Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jakiej Mocy Kocioł ? Nowy Dom 150M2


krzysiek815

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym się dowiedzieć jakiej mocy kupić kocioł zasypowy do domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym, powierzchnia grzana 150m2 + wymiennik c.w.u 300l.

Specfikacja budynku:

- suporeks 30cm

- ocieplenie styropian 10cm Organika Platinium

- posadzki 10cm styropian

- strop Teriva + 2cm styropianu

- poddasze 25cm wełna mineralna Rockwool TopRock

 

Proszę też o propozycję kotłów.

 

Interesuje mnie piec dolnego/górnego spalania tylko i wyłącznie na ciągu naturalnym. Będę palił węglem/drewnem.

 

Dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

januszj26 wielkie dzieki za odpowiedź, ale już mi się kręci w głowie od czytania, Jak znajdę opinie że piec porządny, to na drugiej stronie, że zły bo to bo tamto ehhh

 

Pan z Zębca zaproponował mi 12kw z górnym spalaniem KWK , bo 15kw za duzo, lub nominalnie 10kW KWP Venus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu mam podobną chatkę do twojej 170 m2 i kupiłem sobie kwkd 15 choc miałem śmieciucha i paliłem metodą cykliczną .Jak bądę na urlopie to go zamontuję ale jak będzie  z doborem mocy to nie wiem. Wiem że kocioł jest chwalony przez kumpli  co go mają.W dobrze ocieplonym domu dobre i ekonomiczne jest przepalanie. Czyli bujnąc dobrze piec wygrzac chatę bojler i wygasic.Palenie ciągłe w ocieplonej chacie jest trudne z doborem mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim domu będziesz skazany na przepalanie,wiem po sobie.Po ilosci opału spalonego na dobe, widze że aby palic ciągle musiałbym mieć kocioł z modulacją mocy od 1kw do max 10 kw.

Minus codzienne rozpalanie,plus to duże oszczedności.

Do zasypowego kotła rozwiązaniem byłby bufor,pozwoliby na rozpalanie co drugi dzień,ale wtedy instalacja najlepiej podłogówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już mi się kręci w głowie od czytania, Jak znajdę opinie że piec porządny, to na drugiej stronie, że zły bo to bo tamto ehhh

Dużo ważniejszy niż konkretny model jest wybór mocy i podstawowego opału. Co do konkretnych modeli, to popatrz tu, jeśli jeszcze tam nie trafiłeś. I nie szukaj ideałów, bo nie znajdziesz.

 

Inna sprawa to sens pakowania się w kocioł zasypowy w takim domu. Jakiego kotła nie weźmiesz, będziesz musiał rozpalać przeważnie raz dziennie. Roboty niby wiele nie ma, ale to jak karmienie świniaka - codziennie trzeba to zrobić. Jeśli wcześniej zdarzało Ci się palić samemu całą zimę, to wiesz czego sie spodziewać, ale nie pisałeś na jakim jesteś stopniu wtajemniczenia, więc wspominam na wszelki wypadek. Gaz - jeśli go masz - byłby w Twoim przypadku droższy "tylko" (zależy ile to dla kogo warte) o jakieś 500zł rocznie (nie wiem czy masz możliwość, a jeśli nie, to zostaje jeszcze ekogroszek lub pellet - różnice w kosztach eksploatacji rzędu kilku stówek, a wygoda nieporównywalna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety GAZU u mnie nie ma i szybko nie będzie.

Ekogroszki, pellety nie bardzo mnie interesują.

W moich stronach łatwo dostępne tanie drewno liściaste.

 

Wybór pieca to w sumie nie problem, tylko właśnie co z tą mocą, ta 15-tka nie będzie za duża ? zbyt duża ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak, to sprawa jaśniejsza.

Wybór pieca to w sumie nie problem, tylko właśnie co z tą mocą, ta 15-tka nie będzie za duża ? zbyt duża ?

Będzie za duża. U mnie metraż zbliżony, ale pustak żużlowy i ocieplenie takie sobie, a z szacunków i zużycia opału w prawdziwe zimy wynika, że więcej jak 12kW nie trzeba.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A co się tak boicie tego rozpalania jak by to była jakaś katastrofa.Jedyna wada przy rozpalaniu to strata energii na podgrzanie wody.

        To akurat żadna strata, przecież woda odda ciepło do instalacji. Stratą może być prędzej mniej efektywna praca przez kilka pierwszych minut zanim temperatura spalania jest zbyt niska do całkowitego lub zblizonego do niego spalania paliwa. Większą stratą jest ciagłe palenie w kotle z mocą dużo niższą od optymalnej, gdy sprawnośc kotła jest mizerna. Już nie mówię o takiej patologii jak ciagłe palenie w kotle do podgrzewania cwu. latem. Przeciętny same straty ciepła przez izolację  kotła do otoczenia wynoszą wtedy od 0,3 do 0,5 KW/h, czyli około 8 kilowatogodzin na dobę o stratach w niefektywnej pracy na mocy minimalnej nie wspomnę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam ,że kociołek DS dla pań jest trudniejszy w obsłudze moja żona miała problemy z obsługą SDs Kostrzewa .Kociołek miał dwie dzwignie do krótkiego obiegu,myliły się w jakiej pozycji maja być często za szybko otwierała drzwiczki od komory załadunkowej co powodowalo wybuch gazów i zadymianie kotłowni.Calkowicie nie radzila sobie z czyszczeniem kotła jak mnie nie było w domu. Moj rodzice także mieli problemy z obsługą kociolka całkowicie nie rozumieli ideji dolnego spalania.W tej chwili użytkuję Zębca Jowisz 14 kw i jest mniej problemów co nie znaczy ,że kociołek jest idealny jest to zwykły Gs trochę trudno rodzinie się przestawić na nowe sposoby palenia chodzi mi głównie o metode spalania krocząca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej do takiego domu kupić kocioł mniejszy i palić pełną mocą kosztem rozpalania dwa razy w duże mrozy? W okresach przejściowych (wrzesień-listopad i marzec-maj) będzie problem ze skonsumowaniem ciepła wyprodukowanego przez kocioł. W efekcie skończy to się kiszeniem zasypu, niskimi temperaturami pracy, smołą w kotle i kominie.

 

Jeśli nie mam racji to proszę o sprostowanie. Choć sam będąc w podobnej sytuacji nie jestem w stanie skonsumować ciepła ze swoijego kotła opalanego mało kalorycznymi brykietami z trocin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.