Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Usprawnienie Kotłowni


Bilu

Rekomendowane odpowiedzi

Może jestem za bardzo dociekliwy ale chodzi o to czy jest sens zmieniać instalację na taką ze sprzęgłem i usuwać rozdzielacze z mieszaczami, czy pozostać przy tym co mam czyli przy mieszaczach tece?

Nie buduję nowej instalacji, tylko chciałbym przerobić istniejącą jeżeli miałaby się okazać oszczędniejsza.

Potrzebuję tylko jednej odpowiedzi i już się nie będę udzielał:

Czy po zmianie układu będę mógł ustawić niższą temperaturę na kotle gazowym? chodzi mi o różnicę przynajmniej 5 stopni. Bo co z tego że zmienię układ skoro na kotle nadal będę musiał ustawiać temperaturę 40 żeby w podłogę szło min jakieś 28stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku instalacji z kotłem kondensacyjnym –  sprzęgło hydrauliczne powinno zapewnić możliwie niską temperaturę czynnika powracającego do kotła, ze względu na fakt, że temperatura ta ma decydujący wpływ na proces kondensacji , w związku z tym należy ustawić tak przepływy aby większy był przepływ po stronie instalacji c.o. niż po stronie kotłowej.

Wtedy masz pracę bez stratną kotła pomimo ustawionej wyższej temp na kotle niż wychodzącej ze sprzęgła.

 

Za sprzęgłem dajesz zaw 3-D ustawiony na temp podłogi za nim pompę , przed sprzęgłem podłączasz równolegle do kotła kominek , tylko nie zapomnij o zaworze zwrotnym, dodatkowo na obwodzie kominka dajesz zaw 3-D na powrocie i pompę.

 

Kocioł kondensacyjny ustawiasz na temp ok 5C wyższą niż ustawiony zawór 3-d od podłogi.

W przypadku mieszaczy z pompą to trzeba min 20C na kotle więcej niż temp podłogi a w przypadku sprzęgła i wywalenia mieszaczy z pompą tylko 5C wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za konkretną odpowiedz. Czyli przerabiamy układ. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem się już nie udzielać ale proszę tylko o potwierdzenie schematu który narysowałem czy jest prawidłowy i czy dobrze jest wpięty bojler który mam zakupiony i czeka na montaż.

post-58405-0-88831700-1396793448_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale bojler chce grzać tylko z kominka bo kondensat mam dwufunkcyjny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym nie pomyślałem... To co radzisz? Żeby nie montowac  go czy jest jakiś inny na to sposób ? Bo przy 2 osobach chyba nie jest opłacalne grzanie go kotłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. Będę teraz przerabiał kotłownie. Zamawiam pompę grundfos alpha 2 25-60 i sprzęgło z linka który podał mi sambor. Potrzebuję tylko informacji jaki zawór mieszający zastosować za sprzęgłem w obwodzie podłogówki, chodzi mi o to jaki producent najlepiej i jakie Kvs musi mieć, przypominam że cały dom to podłogówka. Czy Kvs 3,2 wystarczy? chodzi mi dokładnie o afriso ATM 761

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.