Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Gdzie Jest Jakość Z Tamtych Lat?


Gość lysy1l

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj znalazłem przypadkiem tabliczkę znamionową z kotła, który wymieniłem profilaktycznie dwa lata temu. Po dłuższym i szczegółowym śledztwie okazało się, że przepracował u nas ponad 22 lata. Został zamontowany w roku 1989/90, a wyprodukowany w roku 1986. Był on konstrukcyjnie kropka w kropkę konstrukcją bliźniaczą z kotłem SWK Zębca, prawdopodobnie za komuny była opracowana jedna dokumentacja techniczna dla kilku producentów. Był to wtedy relatywnie dość drogi kocioł z tzw. górnej półki, z ruchomym rusztem, dokładnie takim jak w Zębcach:

 

 

 

Dzisiaj takie wyniki są nie do osiągnięcia. Ja rozumiem, że grawitacja, że wysoka temperatura zasilania i powrotu, ale też tony wilgotnego flotu i niekoniecznie suchego drewna. Nikt się z nim nie pieścił. Po zdemontowaniu i dokładnych oględzinach wyszło na to, że mógłby spokojnie dociągnąć do 25 lat.

Nie wiem, co się stało z tą spółdzielnią? Jak znam życie to wykończył ją okres transformacji ustrojowo-gospodarczej. Swego czasu natrafiłem w sieci na zdjęcie tego kotła z jakimś zapytaniem, ale nie umiem już tego odnaleźć

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niestety kiedyś mieliśmy jakość teraz mamy jakoś  do tego wszech  obecny marketing i reklamy no niestety jak jest na marketing i reklamę to brakuje na dobry towar i później mamy to co mamy  pociesze Cię lepiej nie będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pocieszę was, że nie tylko kotły gniją :). Tak słynące przynajmniej kiedyś mercedesy z jakości obecnie budowane sa z takiej blachy, że w polskich warunkach gniją już po 6-7latach. Brat jest blacharzem i mówi, że nic tak nie gnije jak mercedes :).

Co do kotłów u mnie w domu pracuje jeszcze tzw. pieco kuchnia. Na grawitacji już jedzie pewnie ze 30lat a moze i 35 oczywiście od wieków była zgodnie z wiejską sztuką :) karmiona wyłącznie mokrym drewnem bo "dłużej się pali" :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  pociesze Cię lepiej nie będzie

 

Marketingowcy odkryli że aby producent ( jakichkolwiek urządzeń ) miał zapotrzebowanie na dany produkt musi się psuć ( najlepiej zaraz po gwarancji)

 

 

Chyba najwcześniej odkryli to producenci samochodów

Więcej zarabiają na serwisie niż na sprzedaży

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lysy problem który poruszyłeś to tzw. postarzanie produktu.Zastosowany pierwszy raz w 1924r przez producenta żarówek.Póżniej nieco zapomniany.W ostatnich latach mam wrażenie powszechnie stosowany,chociaż nikt sie nie przyznaje i cięzko złapac "za ręke"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest niewiarygodne. Jeden kocioł, te same drzwiczki, zawiasy, ruszta, wszystko oryginał, bez żadnej awarii, pęknięcia, urwania się pracowało ponad dwadzieścia dwa lata, a mogło sporo dłużej. Zwolennikom teorii o 8 milimetrowych blachach i wadze ciężkiej przypomnę, że kocioł był zrobiony z polskiej blachy piątki (prawdopodobnie stal kotłowa), tak jak zresztą wszystkie współczesne Zębce. 

Jeżeli mówimy o tamtej jakości i normach, to przypominam to urządzenie, starszym bardzo dobrze znane jako "farelka".

To na zdjęciu ma około 30-tu lat, jest w pełni oryginalne i pracuje bez żadnych problemów. Ktoś siadł, przeliczył wszystko, dobrał odpowiednie przekroje przewodów, odpowiednie styki wyłączników, odpowiednią spiralę grzejną, wentylator, obudowę i działa od 30-tu lat:

 

     

 

     

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam młynek do kawy PREDOM NIewiadów z 1976 r. (prezent ślubny rodziców). Mama od 38 lat męczy go i zmęczyć nie może. Nigdy nie kupowała cukru pudru, a świeżo mielona kawa jest zawsze na zawołanie.

 

P.S.

Kociołek za 53 kilo, to nie byle co przecież....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

U mnie do tej pory pracuje jeszcze kocioł Tezam Tczew 84 rocznik, taka wypasiona wersja z ruchomym rusztem, co prawda niesprawnym no ale jednak :D. Chciałem go już wymienić jakiś czas temu bo przeciekał pierw w jednym później w tym samym miejscu tylko po przeciwnej stronie, ale nie były to zbyt poważne uszkodzenia, więc udało się to jeszcze zaspawać i kocioł normalnie pracuje. Fakt , że nie był użytkowany przez pełne 30 sezonów, część sezonów grzewczych po prostu stał bo w tym czasie w domu było inne źródło ciepła :). Nie wiem czy na jego żywotność wpłynął sposób użytkowania (oczywiście grawitacja i palenie na 70-90 stopni), ale też oczywiście przewaliło się przez niego masę mokrego drewna, bardzo kiepskiego miału i flotu, ruskiego węgla itd. a mimo to do tej pory jakoś się dzielnie trzyma ;). Ciekaw jestem kiedy tak definitywnie padnie ;)

Pozdrawiam 

Rafał

P.S Taką Farelkę też mam- bardzo porządny sprzęt ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam, jeszcze od siebie, że posiadam tokarkę TUS-25 może niektórzy pamiętają ze szkoły stosunkowa mała tokarka waży 1t, chińska zabawka, która oferuje podobne parametry waży 300Kg. Kolejna sprawa kupiłem ostatnio frezarkę FP-800 produkowaną BFM-ę w  Bielsku  rocznik 1959 maszyna w stanie bdb znowu bez porównania do chińskich obrabiarek, które tylko ładnie wyglądają a nic się na nich nie da zrobić.

 

Prawda jest taka, że jeśli chodzi o dobre produkty ja wypowiadam się głównie w kwesti narzędzi/maszyn to lepiej już nie będzie niestety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdej branży jest tak samo kiedyś były współczynniki w górę min 1,4 jak i w konstrukcjach jak i w mocy urządzeń a teraz na styk i myślenie instalatorów w branży instalacyjnej tez jest na styk i tak mamy jak mamy i lepiej nie będzie a co do urzadzeń to jest o wiele taniej kupować stare energozerne urządzenia jak tokarki obrabiarki giętarki niz te nowe co koszt serwisu jest kilkukrotnie wyższy niż oszczędność  na prądzie względem tych starych ukutych urządzeń czy maszyn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Z tą farelką jako synonimem jakości i trwałości to panowie nie przesadzajcie. Silnik chodzi na łożyskach ślizgowych, które nie należą do szczególnie trwałych. Przy pracy ciągłej potrafią się nawet zatrzeć a od niechłodzonej spirali może zapalić się plastikowa obudowa. W swojej już je czyściłem i smarowałem. Bez nadzoru zostawiać tego nie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... bo dziś wszystko ma trzymać tyle co gwarancja - potem kaputtt inaczej zysku dla firmy nie będzie i poszłaby z torbami

 

...ja mam w domu zwykły olejowy kociołek z palnikiem (stalowy) - jest z 76 lub 78 roku i w komplecie pompa grundfosa z tegoż samego roku - na tamte czasy to był full wypas bo z pięciobiegową regulacją prędkości - z tyłu pompy jest zasuwa którą się przekręca i w ten sposób ustawia biegi - mniejszy lub większy przepływ - póki co kocioł jak i pompa pracują świetnie i z pewnością posłużą kolejne lata

 

...jest jeszcze czajnik elektryczny - hanseatic czy coś takiego ze zwykłą grzałką - całe życie w nieogrzewanym garażu a woda nieraz w nim zamarza i tak sobie stoi przez całą zimę  :-) , póki co nie ma ochoty się zepsuć - wiek 21 lat

 

 

pozdrawiam i Wesołych Świąt Koledzy i Koleżanki  :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja w dzieciństwie wsadziłem do takiej metalowy widelec z opowieści rodziców wiem, że ojciec musiał wyjść na słup i przywrócić bezpieczniki do porządku i przywrócić prąd na osiedlu ;) Dodam, że nie odniosłem żadnych obrażeń - podobno :D

no jak sie nie miało bezpiecnzików w domu ..... a farelki były super nie do zarznięcia te nowe wynalazki to strach uruchamiać..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 No jak nie miał bezpieczników jak miał, tylko pewnie były po tuningu  gwoździem, tak że te na słupie nie miały z nimi żadnych szans :ph34r: ...

no tak polak potrafi ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Mój "dziadek" zaczął pracę od 1993 roku. Wymieniony z powodu chęci wymiany, nie defektu. Gdzieś jeszcze mam od niego papiery. Producent działał na rynku jeszcze w zeszłym roku - teraz nie wiem. Firma ECOCAL w Zd. Woli.

post-55531-0-26521800-1415552156_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.