Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ekonomia Ogrzewania


zi1bi

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście w tej kalkulacji nie biorę wogóle pod uwagę takich rzeczy jak odpady bo somsiad :) cebulak wysypie nam popiół do dziury w drodze a co już posiadacz PC zrobi z kilkuset litrami zużytego glikolu to pewnie tajemnica poliszynela :rolleyes: .

Moja odpowiedź, nie z wikipedii:

Nie mam w pompie ciepła ani grama glikolu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z lenistwa opieram się na wikipedii z zatem:

sprawność elektrowni cieplnych max 46% (http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrownia_cieplna)

straty w przesyle od 10 do  20% (http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/649811.html)

Weźmy zatem na ruszt 1kw na przesyle tracimy 10% więc elektrownia musi wpuścić 1,1-1,2kwh  sprawność wytwarzania energii 46% załóżmy 50% dla łatwiejszych rachunków to mamy już 2,2-2,4kwh - tyle musimy spalić paliw kopalnych, żeby eko palacz mógł zużyć 1kwh czyli wychodzi na to, że grzejąc samym prądem jesteśmy tak samo ekologiczni w skali kraju jak sąsiad, który pali węglem typu 34 łącznie z gumowcami  w górniaku od dołu :) albo w dolniaku od góry  :blink: .

Dobry wywód, tylko, że tu głównie chodzi o to ile trucizny z 1 kg węgla produkuje mój sąsiad a ile elektrownia.

Jeszcze trzeba wziąść pod uwagę, to, że nie cały prąd sieciowy pochodzi z węgla, są też inne źródła.

Na przykład kol. automatyk produkować będzie czysto na dachu a ja to potem kupię, już się nie mogę doczekać, może będzie jeszcze taniej nie wspominając o tym o ile czyściej.

Jakbyś te aspekty mógł gdzieś w wikipedii znaleźć i przeliczyć, to by więcej osób zrozumiało o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykład kol. automatyk produkować będzie czysto na dachu a ja to potem kupię, już się nie mogę doczekać, może będzie jeszcze taniej nie wspominając o tym o ile czyściej.

No jak w zimę chcesz kupować energię od kolegii automatyka to czapki z głów :). 

A wracając do meritum chodzi mi o to, że jeżeli mówimy o grzaniu prądu domem  ale z punktu widzenia całego kraju to nie ma takiego szału nawet przy PC. To, że elektrownia spala czysto to fakt ale to, że prąd ten do grzania domu jest niefektywny. Narazie w polsce mamy jeszcze nadmiar mocy dzięki niejakiemu panu Balcerowiczowi i jego świcie ale powoli siłownie i system się sypie i jeżeli coraz wiecej osób będzie w okresach zimowych korzystać powiedzmy 5-10kW/24h na dobę to długo tak nie pociągniemy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jak nie zwiększy sie obciążenie jak sieci nie zaczną wreszcie zarabiać to moze być ciezko bo trudno utrzymać wszytko jak przeciętnie  idzie na 60% a min na 40%, to w poprzednim ustroju szło na 90-100% 24h wykresy zużycia na KSE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wesołe Święta mamy szanowni koledzy i uśmiałem się co niemiara,a numer z myciem okien to prawdziwy hit.Okna czyści u mnie ekspert t.j. małżonka i robi to mniej więcej raz na miesiąc,smoły na szybach brak.Co do gnojówki to jeśli masz pomidorki to jak nie podlejesz i gnoju nie nawieziesz na saharze takiej jak ja mieszkam(w studni 6,7 m.wody brak),nic ci dużego nie urośnie.Jak będziesz miał prąd tylko z wiatru,wody, słońca to zgadzam się z tobą że PC to czysta ekologia, ale to już gdzieś przerabialiśmy.Śmieciuchy zdelegalizować a dolniaki i podajniki to czysta ekologia czy jak?Powtórzę jeszcze raz palenie w śmieciuchu od dołu zdelegalizować,zabronić pod rygorem kary np. 6 miesięcznej wypłaty,a nie karać biednego emeryta którego nie stać na kocioł z podajnikiem lub PC.Wesołych Świąt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

         Już po świątecznym śniadaniu więc można nawiązać do tematu szamb. To co jest w naszych szambach zależy tylko od nas. Jezeli bedzie w nich lądowała tylko czysta woda i to co wcześniej zjedlismy to nie widzę wiekszego problemu, żeby skończyło to na naszych polach. Bedzie to w sumie naturalny obieg materii, który fumkcjonuje od zarania życia na ziemi. Problemem jest to co trafia do szamb z chemii stosowanej w szeroko pojętej higienie ale i to jeżeli nie trafia zbyt szybko do wody gruntowej ulega biodegradacji. Przypomnę tylko,że w krajach starej unii jeszcze do niedawna suszone osady z szamb stosowane były nawet do tuczenia bydła o trzodzie nie wspomnę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokąd ruskie nie powydziwiają z tymi swoimi dostawami, choćby gazu. Ile w Polsce elektrowni jest na gaz i jaki to procent całości zapotrzebowania? ;-)

A ruskie mają G... do gadania  w zakresie gazu ,co do elektrowni to żadna nie idzie na gaz jedynie kilka elektrociepłowni z użyciem 10-15% gazu ale nie mieszajmy w tematcie elektrownie i elektrociepłownie tak czysto spalają to co sie da im do spalenia ze wystarczy ze się śmieciuchy zdelegalizuje i będzie super bo nie ma innej rady na spalanie smieci w takich kotłach bo jak jest kocioł to co za problem włozyć kawałek papy ,pampersa czy inne odpadki co da sie spalić bo pomimo ustawy zekazdy odpad miasto musi odebrac to szoda kasy na drugi kubeł a w jeden sie nie miesci to co trzeba spalić wiec naprawdę przykro to mówić ale innej rady na nasza polską mentalność nie ma ,zdelegalizować i koniec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdelegalizować i koniec

A może by tak jeszcze dorzucić do tego transport kołowy - zdelegalizować silniki spalinowe, bo to jest największa zmora w dużych aglomeracjach, większa zapewne od tych nieszczęsnych śmieciuchów...

Skoro tacy już 'ekologyczni jesteźmy;.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i widzisz potwierdzasz to co napisałem

a widziałes kiedyś żeby ktoś do zbiornika paliwa smieci wkładał ???? bo ja nie i dlatego niech sie to trzyma norm wszytko a kotła tak nie upilnujesz chyba że rejestrator spalin załozysz do kazdego kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i widzisz potwierdzasz to co napisałem

a widziałes kiedyś żeby ktoś do zbiornika paliwa smieci wkładał ???? bo ja nie i dlatego niech sie to trzyma norm wszytko a kotła tak nie upilnujesz chyba że rejestrator spalin załozysz do kazdego kotła

Nooo... szczególnie stare ciężarówki i autobusy, których jeszcze pełno wokół mimo wszystko. hehe...

Normy !!!

To jest wielkie słowo, które bardzo mało znaczy, ale dla marketoidów jest niesłychanie ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale dlaczego demonizujesz

te stare ciężarówki i autobusy sie kończą i wie wykończa a kotły są w seryjnej produkcji to zupełnie inny poziom ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nowe to nie zanieczyszczają... wcale hehe...

No tak... zapomniałem o normach.

 

Zgadzam się z tą nagonką na kotły dowolnego spalania, bo ludzie czadzą w nich byle czym, ale faktycznie nie to stanowi problem z ekologią i gadanie o problemie ze spalaniem węgla - jakie by ono nie było - jest pestką w zestawieniu z innymi rodzajami emisji.

 

Ekoterroryści są przy głosie i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale poczytaj to co piszesz

nikt nie pisze ze spalanie paliw płynnych jest ok ,poprostu trzeba wyelimować kopciuchy lub kopcenie i tyle i na tym sie skupmy bo to jest problem i przedmiot dyskusji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tą nagonką na kotły dowolnego spalania, bo ludzie czadzą w nich byle czym, ale faktycznie nie to stanowi problem z ekologią i gadanie o problemie ze spalaniem węgla - jakie by ono nie było - jest pestką w zestawieniu z innymi rodzajami emisji.

 

Ekoterroryści są przy głosie i tyle.

Jak nie stanowi problem, skoro od paru miesięcy nie da się u mnie wyjść po godz. 16 na zewnątrz, żeby omal nie otruć się dymem. Dzień w dzień. Pół roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze czytam swoje wypowiedzi przed wysłaniem - taka zasada.

Co do meritum. Są naprawdę większe problemy z ekologią, niż kopciuchy. Zobacz co wyprawiają giganty gospodarcze na świecie. Żadnych zobowiązań nie chcą podpisywać, ani honorować.

To tylko MY - relatywnie biedni - mamy się do czegoś tam dostosowywać. Nie uważasz tego za śmieszne? 

Po prostu te całe normy i dyrektywy UE są funta kłaków nie warte dla globalnej ochrony środowiska, ale... no jasne, my mamy obowiązek dbania o klimat i środowisko i...

Wszyscy załóżmy sobie pompy ciepła, albo przejdźmy na gaz - najlepiej ten z butli -  a zrezygnujmy ze spalania paliw stałych... na stałę. 

Wtedy marketoidy zatrą ręce i im będzie w to graj.

Po prostu czymś Ci ludzie muszą się ogrzewać, a że technologie tzw nowoczesne, są ciągle jeszcze o kilka rzędów wielkości za drogie, to każdy pali tym, co ma pod ręką nie rujnując swojego portfela.

Zamiast zakazywać czegokolwiek, należałoby jednak uczyć tych ludzi, jak w kotłach typu 'śmieciuch' palić, żeby było jak najbardziej ekologicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na temat uniji to ja sie nie wypowiadam bo to kretynizm ale chce dożyc czasu że wyjdę na podwórko i nie będzie sie wił dym i tylko i az tyle chce od rządu lub świadomych ludzi nie interesuje mnie emisja to wskali swiata spalanie czego kol wiek to zaledwie dwa % CO2 rezta to oceany ale to naturalny obieg CO2 a człowiek nie jest wstanie ani podnieść oni obniżyć poziomu tego gazu tak jest i będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vernal ! sam widzisz masz niewielki wpływ na swoje środowisko ! 

Nie zarzucaj innym ze xle robia nie mając podstaw do tego !

Ja nauczyłem swoich sąsiadów palić w GS-ach jak również swoją teściową ! co nie było łatwe jeżeli chodzi o teściową ! Ale się udało i teraz sama się dziwi jak to jest możliwe!

Piszę w GS-ach bo większość takie kociołki posiada a nie znają zasady górnego spalania, więc nie obrażaj innych co palą "śmieciuchami" bo nie każdego stać na zakup kotła i instalacji za 20 000 zł. a i w śmieciuchach można palić po ludzku!

Ważne aby nie spalać PCV i różnych takich specyfików !

 

Więc zacznij od uświadamiania swoich sąsiadów o metodach spalania paliw stałych, a nie miej i nie obrazaj np. mnie że palę w śmieciuchu i jak dla ciebie to mogę siedzieć 24 godziny w domu bez wychodzenia ! jak napisałeś wcześniej cyt. "mogę się zabić w 4 ścianach" nie tędy droga ! nie będę więcej rozwijał tego tematu.

Powtarzam !"Najpierw sprawdź czy tobie się w garnku nie przypala a potem miej pretensje do innych"!

 

Założyłem temat dotyczący całkowicie innej materii ! Ale ty musiałes wtrącić swoje 3 grosze poza treścią tematu !

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego co ty myślisz że taraz kogoś nauczysz palić ??? to już jest pozamiatane a sąsiadami pójdziesz na udry ??? tez nie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.