Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Zapowietrzaniem Kaloryferów


sxe

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo proszę o pomoc przy zapowietrzaniu kaloryferów.

Męcze sie już dwa sezony .

 Instalacja cała miedziana - kotłownia cu 28 potem cu 18 grzejniki aluminiowe , od kotłowni wychodzą 3 pętle ( 2 na grzejniki i 1 na podłogówkę)

w kotłowni na wyjściu za pompami do co i podłogówek separatory powietrza

http://allegro.pl/separator-powietrza-spirovent-1-792-i4119737790.html

na grzejnikach głowice termostatyczne i dodatkowo na wszystkich zapowietrzających się grzejnikach odpowietrzniki automatyczne

http://allegro.pl/odpowietrznik-automatyczny-grzejnika-lewy-prawy-i4120186587.html.

Wszystkie grzejniki mają lekki spadek zgodnie z zaleceniami.

 

        Problem jest z czterema grzejnikami  na najwyższych piętrach , mimo odpowietrzników odkręconych powietrze nie ucieka przez nie tylko grzejnik nie grzeje lub grzeje częsciowo.

Fakt ten następuje wtedy gdy głowica na grzejniku zostanie zmniejszona np na 2  a po jakimś czasie podkręcę na 3 .

Podobnie gdy wygaszę piec (na szczęście pracuje na okrągło) .Dodatkowo raz na ok miesiąc odpowietrzam na draninkowym grzejniku podłogówkę na górnej łazence

Problem grzejników rozwiązuje puki co manualnie czyli odkręcam częściowo odpowietrzniki  i czekam aż zleci powietrze i zakręcam ,

Ale powoli już mnie to doprowadza do szału gdyż instalacja kosztowała sporo i była poprawiana przez inna firmę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja otwarta , zbiornik w górnej łązience w najwyższym ptk instalacji .

Pompy mam 4 .

zasilanie co , zasilanie podłogówka , cwu , obiegowa , dodatkowo na 2 zawory trójdrogowe .

Projekt konsultowany był 4 lata temu z użytkownikami tego forum .

Niestety forum nie pamieta historii.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy się nie zapowietrzają , co do podgotowywania wody w kotle to 100% nie mam pewności , temp na piecu max 60st.

piec przewymiarowany , ale jakoś tak już 9 rok męczę swojego stalmarka 30kw .

Mam jeszcze pytanie , nawet gdyby instalacja się zapowietrzała(choć nie powinna ) to czemu automaty na grzejnikach nie odpowietrzaja kaloryferów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdjęcie jest nieaktualnie , ale teraz mam już to zabudowane , przed zabudową przerobione zgodnie z normami tzn tak jak na schemacie wyżej

 

Znalazłem jednak inne zdjęcie starsze , wiec to które widać jest zdjęciem aktualnym , rura przelewowa do kanalizacji oraz cu 28 pionowo do kotła bez armatury po drodze

post-14075-0-71628400-1397679335_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a bo juz sie pogóbiłe zktualne to nie aktualne

no dobra zakłądam że aktualne to tylko malutbie pytanie ta rura od spodu tego zbiornika gdzie jest w pieta przy kotle ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no chetnie ale mam za słąbe okulary zeby dojzeć co jest gdzie w tej kotłowni ?

jak dasz rade to zrób fotki na których nie dzie trzeba sie domyślać i opisz w które miejsce jest wpiety zbiornik przelewowy ,no naprawdę mimo szczerych chęci to oczopląsu można najwyższej dostać ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz połączone miedź z aluminium , sprawdź czy ten gaz jak odpowietrzasz czy nie jest palny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmiejsz wudajnosc pompy i przymknij te zawory na powrocie grzejników które sie zapowietrzają i zakręć te automatyczne odpowietrzniki ,podejrzewam ze pompa ładuje ostro a jak przymyka się głowica to na powrocie robi sie podciśnienie i podciąga powietrze z odpowietrzników automatycznym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa na co mialem 15-60 od dwóch lat mam 15-40 grundfos i cały czas pracuje na I-szym biegu .

Pozakręcam tak jak sugerujesz te odpowietrzniki automatyczne , chociaż wcześniej ich nie miałem tylko takie zwykłe na śrubokręt i też sie zapowietrzały ,

Przykręcę też powroty z grzejników tylko nie wiem czy w zimie te kaloryfery dadzą radę nagrzać pokoje,  w którym są zainstalowane.

Pozostaje jeszcze podłogówka w górnej łazience , która jest odpowietrzana przez grzejnik drabinkowy ( odpowietrznik http://allegro.pl/odpowietrznik-na-kluczyk-1-2-cala-do-grzejnika-i4105175807.html)

Zresztą na początku wszędzie miałem pomontowane te odpowietrzniki potem wymieniłem na automaty , bo miały pomóc (sprzedawca prosił aby je zostawić lekko odkręcone)

Problem miały rozwiązać też separatory ,

Cóż będę probował i proszę o dalsze rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wyłączonych pompach odpowietrz wszystko i pozakręcaj wszysktie te odpowietrzniki i separatory ,jesli nie zaciaga nigdzie powietrza i nie gotuje wody instalacja powinna odpowietrzac się przez naczynie ,sprawdz czy tak działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tyle wymien wszystkie odpowietrzniki automatyczne na odpowietrzniki automatyczne ale plywakowe koniecznie przy zakupie musisz w  nie dmuchnac i zobaczyc  a raczej poczuc czy bez problemu przechodzi przez nie powietrze i twoj problem zniknie zaufaj mialem ten sam problem 

Te odpowietrzniki ktore posiadasz sa do dupy ludzie mowia ze sa ok i takie tam ale to nie jest prawda 

Wymien a problem zniknie 

Trzeba dmuchnac by sprawdzic poniewaz mozesz kupic automaty plywakowe przeznaczone do pionow i moze slabo odpowietrzac taki grzejniczek 

Jak by sprzedawca ci mowil tak jak mi mowil "panie to sa odpowietrzniki do pionow do domu sie nie daje takich" nie sluchaj tylko sprawdz czy przy lekkim  dmuchaniu przpuszczaja powietrze to wazne 

To prosty i stary sposob ale dziala ")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie w instalacji problem tkwi lecz w tych odpowietrznikach  ;)

Mialem ten sam problem 

Separatory nie oddziela powietrza ktore wytworzy sie nad nimi i zatrzyma sie w grzejnikach 

Delikatne odgazowywanie wody w instalacji c.o. to normalna sprawa proste prawa fizyki jest nie realne wykonanie instalacji w ktorej nigdy nie bedzie sie pojawialo powietrze 

Chodz bys nie wiem jak odpowietrzal i tak zawsze powietrze sie pojawi i zwiazane z tym ubytki cieczy w instalacji 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie ze mozesz a nawet powinienes wyprobowac najpierw pomysl kolegi Starana bo po co wydawac kase jezeli to zadziala 

Ale moze byc taka sytuacja ze powietrze bedzie sie zbieralo w grzejnikach dalej i nie bedzie chcialo pojsc dalej czyli wyzej 

Nawet jezeli instalacja nie bedzie zasysala lewego powietrza to i tak zawsze sie wytworzy mala ilosc powietrza przez podgrzewanie wody w instalacji normalna sprawa i jezeli wtedy dalej bedzie to powietrze stalo w grzejnikach to kup te odpowietrzniki plywakowe 

postaram sie dzisiaj po godz 16 podac linki do takich jakie mi sie sprawdzily 

nawet woda ktora jest nie podgrzewana i stale pozostaje w temperaturze pokojowej paruje 

proste doswiadczenie nalej wody do naczynia zaznacz jego poziom i pozostaw ja na miesiac zobaczycz ze bedzie duzo mniej po miesiacu juz nawet po tygodniu 

Ale zgadzam sie ze Staranem nie ma co podejmowac desperackich krokow wyprobuj najpierw jego pomysl i daj znac czy podzialalo  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.