Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Piec Do Budynku Ocieplonego O Powierzchni 160M2


cisowianka

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli masz dużo podłogówki to ona sama jest sporym buforem. U mnie jest na 1/3 powierzchni . Przy temperaturach nie spadających poniżej 6 stC paliłem 2 razy na 3 dni . Przy temp. wahających się w ciągu doby od 0 do -8 nocą wystarczał 1 zasyp (9,5kg) palący się 12-15 godz. na dobę. Przy niższych temperaturach 1 zasyp a w czasie przestoju kotła pół okrąglaka  palonego w kominku lub 2 mniejsze zasypy (ok 6,5kg) palące się po 8-9h .Temperatura przed następnym odpaleniem kotła   (smieciucha) nigdy nie spadła w najzimniejszym pomieszczeniu użytkowym poniżej 19 st średnia dobowa pow.24  . Mieszkanie 60m +25 m piwnica (temp w niej 15-19) dookoła świat zewnętrzny, Sąsiedzi nade mną ściany bez ocieplenia budynek ponad 100 lat . Kocioł górnego spalania 10 KW ze zmniejszona komorą do 6 KW palony od góry . Zużycie tej zimy  ok  1 t  węgla i 2m  sezonowanego 3 lata twardego drewna. Swoim kotłem spokojnie ogrzałbym powierzchnię bez ocieplenia 130-140 m .

Jak kupisz zbyt duży kocioł to potem będziesz kombinował jak go zmniejszyć co by ciepło nie szło z dymem dosłownie, a z kotła i komina nie ciekła smoła.

Sam nie mogę namówić sąsiada nade mną do palenia od góry. Ma kocioł 7kw na 50 m z komina wyszła na zewnątrz smoła, a sadza go prawie zatkała. Spalił grubo  ponad 2 tony węgla i 2 m drewn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły zgody mają mała powierzchnią zasypową i wydaje mi się, że  potrzeba będzie w kotłowni pojawić się 3-5 razy na dobę. Wg mnie 11 kw wystarczy do ciągłego palenia. Ogrzewane mieszkanie w sposób ciągły potrzebuje znacznie mniej mocy. Jeżeli lokum jest nowo wybudowane to może być problem z dogrzaniem  do czasu osuszenia. Jednak tu powinni wypowiedzieć bardziej ogarnięci w tych tematach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno chodź nie wiem tego w 100% dokonali zmiany i kocioł ksgw zgoda wieprz ma przesmyk u góry co czyni go kotłem GD.

Jak pisze nie wiem tego na 100% Ale gdzieś rui na forum o tym pisało.

Z tego co wiem też system ruchomych ruszt jest fajny bo jest prosty ale nie do końca efektywny.Ciężko kupić dobry kocioł mmałej mocy.

Może warto zainwestować w coś 15kW i bufor.

Ale wiadomo kasa większa, miejsce potrzebne ale jak dla mnie połączenie bardzo dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda ma prześwit lecz łatwo go uszczelnić na stałe, a wg producenta sam się po kilku paleniach potrafi zatkać - robiłem wywiad. Nie kupiłem bo kocioł za mocny (nawet 8) do mojego lokum.     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne podejście producenta do tego typu sprawy. Wiem że nie popularny jest kocioł typu GD ale ja sobie bardzo taki cenie.

Kupiłem całkowicie świadomie to rozwiązanie. Ale dziwne podejście ze się samo zatyka hehe. Prawda jest taka ze im więcej czytasz tym mniej wiesz- taki paradoks.

Jak już kupisz i będziesz zadowolony za jakiś czas okaże się ze to co wybrałeś przestanie mieć aprobatę na forum.

Tak to już jest tendencje mijaja, sposoby rozwiązywania problemów też.

Każdy z nas się uczy cały czas.

Dlatego życzę "chłodnej głowy" i zadowolenia z ewentualnego zakupu obojętnie co by to nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda ma prześwit lecz łatwo go uszczelnić na stałe, a wg producenta sam się po kilku paleniach potrafi zatkać - robiłem wywiad. Nie kupiłem bo kocioł za mocny (nawet 8) do mojego lokum.     

Hm... Ciekawe czym się uszczelni, czyżby czystymi spalinami?

 

Jak górna szczelina nie da się zamknąć to nie jest żaden kocioł GD.

Dolniak nie może mieć żadnej dziury u góry, a jak dziura jest to kocioł jest wyłącznie górniakiem. Tylko tyle, że z dodatkową produkcją sadzy w postaci tej pierwszej, zimnej ścianki. Szczególnie uwielbiają to w Busku, Sasy - powinni ich za to pozamykać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- - >cisowianka

 

Policzyłeś już dokładnie ile wydasz na kocioł i 1000l bufor z osprzętem?

A pózniej latać co parę godz.sprawdzać jak się pali,rusztować,dokładać i czy przypadkiem nie zawiesił się opał.

Jeszcze jedno pytanie,jak wyobrażasz sobie grzanie podłogówki bez bufora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj myslałem że temat juz ogarniety a kolega nadal stoi nad przepaścią i chce zrobić krok na przód  .... czy naprawde do tego domu nie da się gazu doprowadzić ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie lepiej kupić piec z podajnikiem, niż śmieciuch z buforem. Koszt taki sam (przynajmniej porównywalny), awaryjnie spalisz to samo co w śmieciuchu.  

Podłogówka bez bufora - jak tak mam i działa. W porywach nawet 60-70C daję w podłogę jak jest zimno, ale na powrocie RTL na 1-2. Jakbym dała na więcej to - cóż na podłogówce można tańczyć kankana.

Jedynym drobnym mankamentem jest MOC pieca jaką posiadam. Fachowiec, a także producent doradzili mi piec o mocy 35KW (28KW) moc użytkowa (to też ważne, bo nominalna moc jest badana w warunkach laboratoryjnych, których użytkownik w domu nie ma i miał nie będzie nigdy) na dom 130 m2 nieocieplony z cegły slikatowej (jedynie strop ocieplony lekko 6cm steropianem). Palę w nim już 4 lata. Piec w środku suchy jak pieprz, smoły zero, nieco sadzy - raz na dwa tygodnie przejadę szczotką o finito. Komin - ok. Nieco już mu zmniejszyłem moc, no ale jakby nie było tej lekkiej zimy spaliłem 4,5 tony czeskiego ekogroszku brunatnego (po 520zł z przywózką za tonę) i tu tkwi ten pies pogrzebany. Jakbym miał mniejszy piec, to spaliłbym mniej. Ile mniej - trudno powiedzieć. Ale zważ, że moce piecy są podawane zazwyczaj jako nominalne, przy warunkach laboratoryjnych, gdzie masz super paliwo suche i najwyższej kaloryczności oraz proces spalania jest kontrolowany przez aparaturę.Jak trafisz na gorszy węgiel, to w mrozy może być ciężko ogrzać domek jeśli moc pieca będzie za mała.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma bufor ciepła do podłogowki bardzo fajne połączenie.

Zgodzić się mogę z kolegą automatykiem że jeśli dom jest energooszczędny to węgiel nie jest jedynym wyborem.

Jak napisałem na początku kup prosty piec z opcją montażu palnika na pellet. Tak jak kolega SONY23 radził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się. Palę 4 lata. Spalam: węgiel kamienny kostka i orzech, koks, węgiel brunatny, papier, tekturę, miał, ekogroszek polski i czeski brunatny, pellet,  zrębkę mieszaną z  groszkiem.  To co ma średnicę do 4 cm sypę do podajnika, a na ruszt wrzucam wszystko inne. Palę zatem to samo co w śmieciuchu - z tym że w czasie kiedy chcę i mi się to podoba, a nie z potrzeby, bo wygasło lub się zawiesiło. Nie chcę nie wrzucam nic - robię sobie wolne, chcę - wrzucam coś na ruszt i się pali - wówczas mniej brane jest z podajnika. Jednym słowem dokładam kiedy chcę a ciepło mam zawsze. Oczywiście podajnik co 3-6 dni w zależności od paliwa i zapotrzebowania musi być uzupełniony, a popiół wybrany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten dolniak od Przemka to trochę lepiej jest zrobiony, ale moc ma liczoną teoretycznie - sam nie wiesz jaka ona jest na prawdę - jakbyś miał ciepłomierz to byś mógł pisać o mocy 9kW, a tak to sam Przemek raczy wiedzieć ;) , albo i nie jaka jest na prawdę moc jego kotła. :P

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wracając do mocy kotłów "samoróbnych" i innych bez badań w laboratorium to moc określona jest w sposób przybliżony - gdyby kolega Przemek postawił jakieś proste stanowisko badawcze to by wiedział ile mocy mają sprzedawane przez niego kotły - a tak to tylko przybliżenie oparte na liczeniu na papierze i średnim spalaniu, jakiegoś paliwa.

to całkiem fajne podejście, ale później właściciele takich lub podobnych kotłów piszą na forum "a ja to mam 8kW i grzeję nim  200m2 nieocieplonego domu"

panowie bez urazy, to wielkie przybliżenie z tymi kW i należy podchodzić do tego z dużym dystansem.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

    To samo można powiedzieć o  kotłach po badaniach laboratoryjnych. Wystarczy przypomnieć co pisał o nich Zawijan. Oczywiście w dużym uproszczeniu. Dwa kotły o mocy nominalnej np. 10KW na tabliczce znamionowej. W jednym jest to jednocześnie jego moc max. a drugi może lekko rozwinąć np. 14 KW. I jak tu można mówić o takiej samej mocy kotła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale co za problem uzyskać z kotła 10kW moc 50kW ??? żaden tylko sprawność kotła leci na łeb  a moc na układ wyciągniesz no i trzeba mieć dobry komin żeby wytrzymał żywy ogień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

    To samo można powiedzieć o  kotłach po badaniach laboratoryjnych. Wystarczy przypomnieć co pisał o nich Zawijan. Oczywiście w dużym uproszczeniu. Dwa kotły o mocy nominalnej np. 10KW na tabliczce znamionowej. W jednym jest to jednocześnie jego moc max. a drugi może lekko rozwinąć np. 14 KW. I jak tu można mówić o takiej samej mocy kotła...

Panowie odwiedziłem mnóstwo sklepów i specjalistów każdy mówi co innego.  Myślę że jeśli chodzi o kotły dolniaki to KSGW Zgoda to byłby dobry wybór. Ale zależałoby mi  też żeby zasyp był duży dlatego pomyślałem o 15KW a jak moc by była za duża to zrobić bufor i wtedy byłoby chyba rozwiązanie. Piec bez podajnika bo nie mam miejsca.  Chciałbym też wiedzieć czy taki bufor to się kupuje i ile kosztuje i jakie to duże będzie i czy bojler który mam Galmeta 300 litrów z podwójnymi wężownicami i wejściem na kolektory można wykorzystać jako bufor?

 

Rozwiązania widzę dwa:

 

KSGW Zgoda 15KW + bufor

KSGW Zgoda 11KW

 

No chyba że macie jeszcze jakieś propozycję odnośnie producenta kotła i rozwiązania u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak 15kw kocioł to bufor ok 400-500l np taki http://allegro.pl/zbiornik-akumulacyjny-bufor-izolowany-500l-do-pc-i4182558032.html

Swojego galmeta oczywiście możesz wykorzystać na bufor, ale czy nie szkoda? po za tym trochę  za maly.

Możesz kupić używany z nierdzewki - tu gra rolę pojemność i izolacja cieplna aby nie było strat ciepła.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie taki Galmet jak mam to mogę mieć drugi taki sam w cenie 400 zł. Wtedy byłby drugi jako bufor, chociaż nie wiem czy mam na to miejsce w kotłowni, musiałbym zobaczyć.  W każdym bądź razie chciałbym 15KW bo miałbym większą komorę zasypową.  A jeśli dam 15 KW bez bufora to w czym będę miał problem?  będzie więcej spalał opału ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko mi powiedzcie czy dobra firmę pieca wybrałem.? bo tak naprawdę nie mam pojęcia skąd te rankingi pieców się pojawiają na tej stronie. Wszyscy instalatorzy np chwalą Defro i Sas i mówią żeby innych nawet nie brać pod uwagę, a patrzę na ten ranking to jest tylko jeden Defro dolniak podany.  Więc pojechałem do sklepu sprawdzam Sas naklejka klasa B.  Może ten  ranking to poprostu reklama pieców

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.