Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Minimalny Zestaw Elementów Do 2 Niezależnych Obiegów Co?


akm97

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie. W domu zamierzam zainstalować kocioł gazowy Junkers Cerapur Comfort 14-3A wraz zasobnikiem CWU i cyrkulacją. Moja wymarzona instalacja ma składać się w 100 % z podłogówki (ani jednego kaloryfera). Ponadto chciałbym, aby tej podłogówki były dwa niezależne obiegi (pater i piętro) automatycznie utrzymujące zadaną temperaturę. Proszę Was o informację jaki minimlany komplet dodatkowych urządzeń oprócz (kotła i zasobnika) muszę dokupić, aby taki układ funkcjonował:

- 2 regulatory temperatury (pierwszy to FW200, drugi to FB10 lub FB100) z wbudowanymi czujnikami temperatury,

- moduł IPM2,

- 2 pompy obiegowe CO,

- sprzęgło hydrauliczne.

I teraz czy ten zestaw będzie spełniał swoją rolę czy niezbędne będą również:

- 2 zawory mieszające z siłownikami,

- 2 czujniki temperatury do obiegów (te akurat powinny być w komplecie z IPM2)

- czy może jeszcze o czymś zapomniałem?

1. Czy dobrze myślę, że elektronika kotła wysteruje pompę cyrkulacyjną do CWU, natomiast IPM2 wysteruje niezależnie 2 obiegi podłogówki?

2. Które z elementów mogą być nieoryginalne (czyt. tańsze). Myślałem o sprzęgle i zaworach mieszających z siłownikami oraz oczywiście pompami oboiegowymi)?

3. Czy FW200 zawiera czujnik pogodowy w komlecie?

4. Czy stoi coś na przeszkodzie, aby w oba nizależne obiegi wstawić po rozdzielaczu mieszającym ręcznym do poszczególnych podobiegów w pomieszczeniach - przepraszam za niefachowe określenia.

5. Abstrahując od powyższego widzę, że koszt samgo kotła to jedno, a koszt pozostałego oprzyrządowania to drugie. Czy można nabyć podobny zestaw innej firmy, który będzie spełniał swoją rolę, a wyjdzie taniej. Myślę oczywiście o tych renomowanych. Widziałem podobne rozwiązania u Buderusa, Viessmanna, Aristona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw są potrzebne obliczenia podlogowki - może się okazać że sprzęgło nie będzie potrzebne,

Temp zadaną możesz uzyskać przez zmianę temp wody w instalacji, wył części instalacji np zawory z silownikiem, zmianę parametrów przeplywu prze rury instalacji.

Najprościej jest wykonać taką instalację na dwóch diviconach ( mieszaczach) sterowanych nie zależnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. To sprawę sprzęgła na razie zostawmy, chyba, że znacie jakieś ogólne wzory, co do m2 powierzchni podłogówki, czy długości zainstalowanych rur podłogówki w zależności od przekroju. A przy okazji, gdyby nie było sprzęgła, to co się stosuje zamist niego  - jakiś trójnik?

Co do diviconów, to jeśli znalazłem to co miałeś na myśli, to ich cena zwaliła mnie z nóg i nie mogę się podnieść :blink: Dobrze by było, gdyby dało się uniknąć ich zakupu.

Pozostańmy przy zaworach tródrożnych mieszających z siłownikiem. Ale nawet jeśli o nie chodzi, to czy nie dałoby się ich uniknąć? Sens stosowania tego zaworu rozumiem, przy obiegach mieszanych grzejnikowo-podłogowych, ale przy dwóch obiegach podłogówki? Czy nie może być tak, że maks. temperaturę wody (odpowiednią) dla podłogówki ustawię na kotle, a o tym w który obieg tą wodę puścić, gdy temp. w pomieszczeniu spadnie zadecyduje regulator?

A może ktoś się wypowie na pozostałe pytanie z pierwszwego postu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.