Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Hef eko plus U 25kw


robi4444

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich!!!

Czytam powyższe forum już od jakiegoś czasu i doceniam waszą pomoc i uwagi. Moje problemy zaczęły się kiedy po ukończeniu mojego domku ok 200m2 docieplony 12cm styropianu, nowe okna - musiałem rozpalic piec Hef eko plus U 25kw ze sterownikiem GECO G-403-P02 oraz sterownikiem pokojowym Auraton 2005. Na początku sterownik pokojowy był wyłączony i piec nagrzewał sie do ustawionej temperatury tzw. zadanej 60 stopni poczym przechodził w podtrzymanie ale że temperatura pieca spada szybko to załanczał się dość często (ekogroszku szło dość dużo). W tedy hydraulik podłaczył sterownik pokojowy Auraton 2005 i w tedy zaczeły się kłopoty a mianowicie piec zaczął sie wyłanczać AL5. Z tego co zauważyłem wyłanczanie następuje w różnych porach i czasem po kilku dniach czasem kilku godzinach. Podam przykład dziś ok godz. 12.00 rozpaliłem piec bo po nocy wygasł AL5 a gdy przyjechałem ok.godz. 18.30 wygasł AL5 innym razem rozpaliłem przyjeżdżam rano powiedzmy 8.00 piec wygasł AL5 a chodził ze 2 dni. Nie wiem czy powodem mogło byc to że byli pracownicy jeszcze w domu i przewietrzali mieszkanie a sterownik pokojowy nie miał temp. zadanej na dzień 20 stopni więc grzał z przerwami ale nie gasł. Myślałem że powodem tego może być to iż w całym domu na oknach są rolety i gdy wyjeżdżam to je opuszczam więc może nie być w domu ciągu - cyrkulacji powietrza dlatego piec wygasza (sprawdzałem faktycznie w domu nie ma wtedy takiego wietrzenia tzn. nie napływa świerzego powietrza ani nie ma ciągu takiego). Nic nie pomaga, nawet czytając powyższe forum i stosując sie do innych opisujących ustawienia i porady piec nadal się wygasza AL5. Opiszę instalację na tyle ile mogę : grzejniki na dole i górze oraz wiszące w łazienkach (bez głowic termostatycznych), podłogówka, zawór trójdrożny bojler 120l, dwie pompy jedna na grzejniki druga na podłogówke przesłona na nadmuchu ok 2cm odsłonięcie tyle moge powiedzieć. ,

 

Piec ustawienia :

 

U0-60

U1-17

U2-45

U3-20

U4-30

 

Ustawienia serwisowe :

 

C0-0

C1-1

C2-80

C3-20

C4-1

C5-5 (wcześniej było 0 ale przeczytałem że jednym z powodów wyłanczania jest spływająca wodo z grzejników do pieca bo pompa się nie załanczała gdy piec był w blokadzie więc ktos z forum to ustawił i mu pomogło)

C6-0

D0-40

D1-80

D2-40

D3-2

D4-40

 

Przy tych ustawieniach piec wygasł AL5. Nie wiem co można zmienić gdyz raz chodzi długo i gaśnie raz krotko wiele razy go przestawiałem ale zmieniając ustawienia. Dodam że sterownik pokojowy podłączony jest do sterownika pieca GECO G-403-P02 i jedni piszą że jest to dobrze inni że powinien być podpięty pod pompę (coś tez nawet sam hydraulik mówił że chyba musi to zmienić i podpiąć sterownik pokojowy do pompy bo mu zasygnalizowałem że piec się wygasza. Nie wiem czy pomogło by założenie głowic termostatycznych na grzejniki i wyłączenie tego Auratona 2005 (hydraulik mówił aby nie wyłanczać Auratona tylko wrócić do ustawień początkowych tylko, że nie były spisane więc nie można, natomiast serwisowe są tylko zmienione w punktach

C2-80 było 5s

C5-5 było 0

D1-80 było 85

 

Czyli patrząc na instrukcję GECO G-403-P02 z netu to zmian nie jest dużo. Dziwnie bo czasmi mam wrażenie jakby sterownik pokojowy Auraton (lub GECO G-403-P02) zapamiętywał jakąś wartość o okroślonej godzinie i sie stosował do tej zapamiętanej wtedy kiedy stwierdził wygaśnięcie pieca AL5 bo ogolnie godziny wygaśnięcia jakby były jednakowe czyli wcześnie rano lub między 16.00 a 18.00. Dodam że dokładnie nie mkoge stwierdzic bo jeszcze w nowym domku nie mieszkamy. Musiałbym siedzieć całą noc a nawet czasami kilka dni.

W związku z tym powiedzcie prosze co można zmienić lub ustawić bo rozpalanie pieca prawie codziennie raz co kilkanaście godzin raz co kilka dni mnie wkurza (myślę że piec najdłużej chodził jakieś 24 lub 32 godziny). Jak będzie potrzeba zrobie zdjęcia instalacji w kotłowni i je podam na forum.

 

Dzięki za ewentualną pomoc.

moje gg 5327512

Skype robi44442

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś, że piec bez Auratona się często włączał i wtedy nie gasł. Jedyne co robi Auraton to wprowadza twój piec na dłuższy czas w stan podtrzymania. Masz zatem za słabo podawany węgiel w trakcie podtrzymania, może także za słaby przedmuch. Piszę tak ogólnie, bo nie znam sterownika GECO, więc nie podam konkretnego ustawienia, sposób postępowania musisz znaleźć sam z instrukcją w ręku. Ale wydaje mi się, że właśnie w tym tkwi problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli piec zaczął gasnąć dopiero po zamontowaniu auratona problem prawie na pewno tkwi w ustawieniach U3 i U4.

U3 to czas między "przedmuchami" (i podawaniami) węgla w trybie podtrzymania. Możliwe, że jest on zbyt długi i piec zwyczajnie wygasa. Spróbuj np. ustawić U3=10 lub 15 minut. Druga opcja (moim zdaniem bardzo nieprawdopodobna) jest taka, że U3 jest zbyt małe i żar jest wypychany z paleniska - ale 20 minut ustawione obecnie raczej wyklucza taką opcję.

 

A jak wygląda palenisko gdy zachodzisz przy AL5?

 

Auraton nie spowoduje, że piec w trybie grzania będzie się mniej włączał - po prostu gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie zadaną piec przejdzie w tryb "podtrzymania" żaru - temperatura wody co spanie - potem Auraton znowu stwierdza, że jest zbyt zimno i piec zaczyna znowu grzać w normalnym trybie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palenisko jak wygaśnie wygląda nastepująco : na retorcie dookoła spieki ale nie zaduże lecz jest pełno, środek retory jakby zapadnięty ale chyba bez obaw. Kiedyś przeczytałem że w pewnych godzinach gdy woda w grzejnikach wystygnie a pompa sie nie załancza to gdy spadnie temperatura w pomieszczeniu ze sterownikiem Auraton wychodzi z podtrzymania i załącza piec (wydaje polecenie palenia - grzania) w tedy załancza się pompa i zalewa piec zimną woda w tedy czujnik stwierdza wygaśnięcie pieca. Dlatego też ktoś na forum podał że w parametrach serwisowych ustawił parametr C5-5 (C5-5 (wcześniej było 0 ale przeczytałem że jednym z powodów wyłanczania pieca AL5 jest spływająca woda z grzejników do pieca bo pompa się nie załanczała gdy piec był w blokadzie więc ktos z forum to ustawił i mu pomogło). Ponadto zauważyłem kiedyś że cisnienie w instalacji było troche za małe więc zaworami dopuściłem wody aby ciśnienie było ok i w tym momęcie odrazu (prawie odrazu) sterownik GECO G-403-P02 pokazał AL5 choc palenisko sie super paliło. Dlatego też może u mnie coś z tym jest bo gość z forum podał że mu to pomogło i napisał o zmianach w ustawieniach serwisowych i u niego wszycho już jest super. Zapomniał tylko podać które to ustawienia serwisowe zmienić : C5-? czy może C6-?. Kuchnia a miało być tak pięknie. Dodam że ostatnio gdy był hydraulik powiedział że w związku z wygaszaniem pieca i AL5 to sterownik Auraton podepnie pod sterowanie pompą a nie jak obecnie pod sterownik pieca GECO G-403-P02. Już nie wiem co zrobić. Zobacze dziś w nocy co sie zdarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C6 raczej nie ma związku. Jeżeli już to zwiększ C3 (ale masz moim zdaniem dość sporo - w 20 minut to na 99% temperatura wody zdąży wzrosnąć - tym bardziej, że pompa się włącza dopiero od 40 stopni (czyli do tego czasu woda stoi w kotle).

 

Może spróbuj ustawić na Auratonie niską temperaturę zadaną (włączy się blo) i sprawdź po godzinie lub dwóch jak wygląda palenisko - czy jest żar. Potem ustaw w Auratonie temperaturę wyższą (wyłącz blo na piecu) i patrz co się dzieje. Jeżeli przed wyjściem z blo nie było żaru to odczekaj chwilę (czasami mimo, że go nie widać piec się rozpala). Jeżeli nie rozpali się to masz przyczynę. Wygasa w podtrzymaniu. Jeżeli tak jest zmniejsz U3.

 

Masz też dość spory parametr C2=80 sekund (długość przemuchu w podtrzymaniu) - u mnie wynosi on 20. Może to jest przyczyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc a co do parametru C2-80 to gdy wcześniej ustawiłem 15s to żar zaczął schodzić w stronę kosza z zasypem węgla a tam gdzie ślimak podaje węgiel rura była dośc gorąca i abłem sie że może sie zapalić w zasypie węgiel. Ponadto u kolegi był ten parametr C2 tak ustawiony więc sie sugerowałem iż może i u mnie tak musi byc. Bo na początku było ok ale chciałem dobrze ustawic piec więc chciałem podpatrzec jak jest u innych więc sie zasugerowałem kolegi parametrami. Ponadto u niego parametr C5 jest na 0 tak tez i był ustawiony i u mnie lecz jak mi piec wygasał to ktoś tu z forum napisał iż ustawił C5- na 7min i piec przestał wygaszać, pisał tez że przestawił inne parametry serwisowe (ale ich nie podał na forum) i pomogło piec u niego pracuje Ok. Później zrobie zdjęcia instalacji i paleniska w trakcie palenia się i po ewentualnym wygaszeniu AL5 jak ono wyglada. Dodam że retorta chyba jest nie w poziomie bo ogień na górnym tym grzybku pali sie tylko połową ogień leci na jedna część. Z tego co wyczytałem na tym forum to trzeba odkręcić przy palenisku tą retorte ustawić w poziomie i zakręcić na silikon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

miałem spalanie ok. wszystko grało, a piec co jakiś czas wygasał. Po obserwacjach zauważyłem, że gdy ktoś się kąpie temperatura na bojlerze spada, teraz jest zimno na dworze więc napływająca woda do bojlera też jest zimna. Temperatura na kotle spadała i nie zdołała się podnieść w określonym czasie ustawienie serwisowe C3-26 u mnie zmieniłem na 40. Od tego czasu to jest dwa tygodnie piec nie wygasł. Co prawda nie mam sterownika pokojowego i mój piec jest większy 38KW, ale wydaje mi się, że zmiana parametru C3 może pomóc.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam,

jestem użytkownikiem pieca na eko groszek eko plus 25, uruchomionego po raz pierwszy w 2004 roku. Przy ustawieniu parametrów pieca u0=60, u2= 23, u3= 120 w sezonie letnim tylko na ogrzewanie wody z bojlera jest wszystko ok (piec nie przerzuca niedopalonego węgla do popielnika), natomiast w tym samym czasie w momencie, gdy włączam obieg centralnego ogrzewania na cały dom, piec przerzuca niedopalony węgiel do popielnika. . Piec jest połączony ze sterownikiem temperatury EUROTERM 2000 , gdzie zadana temperatura w pomieszczeniu wynosi 25 stopni przez 24 godziny na dobę. Proszę o rady jak ustawić w/w parametry, aby piec całkowicie spalał węgiel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem może tu być:

1. Złe ustawienie parametrów (za duża moc) lub

2. Złe ustawienie mocy do rodzaju paliwa (za duża moc i nieodpowiednie paliwo) lub

3. Nieodpowiednie paliwo (wogóle nie nadaje się do tego kotła)

 

Jak to sprawdzić.

Czy spadające niedopałki są wieksze od wrzucanych kawałków węgla czy nie (czyli czy się spiekają).

Jeśli są większe, to zachodzi przypadek 2 lub 3.

Najlepiej kupić worek niskospiekającego paliwa na próbę i zobaczyć co się stanie na dużym obciążeniu.

 

Przypadek 1 i 2 można załatwić w ten sposób, że zmniejszamy nieco moc [ilość podawanego paliwa w określonym czasie oraz zmniejszamy nadmuch]

Jeśli czas podawania = 23, a czas przerwy = 120, to można zrobić np.:

czas podawania = 15, czas przerwy = 100, zmniejszyć siłę nadmuchu poprzez parametry lub przymknięcie przysłony w dmuchawie.

Powietrza ma być tyle, żeby paliło się spokojnym, żółtym płomieniem, a nie jasnym ostrym.

Trzeba trochę praktyki lub pomocy local guru.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Wiem że to stary temat ale ciekaw jestem jakiej dmuchawy używacie do pieca Hef Eko Plus 25 kw.

Niektórzy piszą ze jest możliość regulacji siły nadmuchu, w moim piecu regulowąć tylko przesłonę :(

Moja dmuchawa to WPA 06, wygląda tak: http://allegro.pl/wentylator-dmuchawa-do-kotla-pieca-wpa-06p-wpa06p-i4891003834.html

Mam obecnie zamontowany sterownik Geco G-403-P02 w piecu na eko, z podajnikiem ślimakowym.
Irytuje mnie sprawa dmuchawy tzn. jej sterowanie to tylko właczona lub wyłączona.

Czy istnieje jakaś możliwość kontroli szybkośći obrotów dmuchawy za pomocą w/w sterownika ??

Edytowane przez AJapaleFaje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie w Pleszewie. Nawet znalazłem tę dmuchawę.

         http://www.domer.pl/dmuchawa-do-kotla-dm-40.html

Ciekawe czy otwory będą pasować czy trzeba nawiercać stopkę dmuchawy.

Dziękuję wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta standardowa za mocno dmucha i strasznie ciężko nabić temperaturę na piecu nawet przy zamkniętej przysłonie na dmuchawie.

Edytowane przez AJapaleFaje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.