Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Do Oceny - Schemat Instalacji Z Buforem I Solarami


meping

Rekomendowane odpowiedzi

Ja obstawiam, że pierwszy pójdzie kocioł następnie naczynie wzbiorcze (chyba że będzie z nierdzewki) następnie poleci kolejny kocioł no i może buforek a grzejniki aluminiowe nadal to wytrzymają w instalacji otwartej

 

Osobiście nie widziałem jeszcze skorodowanego (przeciekającego) grzejnika aluminiowego pracującego w układzie otwartym

 

Najwięcej uwagi w Twoim przypadku poświęcił bym kotłowni a jak "przerdzewieje" Ci jedno żeberko grzejnika aluminiowego to sobie je wymienisz za 25zł plus 1zł na 4 uszczelki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Ja mam instalację otwartą z żeliwnymi grzejnikami i stalową drabinką w łazience i jednym grzejnikiem aluminiowym. Ten ostatni dołożony jakieś pewnie z 10-12 lat temu. Nie zauważyłem  jak do tej pory żadnych negatywnych skutków takiego mariażu. Jeden z sąsiadów natomiast założył kiedyś aluminiowy kaloryfer do prostej małej instalacji gdzie podkowa grzała bojler i ten kaloryfer, całość na miedzianych rurkach (właśnie zaczynały być modne). Kaloryfer pociekł jak sito bodajże po roku używania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, 

 

W tak zwanym międzyczasie poczytałem na innych stronach i faktycznie przestałem się obawiać grzejników Alu w instalacji otwartej. Tak więc wymiennik wywaliłem ze schematu (jednocześnie zastąpiłem zawór 4D zaworem 3D). Oszczędzi mi to kilku stówek na start (ca 500 zł), oraz zmniejszy rachunek za prąd (brak jednej pompy) o kwotę która w perspektywie kilku lat przewyższy cenę zakupu grzejników. W połączeniu z inhibitorem korozji nie ma sensu bawić się w wymiennik. Ciągle zastanawiam się nad waszą propozycją wymiany wężownicy w buforze na bojler dwupłaszczowy z wężownicą lub z dwoma wężownicami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? Wymiennik płytowy 30KW - 244 zł - 

http://promag.sklepna5.pl/towar/15/wymiennik-30-plytowy-30kw-typ-pgm-34c-30-cena244-pln-brutto.html

 

Pompa Omigena 110 zł

Naczynie przeponowe 75 zł

 

Razem: ca 430 zł. Do tego filtr, kilka zaworków, przyłączy. Dobije do 500, może delikatnie przekroczy. Robocizna własna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągle zastanawiam się nad waszą propozycją wymiany wężownicy w buforze na bojler dwupłaszczowy z wężownicą lub z dwoma wężownicami. 

Jak się tak zastanowić, to koncepcja z adamową wężownicą nie będzie działać.

Na tych solarach to trzeba będzie 3 słoneczne dni, żeby ten mały zbiorniczek zaczął się nagrzewać, a w tym czasie 1/3 uzyskanej energii zniknie w przestworzach kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze grupa bezpieczeństwa, nie wiem czy 3D bierzesz pod uwagę...

Niech będzie, 5 stów i flaszka dla Sonego ;)

 

3D będzie czy tak, czy tak, więc nie liczę go do oszczędności. Grupa bezpieczeństwa zbędna, bo instalacja byłaby dopełniana z "ręki". Można by się ewentualnie pokusić o zaworek bezpieczeństwa 1,5 bar.

 

Jak się tak zastanowić, to koncepcja z adamową wężownicą nie będzie działać.

Na tych solarach to trzeba będzie 3 słoneczne dni, żeby ten mały zbiorniczek zaczął się nagrzewać, a w tym czasie 1/3 uzyskanej energii zniknie w przestworzach kotłowni.

 

Możesz to jakoś uzasadnić? W temacie solarów nie jestem za mocny tak delikatnie mówiąc... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz to jakoś uzasadnić? W temacie solarów nie jestem za mocny tak delikatnie mówiąc... ;)

Co się będzie działo w buforze:

Istotą sprawy jest czas w jakim do wężownicy napłynie nowa woda gdy nagrzana przez nią ujdzie do góry.

Ten czas determinuje różnicę temperatur wody idącej do góry z tą napływającą.

Sądzę, że to nie będzie więcej niż 10C a nawet bym zaryzykował twierdzenie, że bliżej 5C.

I teraz zobacz - masz w buforze temp. 25C.

Do góry idzie 30-35C ale z dołu ciągle napływa 25C.

I tak przez kolejne 700l, co przy tych solarach zajmie tyle ile pisałem wcześniej.

Taka mała mina...

 

Sytuację teoretycznie może podratować samo grzanie bojlera z bufora, bo wtedy do bufora wróci trochę cieplejsza woda niż jest w nim na dole. Ale ile jej trafi pod lejek a ile pójdzie bokiem to nie wiadomo.

Z kolei to zjawisko (powrotu z płaszcza bojlera nie całkiem oziębionej wody, bo przecież jak do bojlera pójdzie 50, to wróci 40-45) pomiesza ciepłą wodę z góry z zimną na dole bufora, niezależnie od tego jakim sposobem została nagrzana.

 

Generalnie potwierdza to fakt, że grzanie buforem ma sens tylko wtedy, gdy potrzebujemy wykorzystywać całą jego zawartość, tak "połową" to się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekonałeś mnie - to co piszesz ma sens, zwłaszcza że oszczędza roboty i trochę kasy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? Wymiennik płytowy 30KW - 244 zł - 

http://promag.sklepna5.pl/towar/15/wymiennik-30-plytowy-30kw-typ-pgm-34c-30-cena244-pln-brutto.html

 

Pompa Omigena 110 zł

Naczynie przeponowe 75 zł

 

Razem: ca 430 zł. Do tego filtr, kilka zaworków, przyłączy. Dobije do 500, może delikatnie przekroczy. Robocizna własna.

I bardzo dobrze , na tym wymienniku to byś daleko nie zajechał , byłby kolejny temat na forum - problem z wymiennikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może używasz jakieś inhibitory :blink: ;)

 Nic z tych rzeczy. Tylko staram się jak coś dłubię przy instalacji, żeby zawsze napełniać ją tą samą wodą. I żeby było jasne, nie twierdzę, że takiej korozji nie ma, tylko u siebie jej nie zauważyłem. Oglądałem stary kocioł w środku wewnątrz płaszcza i nic tam niepokojącego nie widziałem. Podobnie ze stalowymi rurami. Jedynie gięta palnikiem rura ocynkowana w miejscu przegrzania miała wewnątrz biały nalot. Ale widziałem np. aluminiowy zbiornik wewnątrz którego umieszczona była miedziana wężownica i całość zalana wodą i tam całe aluminium, które miało styk z miedzią rozpuściło się jak cukier w wodzie a na samym dnie zbiornika powstawały potężne wżery z dziurami włącznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.