Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Który Piec: Biawar Optimax 15, Kwkd 15, Zgoda Ksgw15 Kw.


ryszard1983

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Borykam się z problemem wymiany pieca. Dom który ogrzewam to nieocieplony słupek (150m2 do ogrzania, około 130 żeberek żeliwnych, 3 panele Purmo, 6m2 podłogówki). Dom ma wymienione okna na plastiki, trzy kondygnacje + strych (parter nieogrzewany - garaż, kotłownia itp., 1 i 2 piętro ogrzewane z klatką schodową, strych) Strop między parterem a 1 piętrem 5 cm styropian, a między 2 piętrem a strychem wełna 10cm. Instalacja grawitacyjna ale ze względy na podłogówkę i dobudowany wiatrołap pracuje na pompce, zawór 4d. Kocioł nie wiem jakiej mocy (chyba około 17-20 kw) palony od góry. Zużyci opału na cały rok to 5,5 tony węgla groszek (ruski) i drzewo tylko na rozpałkę. Zbiornik cwu 140 l.

Najbardziej interesuje mnie kocioł Biawar Optimax 15 kw (ale rozważałem też 12kw) tylko jest bardzo mało użytkowników tego kotła. Inne propozycje to Zębiec KWKD 15 kw + SPR 11 i MCI lub Zgoda KSGW 15 + SPR11 i MCI.

Bardzo proszę o podpowiedzi w szczególności odnośnie doboru mocy kotła.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie możesz sprawdzić na tej stronie http://cieplowlasciwie.pl/

A jesli mozna spytać dlaczego wymieniasz,czy cieknie,czy masz jakieś konkretne oczekiwania po wymianie.

Do palenia w dolniaku musisz miec dostęp do dobrego węgla ,ruskim groszkiem raczej nie popalisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ze strony ciepło właściwe wychodzi mi max 12 kw, średnie 6 kw (wydaje mi się że to trochę za mało). Kocioł nie cieknie ale ma już 20 lat. Paliłem w nim od góry i według wskazówek z tego forum (powietrze wtórne, trochę szamotu). Paliło się całkiem fajnie (w największe mrozy temp. na piecu 65 st. w domu 21 st.  9 godzin na jednym zasypie, minimum dymu).

Drugi powód wymiany to obsługa przez moją żonę. Żona nie bardzo garnie się do rozpalania od góry. Jak paliłem (kopciłem) od dołu to nie miała problemu z  przyłożeniem do pieca. Ja pracuję na zmiany (24 godz.) rozpalając rano przed pracą muszę się wieczorem zrywać z roboty albo mój ojciec przychodzi. Zależy mi żeby po rozpaleniu przez kolejne 24 godz. można było dokładać. Wygaszanie kotła co jeden, dwa dni nie sprawia mi problemy (mowa o ruskim gruzie, chociaż ten co mam z firmy ENERGO nie jest jeszcze taki tragiczny)

Jestem bardzo nakręcony na tego Optimaxa. Brak rusztu ruchomego nie jest wadą bo przy tym rusku i tak by się nie sprawdził.

Jedynie ta moc mnie nurtuje no i jeszcze Zębiec i Zgoda.      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz kotłownię  jeśli wygospodarowałbyś  miejsce  na bufor ciepła  to 1 zasyp wystarczy na minimum dobę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

   Nie chodzi mi o pojemność, tylko o powierzchnię rusztu. dobrze nie pamiętam ale długość paleniska w Optimaxie to grubo ponad 30 cm. Dla 12 KW mocy  i palenia węglem spokojnie wystarczyłoby  np. 25-20 czy nawet 25-15. To takie moje dywagacje, nie każdy musi się z nimi zgadzać.

       A co do spalania drewna w dolniaku, to dla wielu jest to mentalny szok. u mnie powierzchnia rusztu w najszerszym miejscu ma coś 32-26 cm a u góry w najwęższym 28-26 cm. Myślę, że żaden z moich sąsiadów nie kupiłby tego kotła właśnie ze względu na małą jak na drewno komorę załadowczą, trzeba rochę wiecej pracy poświęcić na drobniejsze rąbanie drewna ale plus tego jest taki, że schnie ono znacznie szybciej i moje zużycie w porównaniu do ich zużycia jest prawie o połowę mniejsze a moc z tej powierzchni uzyskiwana na dość dobrym drewnie to pewnie grubo więcej niż 15 KW...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał 15kW - wymiary praktycznie takie same, moc minimalna też 4/12 lub 5/15kw a moc kotła to można jakością paliwa regulować.

Kotły Biawara nie są przewymiarowane - z nich więcej niż moc znamionowa się nie wyciągnie- oczywiście przy normalnym paleniu.

Instalacja Co jest jest raczej stara więc będzie sama w sobie pełnić rolę bufora

 

12kW - 15kW to raczej rzut monetą powinien zdecydować, ale ze wskazaniem na 15kW. ;)

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sony jesteś po imprezie ;) ?Powierzchnia rusztu 26 cm.?Z tego co wiem to pow. mierzymy w cm. ale do kwadratu,to napisz konkretnie co cię boli.Ile spalasz mnie nie interesuje,ale za rok pochwalę się tym co ja spalę w nowym kotle,który ma pow. rusztu(a właściwie brak rusztu żeliwnego) 24 x 40 cm. i moc 10 kw.Nie bierz tej pow. tak poważnie pooglądaj wszystkie "mercedesy" na HG (Foling,Guntamatic,Lopper,ETA) wszystkie mają najmniejszą moc 15 kw. i do wszystkich ładujesz drewno min.50 cm. długie(komora min. 55 cm. głęboka).Wracając do tematu to jeśli moc za duża na wunglu to można zawsze pow. rusztu zmniejszyć szamotem.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ten kocioł - palenie boczne , kroczące to w  kotle GS można uskuteczniać w kotle DS nie da rady.

 

sam lepiej poczytaj o tym   https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16702-spalanie-boczne-kroczące-w-górniaku/

 

Ponadto to zabawa dla prawdziwych koneserów spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sony jesteś po imprezie ;) ?Powierzchnia rusztu 26 cm.?Z tego co wiem to pow. mierzymy w cm. ale do kwadratu,to napisz konkretnie co cię boli.Ile spalasz mnie nie interesuje,ale za rok pochwalę się tym co ja spalę w nowym kotle,który ma pow. rusztu(a właściwie brak rusztu żeliwnego) 24 x 40 cm. i moc 10 kw.Nie bierz tej pow. tak poważnie pooglądaj wszystkie "mercedesy" na HG (Foling,Guntamatic,Lopper,ETA) wszystkie mają najmniejszą moc 15 kw. i do wszystkich ładujesz drewno min.50 cm. długie(komora min. 55 cm. głęboka).Wracając do tematu to jeśli moc za duża na wunglu to można zawsze pow. rusztu zmniejszyć szamotem.Pozdrawiam.

    A tam po imprezie... mało miałem czasu i pisałem po łebkach :P . Moje "32-26" to oczywiście wymiar rusztu 32 cm na 26 cm.  Powierzchnia rusztu i jego kształt ma w kotłach DS ogromne znaczenie i decyduje praktycznie prawie o wszystkim. W kotłach HG wspomaganych wentylatorem wyciągowym ma to już mniejsze znaczenie. Tam jak przy małej mocy naturalny ciąg stanie się niewystarczjacy to wentylator go zastapi.. Zrób ruszt o dł. 50 cm dla zwykłego DS, to żeby prawidłowo spalał kocioł będzie musiał mieć pewnie grubo ponad 30KW. O zmniejszaniu rusztu dla palenia węglem też juz kiedyś pisałem. Oczywiście w ostateczności można ale jeśli ktoś zamierza tylko węglem palić, to po co się w to pchać mając do wyboru gotowe konstrukcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponował bym któryś z dwóch pozostałych kociołków.na naturalnym ciągu powinny pracować prawidłowo,a dmuchawe zawsze możesz dołozyć .w Biowarze jesteś na nią skazany i przeróbka w drugą strone raczej niemozliwa.

Lepiej mieć więcej mozliwości manewru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- ->Ryszard 1983

 

Proponuję przeczytać na innym wątku założonym przez kol.Staran,obecnym również tutaj temat [Ogniwo]Umiejętny Sposób Palenia-str.4.

Na 4 str."pociągnąłem"za język 2 użytkowników kotła KSGW ZGODA o wyrażenie swojej opinii w użytkowaniu tegoż kociołka.

Wiadomo,że opinii właśnie o tych 2 omawianych jest jak na lekarstwo.

Są to wypowiedzi kol. dccc i Szwarc.

Myślę,że będą pomocne przy podjęciu decyzji.

Pozdrawiam.

Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grabpa58 nieźle mnie załatwiłeś. Bylem prawie zdecydowany na Optimaxa no a teraz znowu parę nocy nie pośpię. Widziałem tego Optimaxa: bardzo precyzyjne i ładne wykonanie, dużo szamotu (część rusztu pod przegrodą jest ceramiczna) no i bardzo ciekawy sterownik. Za Zgodą przemawia cena no i trochę pozytywnych opinii. Kocioł Zgody chciałbym połączyć z  SPR 11 i MCI. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Bez urazy ale wiekszość świadomych palaczy jeżeli tylko może i potrafi wywala dmuchawy i sterowniki ( pozostawia najwyżej do uruchamiania pomp co i cwu) a Ty jesteś jeszcze na etapie zauroczenia tymi błyskotkami. Do zimy daleko, masz jeszcze czas, siądź i poczytaj trochę. Jeżeli możesz pooglądaj u innych a nie napalaj się na gadżety. Mam sterownik od Boleckiego i po trzech czy czterech latach sam błąd odczytu temperatury zaczyna dochodzić już do 8 st. C..., zaczynam się bać, że kiedyś nie włączy mi pompy co. i co wtedy ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki. Chyba masz rację. Człowiek trochę napala się na te wszystkie nowinki. Wydaje mi się że jeżeli sterownik to w tym Biawarze powinno być raczej ok. (jest razem z nim dopracowany). Jednak cały czas myślę o tym ksgw Zgoda nawet na analogu.

Mam jeszcze jedno pytanie: czy w ksgw zgoda można dokładać w każdej chwili bez żadnych fuknięć i zadymienia okolicy. W jednym z postów doczytałem że w Biawarze można dokładać dopiero po prawie całkowitym wypaleniu zasypu. Dzwoniłem do biawaru i potwierdzili. Optimax celowo rozpala cały zasyp.

Niektórzy na tym forum pisali że Optimax to konstrukcja prawie idealna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.