Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Zgazowujący Drewno + Bufor Kombi


bakuś2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, proszę o propozycje schematu instalacji co.

Kończę budować dom o pow użytkowej ok 200 m2, dom ocieplony,  parter ogrzewanie podłogowe, góra kaloryfery. Kocioł który chcę kupić to kocioł zagazowujący drewno sigma 20, do tego bufor kombi 1000l z wężownicami do instalacji solarnej, do co i z nierdzewki do cwu. W lecie zestaw solarów będzie nagrzewał bufor dla celów cwu, jak nie będzie dawał rady to raz na jakiś czas rozpalę w piecu.

 

     Proszę o jakieś propozycje schematów  doświadczonych instalatorów, czy zastosować ladomat itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
W lecie zestaw solarów będzie nagrzewał bufor dla celów cwu, jak nie będzie dawał rady to raz na jakiś czas rozpalę w piecu.

Wygląda to ładnie, jakaś ochrona powrotu musi być, może laddomat a może zawór z pompą.

Schemacik to widzę ktoś obeznany rysował.

Nie podoba mi się to rozwiązanie z buforem kombi.

Jeszcze grzanie cwu w ten sposób to by można przecierpieć, ale w połączeniu z tymi solarami to nie będzie dobrze działać jeśli zużywasz mniej niż 600l cwu dziennie.

Po prostu uzyskanie ciepłej wody w kranie będzie często niemożliwe albo dopiero po całym dniu grzania solarów (podczas gdy przy innym rozwiązaniu ciepła woda byłaby o parę godzin wcześniej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta wężownica od grzania CWU musi spełniać wymagania sanitarne czyli stal nierdzewna, a powierzchnia jak największa - praktycznie tylko rura karbowana nierdzewna.

Ja bym proponował oddzielny zasobnik do grzania CWU podłączony równolegle do bufora - sam tak mam i jest ok.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o takim buforze  http://allegro.pl/bufor-kombi-1000l-co-i-cwu-ksp1000w-v1-wezownica-i4104484927.html

wężownica cwu spełnia te wymagania.

 

Kolego Samor czy z tym buforem byłoby ok?, czy jednak lepiej osobny?

 

Proszę jeszcze o jakieś uwagi dotyczące schematu, czy jest poprawny?  co by można ulepszyć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ten bufor to ma trochę mała wężownicę CWU i dodatkowo umieszczoną tylko na a górze bufora.

Jak chcesz tak zaszaleć to kup bufor Wolfa w zał dane tech.

Ja jednak proponowałbym kupno prostego bufora i osobnego zasobnika CWU.

U mnie bufor pracuje z dwoma kotłami równolegle - na drewno i na pellet a z bufora zasilany  jest bojler 300l, w sezonie grzewczym nie ma problemu - wszystko działa na bieżąco natomiast w po za sezonem grzewczym CWU jest grzana kotłem na pellet z pominięciem bufora.

Przełączanie ręczne po zakończeniu sezonu grzewczego zajmuje mniej niż 1 min - dwa zawory  kulowe.

W twoim przypadku nie można tak zrobić, gdyż kocioł do zgazowania drewna musi się rozpalić aby zaczął grzać i musi się też wypalić, czyli sporadyczne zapalenie kotła a raczej inwestycja w zasobnik CWU z dwoma wężownicami a bufor z 1 wężownicą do obsługi nadmiaru energii z solara,

Gdy kupisz większe solary np 4-6 płyt to będziesz mógł w okresie przejściowym grzać też instalację CO, bez rozpalania kotła. 

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Generalnie tak, ale to trzeba trochę uprościć np zawór termostatyczny na grzaniu CWU - po co on, pewnie aby się dłużej grzało.

A na podłogę wymiennik?, bez przesady!

Zawór 3-D 20-40C + pompa i jedziemy. 

Ladomat nie jest potrzebny, pompa z zaworem 3-D VTC 511 60C w zupełności wystarcza.

 

Źle podłączone naczynie przelewowe !!!

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim rysunku zawór na grzaniu cwu dałem aby nie grzało powyżej ustawionej temp. np. 60'C, ale rozumiem że jeśli ustawię sterownik który wyłączy pompę cwu gdy zbiornik osiągnie zadaną temp. np. 60'C to nie będzie się podnosić temperatura w zbiorniku cwu.

 

Na podłogówce chcę dać rozdzielacz z zaworem 3-D http://allegro.pl/rozdzielacz-5-obw-z-grupa-pompowa-do-podlogowki-es-i4146966011.html.

 

Zamiast laddomatu tak jak Pan pisał zawór 3-D esbe  60'C.

 

Naczynie w nowym rysunku ok???

post-58477-0-26145200-1398526995_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już zaczyna być dobre, ale ta druga rura wzbiorcza też musi być od dołu naczynia wprowadzona, obok tej od buforu,

Co do mieszacza do podłogi to warto sam mieszacz : pompa i zawór 3-D umieścić w kotłowni a po za kotłownią tylko rozdzielacz z rotametrami, wtedy nie takich strat w przesyle gorącej wody.

post-18578-0-96571300-1398531629_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co by Pan powiedział na taki schemat....  Wyrzucam tu instalacje solarną  -  koszt lekko licząc 10 tysięcy.  W okresie letnim zamykam zawory 3 i 4, ładuję zbiornik cwu i bufor, po wygaśnięciu pieca zamykam zawory 1 i 2, gdy woda w cwu się schłodzi poniżej zadanej pompa przetłoczy ciepłą wodę z bufora. To teoria. 

 

Pytanie czy taki schemat się sprawdzi??, oczywiście chodzi tutaj o straty ciepła w czasie....  Jeżeli by wystarczyło rozpalić w piecu raz na tydzień, nagrzać zbiorniki do ok 80'C, to nie jest to żaden kłopot, drewno jest tanie, mam do niego dostęp, czas też się znajdzie nawet 2 razy w  tygodniu. Bufor można oczywiście dodatkowo zaizolować.

 

dziękuję za odpowiedź

post-58477-0-42654600-1398680838_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście dodałbym do pompy odpowiedni sterownik- gdy woda w cwu spadnie poniżej np 45'C a w buforze jest nie mniej niż 45'C to zasteruje.  Gdy będzie zbyt niska rozpalam w kotle, oczywiście dając taką ilość drewna by naładowało cwu i bufor z 45'C do ok 85'C, dobór ilości drewna doświadczalnie......od małej ilości tak aż wyczuje ile go trzeba. W razie przegrzania można odkręcić na chwile podłogówke, jest jeszcze awaryjne schładzanie kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie bufor 825l nagrzany do ok 80C i dod CWU nagrzana do ok70C  zapewnia CWU w zasobniku 300l na ok 48h - nastepnie załącza się automatyka i grzeje.

Co do zagotowania bufora , to na samym początku udał mi się taki numer.

I więcej nie już popełniam tego błędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynalazki tego typu są dla inst mogącej działać grawitacyjnie , w tym przypadku grawitacji nie będzie, więc nie potrzeba nic więcej nią na schemacie.

Natomiast warto mieć zasilanie awaryjne pompy ładowania bufora w postaci UPS-a lub przetwornicy 12/230V z odpowiednim aku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A który kocioł zagazowujący drewno  wydaje się lepszy   sigma 20 Cichewicza, czy Rickenbacher ULTRAX SHG-18,

a może jakiś inny ktoś poleca??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam ponownie,

Z powodów nieistotnych dla tematu inwestycja budowy domu jest w tym samym miejscu co w zeszłym roku, czyli stan surowy bez instalacji co. Znajomy przekonuje mnie na zmiane decyzji- czyli zamiast kotła zagazowujacego drewno kocioł z podajnikiem na ekogroszek. Koszt inwestycji sporo niższy (odpada bufor, instalacja solarna), a instalacja na groszek prawie bezobsługowa- nie trzeba codziennie łazić do kotłowni. Chciałem kocioł zagazowujący ponieważ mam dostęp do taniego drewna, ale w kotle na groszek (zębiec merkury), również mogę spalać drewno, no i kominek w domu też będzie. Oto propozycja schematu:

inst.doc

 

czy warto dołączyć do tego zaworu 4d siłownik?

 

czy to dobrze wygląda zdaniem fachowców??  może jakieś błędy w instalacji ktoś widzi???

 

dziękuję za odpowiedzi!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to przesiadziesz sie do poloneza pod którym będziesz leżał co drugi dzień i tyle w temacie ,jeśli już cos bezobsługowego to pelet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł na pellet częściej trzeba karmić paliwem, ale jest ono czystsze. Wiele zależy od dostępu do taniego paliwa, ale jakbym miał do wyboru kocioł zasypowy czy HG, a podajnikowy na ekogroszek to wybrałbym to drugie. Zaglądasz raz na tydzień i masz spokój. Co do porównania do poloneza, to jeździłem takowym parę lat i jakoś nie leżałem pod nim co drugi dzień ani co drugi miesiąc. Nigdy mnie nie zawiódł, zawsze dowiózł do celu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.