Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana Starego Kotła - Jakie Propozycje?


merbart

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Śledzę Wasze forum od dłuszego czasu, wiele ciekawostek się dowiedziałem i wprowadziłem do mojego starego kotła, ale nie jestem zadowolony z jego "paliwożerności", z obsługi itd. 

Noszę się z zamiarem wymiany a wybór padł na KWKD 15 lub 22 i tu moja prośba o pomoc w doborze.

Mój dom to 160m2 użytku z poddaszem, bez piwnic, wysokość parteru 2,7m poddasze skosy max. wys 2.4m. Mur ok 0,5m cegła pełna bez ocieplenia.

Okna PCV starsze, drzwi drewniane z wywiecznikami (ociele i uszczelnie). Dach ocieplony wełna chyba 5cm i płyta gipsowa. Strop między kondygnacjami nie ocieplony. Kotłownia na poziomie w osobnym budynku ok 4m od domu. Instalacja CO rury 11/4", 1" 3/4" i 1/2" do kaloryferów. Grzejniki Prumo. Pompa CO na stałe chodzi bo niema możliwości grawitacji. CW 140 L również poza domem tzn bojler w kotłowni obok pieca. Kotłownia nie ogrzewana i dość zimna.

"Fachowiec - sprzedawca" zaproponował mi 27KW ale dzięki forum niezgodziłem się na taki kocioł. Trochę mam wątpliwości czy KWKD 15 da radę.

Proszę o radę poradę w doborze mocy kotła. Interesuje mnie dolne spalanie bez bajerów.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przybliżone OZC możesz policzyć na cieplowlasciwie.pl, gdzie sprawa jest na tyle uproszczona, że zwykły człowiek da sobie radę. Siłą rzeczy nie będzie tak dokładnie jak z fachowym OZC, ale lepsze to niż oko własne czy "fachowca-sprzedawcy". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tematów takich jak mój jest wiele i wiedziałem, że nie będzie łatwo. Obawiam się tej 15 żeby nie była za mała, bo mnie powieszą za........ U mnie jest dokładnie taka sytuacja jak opisał SONY23 "Co do porównywania dwóch domów, to ma to niewielki sens. Znam przypadki, że na piętrze niektórzy zakręcali kaloryfery, bo gorące powietrze z dołu i tak unosiło się im do góry i ją ogrzewało".

Duża otwarta klatka schodowa i ciepło ciągnie do góry jak kominem. Na piętrze 25st C a dół chłodny ale planuje zabudowę u góry zaworów termo - może rozwiąże problem.  

Przybliżone OZC wyliczyłem i wyszło max 23KW i min 10KW.

Czy jest sens kupić 22Kw i ograniczyć szamotem a w razie potrzeby zdemontować ?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy paleniu ciągłym będziesz korzystał z tej minimalnej mocy, więc duzy kociołek się zadusi, komin zalepi smołą a opał będzie znikał jak dziewice w czasach, gdy grasował w Krakowie smoK. Lepiej mniejszy pędzić mocniej, stalowe kotły lubią dość wysokie temperatury rzędu 70 stopni, to wpłynie też na trwałość blach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej mocy kocioł miałes do tej pory i ile spalałeś opału, jakiego?Na podstawie tych danych też można w przybliżeniu ocenić potrzebną moc.Nie wiadomo jakie straty są na przesyle z kotłowni do domu.Bojler radze przenieść w cieplejsze pomieszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł dostałem wraz z domem który kupiłem. Jest to samoróbka z  blachy 6mm, paleni górne w zasypie półka pionowa ok 15 cm od tylnej ścinanki z otwartą częścią u góry (przepływ spalin nad i pod półką) , ruszt z prętów fi 30 i tyle wiem o piecu. We własnym zakresie ocieliłem, uszczelniłem i zabudowałem drzwiczki z klapką pod miarkownik - wszystko dzięki pomocnym informacją z forum. Moc mi jest nieznana i niebardzo wiem jak ją wyliczyć. Również trudno mi powiedzieć ile węgla spaliłem bo nie mieszkam jeszcze na stałe, ale najzimniejszy tydzień tej zimy spędziłem w kotłowni i miałem naprawdę dość tego pieca. Poprzedni właściciel spalał ok 7-8 ton na sezon. Rury na odcinku kotłownia -dom ociepliłem.
Z tym bojlerem to nie głupi pomysł, ale niemam go kompletnie gdzie dać. Myślę że ocieple go jeszcze wełną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 powinna dac rade, w razie potrzeby mozna z kotła wydusić więcej ale musisz dołożyć staranności w ocieplenie każdego kawałka rurki w tej kotłowni i pożądnie ocieplić bojler ,jesli nie ma jak przełożyc

Jesli boisz się tej mocy masz np 18 z Hefa,czy 20 ze Zgoda wieprz,tez dobre kociołki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bierz przypadkiem hefa 18kW, ten kocioł ma za mały zasyp do mocy, przy twoim spalaniu urobisz się ja głupi, nie wyobrażam sobie przerzucić przez ten kocioł 7-8 ton opału! Taka rada od serca, przy twoim spalaniu przede wszystkim zwróć uwagę na wielkość zasypu. Generalnie jak masz kotłownie poza domem, to poszedłbym w kierunku kotłów całodobowych, zapalanych od góry... no ale twoje nogi... ;)

 

Swoją drogą ciekawy masz ten dom, że na 160m2 nie masz gdzie bojlera upchać, bo spalanie przy tej powierzchni powinno być o połowę mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upchnąć bojler spokojnie by dało radę w salonie, kuchni czy w innym pomieszczeniu ale przecież nie oto chodzi żeby beczka wisiała na ścianie, ani to ładne ani ciekawe. Uieszczenie bojlera w łazience wiązało by się z przerobieniem instalacji przynajmniej w zakresie zwiększenia średnic rur zasialnia, a rur w ścianach. Łazienki dokładnie na drugim końcu domu. Co do HEFa to rozważałem go kilka miesięcy temu i po dokładniejszym zapoznaniu się odpadł z mojej listy - ale dzięki za uwagę.

Plan mam taki zostawić bojler w kotłowni ocieplić wełną i zabudować steropianem. Docieplić rury z kotłowni do domu.

Problemem dla mnie jest ten piec, już mi się po nocach śni 15 czy 22. Bliższy jestem 15, najwyżej na parterze postawie kozę jak będzie za zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bądźmy złośliwi, myślałem raczej pod sufitem  w  miejscu typu schowek, .... mopy, odkurzacz chyba gdzieś trzymasz, ale oczywiście twój dom, wiesz lepiej, czy jest miejsce czy go nie ma, tak tylko sugeruję, bo co byś nie zrobił to trochę wody musisz spuścić, żeby ciepła w końcu poleciała, a woda coraz droższa...

 

KWKD 22 jest dużo za duży, takie moje zdanie, a jeśli już koniecznie szukasz czegoś "trochę" większego to defro Ds 20kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam KWKD 15KW  3-ci  sezon i jak dla mnie cud miód malina. Powierzchnia ok 170 m2, mury kamienno ceglame nieocieplone o grubości ok 1 m,

wys, na parterze 2,75m. Poddasze ocieplone wełną 20 cm, wysokość ok 5m, bojler 140 l. I ten piec chodzi u mnie na pół gwizdka.

 

Palę oczywiście węglem oprzech II. Drewnem jedynie przepalam w sezonie przejściowym. Jeden zasyp pieca wystarczy spokojnie na minimum 12 godzin.

 

Oczywiście nie jest to piec do ciągłego palenia drewnem.

 

Oczywiście do spalania kup miarkownik ciągu, Esbe, Regulus lub Honeywell.

 

 

W tym sezonie spaliłem 2 tony węgla + ok 3mp. drewna. Obecnie przepalam raz dziennie, czyli większa szufelka wegla + drewano, temp na piecu 80 stopni. Zimą temp. na piecu to max 55 stopni ( przy paleniu węglem)

 

Jak kupisz 22 KW to zalepisz momentalnie piec i komin smołą i pieniądze pójdą jak psu w du...pe.

 

 Nie napisałeś jaki masz komin, z czego o jakiej średnicy. Ja mam komin ceglany o przekroju 14x27 wys ok 8, 5m w który wstawiłem wkład z kwasówki o średnicy 15 cm, bo okazało się że piec wytwarza spaliny są o niższej temp. i kondensat zaczoł mi wypływac wyczystka na kotłownie.

 

Co do bojlera to tez mam w kotłowni, wisi nad piecem, mam jedną pompe na zasilaniu. Pamiętaj żeby w bojlerze na dolnej wężownicy zamontować zasuwę, możesz wtedy fajnie regulowac przepływ a i powrót pieca będzie dogrzany.

 

Tak że spokojnie kupuj 15-stke oraz zamontuj wkład kominowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Komin cegła 24x15cm wysokość coś ok 5,5 do 6m. Muszę domurować jeszcze 2 warstwy, bo jest niższy od wentylacyjnego. Dzięki jameess twoja opinia przekonuje mnie jednak za 15. Może trochę marudzę, ale nie sądziłem, że wybór kotła będzie trudniejszy niż wybór żony ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam po przerwie

Byłem u lokalnego sprzedawcy instalacji i kotłów, chciałem dowiedzieć się o cenę KWKD 15, byłem zdziwiony jak gość stwierdził że są to słabe kotły i mieli wiele gwarancyjnych napraw. Czy ktoś może zdementowć te stwierdzenie "fachowca" o jakości tego pieca.

Oczywiście zaproponowano mi Ogniwo s6wc jako piec dobry i niezawodny (miał być dolnego spalania a to chyba typowy górniak). Co do mocy to do mojej powierzchni 160m2 stwierdził, że 15kW będzie za mało i proponuje min 20 kW. Trochę zamieszał mi w sprawie wyboru ale podobne historie z "fachowcami" czytałem już na tym forum.

Czy ktoś mógłby polecić mi osobę (firmę) z okolic Gliwic, Knurowa zajmującą się sprzedażą i montażem kotłów.

Z góry dzięki

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 lat do tyłu to forum jeszcze nie istniało a ja byłem na kupnie kotła -  znikąd pomocy bo każdy sprzedawca wypchnie to co nie schodzi ze sklepu a wiedza większości sprzedawców  o zapotrzebowaniu na moc kotła jest taka jaka była moja 15 lat do tyłu. Więc zakupiłem kocioł niedorobiony i przewymiarowany - i same problemy z tego tytułu.

Teraz jest to forum i masz się na czym zahaczyć czytając te opracowania jak i praktyczne tak i teoretyczne.

Ja mam/miałem 17kw na ok 130 m domu teraz kupiłem 12kw i dodatkowo podłączam bojler do grzania cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KWKD to dobry wybór. Kiedyś miałem z nim styczność to tylko co mogę Co napisać:

Nie wiem czy nadal tak robią ale na tylnej ściance są 2 profile do PW pamiętaj by je czyścić bo po dłuższym czasie jest z tym ciężko.

W tym egzemplarzu co miałem z tym styczność nie do końca pasowała klapka kanału dymowego. Klapką krótkiego obiegu też była do poprawki no i ta nieszczęsna rączka z rusztu ruchomego.

Choć to błahe sprawy troszkę trzeba z tym porzezbic ale będziesz zadowolony.

Co do miarkownika to tylko Honeywell moim zdaniem.

Aha dobrze sprawdzić komin bo z tego co pamiętam ciąg musi być dobry. Zresztą jak dla wszystkich kotłów DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.