Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana Pieca


bailutkim

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, za jakieś 2 miesiace szykuje mi sie wymiana pieca. Do tej pory mam piec Atmosa 18kw z gazujący (kocham go), troszke się powtstarzał- konczy 10 lat a ja nie mam juz czasu żeby co roku Robic 20m3 drzewa( bardzo żałuję). Na pewno bedzie to piec na pellet. Ale nie wiem jaką moc wybrać i z jakim podajnikiem/palnikiem. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercikus parametry domu są podane pod nickiem.

Natomiast ja spytam ciebie ile kasy chcesz na to wydać - poniżej 10tys  to będzie ciężko.

Np kocioł na pellet "lubi" współpracować z buforem - nie wiemy jaki masz bufor obecnie, może się da go wykorzystać do współpracy z nowym kotłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku bufora moc kotła może być większa, sam mam kocioł na pellet z palnikiem o mocy 20kW i buforem 850l, największe zapotrzebowanie budynku na ciepło to 9,5kW dla temp -20C ( mam zamontowany ciepłomierz).

Ważny jest palnik np Eurofire lub z któryś Biawara ew cały kocioł z Biawara , ale to koszt ponad 12tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzieki. Don generalnie jest srednio docieplony. 10cm styropianu sciani 10 welny na dachu. Atmis dawal rade bez problemów. Bufor musze wymienic bo rdzewieje i cieknie ( poza tym to tylko 150l.) Na calosc mam jakies 12 tys. Sprzet dostane po cenie zakupu hurtowni. W jednym z miejscowych sklepow zaproponowano mi piec h...ztechnik 24kw. Twierdzą że nie da sie porownac stalopalnego pieca 18kw z podobnym na pellet. Wole tez miec zapas mocy niz sie martwic ze bedzie za mało( zawsze moge ogrzac piwnice :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę montował kombi na drewno zgazowujący z palnikiem na pellet. Palnik mam kostrzewy Platium bio 16 kw a piec jest na etapie projektu u Przemka. Nie będzie miał mankamentu Atmosa czyli komory z płaszczem wodnym. A drewno można kupić już pocięte  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy za 12tys kupisz kocioł + instalację, który będzie bezproblemowo spalał pellet.

A te moce 24kW to jakieś oszustwo - chyba że kocioł jest na ekogroszek i może zastępczo spalać pellet.

Pozdr.

PS. Co zrobisz z zapasem mocy w kotle - sprzedasz nadwyżkę na Alledrogo? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe na alledrogro nie handluję :-). Jakiej mocy powinienem pieca szukać? 137m2 do ogrzania. Same grzejniki. Nie mam tez kominka ani innego ogrzewania. Ile kasy wg Was trzeba za kpl instalację mam szykować. No i pytanie zasadnicze jaki piec z jakim palnikiem i jakiej mocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym proponował rickenbachera SHP 16kW  około 10tys wychodzi, na sterowniku estymy masz odrazu CWU i obieg grzewczy ,oraz możesz pilnować powrotu ,latem odpali sie na rzadanie nagrzeje wode a tak bedzie pracował wg potrzeb i w większości będzie modulował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli  Atmos robi teraz bez płaszcza wodnego w komorze załadowczej, czy nie robi kotłów, bo nie bardzo rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Jeszcze nie widziałem seryjnego kotła na drewno bez płaszcza wodnego w komorze załadowczej ( nie liczę kotła Przema i reaktora Heso), kiedyś ramzeus sobie coś w tym stylu wyspawał ale chyba potem poprawiał, jest o tym wątek na forum. Chcesz eksperymentować na sobie Twoja sprawa, jeszcze żyjemy w wolnym kraju... ale trzeba mieć świadomość na co się porywasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atmosa kolego to ja wywalam, a nie chcę montować. Chce wiedzieć jakiej mocy kotła potrzebuję i z jakim palnikiem, wrzutkowym retortowym rynnowym czy jeszcze innym ustrojstwem. Z Atmosa jestem zadowolony ale czas na zmianę. Najgorsze jest to ze w kazdej firmie instalacyjnej proponują coś innego. Ciężko nie znając się, wybrać coś konkretnego. Widac ze firmy intsluja jeden typ/system a o innych nie mają bladego pojęcia. Chcę znaleźć (pewnie jak każdy) coś najbliżej złotego środka, a do tego potrzebne są wiedza, lub jak w moim przypadku opinie ludzi którzy widzą temat duuuż szerzej. Stąd prosba o poradę :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak pellet, to jak to określasz wrzutkowy, ster z zapalarką

 

obrazowo, koło kotła stoi pojemnik z pelletem, z jego dołu podajnik taką śrubą czy zwojem stalowym wyciąga pellety w górę, następnie spadają one do głownego palnika a tam albo jest tylko już samo palenisko albo lepiej jak jest kolejny tzw stoker do przesuwu porcji pelletu do paleniska.

W palenisku winna być zapalarka. Dobrze, aby palnik poradził sobie ze słabszym pelletem i miał mechanizm oczyszczający palenisko...

 

Koło Ciebie w Bartoszycach jest firma oferująca takie zestawy z gotowymi nastawami pod kilku producentów i kilka rodzajów palników pelletowych.

 

Moje ostatnie zabawy wyglądały tak, jak widac na kilku dołączonych fotach

 

 

Byłbym skłonny w maju skonstruować taki zestaw,jak masz ochotę, to skrobnij na priva

 

Jak kolega mówi warto przez bufor, wówczas nie ma tak dużej liczby cykli załączeń zapalarki

Komin dobrze, aby był 130mm max.150mm i nie typowo ceglany...

Przydatne urządzenie to także tzw Regulator Ciągu Kominowego.... - takie coś montowane w wyczystkę kominową....

post-1687-0-36605400-1394393280_thumb.jpg

post-1687-0-35053100-1394393290_thumb.jpg

post-1687-0-74383600-1394393309_thumb.jpg

post-1687-0-79834400-1394393317_thumb.jpg

post-1687-0-36410300-1394393445_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Jeszcze nie widziałem seryjnego kotła na drewno bez płaszcza wodnego w komorze załadowczej ( nie liczę kotła Przema i reaktora Heso), kiedyś ramzeus sobie coś w tym stylu wyspawał ale chyba potem poprawiał, jest o tym wątek na forum. Chcesz eksperymentować na sobie Twoja sprawa, jeszcze żyjemy w wolnym kraju... ale trzeba mieć świadomość na co się porywasz.

Bez to nie tak do końca, bo będzie miał go w tylnej ściance. A jakie są zagrożenia takiego rozwiązania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   W komorze przyzwoitego kotła na drewno mieścić się powinno z 50-80 litrów opału. Wolę mieć to pod jakąś kontrolą przed niekontrolowanym nagłym odgazowaniem. Pewnie można to zrobić i bez wody ale zawsze niesie to za sobą jakieś ryzyko i nie każdy z tym sobie poradzi. Woda w płaszczu komory ma swoje wady ale i zalety, przede wszystkim działa trochę jak hamulec bezpieczeństwa i ochrona korpusu kotła przed naprężeniami i przepaleniem, nie sądzę że sam nie zdajesz sobie z tego sprawy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samobor czyli rozumiem ze 24 kw to za duzo... gdzies na forum wyczytalem ze w piecu na pellet musi byc zapas mocy. Atmos 18kw dawał sobie spokojnie radę czasami nawet za dobrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24kW to za dużo dla twojego domu- sam mam kocioł z palnikiem na pellet 20kW i gdyby nie bufor 850l to ciężko by było w okresach takich jak ostatnia zima, gdzie największe zapotrzebowanie na ciepło wynosiło 9,3kW na dom 260m2 pow grzanej.

Dobrze znam potrzeby swojego domu, gdyż mam zamontowany ciepłomierz na wyjściu kotła.

Jeżeli masz prawidłowy kocioł na pellet - nie taki uniwersalny, tylko do samego pelletu to dla ciebie moc max 16kW, ew większy + bufor 500 -1000l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam podłącze sie do tematu tez chce wymieniec kocioł dom z lat 70  210m2 stropy dobrze ocieplone okna nowe polowa budynku ocieplona stero 10cm aktualnie mam zasypowego zebca 28kw  chce zmieniec na podajnikowy jako opał glowny bylby ekogrosze ewentulanie jaka domieszka mialu zastanawiam sie nad kotlem

klimosz multi combi 32kw z rynna

klimosz combi ng 32kw slimak

tekla draco tytan II 30KW slimak

lazar ekoperfekt 28KW slimak

lazar multiperfekt 35KW tłok

 Do tego 300l zbiornik na wode jeszcze jedna istotna sprawa jest fakt przewymiarowanych grzejnikow dosc sporo ale mam termostaty z gory dziekuje za informacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innej beczki - dlaczego tak duża moc tych kotłów - 28 - 35kW na 210m2 budynku ?

Tu wystarczy max .25kW.

A co do materiału wymiennika to zobacz tu http://www.ogrzewnictwo.pl/artykuly/urzadzenia-grzewcze/jakie-wybrac-wymienniki-stalowe-czy-zeliwne-dr-inz-jacek-zawistowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.