Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Doborze Pieca


aqkoo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W tym sezonie czeka mnie wymiana komina i pieca. W związku z tym chciałem uzyskać Wasze porady w tym temacie.

Garść danych:
Stare budownictwo - kształt domu to prawie kostka.
Powierzchnia domu - około 200 m2
Dach płaski. Pod dachem sufity podwieszane z wełną mineralną.
Ściany budynku nieocieplone.

W przyszłym roku planujemy ocieplenie ścian z zewnątrz.

Myślę że piec powinien mieć moc około. 20 kW.

Pierwotnie nastawiałem się na piec z podajnikiem jednak koszt łączny będzie chyba jednorazowo zbyt wysoki.

Stąd kieruję swoją uwagę na kotły zasypowe.

 

Póki co zainteresowały mnie:

- SAS uwt z miarkownikiem

- Defor optima komfort z miarkownikiem

- VIADRUS 22, 26 - i tu kilka pytań. 22 jest powszechnie używaną i chwaloną konstrukcją. Czy jest tu ktoś używający 26-ki i może coś powiedzieć na temat różnic pomiędzy nią a 22? Przede wszystkim interesuje mnie stałopalność bo większość dnia nie ma mnie w domu, a 22 ma stałopalność 10-12 godz. chyba.

Te piece mnie szczególnie interesują ze względu na żeliwny wymiennik. Poza tym producet oferuje osobny moduł podajnika z retortą. Czy to się sprawdza? Czy ma sens kupić taki zestaw np. w następnym sezonie i połączyć z kotłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Sasa i Defro bedziesz musiał doprowadzic powietrze wtórne.Viadrusy mają  skąpy wymiennik.Wszystkie kotły dosc mocno opisane na forum(wady,zalety,sposoby palenia)Co do mocy na tej  stronie możesz się zorientować ,znajdziesz też sporo przydatnych informacji. http://cieplowlasciwie.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linka. Z tego kalkulatora wychodzi mi nawet mniejsza moc niż zakładałem. Po kolejnym długim wieczorze na forach zarzuciłem pomysł z zakupem Viadrusa.

Pozostaje SAS i Defro - SAS jest dostępnym tylko ze sterowaniem. Pytanie czy można dmuchawy nie używać i stosować sam miarkownik bez jej demontażu i zaślepiania otworu? Np. zakrywając ją szczelnie folią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Oczywiście, że moc 20KW będzie za duża, a po ociepleniu domu to już w ogóle ;). Jesteś pewny, że chcesz kocioł górnego spalania? Będziesz musiał palić sposobem "od góry" a to się wiąże z pewnymi niedogodnościami ;). Może lepiej byłoby się zastanowić nad jakimś dobrym kotłem dolnego spalania? Jakie paliwo chcesz stosować jako główne?

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównym paliwem będzie na pewno węgiel. W drugiej kolejności drewno.

Zależy mi na tym żeby jak najbardziej ograniczyć ilość wizyt w kotłowni. Póki co na starym piecu pali jeszcze teściowa, ale już gada że po wymianie pieca wypisuje się z kotłowni - lat i zdrowia jej nie przybywa. Tak więc od przyszłego sezonu będę się musiał sam tym zająć a do pracy trzeba chodzić. Stąd stałopalność jest dla mnie priorytetem.

Kotły o konstrukcji DS dotychczas pomijałem bo teście strasznie narzekają że nie chcą już pieca o takiej konstrukcji. Aktualnie mamy takie "cudo" z popsutym sterownikiem - jeden z pierwszych pieców sterownikowych oczywiście noname. Piec w kiepskim stanie pod każdym względem. Przyłączony długim poziomym łączem do komina który ma za mały prześwit. Skutkuje to wiecznym zadymieniem kotłowni. Komin będę najpierw wymieniać bo jest cały skorodowany i wylewa na ściany "intensywnie pachnące" plamy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz zamiar palić weglem w górniaku to tylko na miarowniku i odpalać od góry.Przy tym sposobie wazne jest doprowadzenie powietrza wtórnego niezależnie od powietrza przez klapke,najczęsciej trzeba to zrobić przez drzwiczki zasypowe.Rozwiązanie z tymi dziurkami w Sasie niewiele daje.Szukaj kotła z komorą raczej wyższą niż szerszą,drzwiczki popielnikowe(te z klapką)najlepiej rozdzielone z drzwiczkami rusztowymi,lub łatwe do rozdzielenia i uszczelnienia.Rozpalanie od góry wiąże się z tym że musisz rozpalić poczekać ,aż się wypali i od nowa.Przy dobrze dobranym kotle stałopalnośc 10-15 godz.nie stanowi problmu.

Co do zablokowania dmuchawy w Sasie to oczywiście można tak zrobić(zablokować kanał np wełną i odłączyć od sterownika)tylko po co za to płacic jak nie masz zamiaru uzywać.

Wazne ,aby nie przewymiarować kotła,maksymalnej mocy będziesz potrzebował prze 2-3 tyg w sezonie,a reszte na pól gwizdka.

Tu masz temat o Sasie  https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/14495-sas-uwt-23-kw-a-palenie-od-gory/page-9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ponownie

Ja bym nie rezygnował tak całkowicie z dolniaków ;). Sporą ich zaletą w stosunku do górniaków jest to, że możesz dokładać paliwo w dowolnym momencie. Możesz palić "na okrągło" bez wygaszania ;). W górniaku trzeba będzie rozpalać pewnie 2 razy dziennie w większe mrozy ;). Popatrz sobie na Dakona i pokrewne, Kalvis, Vienybe wszystko to ciekawe konstrukcje-pełnoprawne kotły DS nie wymagające przeróbek :)

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady. Zdecydowałem się na Defro, ale wczoraj wieczorem dowiedziałem się że będą dofinansowania w naszej gminie na wymianę pieców w 2015 roku i prawdopobnie się załapię (na 2014 się nie udało). Tak więc pozostaje mi jeszcze poczekać i jeśli się potwierdzi to przemęczyć jeszcze jeden sezon na starym piecu. To nie zmienia faktu że za kilka tygodni ruszam z rozebraniem i postawieniem nowego komina, ale to już inna historia nie na ten dział ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.