Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Zagazowujący Attack Dpx 45 Profi - Problem.


tubkanobaka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Posiadam piec zagazowujący na paliwo stałe słowackiej firmy ATTACK DPX 45kW PROFI, specyfikacja pod poniższym linkiem:

http://boiler.attack.sk/?run=produkt&id=150&lang=pl

 

Piec działa z buforem 800-litorwym, jego zadaniem jest ogrzanie około 70m2 podłogówki kilku kaloryferów, według obliczeń potrzebna moc około 20kW plus nagrzewnica na halę, która potrzebuje około 15kW energii.

 

Schemat zamontowania układu:

post-58479-0-74927100-1397082982_thumb.jpg

 

MÓJ PROBLEM:

 

Po rozgrzaniu bufora do temperatury 80°C, uruchomieniu podłogówki i kaloryferów(nagrzewnica nie działa), temperatura na piecu spada do 74°C i nie może się podnieć(piec chodzi na pełnych obrotach), po pewnym czasie temperatura w buforze równiez spada co powoduje wyłączenie się pompek odpowiedzialnych za ogrzewanie podłogowe i kaloryfery, gdy wszystko jest wyłączone po jakieś 20min temperatura w buforze podniesie się i wszystko zaczyna się od początku...

 

W skrócie:

- bufor 80°C
- włączamy grzejniki i ogrzewanie podłogowe

- temperatura na piecu spada do 74°C
- temperatura bufora spada poniżej 60°C (odczyt temperatury na wysokości 1/3 poziomu bufora)
- sterowniki pomp układu grzewczego ustawione na 60°C rozłączają układ
- Piec pełen paliwa z trudem podgrzewa ciecz aby ponownie włączyć układ grzewczy, który po chwili pracy ponownie się wyłącza 

   

Według moich obserwacji piec spala bardzo dużo paliwa(pełne załadowanie co 2h), przy czym jest mało wydajny.

Temperatura spalania waha się między 150°C a 160°C.

 

 

Co może być powodem takiego stanu? Wykonane zostały już poniższe zabiegi:
- została zmniejszona przepustowość komina

- zawór mieszający został zmieniony na temperaturę mieszania 72°C, wcześniej był 65°C

 

Czy słaba przepustowość pompki mieszającej wodę miedzy piecem a buforem może być powodem?

Czy piec 45kW jest za słaby na nagrzanie 70m2 podłogówki i kilku kaloryferów(nie wliczając nagrzewnicy, gdyż z nią cały proces jeszcze gorzej przebiega)?

 

Z góry dziękuję za jakiekolwiek sugestie.
Pozdrawiam

Dawid

 

 

 

post-58479-0-41210400-1397083057_thumb.jpg

post-58479-0-11560100-1397083063_thumb.jpg

post-58479-0-72533000-1397083071_thumb.jpg

post-58479-0-99147800-1397083079_thumb.jpg

post-58479-0-99254700-1397083088_thumb.jpg

post-58479-0-65713000-1397083095_thumb.jpg

post-58479-0-09032000-1397083105_thumb.jpg

post-58479-0-75144100-1397083112_thumb.jpg

post-58479-0-31799800-1397083119_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Z Twego wpisu wynika,  że potrzebujesz około 35 KW mocy, kocioł ma nominalnie 45 KW. Przy założeniu, że pracuje z pełna mocą. To tego potrzebne są co najmniej dwie rzeczy dobre gatunkowo i jakościowo drewno (najlepiej twarde liściaste) i druga rzecz -to drewno musi być suche. Suche to nie znaczy, że tak nam się wydaje,bo nie kapie z niego woda. Jeżeli tak nie jest choćby w części, moc kotła jest niższa i może mieścić się gdzieś w granicach Twego zapotrzebowania ( brak wyraźnej nadwyżki) i stąd może np. wynikać zadyszka z którą kocioł pracuje. Nie wiem jaki masz komin ale jego "ograniczanie" to kiepski pomysł. A temperatury o których piszesz- "150-160 st.C" to zapewne temp. spalin ? Są one i tak bardzo niskie jak na kocioł zgazowujący i mogą świadczyć, że  nie pracuje on z pełną mocą tylko pytanie dlaczego ? Ciekawe jak działa " ustrojstwo" zamontowane przy pompie kotłowej przy zaworze termostatycznym. Być może to ono obniża przez pewien czas temp. wody powracającej do kotła i zakłóca jego prawidłową pracę. Wydaje mi się, że w sytuacji gdy nie działa pompa ładowania bufora, woda krąży  w układzie kocioł - bufor grawitacyjnie  i ma na powrocie niższą temp. niż ta którą chciałeś osiągnąć montując zawór termostatyczny ?  Napisz co wylatuje z komina w czasie palenia, będzie to jakąś wskazówką co do prawidłowości spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebny jest zawór 4D na grzejniki, a cwu powinno być podłączone przed buforem. A twoim problemem jest dobór bufora. Nie wiem kto dobierał ten bufor i czym się przy doborze kierował, ale tak na oko powinien być ze 2 razy większy niz jest, zakładając 40 l/kW pojemność wychodzi 1800 l a przy 50l/kW już 2250 (!!!). Trzeba jeszcze sobie zadać pytanie czy  masz nadmiar ciepła który możesz zmagzynować w buforze, przy nagrzewnicy o mocy 15kW (dla jakich parametrów jest wyliczona  ta moc? nagrzewnice często pracują na parametrach powyżej 100 C) myślę że może być to całkiem niewiele albo wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam identyczny bufor - chyba tego samego producenta i kocioł Ds na drewno - moc mierzona ciepłomierzem na wylocie kotła jest rzędu 20-22 kW   odbiory są dużo większe  - podloga 160m2 i 120m2 grzanych grzejnikami.

Pobór ciepła mam rzędu 6- 9,5 kW, a kotła muszę pilnować aby nie zagotować wody w buforze.

Rozkład temp w moim buforze jest taki że na górze i na środku mam już  np 80C a na dole jeszcze jest ok 45- 50C i przy takim rozkładzie temp wody wystarczy aby pompy od odbiorników "zamieszały" i woda w buforze robi się chłodniejsza niż wynika to bilansu energetycznego.

Pompy odbiorów powinny startować już przy niższych temp  bufora np pompa od podłogówki może pracować od 50C a grzejniki od 60C - wtedy woda w buforze będzie mieszana i  a bufor będzie miał jednolitą temp.

Tu problemem jest  raczej automatyka - jej nastawy i histereza załączania pomp oraz dziwne "usprawnienia"  o których pisał kolega mak.

Grzanie CWU przez bufor nie jest niewłaściwe, sam tak mam i działa.

Natomiast tu zasadnicze pytanie gdzie się podziewa moc wytworzona przez kocioł 45kW? 

Napisz coś więcej o ociepleniu tego budynku.

Bufor w twoim przypadku to min 2000l a nie 800l

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu żadna energia nie ginie. 800 l nagrzane jest do  80C tylko ze uruchomienie pompy na cwu już pół tej energii zuzyje (dlatego piszę o podłączeniu przed buforem) a  zapotrzebowanie chwilowe podgrzewacza 300l może krzekroczyć 25 kW, dalej nagrzewnica  niby tylko 15 kW ale nie wiadomo dla jakich parametrów. Czyli 25 i 15 to daje już 40 kW do tego grzejniki pewnie kilka kW i ok 7kW na podłogówkę i tu nie ma żadnego nadmiaru mocy do magazynowania w buforze. Sąd te problemy opisywane przez autora. Uwazam że w okresie zimy układ powinien pracować bez bufora, w okresach przejściowych no może trochę energii zmagazynuje ale jego pojemność jest zbyt mała aby poprawnie pracował przy pełnym obciązeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor tematu podaje że włącza tylko grzejniki i podłogę - a automatyka powinna umożliwić prace w priorytecie grzania CWU, czyli przy wył innych odbiorach.

Dodatkowo jak jest start odbiorników z pewnego progu temp bufora to kocioł na bieżąco uzupełnia ciepło pobierane z bufora czyli bufor nie przeszkadza a jednocześnie pozwala na magazynowanie nadwyżek "produkcyjnych" ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam ponownie.

 

Problem z piecem nadal nie został rozwiązany...Panownie mam takie pytanie, w instalacji zostało zamontowane urządzenie do pomairu mocy pieca (takie jak w ciepłowniach miejskich), piec w szczytowym momecnie pokazuje moc 21-22 kW.

Piec jest w stanie podgrzać wodę wchodzącą do niego względem wychodzącej maksymalnie o 10 stopni celcujsza(przy pełnym załadunku komory spalania), gdy temp. wody w buforze spadnie, temp. w piecu również spada (podgrzewa wode o jedyne 10 stopni, więcej nie jest w stanie). Kombinowałem juz z różnymi pompami podłączonymi do pieca, jak również z obiegiem grawitacyjnym, wynik cały czas ten sam.

 

Posidam w drugi budynku piec firmy VIGAS 25kW, do którego wchodzi woda o temp 45 stopni celcjusza a wychodzi o temp 80 i czy jest to normalne, że Piec Attack 45kw jest w stanie podgrzać wodę tyko o 10 stopni i co jest tego powodem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.