Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nie Mam Jeszcze Instalatora, A Muszę Już Położyć Dwie Rury :(


liquidforce

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Kolegów,

 

Jestem nowy na forum i z góry proszę o wyrozumiałość. W punktach zbiorę moje myśli i prośby o pomoc - liczę na Was ;)

 

 

1. remontuję 110 m.kw. mieszkania w kamienicy  (dotychczas ogrzewane piecami kaflowymi)

 

2. nie mam jeszcze ani projektu instalacji, ani wykonawcy - nie spieszy mi się z tym ;)

 

3. za 3-4 dni firma od sufitów kończy podwieszanie nowego sufitu pod dźwigarami - założyłem izolację 20 cm rockwoola, po wypoziomowaniu całość zamknie płyta OSB.

Elektrycy sprytnie zrobili użytek z tych prac i większość kabli położyli pod sufitem w peszelach - za kilka dni płyta wszystko zasłoni.

 

4. Ponieważ chcę jak najmniej kuć w ścianach i podłogach (chcę zostawić ceglane ściany wewnętrzne, a podłoga to drewno) dręczy mnie myśl, że pomieszczenia po lewej stronie budynku mogłyby zostać podłączone do CO z pieca w łazience rurami biegnącymi nad płytą OSB. Poniważ nie mam jeszcze wykonawcy, chciałem to zrobić sam (nie mam lewych rąk), ale nie mam zielonego pojęcia o projektowaniu instalacji CO.

 

Mój pomysł jest taki,aby od sufitu okolicy pieca (będzie prawdopodobnie Vitodens 100-W dwufukcyjny) puścić zaczynając od kolanka dwie rurki PEX na drugą stronę mieszkania, gdzie znów zakończyć kolankiem po wyjściu spod płyt i tak przygotowane dwie rurki zostawić dla fachowca, jak już będzie robił ogrzewanie. Po drodze zrobić trójnik na grzejnik widoczny na dole po lewej na planie. Ale w związku z tym mam mnóstwo wątpliwości:

 

1. jaka średnica PEX'a  (po lewej stronie mieszkania potrzebuję około 7-8 kW mocy)?

 

2. Puścić dwie rurki, czy lepiej cztery?

 

3. Jak je odizolować? Samym peszelem, czy jeszcze jakąś izolację ? Nie chcę grzać sąsiadów.

 

4. Jak zakończyć? Kolanko? Przejściówka na miedź? Dodam, że w ścianach i nad sufitem chcę PEX, ale rurki idące po ścianie ze względów estetycznych chcę miedziane (ściany z gołej cegły, bez tynku).

 

5. Może ktoś zna w Poznaniu fachowca od takich robót w kamienicach?  Potrzebuję kogoś z doświadczeniem z takimi pracami - robię dla siebie, nie na sprzedaż ;)))

 

Pozdrawiam i liczę na cenne rady kolegów!

 

post-58549-0-52388900-1398071013_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby rury połozyc w suficie to trzeba miec jedno pomieszczenie bez obnizenia sufitu aby załozyć odpowietrzniki ,lub właz czy kratke rewizyjną w celu odpowietrzenia ,co do rur jesli pex nad sufitem to na spokonie 25 i pod grzejniki 16 ,natomiast robienie trojików nad sufitem jak nie masz doswiadczenia to lepiej w miejsce gdzie beda odpowietzniki doprowadzić rury pex 16 od kazdego grzejnika a długości z zapasem tak aby odrazu pod grzejnik podłaczyć a drugiej strony na mini rozdzialaczy nad sufitem z odpowietrzeniem i spieciem do kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.