Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kominek Z Pw I Podłogówka


Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam kominek z płaszczem wodnym 15kw. Położone jest 85 m2 podłogówki. Z kominka wychodzi rura - pompa - wymiennik płytowy-zawór trójdrożny- pompa - rozdzielacze.
Mam ustawione na sterowniku "tatarak" temperaturę kominka 65 stopni na załaczenie pompy 55 stopni.Jak kominek rozgrzeje się do 55stopni to pompa załącza się na podłogę leci woda powiedzmy o temperaturze 35 stopni to na powrocie mam 10 stopni i momentalnie schładza płaszcz co powoduje wyłączenie pomp. Załaczenie pomp na wyższe biegi pogarsza sytuacje jeszcze bardziej. Może wymiennik jest za mały? (20kw)
Proszę pomóżcie.
Hydraulik twierdzi ze to początek i na początku tak musi być.
Dodam ze dom nowy w trakcie wykańczania, a grzeje juz chyba tydzien

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Grzanie kominkiem podłogówki nie jest łatwe

 

Według mnie pompa obiegu kominka powinna pracować na 3 biegu aby na powrocie kominka uzyskać 55sC

 

Aby nagrzać podłogę w nowym domu musisz stać przy kominku i dokładać drewna jak do parowozu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pale drewnem probowałem juz roznej jakosci. wydaje mi sie ze niski bieg podłogowki nie jest w stanie jej rozchulac lecz z drugiej strony szybszy bieg powoduje to ze szybciej wychładza mi kominek. moze wymiennik nie nadaza? nie wiem jestem laikiem.

Dodam ze te 10 stopni na powrocie jest przy rozdzielaczach, Przy samym wymienniku jest napewno wyzsza ale i tak momentalnie schładza w wymienniku wode PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu powstaje pytanie czy kominek jest prawidłowo wykonany np czy układ zasilania powietrzem z zewnątrz i czy przekrój otworu doprowadzającego jest zgodny z zaleceniami producenta kominka oraz czy ma prawidłowy komin 

Powyższe rzeczy mają związek z mocą cieplną wytwarzaną przez ten kominek podczas palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku palenia taka sytuacja może mieć miejsce, natomiast po 3-4 h ciągłego palenia temperatura powinna się wyrównać i utrzymywać się na stałym poziomie (sam tak mam u siebie w kominku). Po prostu kominek musi nagrzać zgromadzoną wodę w instalacji podłogowej po czym wraca do kominka przez wymiennik coraz cieplejsza woda. Spróbuj załadować wkład do pełna na maxa (oczywiście suchym liściastym drewnem) i podpal od góry. Moim zdaniem kombinowanie z biegami na pompie nie ma sensu i wystarczy bieg I . Paląc u siebie w kominku zauważyłem że im cieplej jest na zewnątrz tym szybciej kominek osiąga stałą tem oczywiście spowodowane jest to mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło co jest sprawą zrozumiałą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sytuacja chyba opanowana acz kolwiek pompy nie chcadza cały czas. Na wlocie jest 40 a na wylocie 32 stopnie. podłoga cieplutka. ale szyba czarna po jednym dniu

czarna szyba to za niska temp w płaszczu kominka - za zimne palenisko.

W takim okresie - bez odbioru ciepła to trudno będzie ustawić parametry , gdyż trzeba więcej palić w kominku, ale spróbuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.dzowniłem do lechmy i po instruktarzu jest chyba ok.

Odpiełem rure dolotowa z zewnatrz budynku i powietrze zaciaga z domu i jest znaczna poprawa.

Wytłumaczyl ze duze komiki rozpalac z niedomknietymi drzwiczkami aby było wiecej tlenu to wtedy szyba nie bedzie tak zachodzic sadza. pozniej ładnie sie chajcowało temperatura na kominku 70-80 stopni pompy chodza na powrocie temperatura 30 stopni.

Powiedział tez aby szyba była czysta nie powinno wychładzac sie ponizej 50 stopni bo wtedy drewno osiaga punkt rosy i zaczyna skraplac a co za tym idzie smolic szybe. Od 60 stopni zaczyna sie proces wypalania sadzy z szyby - faktycznie zaczeło sie wypalac to co osmoliło przy rozpaleniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to nie zamykaj drzwiczek to szyba nigdy nie zajdzie, lechama opowiada pierdoły, tak jak większość producentów kominków w których szybko zachodzi.  Odpinając rurę dolotową z zewnątrz domu doprowadziłeś do tego że twój kominek zużywa ciepłe ogrzane powietrze z domu. Teraz w twoim domu panuje podciśnienie i wszystkimi szczelinami jest zasysane powietrze z zewnątrz. Które ogrzewasz a następnie spalasz.    Teraz tego nie odczuwasz ale w zimie się zdziwisz jak z kratek wentylacyjnych będzie ci wiało lodowate powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to nie zamykaj drzwiczek to szyba nigdy nie zajdzie, lechama opowiada pierdoły, tak jak większość producentów kominków w których szybko zachodzi.  Odpinając rurę dolotową z zewnątrz domu doprowadziłeś do tego że twój kominek zużywa ciepłe ogrzane powietrze z domu. Teraz w twoim domu panuje podciśnienie i wszystkimi szczelinami jest zasysane powietrze z zewnątrz. Które ogrzewasz a następnie spalasz.    Teraz tego nie odczuwasz ale w zimie się zdziwisz jak z kratek wentylacyjnych będzie ci wiało lodowate powietrze.

No i będzie sporo więcej opału kosztowało ;)

 

Zrobili kominek z doprowadzeniem pow. z zewnątrz a każą stosować jako nieszczelny, to jest co najmniej śmieszne.

 

Inna sprawa jest taka, że zimą nie będzie do niego napływać woda o temp. 10C tylko 20C, co będzie na pewno korzystniejsze.

Jednak tu już teraz warto przyglądnąć się temu dolotowi powietrza, bo zimą na pewno trzeba go będzie używać.

Jak to jest przeprowadzone, może jest przytkane z zewnątrz albo jakiś zdechły szczur... no i średnica do mocy kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.