Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec - Proszę O Pomoc W Doborze


Gość Jastrzab315

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Jastrzab315

Witam,

Może temat wygląda ja ponawiany X razy , ale prześledziłem forum , wybrałem się do sklepów z piecami i postanowiłem dopytać od opinie realnych użytkowników pieców.

Potrzebuję piec na wszystko tzn. na drewno i węgiel. W mojego punktu widzenia wygląda to tak że chcę palić np przez miesiąc tylko drewnem , a przez dwa kolejne węglem.

 

Piec ma ogrzać ok 80 m2 parteru i ok 55 m2 poddasza użytkowego. Wysokość pomieszczeń 2,6 m , ściana z cegły  ok 40 cm grubości bez ocieplenia , okna PCV. Dodatkowo ogrzewanie CWU - bojler 140l. Ma mieć sterownik i dość duże drzwiczki zasypowe i najlepiej żeby wytrzymał ponad 5 lat. i żeby czyszczenie z sadzy nie było wyzwaniem - to moje wymagania. Dodam zaczepnie , a co mi tam ... cena nie gra roli .

 

Chciałem piec sprawdzonego producenta ... Każdy ze sprzedawców chcwali coś innego . Odradzono mi piec żeliwny Klimosza bo ponoć do pieca ok 18 kW nie można domontować sterowania i nawiewu. Do większego owszem , ale do mnie za duży ... i piec żeliwny ma małą sprawność. Piec Zrębca i Ogniwo Biecz także nie przypadł do gustu innemu sprzedawcy. Sprzedawcy żyją z prowizji i planu sprzedażowego wiec ciężko o obiektywność. Natomiast propozycje jakie otrzymałem - to raczej mało znani producenci , ale temat rozcinania pieca i spawania gwarancyjnego już widziałem.

 

Z góry dziękuję za wszelakie podpowiedzi.

 

Jastrząb

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze że szukasz wśród gorniaków,wybierz kocioł bez dmuchawy,z doprowadzonym pw i najlepjej z rozdzielonymi drzwiczkami  rusztowymi i popielnika.Raczej wysoki zwłaszcza jak chcesz często przepalać drewnem,np ogniwo jest  za niski ,długi płomień z drewna wchodzi aż do czopucha.Zobacz np defro w stosunku do mocy to duże kotły,ale by trzeba dorabiac pw.Na str http://cieplowlasciwie.pl/ możesz orientacyjnie sprawdzić moc,a i reszta strony warta przeczytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie problem że chcesz palić cześciowo drewnem a częściowo węglem. Drewno jak już wyżej ktoś napisałe spala sie dość szybko oddając duzo energii naraz i dość duży płomień co by wymagało "dłuższego" wymiennika ciepła aby tą energię odebrac i najlepiej dodatkowo bufor ciepła aby jej naddatek zmagazynowac. MOim zdaniem powinienes szukac kotła z dośc rozbudowanym wymiennikiem ciepła, sam pale w defro optima komfort plus nowa linia 15kw i kocioł ten ogrzewa około 200m2 powierzchni uzytkowej domu ocieplonego  plus boiler 200L a i tak potrafi czasami przeciągać temperature na weglu wyżej niz jest ona zadana. Zawsze pale w nim od góry i w okresach przejsciowych ( tak jak obecne temperatury)zawsze idzie na dno 10 litrowe wiaderko wegla/miału i na to np drewno do odporu , taki zasyp wytrzymuje mi około 10-12h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jastrzab315

Witam ponownie,

Co do kotła to chyba najlepszy będzie piec Ogniwa Biecz i taki chcę kupić o mocy 17kW + sterownik i dmuchawa. Mają w ofercie dwa typy S6WC i S6WC Clasic. Wie ktoś jaka jest róznica pomiędzy nimi? Bo ja zanlazłem że wersja S6WC  ma ruszt pionowy, a Clasic nie,  tylko co on daje ?

 

Jastrząb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie taki kocioł jaki chcesz kupić , ruszt pionowy mają obydwa ,poza różnicami kosmetycznymi i tym że classic ma wmontowany termometr, zmieniona jest budowa wymienika .w clasicu pozioma pólka jest na dole i łatwiej się czyści.Nie kupuj dmuchawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniwo to typowy górniak, ani dobry ani zły. Wentylator w nim to nieporozumienie, dmucha w popielnik i wywala popiół aż do komina.
Wentylator w tym piecu nie nadaje sie ani do wegla a tym bardziej do drewna bo piec spłynie smołą.

 

Do palenia od góry czyli cyklicznego nadaje się jak najbardziej, trzeba jeszcze zamontować miarkownik ciągu i może być.

 

I najwazniejsze, zanim zamontujesz piec, zamontuj wkład kominowy bo przy tym piecu komin spłynie kondensatem bardzo szybko.

 

A wtedy będziesz pytał w dziale " KOMINY" co z tym zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jastrzab315

Dzięki Panowie za podpowiedzi. Po przeczytaniu Waszych uwag zrezygnowałem z zakupu Ogiwa. Przeanalizowałem dalej i chyba z tym piecem bedzie już lepiej ... chodzi o piec DEFRO Optima Komfort o mocy 15 ,albo 20 KW. Producent podaje zawrotną sprawnośc tego kotła ponad 85%. Czy w tym też będzie "smoła" zbierałą się w nadmiarze i czy ruszt wodny to żle , a jak żle to czemu?

 

Czy wentylatorek tu jest potrzebny , czy także nie ?

 

Jastrząb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To górniak i zasady palenia takie same,w defro będziesz musiał dorobić powietrze wtórne.Jeśli będziesz żle palił smołe wyprodukujesz w każdym kotle.W temacie https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16553-umiejetny-sposób-palenia/page-3 jest fimik jak sprawuje się ogniwo. Może w czymś pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Defro optima komfort tym bardziej załatwi ci komin. Palenie od góry może czasami temu zapobiec, ale nie zawsze.

 

Po prostu współczesne piece mają o wiele bardziej rozbudowane wymienniki a to powoduje że temparatura spalin jest o wiele niższa i punkt rosy wtedy będzie w kominie, a nie jak powinno być nad kominem.

 

Jaki masz komin i z czego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jastrzab315

Komin mam na allegro :) A poważniej ..., nie mam komina , dzisiaj także rozglądałem sie w tej sprawie. Chce kupić komin "gotowy" ceramiczny średnicy 180 mm , albo 200 mm o wysokości  9 metrów.

 

Jastrząb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wiele wyjaśnia, kup komin fi 180, spokojnie wystarczy ( oczywiście z ociepleniem).

 Pomino wszystko sugerowałbym ci piec dolniak np. Zębiec KWKD 15KW,; Oczywiście nie jest to super idealny dolniak, ale jest lepszy od każdego górniaka, no i palenie w nim nie jest takie upierdliwe jak w górniaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz miał zi1bi coś sensownego do napisania to wtedy wal smiało, bo jak masz pisac to co powyżel to lepiej zamilcz.

 

Tak się składa że miałem górniaka i teraz mam dolniaka więc osobiscie przetestowałem co jest lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie cwaniakuj bo miałem dolniaka BOREX INNOVEX-MN-TURBO 17kW albo  jeszcze na razie mam i wymieniam go własnie na górniaka 

z w/w kotła nie napiszę nic w superlatywach kupowałem go w 2000 roku niestety nie istniało jeszcze to forum a w sklepie jak w sklepie sprzedawca tak go zachwalał aby tylko towar wypchnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

www.paliwadrzewne.pl/index.php?modul=9&pid=22 z wentylatorem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie cwaniakuj bo miałem dolniaka BOREX INNOVEX-MN-TURBO 17kW albo  jeszcze na razie mam i wymieniam go własnie na górniaka 

z w/w kotła nie napiszę nic w superlatywach kupowałem go w 2000 roku niestety nie istniało jeszcze to forum a w sklepie jak w sklepie sprzedawca tak go zachwalał aby tylko towar wypchnąć.

     Napisz co konkretnie było nie tak, czym paliłeś, ile Ci szło opału na jaki dom i czego sie spodziewasz po górniaku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"innovex" - był tu niedawno temat o podobnym kotle - bardzo ciekawa konstrukcja. Kolega zi1bi pisał o wersji "turbo", pewnie dlatego niezadowolony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bezawaryjnie to fakt

Ale nakład pracy na te bezawaryjność stanowczo za duży - (czyszczenie pieca, komina)

piec czyszczony 3 x w tygodniu komin 1 x w miesiącu

Fakt faktem że teraz jeżeli mówię komukolwiek że ten BOREX wytrzymał tyle lat to łapią się za głowy

Szczególnie na moim terenie instalatorzy wymieniali te piece po max. 3 latach eksploatacji - korozja i takie tam fanaberie związane z technika montażu i spawania kotłów.

Teraz już tych kotłów nie produkują chociaż ?????  http://www.borex.net.pl  ale w sklepach nie spotkałem się z nimi więc produkcja może idzie na pojedyncze zamówienie.

Jak już wcześniej pisałem nie jestem zadowolony z tego kociołka

A pod podanym adresem macie zdjęcia i schematy ich kotłów

Czas spróbować górniaczka :wub:

Jameess a jeśli za bardzo wziąłeś do siebie te moje wcześniejsze posty to jeszcze raz Cię przepraszam nie było moim celem wywoływać jakaś kłutnię

nie na tym rzecz polega paliłem w dolniaku (generalnie nie jestem zadowolony) czas spróbować sił w górniaku

Pozdrawiam 

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie czym w nim paliłem ? hmm no chyba wszystkim próbowałem !

Najlepiej wychodziło węglem czystym wysokokalorycznym (u nas sprzedawali pod nazwą "orzech średni"

obecnie 870 zł/t prawdopodobnie z PIASTA)

Przy miale bądź mieszance miału z węglem nawet gasło jak również przy zbyt dużych skiełach - opalały się z zewnątrz i gasły.

Sam miał czy trociny lub inny bardzo luźny w efekcie o wysokim zbiciu się po zasypie do kotła - gaśnie

Opału na sezon zimowy zaznaczam bez ogrzewania c.w.u. tylko samo c.o. ok 4 ton

Domek 120 m2 parter z wykorzystanym poddaszem (mury pustak 25 styropian 8 pustak 12) strop ocieplony wełną  , w kominie kamionki średnicy 160 mm wys ok 6 metrów, instalacja c.o. wykonana w miedzi , 9 kaloryferów płytowych.

 

po górniaku spodziewam się mniejszego zużycia opału i diametralnie mniejszej ingerencji w jego czyszczenie oraz czyszczenie komina

 

W starym piecu jak nie ruszyłem go ze 3 a nawet 4 razy w tygodniu a komina 1 w miesiącu to nie było palenia  dusiło go , przygasało na mniejszych ustawieniach, wydymało na kotłownię ze strach zaznaczam ze nie był tak szczelny jak np: oglądane DEFRA

 

zresztą jak go zdemontuję to wrzucę tu kilkanaście fotek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.