Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Samodzielny Projekt Instalacji Co W Domku Ok. 130M2


flamaster

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Chciałbym wam przedstawić mój pomysł na budowę kotłowni.

Posiadam domek jednorodzinny w stanie surowym otwartym oraz w pozwoleniu na budowę założono ogrzewanie domku eko-groszkiem. Dom posiada

dwa kominy w kotłowni jeden jest dedykowany do gazu a drugi  2 metry dalej do spalania węglą drewna itp. W domu nie mam kominka ani komina do kominka.

 

Z uwagi że mam możłiwość podpięcia domu do gazu rozważam go jako alternatywne paliwo w domku. (jednak to by trochę trwało i musiałbym w tym czasie korzystać

z innego paliwa do ogrzewania domu).

 

Proszę o wyrazy krytyki lub opinii. Co wybrać:

 

Pomysł 1.

Piec na ekogroszek z podajnikiem i w późniejszym etapie piec na gaz - jak zabronią spalać węgla np. za 5 lat

Pomysł 2

Piec zgazowujący drewno (czy jakoś tak) i od razu starać się o podłączenie gazu. Palenie drewnem traktować jako oszczędność.

 

Wiem że kotłownie i instalacje będą wyglądały w obydwu wypadkach inaczej więc wybór jest dla mnie trudny. W przypadku pierwszym bardziej bym stawiał na

grzejniki w drugim wypadku bardziej na podłogówkę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zabronią spalać węgla np. za 5 lat

Poza Krakowem nie zabronią.

 

Weź pod uwagę, że kocioł zgazowujący drewno to droga zabawka, bo potrzebujesz nie tylko samego kotła, ale całej automatyki, a do tego bufora ciepła, zapewne od 1000l wzwyż. To kosztuje i wymaga miejsca w domu, żeby to wszystko pomieścić. Za to potem ciepło jest ekstremalnie tanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem. Z tego co widziałem to koszt kotła do drewna to połowa kosztów dobrego pieca z podajnikiem na ekogroszek. A nie można traktować tego pieca na drewno jako coś zamiast kominka z płaszczem wodnym?? Drugie pytanie jeśli zainwestuje w taki kocioł na drewno z buforem to ile taki bufor trzyma temp (ile mogę założyć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam kocioł zgazowujący nie jest przesadnie drogi, ale drugie (jak nie trzecie) tyle trzeba włożyć, żeby skompletować całą instalację, dzięki której osiągnie on okolice 90% sprawności.

 

Ile bufor będzie trzymał, to zależy od jego pojemności. Nie znam szczegółów, ale tę pojemność tak się dobiera, żeby trzymał sensowny czas. Kwestia kasy. Odpowiednikiem kominka z płaszczem wodnym mógłby być jak sądzę byle górniak z marketu - podobne osiągi by miał. Ale to zależy, jak określasz swoje preferencje co do komfortu obsługi względem kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kotle zgazowującym drewno problemem jest pozyskiwanie paliwa - suche drewno liściaste o wilgotności max 20%, praktycznie po 2 letnim leżakowaniu.

Pojemność bufora to ok 50- 70l/kW mocy kotła.

Długość podtrzymania ciepła w buforze zależy od pojemności samego bufora, stopnia jago naładowania oraz automatyki sterującej.

Oczywiście od jego izolacji cieplnej  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym metrażu to dobrze ocieplic i  tak jak radzi Sambor ogrzewanie podłogowe kociol kondensacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK rozumiem.

 

W kwestii ocieplenia budynku to nie ma co polemizować :)) Im lepiej jest ocieplony tym lepiej. Kwestie komfortu uzytkowania oceniam ze dzis gaz jest tani ale za pare lat moze być różnie i chciałbym mieć alternatywę. Z tego co zrozumiałem najlepiej jeśli dom będzie miał kocioł na gaz a alternatywe zrobić na ekogroszek. Czy to dobry pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie eko to ieraz jest ciężko o dobrej jakości.Ty będziesz potrzebował kocioł o mocy ok. 10 KW jest on cieżki do prowadzenia a eko workowane kosztuje na Juliuszu 800 zł/t plus transport i nie będzie to takie ekonomiczne do tego dochodzi obsługa czyszczenie .Ja na twoim miejscu poszedłbym w stronę ogrzewania gazowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ale niestety zanim gaz podepnę chciałbym już mieszkać. Myślę że w przyszłości gaz jest nieunikniony natomiast w tej chwili chce wybrać alternatywne paliwo które będzie tańsze w ogrzewaniu kosztem komfortu. Macie jakieś sugestie ?? Jeszcze 4 lata temu wszyscy mi odradzali gaz jak budowałem dom że na gazie pójdę z torbami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cztery lata w budownictwie to dlugi okres.Na poczatek możesz ogrzewać eko tylko szukaj kotla 10-12 KW z palnikiem o granulacji do 31,5 mm.

Dobre kotły z palnikami obrotowymi produkuje Sekom Pleszew z palnikami obrotowymi Panerpol które produkowane są w Strzemieszycach.

Jak chcesz to odezwij się na priv.boja jestem z Dabrowy Gorniczej to możesz u mnie obejrzec jak to wygląda.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Miło poznać kogoś z okolic!

Na 90% jestem przekonany do kupienia kotła na ekogroszek i zrobienia instalacji CO i CWU.....niestety własnorecznie gdyż ograniczone są fundusze to jeden powód. Stąd bardzo chętnie pogadam i spotkam się jeśli to możliwe :)) Dostałem kilka ofert na wykonanie instalacji CO natomiast ocena która instalacja jest lepsza a która gorsza jest bardzo trudne..To tym bardziej przekonuje mnie do wykonania instalacji samemu - to drugi powód :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.