Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Który Piec: Biawar Optimax 15, Kwkd 15, Zgoda Ksgw15 Kw.


ryszard1983

Rekomendowane odpowiedzi

Sony, to wtedy zwykły termostat przylgowy też spełni to zadanie.To co jeśli wyciąg to ruszt może być większy? Sony,sony i nie tylko,wyciąg wspomaga (przyspiesza) proces palenia a nie odwrotnie a moc jest w głównej mierze regulowana przez wielkość palnika,ponadto te wszystkie mercedesy mają sondę lambda co w połączeniu z servo motorem PP daje możliwość dodatkowej regulacji(obniżenia) mocy nawet do 50% bez jakiejkolwiek straty sprawności,ale te cacka kosztują od 5-10 k eurów więc dla nas nieosiągalne,a w wypadku awarii drogi problem.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- - >Ryszard

 

Nie było moim zamiarem wpędzać Cię w bezsenność :D

Podejdz na chłodno do tematu i podejmiesz właściwą decyzję,rozważając wszystkie za i przeciw.

Jest to przecież zakup na lata.

Nie ma na rynku gotowych i idealnych konstrukcji DS(chyba,że u Przemka,skrojony na miarę do Twoich potrzeb,tak jak dobry garnitur)

Każdy kociołek wymaga drobnych przeróbek i usprawnień.

Zgadzam się z kol. Sony23,który jest doświadczonym użytkownikiem DS-a i warto posłuchać Jego rad i sugestii.

Powodzenia.

 

Jeśli chodzi o dokładanie opału uważam,że należy robić to na 2 sposoby:

1 dokładać wtedy,kiedy opał jest  jeszcze powyżej palnika

2 kiedy żaru jest niewiele, wtedy należy przesunąć wszystko pod dyszę palnika i na czysty ruszt wsypać świeżą porcję paliwa.

Moim skromnym zdaniem nie powinno być żadnych przykrych niespodzianek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

      Kupfer, jesli się nie mylę to palisz w górniaku od góry ? Chwała Ci za to i gratulacje za cierpliwość i chęci. Na Kocioł DS dopiero z tego co się zorientowałem  czekasz a już wiesz jak się będzie zachowywał, jaką będzie miał moc itp. itd. Bardzo dużo można dowiedzieć się z tego forum i podobnych ale dopiero praktyka i to kilka lat pokaże jak wyobrażenia będą się miały do rzeczywistości, tym bardziej że nie kupujesz Frolinga  ;)

      Oczywiście moc DS-a mozna ograniczać ale jak zawsze jest coś za coś. Nie wierzyłbym też w moc sąd lambda. Jak za mocno przytkasz PP to nie pomoże przymknięcie PW. Na dole przy palniku musi być piekło, z kiszenia go nie będzie. Lepiej żeby piekło było na małej powierzchni rusztu niż na klepisku od stodoły... Wybacz, że tak dosadnie ale też kiedyś wierzyłem w rózne bajki i troche kasy wydałem ,żeby się z nich wyleczyć. Jest na forum już  pewnie kilka osób, które się o tym przekonały tylko głupio im się  teraz do tego przyznać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sony,może nie kupuję Frolinga ale na pewno coś podobnego za wielokrotnie mniejsze pieniądze jak się sprawuje już wkrótce na razie trwa faza testów z tego co wiem będzie nawet jakiś filmik.Celowo zrezygnowałem  z tej super elektroniki  oprócz wyciągu i prostego sterownika.Przy palniku mam na pewno takie piekło jakiego jeszcze w żadnym kotle nie widziałeś ale szczegóły będą wkrótce podane przez producenta i wierz mi że w ten kocioł włożyłem ja i Przemek całą swoją dotychczasową wiedzę. http://www.bioenergie-weserbergland-plus.de/bioenergie/files/http___mediathek.fnr.pdf . To Niemiecki  niezależny instytut badań,masz prawie wszystkie kotły na drewno,a do Frolinga dzwoniłem bo ma lepszą sprawność na zredukowanej mocy co mi się wydawało bzdurą i pan inżynier mnie oświecił ale ty jako specjalista od palenia drewnem musisz wiedzieć dlaczego tak jest.Pozdrawiam i kończę te wywody bo znowu piszę nie na temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

    Jak mawiają francuzi "pożywiom uwidim"  :P . Szczerze życzę Ci żeby tak było jak sobie wyobrażasz. Ale miałem juz kilka osób, które na priwa, szukały ratunku bo nie mogły sobie poradzić z wymarzonymi kociołkami, nawet z wyciągiem. Ty masz przynajmniej solidne podstawy teoretyczne więc szybko pewnie ogarniesz temat i nawet jak coś będzie nie tak, to będziesz w stanie to skorygować ale nie wszyscy to potrafią a oczekiwania mają wysokie, napompowane marketingiem... Jesteś w dodatku w lepszej sytuacji bo masz bufor i możesz sobie pozwolić na  duże przewymiarowanie kotła. Pozdrawiam, Aha, i zawsze piszesz na temat ;) . Po znajomości mogę Ci odsprzedać po promocyjnej cenie wentylator wyciągowy o średnicy wirnika 150mm ..., jakoś drażni mnie ten dźwięk, wolę samo pohukiwanie ognia w palniku albo szum lasu ^_^ . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KSGW Zgoda 15kW. Wys. do krawędzi drzwiczek: 31 cm, szer: 26,5 cm, gł. na wysokości  krawędzi drzwiczek: 20 cm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak dalej pójdzie to będzie jak z tym osiołkiem z wierszyka  - zamarzniesz w następnej zimie  :D gdyż dalej będziesz liczył, mierzył i wybierał.

W każdym kotle DS można dosypać od góry paliwa, tylko nie którzy tego nie robią gdyż wtedy można kotłownię zadymić i dodatkowo wypuszcza się produkty zgazowania paliwa, które powinny być spalane a nie wypuszczane na zewnątrz kotła.

 

Np ja czekam aż spadnie temp spalin - wtedy wiem że nie ma już paliwa i dokładam nowe paliwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przed dosypaniem węgla zamykam dopływ powietrza głównego, uchylam lekko drzwiczki zasypowe i po paru sekundach, kiedy dym zostanie zassany wgłąb zasypu, spokojnie, bez dymienia uzupełniam paliwo.

No chyba, że są wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe i słaby ciąg to bywa różnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- - >Ryszard

 

Biawar i KSGW Zgoda to dobre kotły,w których będziesz palił czysto i ekonomicznie.

Nie wiem tylko jak poradzisz sobie z Biawarerm gdy zabraknie prądu(ingerencja w drzwiczki,utrata gwarancji itp.)

Musisz być przygotowany na taką ewentualność.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- ->Szwarc

 

Skoro jesteś obecny na tym wątku,zapytam czy spełnisz moją prośbę i np.po Świętach wstawisz fotki Twojego kociołka oraz przeróbek i usprawnień które zrobiłeś.

Na pewno będzie to bardzo cenne dla obecnych i przyszłych użytkowników.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również borykam się z problemem czy kupić Biawara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie rymon,jakoś dziwnie zamilkł kol.jarekjarecki.

Jest od września ub.roku,mam nadzieję szczęśliwym posiadaczem Biawara 12kW.

Kociołek ma co prawda za duży do swoich potrzeb ale pali głównie drewnem i był zadowolony.

Ciekawe jakie wrażenia po całym sezonie.

Miejmy nadzieję,że się jeszcze odezwie(być może nie ma czasu,spodziewali się dziecka :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że napisałem do niego na priv, ale również bez odzewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

janjan, myślałem o tym viadrusie u24 już wcześniej, ale wydawało mi się że jego najmniejsza wersja to 18 kw, a to w moim przypadku trochę za bogato.

grabpa58 wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach braki prądu występują dość rzadko, a przynajmniej w moim regionie (okolice Białegostoku). Dodatkowo posiadam bardzo fajną przetwornicę z automatyką. Co w przypadku braku prądu mają powiedzieć posiadacze podajników. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Człowiek czym więcej czyta tym ma więcej wątpliwości. Bardzo kusi mnie ten Biawar. Niewydaje mi się żeby Szwedzi zrobili kiepski kocioł, ale Ksgw to mniejsze pieniądze a w sumie całkiem sprawdzona konstrukcja.

Biawara miał bym od producenta za 4000 zł.

Z tymi szwedami to przesada ,u nich nie robi się kotłów na wegiel,są podobne do kotłów nibe tylko z zewnątrz.Nadal uważam ze skazywanie sie na dmuchawe to bład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu posłuchałem kol. Sony i innych "ekspertów" palenia i zamontowałem miarkownik + oczywiście przeróbka na DS-a i powiem że nie żałuję co widać w magazynku kotłowni (2 tony węgla zostało po sezonie)...

Co do sterowników podzielam też zdanie kolegi Sony a nawet poszedłem o krok dalej.. otóż mam taki sterownik że nijak nie mogę nagrzać bojlera z CWU wyżej niż 60C chociaż na kotle mam 70C. To sobie wydumałem i tak zrobiłem: pompa CO pracuje u mnie ciągle włączana z gniazdka pstryczkiem na kablu a sterownik włącza pompę CWU ładującą bojler przez kabelek co powinien być podłączony do pompy CO.

Zalety: bojler nagrzany na max ile się da... (ustawiona na sterowniku włączenie pompy CO (tu moje CWU) na np.55C), ochrona powrotu kotła 

wady:-dużo kabelków zbędnych wiszących z tyłu badziewnego sterownika...

Czyli sterownik steruje teraz CWU i wyświetla temp na kotle (a ta przyjemność w nowych kotłach kosztuje cosik z 300- 500zł ceny nowego kotłą).

Powiecie gdzie tu oszczędność toże pompka CO pracuje cały czas? Ano 20W razy 5 godzin oszczędności na 24h daje nam 100W na 24h to po zaokrągleniu zapłacimy za 1 m-c 1 KWh=60 gr. To sterownik wart 300zł/0,6zł zwróci się nam po ok 40 latach.

Nie dajmy się nabijać w butelkę na nawijkę o nowoczesności przy kupnie kotłów..

Wesołych świąt życzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też fajny pomysł .... tylko po co? Jakoś zniosę koszt 60gr/ m-c... prostota i niezawodność panowie i panie to jest to co potrzebne w kotłowni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.