Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Pomoc I Wskazówki Do Instalacji Cwu


pgcolin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

Proszę o pomoc i ocenę instalacji cwu. Stara instalacja miała może z 40 lat brak w niej było zasobnika, rurki w środku miały przekrój igły. Moje cele wymiana instalacji w piwnicy, kuchni i dodanie wymiennika ciepła oraz żeby był on połączony z termą /terma zamocowana jest w łazience/ aby w razie spadku temperatury w zasobniku /np. nad ranem/ terma sama dogrzała wodę, w łazience na razie rury zostały z braku pieniążków ale po przepłukaniu na razie dają radę. Dom parterowy jedna łazienka; miejsca rozprowadzenia wody i wyposażenie- mniej więcej żeby zobrazować sytuację: łazienka (umywalka, toaleta, wanna, pralka), kuchnia: (zlew) i jeden kran zimną wodą na zewnątrz. Teraz coś o załączonym schemacie, brak jest na nim podłączenia do pieca ponieważ jeszcze go nie wykonałem :) wskazówki co i jak zrobić mile widziane).

 

Podsumowując proszę o:

 

najważniejsze dla mnie- ocenę podłączenia instalacji wodnej /co brakuje, co można jeszcze dodać, a może nic :), słyszałem że montują naczynia przeponowe ale inni piszą, że jak jest hydrofor to nie trzeba itp. itd. dlatego proszę właśnie was o pomoc/ i ewentualnie schemat podłączenia do instalacji CO /planowana zmiana starego pieca i instalacji więc propozycje mile widziane- obecnie dom o pow. 95 m2 planowane w przyszłości rozbudowa do około 170m2 to info dla osób, które chciały by wiedzieć jaki mam piec /więc taki jaki mi zaproponujecie uwzględniając moją przyszłą rozbudowę i metrzarz/, jeśli chodzi o ogrzewanie to kaloryferki tylko jedno pomieszczenie chciałbym zrobić podłogówka i jeden kaloryferek /pomieszczenie około 10 m2.

 

Za szybkie i konkretne odpowiedzi z góry dziękuję!

 

Ps. nie jestem znawcą dlatego wybaczcie mi ten schemat i oznaczenia na nim :)

post-58460-0-39206200-1396809415_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa podgrzewacze zamontowane jak na schemacie to głupi i całkowicie nie efektywny sposób podgrzewu cwu. Jak już koniecznie chcesz podgrzewać elektrycznie to kup podgrzewacz z wężownicą i grzałką ale jeden w układzie. Nawet przy hydroforze trzeba zabezpieczyć podgrzewacz cwu chyba że pomiędzy podgrzewaczem a hydtoforem nie ma żadnego zaworu zwrotnego to teoretycznie może on przejąć wzrost ciśnienia z podgrzewacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie!

Proszę o pomoc i ocenę instalacji cwu. Stara instalacja miała może z 40 lat brak w niej było zasobnika, rurki w środku miały przekrój igły. Moje cele wymiana instalacji w piwnicy, kuchni i dodanie wymiennika ciepła oraz żeby był on połączony z termą /terma zamocowana jest w łazience/ aby w razie spadku temperatury w zasobniku /np. nad ranem/ terma sama dogrzała wodę, w łazience na razie rury zostały z braku pieniążków ale po przepłukaniu na razie dają radę. Dom parterowy jedna łazienka; miejsca rozprowadzenia wody i wyposażenie- mniej więcej żeby zobrazować sytuację: łazienka (umywalka, toaleta, wanna, pralka), kuchnia: (zlew) i jeden kran zimną wodą na zewnątrz. Teraz coś o załączonym schemacie, brak jest na nim podłączenia do pieca ponieważ jeszcze go nie wykonałem :) wskazówki co i jak zrobić mile widziane).

 

Podsumowując proszę o:

 

najważniejsze dla mnie- ocenę podłączenia instalacji wodnej /co brakuje, co można jeszcze dodać, a może nic :), słyszałem że montują naczynia przeponowe ale inni piszą, że jak jest hydrofor to nie trzeba itp. itd. dlatego proszę właśnie was o pomoc/ i ewentualnie schemat podłączenia do instalacji CO /planowana zmiana starego pieca i instalacji więc propozycje mile widziane- obecnie dom o pow. 95 m2 planowane w przyszłości rozbudowa do około 170m2 to info dla osób, które chciały by wiedzieć jaki mam piec /więc taki jaki mi zaproponujecie uwzględniając moją przyszłą rozbudowę i metrzarz/, jeśli chodzi o ogrzewanie to kaloryferki tylko jedno pomieszczenie chciałbym zrobić podłogówka i jeden kaloryferek /pomieszczenie około 10 m2.

 

Za szybkie i konkretne odpowiedzi z góry dziękuję!

 

Ps. nie jestem znawcą dlatego wybaczcie mi ten schemat i oznaczenia na nim :)

 

Dwa podgrzewacze zamontowane jak na schemacie to głupi i całkowicie nie efektywny sposób podgrzewu cwu. Jak już koniecznie chcesz podgrzewać elektrycznie to kup podgrzewacz z wężownicą i grzałką ale jeden w układzie. Nawet przy hydroforze trzeba zabezpieczyć podgrzewacz cwu chyba że pomiędzy podgrzewaczem a hydtoforem nie ma żadnego zaworu zwrotnego to teoretycznie może on przejąć wzrost ciśnienia z podgrzewacza.

terma na zdjęciu 80 litrowa jest na gaz, dlatego chciałem żeby było tak podłączone aby w lecie nie rozpalać w piecu. odnośnie WPW wymiennika ciepła jest to wymiennik z płaszczem i jeszcze z 1 wężownicą nie ma tu nigdzie elektrycznego ogrzewania /grzałki nie montowałem/ chcę aby to działało tak jak opisałem wyżej. odnośnie zabezpieczenia zaworem zwrotnym to nie bardzo cię rozumiem /laik ze mnie/ zawór zwrotny jest tylko jeden tak jak narysowałem na zdjęciu. dziękuję za odpowiedź i czekam na dalsze wskazówki. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym te zasobniki maja byc grzane

w lecie tak jak przedstawiłem to na schemacie termą gazową 80 litrową, wymiennik będzie raczej pełnił rolę zbiornika /chyba że zechce mi się rozpalić w piecu :)) natomiast w zimie chciałbym aby był podłączony do pieca tzw. śmietnika opalam głównie drewnem i węglem. dzięki za odp. i czekam na dalsze wskazówki. a co powiecie odnośnie samego podłączenia zaprezentowanego na zdjęciu? wiem że brakuje tam podłączenia do pieca ale w tym może mi pomożecie /jakiś schemacik/? czy takie podłączenie może zostać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co Ci podgrzewacz 140l? Latem jak grzał będziesz gazówką  bedzie to 140 litrowe zastoisko bakterii i wszelkiego paskudztwa. Podobnie zimą gdy będziesz grzał tą 140 litrową wyłączysz gazówkę i ciepłą wodę bedziesz miał jak opróżnisz 80l kóre jest w termie gazowej. Bedą działały obie to jaki jest sens podgrzewania podgrzanej wody? Ja nie widzę żadnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok masz rację podłączenie będzie z zasobnika termę przekażę rodzicom mają taką samą starą będą mieli nowszą ale teraz do rzeczy co powiesz odnośnie samego podłączenia zasobnika? chodzi mi o podłączenie wodne, czy może być czy coś gdzieś dodać to pierwsze pytanie, drugie to czy mógłbyś mi narysowaś jakiś schemat jak podpiąć fachowo to do pieca za odpowiedź na te dwa pytania będę wdzięczny pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź takiej oczekiwałem!? dramat proszę o ocenę mojego schematu pojawiają się pytania odpowiadam na nie tylko po to żeby ktoś odpisał żebym sobie poszukał ale co mam szukać podłączenie do CO ok zgodzę się z tym ale gdzie odpowiedź na moje pytanie? hmm 

ok Proszę moderatora forum lub admina o zamknięcie tematu nic na tym forum się nie dowiem. odnośnie kolegi mak 1394 posty? i każesz mi szukać he ok, a odp. na moje pytanie? doświadczony forumowicz, hmm czy to do czegoś nie zobowiązuje? ale to moja wolna myśl ale za każdą odpowiedź nawet tą nie na temat dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie kolegi mak 1394 posty? i każesz mi szukać he ok, a odp. na moje pytanie? doświadczony forumowicz, hmm czy to do czegoś nie zobowiązuje? ale to moja wolna myśl ale za każdą odpowiedź nawet tą nie na temat dziękuję i pozdrawiam

Nie dramatyzuj. @mak jest praktykiem za dnia i mimo to czas dla ciebie wykroił. Rysowanie jak połączyć dwie dziurki w zasobniku to już przesada, tym bardziej, że jak widać dwie ręce i głowę masz.

 

@mak słusznie wybił ci z głowy dublowanie układu podgrzewu CWU. Jeśli zostaje zasobnik, to mając WPW podgrzewaj go płaszczem (wężownica zostaje bez podpięcia). Jeśli masz chwilę, to przeczytaj instrukcję tego zasobnika (ja przeczytałem:  http://www.kospel.pl/pl/component/phocadownload/category/47-instrukcje-obsugi-wymiennikw-c.w.u..html?download=28:wymienniki-poziome). Masz tam wszystko co potrzeba do prawidłowego zmontowania urządzenia pod CO (str. 4.) . Weź pod uwagę, że grzałka na okres letni jest mile widziana jeśli nie będziesz "przepalał" kotłem. Mając dwutaryfowe rozliczenie energii, to się nie zastanawiaj, tylko domontuj grzałkę.

 

Ewentualnie pozostań przy podgrzewie tylko termą gazową.

 

Podłączenie jak na Twoim rys zadziała. Czy będzie bezpieczne dla zdrowia? Nie. Woda dla celów spożywczych musi być "świeża" i wszelkie jej magazynowanie jest ryzykowne, zwłaszcza gdy pochodzi z własnego nieuzdatnianego źródła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok Dziękuję za odpowiedź. Możesz mi jeszcze doradzić: pytanie 1: jakiej wielkości naczynie przeponowe dobrać do tego zasobnika? na schemacie ze strony którą mi podałeś jest tam umieszczony. i odnośnie magazynowania macie racje i tu mnie przekonaliście. Teraz 2 pytanie na razie brak funduszy na podłączenie pieca do zasobnika /za 3 góra 4 miesiące będę wymieniał piec i całą instalację CO wtedy podłączę zasobnik/ i teraz pytanie czy mogę na ten czas zamontować obejście zasobnika WPW i na ten czas spuścić z niego wodę i do czasu podłączenia pieca dalej pozostać na ogrzewaniu z termy gazowej?

odnośnie kolegi @mak to bardzo mu dziękuję oraz innym. Jeżeli moja odpowiedź zabrzmiała nie miło to nie miałem takiego celu. Za każdą radę i od każdego naprawdę dziękuję bo wiem, że każda rada na tym forum jest cenna tym bardziej, że polecił mi ją kolega /amator, dzięki forum sam zrobił sobie instalację i ja chciałem pójść w jego ślady he/, a odpowiedzi trochę mnie, nie ukrywam podirytowały bo mam świadomość, że osoby tu piszące w większości są fachowcami i zdawkowe odpowiedzi laikowi jak ja nic nie pomagają ale i tak jestem wdzięczny, że nikt nie napisał "weź sobie fachowca niech ci zrobi tak jak trzeba" hehe jak miałbym wziąć fachowca to nie pisał bym postów :) podsumowując proszę o wyrozumiałość, dziękuję wszystkim za rady i nie obrażajcie się :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie wystarczy 8l. Osobiście dodałbym jeszcze zawór zwrotny pod zasobnikiem, tak aby nie było możliwości cofnięcia się wody podgrzanej na zmiękczacz.  Często zawory bezpieczeństwa są zintegrowane z ZZ i montaż przepony staje się konieczny "z urzędu" lub zwyczajowo zawieszasz wiaderko pod "przeciekający" ZB...

 

Obejście i spuszczenie wody może być. Pamiętać musisz jednak, aby pierwszą czynnością jaką wykonasz przy uruchamianiu wymiennika, była jego termiczna sterylizacja. Wypełnisz go wodą i podgrzejesz do ok 70-75 sC, po czym spuścisz wodę po odczekaniu powiedzmy kwadransa. Dla pewności powtórzyłbym dwukrotnie.

O cyklicznej potrzebie takiej operacji (na działającym zasobniku bez spuszczania wody) masz wyraźną informację w DTR każdego zasobnika. Chodzi o likwidację Legionelli głównie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź takiej oczekiwałem!? dramat proszę o ocenę mojego schematu pojawiają się pytania odpowiadam na nie tylko po to żeby ktoś odpisał żebym sobie poszukał ale co mam szukać podłączenie do CO ok zgodzę się z tym ale gdzie odpowiedź na moje pytanie? hmm 

ok Proszę moderatora forum lub admina o zamknięcie tematu nic na tym forum się nie dowiem. odnośnie kolegi mak 1394 posty? i każesz mi szukać he ok, a odp. na moje pytanie? doświadczony forumowicz, hmm czy to do czegoś nie zobowiązuje? ale to moja wolna myśl ale za każdą odpowiedź nawet tą nie na temat dziękuję i pozdrawiam

Zakładałem że jeżeli ktoś potrafił znaleźć  forum, zalogować się na nim, i założyć temat, to nie ma problemu z posługiwaniem sie wyszukiwarką internetową, i znaleźienie  schematu to będzie pikuś. Ale myliłem się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego mak nie ma co się denerwować tylko czytać ze zrozumieniem

1. nie wiem czy zwróciłeś uwagę ale za twoją mało precyzyjną odpowiedź i tak ci podziękowałem przydzielając ci punkt /ocena pozytywna/

2.Ok Dziękuję za odpowiedź. Możesz mi jeszcze doradzić: pytanie 1: jakiej wielkości naczynie przeponowe dobrać do tego zasobnika? na schemacie ze strony którą mi podałeś jest tam umieszczony. i odnośnie magazynowania macie racje i tu mnie przekonaliście. Teraz 2 pytanie na razie brak funduszy na podłączenie pieca do zasobnika /za 3 góra 4 miesiące będę wymieniał piec i całą instalację CO wtedy podłączę zasobnik/ i teraz pytanie czy mogę na ten czas zamontować obejście zasobnika WPW i na ten czas spuścić z niego wodę i do czasu podłączenia pieca dalej pozostać na ogrzewaniu z termy gazowej?

odnośnie kolegi @mak to bardzo mu dziękuję oraz innym. Jeżeli moja odpowiedź zabrzmiała nie miło to nie miałem takiego celu. Za każdą radę i od każdego naprawdę dziękuję bo wiem, że każda rada na tym forum jest cenna tym bardziej, że polecił mi ją kolega /amator, dzięki forum sam zrobił sobie instalację i ja chciałem pójść w jego ślady he/, a odpowiedzi trochę mnie, nie ukrywam podirytowały bo mam świadomość, że osoby tu piszące w większości są fachowcami i zdawkowe odpowiedzi laikowi jak ja nic nie pomagają ale i tak jestem wdzięczny, że nikt nie napisał "weź sobie fachowca niech ci zrobi tak jak trzeba" hehe jak miałbym wziąć fachowca to nie pisał bym postów  :) podsumowując proszę o wyrozumiałość, dziękuję wszystkim za rady i nie obrażajcie się  :)

Więc nie wiem dlaczego się unosisz ? jeśli to  co zrobiłem w pkt. 1 i 2 ci nie wystarcza to proszę bardzo specjalnie dla ciebie  pkt 3. przepraszam kolegę mak i dziękuję, a 4 pkt. może wrócisz do merytorycznej rozmowy zamiast marnować swój cenny czas niż mnie obrażać bo jak na razie to mi nie pomagasz tylko mnie obrażasz ale przykro cóż zrobić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie wystarczy 8l. Osobiście dodałbym jeszcze zawór zwrotny pod zasobnikiem, tak aby nie było możliwości cofnięcia się wody podgrzanej na zmiękczacz.  Często zawory bezpieczeństwa są zintegrowane z ZZ i montaż przepony staje się konieczny "z urzędu" lub zwyczajowo zawieszasz wiaderko pod "przeciekający" ZB...

 

Obejście i spuszczenie wody może być. Pamiętać musisz jednak, aby pierwszą czynnością jaką wykonasz przy uruchamianiu wymiennika, była jego termiczna sterylizacja. Wypełnisz go wodą i podgrzejesz do ok 70-75 sC, po czym spuścisz wodę po odczekaniu powiedzmy kwadransa. Dla pewności powtórzyłbym dwukrotnie.

O cyklicznej potrzebie takiej operacji (na działającym zasobniku bez spuszczania wody) masz wyraźną informację w DTR każdego zasobnika. Chodzi o likwidację Legionelli głównie.

ok dziękuję

w załączniku oryginalny schemat ze strony którą mi podałeś i ze zmianami które mi podpowiedziałeś czyli dodanie zaworu zwrotnego z zintegrowanym zaworem bezpieczeństwa i trochę moich zmian to co kolorowe dodałem od siebie /zmieniłem m.in. kolejność podłączenia naczynia i zaworu zwrotnego-podobnow nie można go montową pomiędzy naczyniem a wymiennikiem/ lub zmieniłem kolejność możesz to ocenić i powiedzieć czy o to ci chodziło proszę o wskazówki

za odpowiedź dziękuję

 

https://www.dropbox.com/s/u126361k89p9ruy/1.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na oryginalnym schemacie nie ma pomyłki, ponieważ tam przewidziano do montażu zawór bezpieczeństwa typu "bocznikowego", czyli taki jak do CO, tylko 6 bar. Zawór ten nie bierze udziału w przepływie wody tak jak ma to miejsce w zaworach zintegrowanych z ZZ, więc może być między zasobnikiem a przeponą.

 

Jeśli hydrofor ładujesz do max 0,4 MPa, to reduktor ciśnienia można sobie podarować.

 

Odpowietrznik na wyjściu CWU niepotrzebny. Tego się nie stosuje, ponieważ szybko "zarośnie" kamieniem i jest ogólnie zbędny. Z kolei jest taki odpowietrznik potrzebny dla zasilania zasobnika wodą grzewczą z kotła, czyli tak jak na schemacie producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hydrofor u mnie pracuje od 0,19 do 0,31 MPa

2 ok reduktor sobie podaruje

3  zawór bezpieczeństwa typu "bocznikowego" - ok rozumiem tu już będę wiedział co i jak zrobić

 

 i ostatnie pytania:

 

4 czy mogę w takim razie w miejscu reduktora wstawić zawór zwrotny taki przepływowy? i czy wtedy będzie to działać jak trzeba jak tak bym zrobił?

 

5 no i ostatnie już pytanie aby rozwiązać w pełni mój temat czy jest różnica czy podłączę naczynie przeponowe rurką do góry czy może być naczynie podłączone rurką do dołu że naczynie będzie przy podłodze?

 

odnośnie 4 i 5 pytania mogę to podłączyć tak jak na tym zdjęciu /zdjęcie znalazłem na tym forum/ ja dodałbym trójnik przy naczyniu i dodał manometr ale nie wiem czy jest potrzebny

 

obraz023x.jpg

 

6 jakie ciśnienie powinno w moim przypadku być ustawione w naczyniu przeponowym? a może jest to fabrycznie ustawione?

 

to chyba będą wszystkie pytania żeby bezpiecznie to działało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór zwrotny mosiężny, zwykły, grzybkowy (plastikowy grzybek żeby nie "dzwonił") pod warunkiem montażu ZB 6 bar.

 

Montaż naczynia nie ma znaczenia. Regułą jest montaż jak najbliżej rury zasilającej najlepiej bezpośrednio na trójniku.

 

Naczynie ma fabrycznie ustawione ciśnienie wstępne 4 bary i tego nie zmieniaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.