Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dlaczego Cwu Przy Kotle Węglowym Zasilane Jest Z Obiegu Otwartego, A Nie Zza Wymiennika Płytowego?


matkor

Rekomendowane odpowiedzi

Wybaczcie pytanie jeśli jest głupie.

Rozpatruję instalację CO i CWU dla mojego domu.

Chciałbym mieć co najmniej dwa źródła ciepła w domu: kocioł na węgiel oraz kocioł na gaz.

Chciałbym w miarę bezproblemowo (najlepiej automatycznie) aby kocioł na gaz grzał tylko gdy kocioł węglowy nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej ilości ciepła.

Logicznym wydaje mi się że CO i zasobnik CWU powinny być zasilane z wspólnego "pionu" z wyjścia kotła gazowego i wyjścia kotła węglowego, ale już za wymiennikiem płytowym.

Ale na wszystkich schematach jakie przejrzałem (już chyba dziesiątki), zasobnik CWU, przy kotle węglowym, zasilany jest zawsze bezpośrednio z wyjścia kotła węglowego.

Czemu tak jest?

 

Ja najchętniej zrobił bym to tak jak w załączniku i zasilał jeden zasobnik CWU z wszystkich źródeł ciepła...

post-21344-0-50397300-1396565026_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz tak zrobić aby nie komplikować schematu , jednak na kotle przed wymiennikiem musisz mieć temp wyższą o 5-10C od temp żądanej CWU.

Dodatkowo brak pomp na obwodach grzejnych., co do kotła to nie podajesz jaki model - czy wbudowaną pompę czy nie?

 

Oczywiście przed wymiennikiem też brak pompy

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstaw bojler z podwójną wężownicą i jedną podepnij od kotła węglowego przed wymiennikiem w układzie otwartym a drugą do kotła gazowego w układ zamknięty tylko przed zaworem zwrotnym który musisz zamontować pod kotłem gazowym. Narysuj lepszy schemat i wstaw pompy i zawory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie kotła na paliwo stałe dopuszczonego do pracy w układzie zamkniętym, wtedy o cenę wymiennika i 1 pompy można podwyższyć cenę kotła.

Lub inaczej kupić kocioł gazowy dopuszczony do pracy w układzie otwartym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz tak zrobić aby nie komplikować schematu , jednak na kotle przed wymiennikiem musisz mieć temp wyższą o 5-10C od temp żądanej CWU.

No to skoro na CWU mam mieć 50 st.C, to na piecu 60 st.C chyba będzie dobrze dla samopoczucia pieca?

 

Kocioł chciałbym:

KSGW Zgoda  15kW  (podobno dobry dolnego spalania)

Z miarkownikiem Honeywell FR124.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstaw bojler z podwójną wężownicą i jedną podepnij od kotła węglowego przed wymiennikiem w układzie otwartym a drugą do kotła gazowego w układ zamknięty tylko przed zaworem zwrotnym który musisz zamontować pod kotłem gazowym. 

 

A gdzie wpinam CO i CWU w tym układzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie kotła na paliwo stałe dopuszczonego do pracy w układzie zamkniętym, wtedy o cenę wymiennika i 1 pompy można podwyższyć cenę kotła.

Zabezpieczenia kotła węglowego w układzie zmakniętym wydają mi się skomplikowane i potencjalnie bardziej zawodne.

Zbiornik przelewowy na grubej rurze + mechaniczny markownik ciągu bardziej do mnie przemawiają.

 

Ile wynosi koszt wymiennika i 1 pompy?  Jak doliczyć do tego koszt mojego prostego kotła (3000PLN) to chyba ciężko ekonomicznie byłoby znaleźć kocioł do układu zamkniętego + wszystkie zabezpieczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile wynosi koszt wymiennika i 1 pompy?  Jak doliczyć do tego koszt mojego prostego kotła (3000PLN) to chyba ciężko ekonomicznie byłoby znaleźć kocioł do układu zamkniętego + wszystkie zabezpieczenia.

Koszt wymiennika i 1 pompy (+prąd bez przerwy)? Wynosi więcej niż koszt wężownicy schładzającej, którą trzeba zamontować na wyjściu z Twojego taniego kotła (sprawdzić ile bar może on wytrzymać).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu była podobna dyskusja była tu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/10557-kocil-kondensacyjny-a-uklad-otwarty/

 

A kocioł do pracy w układzie otwartym ma np Termet.

Grzejnikom firmowym nic nie robi praca w układzie otwartym a chńczyki to po 4-5 latach padną niezależnie od okładu

 

Koszt wymiennika i pompy to ok 1000zł,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... nie jestem fachowcem, ale jestem użytkownikiem ogrzewania z instalacją otwarto-zamkniętą z wymiennikiem płytowym. Ja nie mam bojlera. Zaświadczam, że to może bardzo dobrze działać. Co i jak oraz w jakiej konfiguracji należy połączyć bardzo wiele zależy od wentylacyjnych przewodów i kominów dymowych oraz architektonicznych możliwości pomieszczeń kotłowych. Nie to jednak jest powodem mojej wypowiedzi. Rozmawiałem z ludowym hydraulikiem (a ja takich lubię) i ten wyraził pogląd, że nie warto w rocznym rozliczeniu, stosować przepływowych kotłów gazowych ponieważ w takim cyklu pracy generują duże straty (?). Rozwiązanie CWU z opcją gazowego kotła pracującego w cyklu CO i bojer ma dać poważne oszczędności na zużyciu gazu.... Co Panowie na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KSGW Zgoda 15kW (...) w układzie zamkniętym.

Oczywiście dodatkowo zawór upustowy lub wężownica schładzająca.

Po poedukowaniu się, rozumiem że, zawór upustowy, to zawór otwierający się przy konkretnej temperaturze (np SYR 3065). Nie za bardzo rozumiem jak miałby zabezpieczać kocioł, wypuszczając tylko wodę z obiegu?

 

Co innego zawory dwufunkcyjne (np Syr 5067), wpuszczające wodę z sieci i wypuszczające gorcą. Ale to widze koszt circa 1000PLN? Coś źle rozumiem?

 

Rozumiem że jeszcze trzeba mieć gdzie wkręcić czujnik do kotła, każdy kocioł jest przystosowany? A jak się ma miarkownik ciągu to trzeba mieć dwa takie miejsca na czujniki temperatury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem do schematu sugestie forumowiczów. Podłączęnia kotła na paliwo stałe w ukłądzie zamkniętym. Można prosić o sugestie jak najlepiej podłączyć zasilanie grzejników w tym układzie? Zakładając że część piwniczna grzejników mogłaby być zasilana jednym obwodem bez rozdzielacza, czy miało by to szanse działać awaryjnie w przypadku braku zasilania?

stalo_gaz_ukl_zamkniety_zas_z_pionu_v1.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze schematem do realizacji raczej wiele wspólnego to nie ma. Jaki ma być ten kocioł gazowy? Przy kotle wiszącym błedne jest podłączenie podgrzewacza cwu (jak kocioł stojący to może być), Dodaj chociaż pompy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki ma być ten kocioł gazowy?

Nie ma decyzji, chciałbym ekonomiczny, kondensacyjny, ma stać w piwnicy, więc może być duży, brzydki czy głośny. Więc chyba stojący?

 

Aczkolwiek jak patrze na ceny .... czemu kocioł który teortycznie jest zdecydownie prostszy w zasadzie działania jest zdecydowanie droższy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.