Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czas Nagrzania Kaloryferów I Bojlera


rondelek2000

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym zapytać posiadaczy kotłów z podajnikiem ile trwa czas nagrzania kaloryferów oraz bojlera od rozpalenia kotła. W chwili obecnej posiadam kocioł zasypowy na węgiel z miarkownikiem ciągu (9kw) i trwa to około 50 minut, jednakże chcę go wymienić na kocioł z podajnikiem dla wygody. Wiem, że należy wtedy zmienić całkowicie sposób palenia. Jednakże ciekawi mnie jak sobie radzą posiadacze tych kotłów w szczególności w okresach przejściowych (jesień, wiosna), gdy nie jest wymagane utrzymywanie wysokiej temperatury kotła przez całą dobę. 

 

Mieszkam w nieocieplonym mieszkaniu 66 m2 (bez dostępu do gazu) z 6 kaloryferami i bojlerem 100l (brak zaworu trójdrożnego/czterodrożnego) i radzę sobie w ten sposób, że w okresach przejściowych w piecu pali się tylko wieczorem i w nocy, gdyż nie wytrzymałbym z ciepłoty w mieszkaniu, gdyby na kotle było cały czas 60 stopni. Poza tym nawet gdybym pozakręcał część kaloryferów, to utrzymywanie rozpalonego kotła i tak pochłaniałoby sporo mojego czasu i opału, który spalałby się bardzo nieefektywnie. Dlatego wolę palić w piecu przez pół doby z optymalnym wykorzystaniem mocy kotła i opału.

 

Czy kocioł z podajnikiem rozpala się na jesień i gasi w lato, gdyż bardzo długo trwa nagrzanie całego układu? Czy wszystko da się załatwić elektroniką, zaworami trzydrożnymi/czterodrożnymi? I ile pochłania opału ewentualne utrzymywanie układu w ciągłej pracy, gdyż przypuszczam, że kocioł zasypowy pochłania więcej opału, ale i też o wiele szybciej nagrzewa wodę niż kocioł z podajnikiem podobnej mocy. Ja zużywam ok. 2,5 t węgla na sezon grzewczy kombinując w powyższy sposób utrzymując temperaturę w domu 20-22 stopnie.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za informację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł rozpalasz na początku sezonu i gasisz na wiosnę. jak chcesz grzać wodę latem nie gasisz nigdy. chyba że do co sezonowego czyszczenia palnika. zagrzanie wody w układzie zajmuje zależnie od ustawionej mocy i ilości  od kilkudsiesięciu minut do kilku godzin.

kocioł grzeje wodę w kalafiorach i baniaku raz potem tylko uzupełnia straty- pracuje inaczej niż zasypowy. dobrze przy zmianie abyś założył sobie zawór 4d- zapewne nie masz termostatów na kaloryferach więc zaworem będzie najłatwiej regulować temperaturą w domu. na kotle stała nastawa a zawór otwierasz lub przymykasz w zależności od potrzeb. są zawory z siłownikami które same regulują stopień otwarcia w zależności od ustawień użytkownika i panujących temperatur. dobrze wyregulowany kociołek wymaga jedynie dosypania opału wybrania popiołu i wyczyszczenia wymiennika. robi się to bez wygaszania- wystarczy przełączenie w tryb ręczny aby wentylator w tym czasie nie pracował/

 

to tak w skrócie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rondelek

Wymieniłem sobie piec z zasypowego na taki z podajnikiem. Właśnie dla wygody. W trakcie oczekiwania na piec czytałem na temat zaworów czterodrożnych i podczas montowania pieca już taki założyłem. Po krótkim czasie dokupiłem siłownik, który sam steruje mi temperaturą jaką ustawiam na grzejniki. W obiegu kotła mam podłączony bojler i na nim temperatura około 45-47stopni.

Gdy była zima temperatura na wyjściu mieszacza była w granicach 42-46 stopni, teraz jak w ub tygodniu było dość ciepło, to temperatura na mieszaczu 35 stopni.

Do grzejników zamontowane głowice termostatyczne. Takiej wygody dawno nie miałem :)

Od 16.11.2013 do 31.01.2014 spaliłem 2 tony ekogroszku - z uwagi na naukę palenia i ustawienia odpowiednich parametrów temperatura w domu wahała się w granicach 22-25 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... czyli kolego marc73 nie żałujesz, że wymieniłeś kocioł:) ile potrzebowałeś wcześniej opału na sezon i ile przewidujesz zużyć teraz. Jaki masz domek?

Rozumiem, że również przez cały sezon nie wygaszałeś kotła. Ciekaw jestem ile mogę zużyć eko, gdy teraz schodzi mi 2,5t przy paleniu nie przez całą dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiany kotła nie żałuję. Niestety, nie umiem w nim jeszcze palić tak, jak zaawansowani użytkownicy tego forum. No ale wszystko przede mną.

Wcześniej opał miałem mieszany bo kupowałem "od szwagra" 10-12m3 drewna sosnowego i do tego około 2 ton węgla. Rozpalałem około 17 jak wróciłem z pracy, do godziny 22-23 szło samo drewno, a na samą noc węgiel. Wieczorami temperatury oscylowały w domu na poziomie 25-27 stopni. Dużo za dużo.

Wielkość mojego domku masz w stopce jeszcze raz taki jak twój.

W tym roku w ostatni dzień stycznia kupiłem jeszcze dwie tony - bo nie wiedziałem czy zima jeszcze będzie czy nie. W tej chwili po 1,5 miesiąca została mi może 1t. Ale oceniam to na oko.

Piec został odpalony 16.11.2013 i jest włączony do dziś. Kilka razy musiałem go wyłączyć, aby prawidłowo uszczelnić retortę. Jak nie stoisz koło majstra to potem robisz sam...

Wydaje mi się, że kluczową sprawą w Twoim przypadku będzie obłożenie najpierw domu styropianem. To była pierwsza rzecz, którą zrobiłem przed zamieszkaniem w moim domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego rondelek...

Skoro na mieszkanie 66 m2 idzie Ci 2,5 tony węgla i piszesz, że jest ono nieocieplone, to nie ma gwarancji, że jak zainstalujesz kocioł z podajnikiem, spalisz mniej.

Pytanie co do szybkości nagrzewania się grzejników, czy wody w bojlerze, jest niezasadne, bo przy kotle stałopalnym, nie ma to znaczenia.

Po prostu grzejniki grzeją tyle, ile jest wymagane, by uzyskać optymalną temperaturę, a prędkość nagrzewania bojlera warunkuje moc - czyli prędkość uzyskiwania ciepła ze spalania węgla.

Jak chcesz sobie polepszyć żywot przez instalację kotła stałopalnego, to koniecznie zadbaj, by instalacja była zrobiona dobrze.

Na stałopalnym kotle nie manipuluje się temperaturą, a w dodatku musi być ona ciągle wysoka. Od regulacji ciepła dostarczanego do domu są przede wszystkim zawory termostatyczne na grzejnikach i zawory mieszające w instalacji.

Możesz sobie nimi kręcić ręcznie - nie potrzebna jest tu elektronika.

Istnieją różne sposoby na zrobienie instalacji, ale wybierz taki, który będzie dobry dla Ciebie i Twojego kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieocieplone mieszkanie 66m2 na parterze + bojler 100l - 2,5t na cały sezon grzewczy w zeszłym roku myślę, że nie jest przesadnie dużo, gdyż nie lubię chodzić w swetrze po mieszkaniu. W tym roku pewnie mniej (myślę, że ok. 2t w sumie zejdzie)j, choć sezon grzewczy się nie skończył i na 100% nie można tego określić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

wymieniłem zwykły kocioł zębiec na tłokowca firmy Stalmark Duo-Bos 39 kw z uwagi na remont domu i powiększanie powierzchni grzewczej , zainstalowałem bufor 500 l . mam nową instalacje od października 2013 ,teraz pale  miałem 400 zł za tonę koszt opału na dobę to niecałe 20 zł ,nie wiem czy to dużo przy powierzchni grzewczej 180 m ,ale dom nie ocieplony star,  no jak ktoś wspomniał nauka kosztuje to tyle o mnie ale chciałbym ci podsunąć myśl ,  byś się zastanowił -  jeśli  masz dobry piec czy by  nie zastosować bufora do stabilizacji ogrzewania  . pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i mam pytania o ile zamierzasz powiększyć ten domek bo 39 kw to sporo za dużo. Ja mam na 120 m 2 powierzchni mieszkalnej plus 60 suteryn z pomieszczeniami gosp. Kocioł 26 kw i jest to za dużo. Dom z lat 80 średnio ocieplony. A 20 zł to sporo przy obecnych pogodach podejrzewam że idzie to na granie bufora. Czy masz termostaty na grzejnikach i zawór 3,4d? ja zamierzam teraz zamontować termostaty bo widzę jaką to oszczędność jak grzeje mniej !!! wody-jak zrobiło się ciepło to w całym domu mam 4 grzejniki i cwu i dwie podlogowki po 7 m, na noc dodatkowo 2 duże grzejniki. Na dobę około 12 kg posiadam też zawór 3d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.