Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Ds 8Kw - Proszę O Pomoc


bobrzykos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów. Forum czytam bardzo długo jednak napisać coś zdecydowałem się teraz kiedy potrzebuję Waszej pomocy. Wiem, że podobnych tematów było już wiele, przeczytałem, zrozumiałem i chodzę już jak głupi bo zwariowałem. Założyłem nowy temat ponieważ muszę kupić kocioł i proszę Was o pomoc w doradzeniu bo zaraz oszaleje od czytania i analizowania.

 

Dom nowy 110m2 pustak ceramiczny+ ocieplenie 15cm na ścianach, na podłodze 10cm, strop ocieplony 20cm.

6 kaloryferów + 50m2 podłogówki + CWU 200L

 

Jaki kocioł? Nastawiony jestem mocno na kocioł dolnego spalania jednak rozmawiając w sklepach, z instalatorami i wnioskując z forum przyjąłem, że nie pottrzebuje większego kotła DS jak 8KW. Niestety nie znalazłem jakiejś wybitnej konstrukcji o tak małej mocy i chyba już nie znajdę. W kosztach przyjmuję,że nie mogę wydać więcej niż 5000zł więc cena raczej nie jest kryterium. Najbardziej zapatrzony byłem w piec KALVIS 2 ale model 10KW wyszedł z produkcji a 16 to już jest potwór. Zastanawiałem się również nad DAKON Dor ale również moc 13KW to minimum stąd wnioskuje, że DS chyba nie dla mnie i pozostanie jakiś górno spalaczek i non stop rozpalanie od góry;/(tu akurat jestem zdecydowany - OPTIMA KOMFORT - ale to ostateczność)

 

Czy moc kotła 8 KW dla mojego domu jest odpowiednia (przy DS)?

Czy może przeoczyłem jakiś kocioł DS na rynku  małej mocy?

 

To co chce uzyskać to przede wszystkim stałopalność na poziomie 15-16 godzin minimum.

 

pozdrawiam Rafał i  z góry przepraszam za nowy temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz podobno dobre kociołki ,oczywiście w wersji z miarkownikiem http://zgoda-wieprz.pl/126-kotly-grzewcze,134-kociol-grzewczy-ksgw-zgoda

Zapotrzebowanie mozesz sprawdzić na stronie czyste ogrzewanie.

I poszło prawie to samo.

Sądze że zapotrzebowanie  niewielkie i w dużej części sezonu będziesz skazany na przepalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już bym wycinał, wiercił i montował palnik na pellet, tyle że to przekroczyło by Twój limit finansowy o około 1800-2000 zł (zgoda 11 kw + około 4tys za palnik z podajnikiem) ale za to jaka wygoda, wizyta w kotłowni raz na tydzień :). Palnik może też dobrze działać GS-em, co da zestaw trochę tańszy, ale bardziej upierdliwy w obsłudze w przypadku rezygnacji z pelletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ksgw Zgoda to dobry wybór, lecz 8 kw nie ma ruchomego rusztu, co w DS jest raczej nieodzowne. Mam taki 15 kw i jestem z niego zadowolony,

ale stałopalności jaką wymieniłeś nawet nie masz co marzyć. Spróbuj u kolegi p2ar, może zrobi ci jakiś z powiększoną komorą zasypową.

 Dla ciebie  8 kw to maximum.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kol. bobrzykos !  Przy nowym domu tak ładnie ocieplonym zapotrzebowanie na ciepło jest chyba rzędu  3,5 do 4 kWh.

Czy masz to w projekcie? kupując pompę gruntową nawet meeting  za  4,5 tys. robiąc kolektor poziomy za 5000 zł/a to jest 'Węgiel" na całe życie/ - ok. 100 mb rury w spirali. ok.  40  m2.nie ma najmniejszego sensu bawić się w kotły węglowe czy drewno. =chyba  że masz go za darmo=

sprawność kotła węglowego będzie rzędu 35-40 % ,kupa smoły,sadzy,popiolu i brudu.Przecież żyjemy w XXI wieku !

Ogrzewanie węglem lubili nasi dziadkowie, bo nie było specjalnie innego wyboru. Zgoda,że teraz są bufory ; ale nakład inwestycyjny jest zupełnie podobny jak dla pompy.. policz sam. Pozdrawiam i zachęcam do przemyśleń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedź. 

KSWG ZGODA - dzwoniłem pytałem, brak ruchomego rusztu a i jeszcze kocioł posiada szczelinę u góry która służy do oddymiania ale z góry zakładam że trzeba by ją czymś załatać co by całego paliwa w piecu nie rozbujać.Ale patrząc i porównując kocioł faktycznie może się to okazać dobre rozwiązanie, Cena przystępna i przede wszystkim spełnia warunek mocy nominalnej. Temat do przemyśleń.

 

Rozmawiałem dziś również z p.Przemkiem (p2ar) i najbardziej przemawia do mnie KDS 9KW w drobnymi korektami ale czy to i tak nie za dużo? Niestety termin też nie korzystny....odległy i chyba bez szans na realizacje przed zimą... 

 

Dorecho, najbardziej mi namieszałeś w głowie bo od dłuższego czasu zastanawiałem się nad tym(konkretnie na pompie powietrze-woda) jednak wrodzony strach przed nowościami jakoś każe mi uciekać i chwytać za łopatę do węgla:) Co byś konkretnie proponował? jakiej mocy, może jakiś producent lub konkretny model?:) Może faktycznie byłoby to rozwiązanie i  w momencie ciężkich mrozów gdy pompa mogła okazać się nie wystarczalna mógłbym wspomóc się kominkiem z płaszczem wodnym w salonie.

 

Na kupno mam jeszcze 4 miesiące więc troszkę czasu jest jednak na decyzje mam troszkę mniej bo robiąc instalacje muszę być zdecydowany jakim sposobem będę ją zasilał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Cieszę się ,że namieszałem trochę.

Czy w domu też jest kominek z płaszczem? Proszę sprawdzić z projektu jakie jest zapotrzebowanie na ciepło.

Jeśli rzeczywiście rzędu 3,5 do 4 kW to mogłaby być pompa pow-woda, ale polecałbym tylu split, czyli część "hałasująca" na dworze, część hydrauliczna wewnątrz w kotłowni. Chyba najtańsza jest pompa w Juli  6+3  , która ma pracować nawet przy -25 stopni na dworze.

Split dlatego,że na dworze jest instalacja freonowa  czyli nie zamarznie w razie jakiegoś problemu ,czy awarii  prądu.

Inne firmy są dużo droższe pewnie rząd 15.000 zł ,ale to możesz sprawdzić na alle..drogo..

Jeśli masz już kominek z płaszczem to tym bardziej pompa ciepła byłaby dobrym rozwiązaniem. 

Mimo wszystko najlepszym rązwiązaniem uważam pompę gruntową - niezależną od temp. na dworze, a dającą 100% ogrzewania w najgorsze dni wielkich mrozów.

Mam 'pod nosem" instalację z juli , która produkuje tylko cwu . Ew. mogę podpytać jak się sprawuje.

Jeśli w domu będzie też tania taryfa na prąd, to już ani chwili się nie zastanawiałbym

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.