Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Projekt Instalacji Z Solarem, Kominkiem,zbiornikiem Ak.,podłogówką


Jancio63

Rekomendowane odpowiedzi

Ok, to załóżmy, że bojler grzeje się tylko na podstawie temp. w okolicach górnej wężownicy.

Trochę to okrojony sposób, ale za to prosty, wstępnie może zostać.

 

Teraz trzeba ustalić jak kocioł grzeje bufor.

Sterownik kotła ma mieć 2 czujniki: 1 w kotle a drugi w połowie bufora.

Wstępnie załóżmy, że ma grzać bufor do temp. 60C z histerezą 20C, czyli startować gdy temp. bufora spadnie do 40C a zatrzymywać gdy temp. bufora osiągnie 60C.

Zawór ochrony powrotu kotła powinien mieć wartość 50C, albo więcej.

 

Przy takich założeniach bojler cwu może grzać tak jak napisałeś wcześniej.

 

Masz jakieś uwagi?

 

No to sie ciesze, ze tak daleko juz sprawa sie posunela.O

Meping ma racje co do tego sterownika z kotla Eco Granpal.Jest bardzo wypasioný. Mozna na nimm obslugiwac dwie pompy: C.O i CWU. Posiada wlasny Zawór 4D z silowniki em. Pozniej zamieszcze schemat jaki znalazlem w instrukcji sterownika. Wydaje mi sie, ze mozna bedzie go fajnie wykorzystac. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-58662-0-61161500-1400864355_thumb.jpg

 

Witam!

to właśnie ten przykładowy schemat z instrukcji tego sterownika. Niektóre elementy są opcjonalne np. sonda Lambda do odczytywania temp. spalin, czujnik pogodowy.

Jak widać na schemacie sterownik obsługuje dwie pompy i moim zdaniem zamiast sterowac pompą CWU ja bym sterował pompę kotła i pompę C.O .

Inaczej  kocioł grzałby Bojler CWU zawsze i ciepło z kominka lub naładowanego Bufora w ogóle by się nie wykorzystywało.

Zanim więc kocioł się załączy musi uruchomić sie moja pompa(6) z naszego schematu aby "spróbować" naładować Bojler z innych źródeł. Dopiero kiedy to nie uda się bo kominek jak i  Bufor są zimne, wtedy dopiero załączyć się powinien kocioł.

 

Pozostaje uwzględnić ten zawór 4D jak już się go ma! :)

Nie znam różnicy między 3D ,a 4D ale się domyślam, że używa się je w tym samym celu mianowicie aby dogrzać powrót do kotła.

Co tym myślicie @Vernal i @Meping ?

pozdrawiam   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz trzeba ustalić jak kocioł grzeje bufor.

Sterownik kotła ma mieć 2 czujniki: 1 w kotle a drugi w połowie bufora.

Wstępnie załóżmy, że ma grzać bufor do temp. 60C z histerezą 20C, czyli startować gdy temp. bufora spadnie do 40C a zatrzymywać gdy temp. bufora osiągnie 60C.

Zawór ochrony powrotu kotła powinien mieć wartość 50C, albo więcej.

 

Przy takich założeniach bojler cwu może grzać tak jak napisałeś wcześniej.

 

Masz jakieś uwagi?

Dokładnie tak sobie to wyobrażałem. Jak temp. na Buforze spadnie do około 40 st. wtedy Kocioł odpala i grzeje do powiedzmy 60-70 st.

Później czeka, aż znowu spadnie do tych 40 st. Chodzi o to aby nie odpalał co chwila bo temp. spadła od zadanej o 3 stopnie.

W ten sposób kocioł pracuje przy optymalniejszych parametrach tzn oszczędniej jak mniej się zużywa (dłużej się nim nacieszę) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

attachicon.gifSchemat_z_instrukcji_sterownika.jpg

 

Witam!

to właśnie ten przykładowy schemat z instrukcji tego sterownika. Niektóre elementy są opcjonalne np. sonda Lambda do odczytywania temp. spalin, czujnik pogodowy.

Jak widać na schemacie sterownik obsługuje dwie pompy i moim zdaniem zamiast sterowac pompą CWU ja bym sterował pompę kotła i pompę C.O .

Inaczej  kocioł grzałby Bojler CWU zawsze i ciepło z kominka lub naładowanego Bufora w ogóle by się nie wykorzystywało.

Zanim więc kocioł się załączy musi uruchomić sie moja pompa(6) z naszego schematu aby "spróbować" naładować Bojler z innych źródeł. Dopiero kiedy to nie uda się bo kominek jak i  Bufor są zimne, wtedy dopiero załączyć się powinien kocioł.

 

Pozostaje uwzględnić ten zawór 4D jak już się go ma! :)

Nie znam różnicy między 3D ,a 4D ale się domyślam, że używa się je w tym samym celu mianowicie aby dogrzać powrót do kotła.

Co tym myślicie @Vernal i @Meping ?

pozdrawiam   

Zawór 4D nie bardzo w tej sytuacji pasuje, bo nie zamyka przepływu gdy kocioł nie grzeje, a to jest nam potrzebne.

Nie wiem na jakiej zasadzie go już masz, czyżby był w komplecie z kotłem?

Powinien tu być 3D i to specjalny do ochrony powrotu, ze stałą nastawą 50C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, nie jest w komplecie. To tylko zalecenie jak może być podłączony. Trochę się zagalopowałem - takie odniosłem wrażenie.

A więc można będzie tak podłączyć jak na naszym schemacie.

Na schemacie zapomniałem o czujniku na Buforze połączonym z pompą i sterownikiem kotła.Już to poprawiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bawiłem się takim właśnie VTC511/60 - zawór otwiera się od ok 5C niżej nominału, czasu otwarcia nie mierzyłem ale dla kotła o większej mocy i czułej automatyki potrafi wpaść w cykliczne otwieranie i zamykanie - po prostu automatyka za szybko reagowała na wzrost temp w instalacji  i wyłączała palnik.

U mnie np się nie bardzo sprawdził bez bufora, przy buforze to nie ma problemu.

temp zasilania instalacji jest temperaturą na kotle - i mało zależy od punktu startu pompy, jak pompa startuje za wcześnie np przy 45c to miele wodę w układzie kotla, dopóki się zawór nie zacznie otwierać i wtedy podawana jest woda na instalacje.

Jak powrót jest rzędu 30-35C - a u mnie to się zdarza, to nie widziałem problemu, zawór miesza jak trzeba , pod warunkiem że z kotła wychodzi woda o temp co najmniej takiej jak nominał zaworu , jak niższa to zawór się przymyka.

Temp powrotu na kocioł jest nie mniejsza niż nominał , ale zawór nie zabezpiecza przed wzrostem tej temperatury - taki zawór wstawiony w układ kotła DS pozwala na powrocie mieć nawet 80C.

 

Ważny jest wydatek pompy - powinna być na stałej charakterystyce i na stałe ładować bufor  - czyli układ klasyczny podłączenia źródeł ciepła, bufora i odbiorników ciepła. 

W przypadku kolegi to pompa może startować równo z palnikiem, nie musi być sterowana oddzielnie ze sterownika, tylko trzeba jej zapewnić opóźnienie wyłączania np przekaźnik czasowy.

 

U mnie startuje równo z palnikiem, ale układ opóźnienia zapewnia wybieg rzędu 20 min po wygaszeniu palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadam pytanie godne laika:

 

Dlaczego woda na powrocie nie może być za zimna?

Jaki jest konketny powód i o ile zimniejsza może być, a ile nie mże być?

Konkretnie gdy na zasilaniu woda ma np.80 st. to ile musi być(najmniej) na powrocie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadam pytanie godne laika:

 

Dlaczego woda na powrocie nie może być za zimna?

Jaki jest konketny powód i o ile zimniejsza może być, a ile nie mże być?

Konkretnie gdy na zasilaniu woda ma np.80 st. to ile musi być(najmniej) na powrocie?

 

Kocioł na paliwa stałe wymaga temp na kotle min 55 -60C , oddzielnym przypadkiem jest kocioł na pellet wymagający do prawidłowej pracy ponad 60C - jest to spowodowane istotą spalania pelletu, który najpierw jest zgazowywany na palniku a następnie produkty zgazowania są spalane.

Jeżeli na kocioł wraca woda o temp niskiej np 35-40C to kocioł nie zgazowuje pelletu , tylko wytwarza smołę.

Oddzielnym problemem jest korozja niskotemperaturowa - spowodowana skraplaniem się  spalin w kotle.

dlatego wszyscy producenci kotłów na pellet nakazują montaż odpowiednich zaworów stałotemperaturowych na powrocie lub wręcz takie zawory montują fabrycznie na kotle.

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.