno pytanie. Z braku wiedzy na ten temat. Czym się różnią wysokie wąskie piece węglowe od niskich długich? Pytam ponieważ drugą opcją jest pozostanie na węglowym (lub węglo-pochodnym) piecu i przeniesienie go do wc. Problem polega na tym, że otwór kominowy jaki posiadam jest pierwszy od wejścia więc postawienie mojego starego pieca tam grodzi całe wejście. Ustawienie go wzdłuż ściany też nie wchodzi w grę bo wyląduję drzwiczkami pieca na spłuczce klozetowej. Idealnie pasował by tam połowę krótszy. Bo kucie ścian to jak dotąd odległa przyszłość.

 

Żeby uściślić wątek. Problemem nie jest aż tak bardzo palenie węglem tylko - drewno. Rąbanie zajmuje dużo czasu, lasy w okolicy są coraz mniejsze i zakup staje się wielkim problemem a kominkowe (25 - 30 ), którego jest pod dostatkiem na rynku jest o wiele za długie i nie mieści się w piecu ( max 20 nie dłuższe). Bo takich jak pisał majschi za pół litra chleba to już mam ale płacić im za porąbanie czegoś, za co już zapłaciłem jako gotowe to na dłuższą przyszłość się nie kalkuluje. Zaczynają się cenić (takie prawa rynku).Więc co myślicie o jakiś innych alternatywach tego rozwiązania? Bo siedząc w kabinie ciężarówki poza granicami Polski to nie mam zbytnio gdzie się poradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wnioskuję że nie chcesz innego ogrzewania jak kocioł na opał stały wiec trzeba pomysleć czy nie da se przenieść z kotłem do piwnicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wcześniej pisałem mieszkam w BLOKU. Gdyby to było takie proste to nie było by wątku. Fajnie rozwiązuje się problemy mieszkając we własnym domku gdzie ma się dużą przestrzeń i można ponażekać nad swoimi wyborami.Ale nasz polski rząd nie pozwala mi spełnić marzeń (mieszkanie dostaliśmy na użytkowanie od dziadków żony a nie świadomy zakup!!) więc mam co mam i muszę z tym żyć a:

 

Po 1. moja piwnica jest po przeciwnej stronie ciągów kominowych i ciągnięcie "rury wydechowej" wiązało by się z prowadzeniem przez korytarz piwnicy, po suficie gdzie dodatkowo pociągnięta jest instalacja wodna bloku z PCV  ( to ok 2 m. po ścianie i 3m. po suficie) jak kominiarz to usłyszał nie wiedział czy ma się śmiać czy... 

Po 2. Montaż pieca na olej z baniaka czy gazu z dużej butli odpada - to BLOK mieszkalny.

Po 3. mieszkam na wsi - tu nikt nikomu nie pomoże raczej przeciwnie 

 

Więc szukam wygodniejszego rozwiązania bo jestem w domu raz na miesiąc - tylko tydzień i wolę spędzić czas z rodziną a nie w drewutni (w dodatku u teścia bo swojej nie mam) czy walce na załatwianiu.Ogólnie kobieta mi się nie skarży ale piec na węgiel w kuchni to przesada!Piszę to tutaj bo może ktoś mądrzejszy ode mnie ma jakiś pomysł na rozwiązanie tej sytuacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no Rządu w to nie mkieszaj to na poczatek a w takim razie jesli to darowany koń to myślę ze tym bardziej moja propozycja jest zasadna ,do tego uszczelnienie mieszkania obnizenie sufitu z pełna izolacją i ogrzewać pompą ciepła a jeszcze wazne pytanie jaki to region ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lub zrobić na ten gaz, bo to dużo łatwiejsze niż takie inwertery (kolega sam nie zainstaluje, a tu trzeba trochę kumać o co chodzi, jeszcze w dodatku zsynchronizować z taryfami, to pierwszy lepszy fachman na pewno sie potknie i będzie drożej niż taniej).

A gaz jest łatwy, instalacja istnieje (tu oczywiście bym radził wymianę tych grzejników na normalne o większej mocy).

Po dociepleniu rachunki nie muszą być wcale ogromne a wygoda pełna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Przemo8400 wspomniał w poście o drewutni teścia.

 

Można się domyślać, że gdzieś w mieszkaniu obok zamieszkują teściowie. 

Jeżeli u nich także powierzchnia mieszkania jest podobna metrażem, to można by zamontować jeden kocioł z automatycznym podawaniem opału na dwa mieszkania.

 

Można także założyć małą spółdzielnie mieszkańców i sfinansować jeden lub dwa kotły na cały budynek.

Jesteście zdani na siebie i żaden Premier Wam nie pomoże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisze majschi, tutejsze wspólnoty osiedlowe to porażka!!! jak kargule i pawlaki  :D. mieszkam niedaleko Szczecina i tak by zaspokoić ciekawość teściu mieszka też na tym samym osiedlu tylko w innym bloku. Jedyne co nas łączy to żona, "drewutnia",ten sam układ mieszkania i problem ze zmianą - no i może flaszka w weekend :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze da się przeżyć, zwłaszcza po dociepleniu.

Klima jest wg mnie rozwiązaniem bardziej finezyjnym i tańszym w eksploatacji, ale trudne do realizacji w starym budownictwie i przez to inwestycyjnie drogie, a w dodatku we wsi mogłoby zostać źle zrozumiane i na wozie mogliby wywieźć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.