Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor Grzany Prądem


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Tak sobie czytam o podłaczeniu bufora do pieca elektrycznego i przyszło mi do głowy czy aby nie lepiej zainstalowac, zamiast pieca co elektrycznego za 2,5tys.zł, bezpośrednio w buforze 2 grzałki elektryczne po 100zł /szt. i na wyjsciu pompe na grzejniki.

Nadmieniam ze planuje to w sklepie 22m2 + zaplecze 10m2, instalacja na 220V, zabezpieczenie 25A, licznik dwutaryfowy (stad ten bufor). Komina i gazu brak. Moze ktoś jaz takie coś robił i podzieli sie uwagami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasobnik 120l do tego grzałka 3kW i to wszytko i od tego pompa i przeponówka i zawór bezpieczeństwa no ale moc grzałki zalezy od taryfy jaka masz ,podaj to sie dokładnie dobierze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzeba policzyć, a nie jak na targu się licytować  :P

jak policzyłem pracę grzałki 3kW w nocnej taryfie przez 6h - to mam 18kWh = 64,8MJ ciepła , teraz grzejemy np z 30C na 80C  X litrów wody, to po przeliczeniu  X = 308l czyli więcej niż 300l nie warto + obowiązkowo zawór termostatyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzeba policzyć, a nie jak na targu się licytować  :P

jak policzyłem pracę grzałki 3kW w nocnej taryfie przez 6h - to mam 18kWh = 64,8MJ ciepła , teraz grzejemy np z 30C na 80C  X litrów wody, to po przeliczeniu  X = 308l czyli więcej niż 300l nie warto + obowiązkowo zawór termostatyczny.

Tu nie jest ważne ile zagrzejemy (bo grzałek można dobrać bądź ile), tylko na jak długo w 1 taryfie ma to wystarczyć.

Czyli trzeba liczyć od strony zapotrzebowania - i tu myślę, że 500l to wcale za dużo nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

500l to ta mocą nie nagrzejesz ponadto gdyby został zoebrany bufor do godziny 13 gdzi ezaczyna sie druga taryfa to nigdy w godzinach popołudniowych nie uzyskałby temperatury aby było ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

500l to ta mocą nie nagrzejesz

Spokojnie nagrzeję.

2 grzałki po 2 kW to jest 17A, czyli mamy 4kW a kol. Sambor łatwo policzyć może, że od 30-80C przez 8h (bo tyle w nocy być powinno minimum taryfy 2) to z 600l nagrzeje.

Pytanie o zapotrzebowanie lokalu, bo może rzeczywiście 300l wystarczy na czas taryfy 1 (w co wątpię).

I tu się kłania rozkłąd tej taryfy, o co słusznie automatyk pytał wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie nagrzeję.

2 grzałki po 2 kW to jest 17A, czyli mamy 4kW a kol. Sambor łatwo policzyć może, że od 30-80C przez 8h (bo tyle w nocy być powinno minimum taryfy 2) to z 600l nagrzeje.

Pytanie o zapotrzebowanie lokalu, bo może rzeczywiście 300l wystarczy na czas taryfy 1 (w co wątpię).

I tu się kłania rozkłąd tej taryfy, o co słusznie automatyk pytał wcześniej.

 

Te 600l przy grzalkach 4kw to jest przez noc realne, ale ciepło też jest na bieżąco oddawane do pomieszczenia i max bufor to 400l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie

a jak być jiał taryfe 12A to miałbyć od godziny 11 do 17 i od godziny 21 do 7 rano i teraz jeszcze godziny racy sklepu bo sie mocno zastanawiam nad ogrzewniem promiennikiem sufitowym ale musimy mieć więcej danych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna przyjać ze jesli twoja taryfa zaczyna sie o 15 to bufor 400l plus grzałki 4kW jak pisali poprzednicy ale ze wgledu że potrzeby bytowe sklepu też sa na jakims poziomie to pomiedzy 15-17 widziałbym zeby pracowała tylko grzałka 2kW ,ponadtop jesli masz zabezpieczenie 25A czyli na grzałkach możesz przeciążać do 32A(jesli to jest wyłącznik instalacyjny nadmiarowo prądowy lub etimat ) na stałe o ile instalacja wytrzyma i wtedy bym widział grzałki na noc 5kW i na dzien 3kW w ten sposób masz kolejne 3kW  na potrzeby sklepu ,natomiast nic nie piszesz jak podgrzewasz wode do mycia ??? jeśli zasobnik mały np 40l to tez ustawić tylko na noc na 60st i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.