Skocz do zawartości
IGNOROWANY

czy to awarja pompy CO


zbych35

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam założoną pompę CO 25-40 firmy LFP na licencji GRUNFOSA, pompa pracuje od 5 lat bez zarzutów, aż tu nagle jak we wrześniu zmieniłem piec na nowy i resztę armatury podłączyłem do nowego pieca łącznie z ww pompą która teraz pracuje za zaworem 4d 1' firmy ESBD zaczęły się dziać dziwne rzeczy, tzn. z pompy dobiegają dziwne odgłosy jakby drgania na wirniku, a po drugie ostatni grzejnik który jest w łazience nie zawsze grzeje jak pompa pracuje na 1 biegu a do tej pory na starym piecu nie było takich problemów. Grzejnik jest zamontowany jakiś 3 metry nad pompą więc powinna ona i tak tłoczyć jeśli jej wysokość podnoszenia jest 4 metry. Na 2 biegu już grzejnik grzeje ale są coraz głośniejsze wibracje i drgania dochodzące z pompy. Dodam że filtr przed pompą był już od września raz czyszczony i drugi raz go później sprawdzałem czy przypadkiem znów nie jest zabity ale sitko jest czyste. Cała reszta instalacji nie została zmieniona i jest wykonana z rur miedzianych 28, 22, 18, z zachowaniem spadków jak do instalacji grawitacyjnej. I do tej pory był wszystko ok wszystkie grzejniki grzały i rozgrzewały się równomiernie po rozpaleniu w piecu a tu teraz nagle ten ostatni nie bardzo chce :) I teraz się głowię czy to może faktycznie pompę już trafia czy to owy zawór 4d 1' tak tłumi przepływ że pompa nie daje rady, bo właśnie przed montażem tego zaworu 4d 1' firmy ESBD tak go oglądałem i krzywkę w środku i jest tam taka zwężka ok wielkości średnicy rury 22. Może ktoś miał podobny problem z pompą CO lub jak objawia się zużycie właśnie owej pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyną drgań jest zapowietrzenie kotła ,przy dłuższym użytkowaniu spalisz pompę.

Zgromadzone powietrze nie może wydostać się z układu przed pompą,Nie wiem jaka jest moc kotła ,jeśli jest moc większa niż 15 KW to przekrój rur jest zły.Miedż powinna być ,średnicy 35.

Również może być zły dobór zaworu 4D ,wszystko zależne od mocy kotła.Przed zaworem 4D należało by zainstalować odpowietrzenie układu CO,sprawdż pompę czy nie uległa przegrzaniu.

Zła praca pompy będzie powielać problem.W układzie otwartym nie powinno stosować się miedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam piec ma moc 21KW i instalacja była już zrobiona 5 lat temu i działała na starym piecu 20KW bez zarzutów, może faktycznie są za cienkie rurki ale działa i nawet grawitacyjnie też działa i nic się nie gotuje w piecu. Dodam jeszcze że jest też druga pompa CWU i tamta chodzi normalnie tylko że jest to nowa pompa a nie tak jak tamta na 5 lat prawie ciągłej pracy. Także jak by piec był zapowietrzony to pompa CWU też by tak dziwnie pracowała a pracuje normalnie no i jak odtworzę zawory omijające pompę i wtedy robi się układ grawitacyjny to ani bombelek powietrza nie poleci z pieca. A co do doboru zaworu 4d to zawór 1' jest stosowany do mocy kotła do 25KW a ja mam 21KW i sprawdzałem to w necie a po 2 znajomy instalator też powiedział że wystarczy 1' na 21KW mocy pieca. A co do owego powietrza co niby kolega himani pisze to ja by było to by było je słychać jak bulgota sobie w wirniku pompy a tak nie jest. A te dziwne drgania dochodzą z samej pompy tak jakby co jakiś czas wirnik drgał jakby np łożysko się wyrobiło albo sam wirnik miał jakieś bicie. No ale czy w takiej pompie jest łożysko? I czy może się wirnik jakoś wyrobić? Jak mnie to zdenerwuje to pozamieniam pompę CO z pompą CWU i zobaczę czy jest poprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie już pisałem wcześniej że instalacja jest odpowietrzona i pracuje od września na nowym piecu i tak samo pompa jest odpowietrzona więc to chyba nie to co piszecie. A po za tym znam odgłos pracującej pompy jak jest zapowietrzona a tu ona głośno nie chodzi tylko tak jak by sobie co jakiś czas wirnik drżał w niej i to jest wyczuwalne tylko jak się przyłoży rękę do pompy. Pompa też się zbytnio mocno nie nagrzewa jest takiej samej temperatury co rury z wodą od pieca. No i jest w dokładnie w pionie także jej oś wirnika jest w poziomie. Ja jednak stawiam na jakieś jej uszkodzenie lub coś na wirniku co wprowadza go w lekkie drgania tak jakby był nie wyważony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam piec ma moc 21KW i instalacja była już zrobiona 5 lat temu i działała na starym piecu 20KW bez zarzutów, może faktycznie są za cienkie rurki ale działa i nawet grawitacyjnie też działa i nic się nie gotuje w piecu. Dodam jeszcze że jest też druga pompa CWU i tamta chodzi normalnie tylko że jest to nowa pompa a nie tak jak tamta na 5 lat prawie ciągłej pracy. Także jak by piec był zapowietrzony to pompa CWU też by tak dziwnie pracowała a pracuje normalnie no i jak odtworzę zawory omijające pompę i wtedy robi się układ grawitacyjny to ani bombelek powietrza nie poleci z pieca. A co do doboru zaworu 4d to zawór 1' jest stosowany do mocy kotła do 25KW a ja mam 21KW i sprawdzałem to w necie a po 2 znajomy instalator też powiedział że wystarczy 1' na 21KW mocy pieca. A co do owego powietrza co niby kolega himani pisze to ja by było to by było je słychać jak bulgota sobie w wirniku pompy a tak nie jest. A te dziwne drgania dochodzą z samej pompy tak jakby co jakiś czas wirnik drgał jakby np łożysko się wyrobiło albo sam wirnik miał jakieś bicie. No ale czy w takiej pompie jest łożysko? I czy może się wirnik jakoś wyrobić? Jak mnie to zdenerwuje to pozamieniam pompę CO z pompą CWU i zobaczę czy jest poprawa.

Witaj ,

 

W pompie nie ma łożysk ,błędny dobór rur a także zaworu 4D.Piec jest nowy i nie założony osadem ,jest sprawniejszy i przy wyższej temp.uwalniają się pęcherzyki powietrza.Gromadzą się one w pompie, dlatego odczuwasz drgania wirnika.Przy doborze zaworu 4D, zawsze wybiera się wyższą wartość,taka jest prawidłowość .To tyle z mojej strony w tym temacie,decyzja należy do Ciebie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie i tu mnie nurtuje to co piszecie bo jak by faktycznie były jakieś bąbelki powietrza to druga pompa CWU tez powinna je zasysać i tez w podobny sposób dziwnie drgać sobie a chodzi cichutko i nic w niej nie drga, więc dla mnie jest to dość dziwne. Ale mam jeszcze jedno pytanie czy może to ma związek z ułożeniem pompy bo 5 lat pracowała po prawej stronie pieca a teraz od września pracuje po lewej stronie pieca i wtedy odpowietrznik pompy był od czoła a teraz jest z boku patrząc od przodu pieca. Nie wiem może to głupie pytanie ale czy przypadkiem wirnik się inaczej nie ułożył przez te 5 lat a teraz mu coś nie pasuje? No i dalej mnie nurtuje ta obniżona wydajność pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mam jeszcze jedno pytanie czy może to ma związek z ułożeniem pompy bo 5 lat pracowała po prawej stronie pieca a teraz od września pracuje po lewej stronie pieca i wtedy odpowietrznik pompy był od czoła a teraz jest z boku patrząc od przodu pieca.

Witaj, umiejscowienie pompy (w stosunku do kotła) nie ma żadnego znaczenia. Istotne jest natomiast: oś wzdłużna (obrotowa) pompy ZAWSZE idealnie poziomo.

 

Pozdrawiam

 

Do himani

W pompie nie ma łożysk

Drogi kolego, pompa posiada łożyska. Nie są to - najczęściej spotykane - łożyska toczne ale łożyska ślizgowe. Gdzie częścią zewnętrzną jest (szlifowana i polerowana) panewka ceramiczna, a wewnętrzną utwardzona powierzchniowo oś wirnika.

 

I też pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.