Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

szukałem tematu w tym wątku , ale zawsze schodzi to na inny temat :) Szukam rozwiązania dla swojego domku 90kWh/m2/rok (wiem , dużo ) ale jest to dom z rynku wtórnego , który kupiłem stosunkowo niedawno 2 miechy temu .

Na początku podniecałem się pompą ciepła , czytałem te wszystkie COPy, SCOPy , spadki wydajności przy niskich temeperaturach . Dobrą alternatywą dla mojego pieca olejowego jest pompa Daikin Altherma HT (wysokotemperaturowa) , która grzeje wode do 80*C , wiadomo z jakim COPem :) Nie chce mi się tłumaczyć technicznie tego wyboru .Cena powala na kolana (ca.40k sama pompa typ split), tak samo jak czas amortyzacji jakieś 9 lat..  Do rzeczy . Myślałem , liczyłem, analizowałem. Dom ma strop drewniany , ogólnie domek drewaniany z poddaszem obmurowany cegłą . Okna 3-szybowe. Podłogowe drogie , żeby zrobić .W takim razie pozostaje wymiana starych grzejników na nowe i kupienie nowego kotła pelletowego. 

Nie interesuje mnie modernizacja mojego olejaka , bo stary z lat 70. Chciałbym kupic nowy kocioł z całym osprzętem .

 

Moje pytanie : Jakie kotły są popularne w Polsce ? Jakie kotły są b.dobre. Oczekuję pełnej automatyki z minimalnym wkładem własnej pracy , tylko to co trzeba. Wsypać pellet i wyczyścić raz w tygodniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od budżetu, bo kociołek można kupić za 10 tys zł i za 40 tys zł o takiej samej mocy. Dla ułatwienia podaj jeszcze powierzchnię domu i możesz wyjaśnić skąd się wzięło 90kWh/m2/rok, faktycznie dużo, czy w  istniejącym budynku jest przewidziana termomodernizacja a jeśli tak jaka? Jak już wszystko będzie uporządkowane to zacznij od wyboru kotła ( i tu z pewnością jakieś sensowne propozycje padną) oraz od odpowiednich grzejników, a najlepiej od klimakonwektorów.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet to 15-25k na piec tyle chciałbym wydać najlepiej .
Czy termoizolacja przewidziana ,hmmm , bedę wiedział po następnej zimie czy coś ruszać. Na pewno bedę robił drenaż i izolacje ścian fundamentowych .
jesli chodzi o grzejniki to wymienie na niskotemp , ale nie na kilmakonwektory , bo po co ? Klimakonwektor byłby fajnym rozwiązaniem do PC , ale kotłem na pellet to raczej nie schłodzę pomieszczeń w upalne dni :)

Pozdrawiam

90kWh/m2/rok wzięło się z audytu , który robiła firma , kiedy kupowałem dom . Ale sądze ,że się pomylili . Dlatego ,że obecnie w domu nikt nie mieszka a ja wprowadzam się w połowie kwietnia. Działa tylko pompa powietrze-powietrze , a w domu jest ciepło. Teraz są temperatury dodatnie , ale kiedy byłem w domu przy temp zew. -5 w domu było jakieś 18-20 stopni zależnie od pomieszczenia na parterze . Do ogrzania mam ca 118m2 (wcześniej podawali 110 , ale w papierach budynku jest 118) plus piwnica razem w zaokrągleniu 200 m2 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z czystym sumieniem mogę Ci polecić Defro Kompakt Pellet czy jak obecnie brzmi nazwa Defro Eko Pell. W ofercie jest kocioł 16 kW więc poprzeliczaj sobie. Ale na Twoim miejscu właśnie taki bym wybrał.

 

http://defro.pl/kotly_z_podajnikiem15.html

 

Jeśli dobrze poustawiasz kocioł i będziesz używał w miarę dobrego pelletu to do kotłowi będziesz chodził raz na tydzień a czyścił piec...nie raz w tygodniu, a raz może dwa razy na sezon. Stwierdzam, że przy tym kotle częstsze czyszczenie nie ma sensu.

Ja z chęcią bym wymienił mój kocioł na 16-kę. Dobrze, że jednak jest funkcja praca/czuwanie, bo przy tej opcji przewymiarowanie pieca ma mniejsze znaczenie.

 

Tutaj masz mój temat o tym kotle:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16899-defro-kompakt-pellet-22-kw/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam,

 

Czy dalej jesteś zadowolony z tego kotła?

Ja mam dom parterowy ok 130m2 w miarę dobrze ocieplony, 90% to grzejniki, no i waham się między Red Compact, Defro Kompakt EkoPELL,  ECOFIRE PS+, Deallessandro.

Red Comapact musiałbym wziąść 18KW bo czternastka ma za mały zasobnik a Defro i Ecofire to 16KW.

 

Do tej pory w zwykłym śmieciuchem 20kW  na sezon zużywam 13-14 m3 twardego drzewa. Tak sobie wymyśliłem, że pellet byłby dla mnie ok bo za przyłącz gazu to muszę wydać blisko 5tys.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Do tej pory w zwykłym śmieciuchem 20kW  na sezon zużywam 13-14 m3 twardego drzewa. Tak sobie wymyśliłem, że pellet byłby dla mnie ok bo za przyłącz gazu to muszę wydać blisko 5tys.

 

To bierz gaz ! - kocioł na pellet kosztuje drożej niż na gaz - praktycznie o 4-5tys więcej, a dobry pellet też kosztuje - 900 - 1000zl/ t.

 

jak jest dostęp do gazu to nie warto bawić się w pellet - przez ponad 16 lat grzałem gazem a od 4lat na innym domu grzeję pelletem - cena bardzo podobna a przy pellecie jest trochę roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor dzięki za podpowiedź.

 

Kurcze trochę się obawiam gazu bo mam tylko podłogówkę w kuchni i łazience. Grzejniki mam zwykłe - nie nisko-emisyjne, paletowe, a chciałem piec gazowy kondensacyjny

a ten lubi aby przewymiarować grzejniki. Tu więc aby to zrobić to muszę wymienić grzejniki bo nie ma żeberek.

 

Z drugiej strony obecny piec mam za duży i np węglę nie da się palić bo jest za gorąco. I to mnie trochę pcha w gaz.

A co do pelletu to masz rację piec ponad dwa razy droższy i obsługa jednak przy nim jest. Teoretycznie pelletu powinienem zużyć max 3.5t.

 

Oj tak to człowiek się zastanawia - na mój pech nie znam nikogo kto ogrzewa gazem aby mi mógł rzetelnie powiedzieć jaki to koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet bez kondensata w granicach 3 tys za gaz powinno wyjść, a kondensat to zły? on przy zwykłej instalacji będzie pracował większość okresu grzewczego jako kondensat

a tylko w najwyższe mrozy jak zwykły gazowy.

z resztą nie wiesz czy grzejniki są dobrze dobrane, może są trochę przewymiarowane - jak przy kotle węglowym jest za gorąco.

 

jakby się okazało że grzejniki są za małe to może można je połączyć i z 3 zrobić 2, a dokupić np do jednego pokoju , a nie wszystkie wymieniać.

To trzeba przemysleć, przeliczyć i jeszcze raz do tematu na forum podejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według świadectwa charakterystyki energetycznej - o ile rzetelnie jest zrobione to:

1. Zapotrzebowanie na energię pierwotną (EP) to 146kWh/(m2rok)

2. Zapotrzebowanie na energię końcowa (EK) to 133kWh/(m2rok)

 

Co do grzejników to mam zasilane rurkami miedzianymi, które są puszczone przy ścianach pod grzejnikami tak więc działają jak grzejniki.

Jeśli ogrzewanie gazem wyszło by do 3tys to byłbym zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nie demonizujecie trochę cen pelletu? Bo to wydajny opał. W kotłach dedykowanych pod to ogrzewanie, np. w brastalowskich eko-maxach odzysk ciepłą jest duży i cenę pelletu trzeba by de facto podzielić przez ten współczynnik i wtedy wychodzi realny koszt grzania, który jest dość niski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ogrzewanie gazem wyszło by do 3tys to byłbym zadowolony.

Znajomy ma dom o powierzchni okolo 130m2 i średnio rocznie zużywa 1600-1700m3 gazu.

Ma piec kondensacyjny, grzeje tym też cwu.

Przy obecnych cenach gazu daje to ponad 4tys. rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Serwus,

 

Pined to Ty byłeś u mnie oglądać kocioł na pellet? Zamówiłeś już?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Hej,

 

Niestety to nie ja...

A czy dalej podtrzymujesz trafność wyboru?

 

Pozdrawiam

Tak, nadal uważam, że wybrałem dobrze.

W tym sezonie od 29 września do 18 kwietnia spaliłem dokładnie 3630 kg ogrzewając prawie 200m2. Faktem jest, że pellet nie ma takiej wartości opałowej jak węgiel, ale coś za coś. Popiołu znikoma ilość, piec w tym sezonie wyczyściłem tylko raz. Z obserwacji moich wynika, że raz na 2 miesiące warto by go przeczyścić, ale gdy to się zrobi raz-dwa razy w sezonie to nic złego sięnie stanie. Trzeba tylko dbać o drożność kanałów dymowych, bo zbiera sięw nich wydmuchiwany popiół.

Ustawień podawania, nadmuchu w tym sezonie nie zmieniałem. Piec pracuje bardzo stabilnie.

Mam stałego dostawcę pelletu. Jednak z obserwacji rynku widzę, że jest ich coraz więcej.

 

Każdy może podchodzić do kwestii ogrzewania patrząc ze swojej perspektywy..dla jednych ważny jest tylko koszt opału i nie liczą ile czasu poświęcają na obsługę kotła, a dla innych ważny jest także komfort obsługi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.