Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Powierzchnia Rusztu A Moc Kotła Gs


meping

Rekomendowane odpowiedzi

 

jak policzylismy z inwestorem PC to na tak mikrusny domek inwestycja wróciłaby sie po 16 latach czyli jak pompa by szła na emeryturę 

Wg tych danych to czas zwrotu inwestycji jest zabójczy - kto ma dziś PC zamontowaną przed 10 laty, nie piszę już o 15 latach?

Może ci na wschodzie co na szrotach w Niemczech wyciągają ze złomu takie zabawki i u siebie uruchamiają- jeszcze na czystym freonie.

 

Ten okres zwrotu ( 16lat) to dużo więcej niż zwrot elektrowni wiatrowej, solarów i fotowoltaiki nie wspomnę już o banalnym kotle na hozgaz z buforem.

 

Pozdr.

 

 

PS

A powiedz jak działa PC jak prądu braknie ;)

No przecież  nie z UPS-a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A powiedz jak działa PC jak prądu braknie ;)

No przecież  nie z UPS-a

 

Na to to może ja odpowiem:

U kolegi mepinga PC działa wtedy przez kominek.

 

P.S. Cytat oczywiście się skasował, więc się nie obraźcie, że tak wygląda. I doceńcie co pisał o tym kolega łysy1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No i -20 przez cały miesiąc to się w Polsce nie zdarza, więc nie można tego mnożyć.

 

Z tym bym polemizował. nie bierzmy przykładu z ostatniej zimy. Wspomnijmy chociażby poprzednią 2012/2013 - po wyjściu ze święconką na Wielkanoc w Warszawie stoczyłem z dzieciakami bitwę na śnieżki :->. A długo będę pamiętał zimę 2005/2006 kiedy to -18 st C przywaliło w końcu listopada i odpuściło początkiem marca. na pamiątkę tego mam na dysku zdjęcia lodu na ścianie sypialni w której spały kilkumiesięczne dzieci, mimo kominka pracującego całą mocą (później dołożyliśmy wełny na strop). 

 

Pozdrawiam 

meping

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przesadziłem, poniżej cytat z internetu:

 

"Dla przykładu w ubiegłym roku zima była postrzegana jako bardzo mroźna dzięki fali mrozów, która nadeszła pod koniec stycznia. Nie trwała ona jednak szczególnie długo – już w połowie lutego mieliśmy odwilż. Stąd mimo silnych mrozów w lutym, cała zima miała odchylenie nieco powyżej średniej z wielolecia (+0.35°C). Zimniej było zimą 2005/6 (-1.11°C), 2002/3 (-1.53°C), 1995/6 (-2.13°C). Dzięki temu najzimniejszy okres nie przypadł tu wcale na lata po 2008, ale na okres 2002-2006 (+0.03°C), co widać na wykresie."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A powiedz jak działa PC jak prądu braknie ;)

No przecież  nie z UPS-a

 

Na to to może ja odpowiem:

U kolegi mepinga PC działa wtedy przez kominek.

 

P.S. Cytat oczywiście się skasował, więc się nie obraźcie, że tak wygląda. I doceńcie co pisał o tym kolega łysy1.

 

 

Aby być sprawiedliwym to napiszę, że jak prąd padnie, to planowana instalacja i tak nie pociągnie, bo poza CWU ma iść przez wymiennik ciepła (a CWU i tak nie będzie bo hydrofor :-/). Wtedy przeproszę się z kominkiem. Piszę o normalnej eksploatacji, bo jak padnie zasilanie, to z pracy przytargam agregat (robię w energetyce) :-P. 

 

To jak już polemizujemy, to w opisane zimy średnia temperatura była ok. -5, a mnożenie automatyka to średnia -20 (lekka przesada).

 

Nie wiem skąd bierzesz te średnie, nie będę się kłócił (za dużo wiem o statystyce :D ), ale lód na ścianach miałem tylko raz, pomimo że strop docieplony został kilka lat później. Zeszłej zimy przez kilka tygodni spalałem po dwa wory węgla tygodniowo. Tej zimy takich tygodni było jeden czy dwa.

 

Pozdrawiam

meping

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli, że u mepinga kominek spełnia rolę grzewczą gdy nie ma prądu.

To jest sytuacja wymarzona do powietrznej pompy ciepła (czyli najtańszej w zakupie).

Ubolewam trochę nad tym, że nie mogę doradzić która to konkretnie ma być, bo sam działam na ręcznie robionym rolls-roycie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego chocbys nie wiem co robił to w takim domu nie przekroczysz tysiaca za prad w trzaskający mróz bo to nie możliwe technicznie jest skoro ubytek ciepła jest rzędu 15-20W/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie na co dzień mierzę ilości ciepła potrzebne do ogrzania domu 260m2 i przy -17C potrzeba było 32,4W/m2 - dom dobrze ocieplony 36cm gazobeton + 15cm styro 0,032 , okna 3 szybowe, dach 28cm wełny a to co podajesz mam -7-9C a nie dla trzaskającego mrozu - chyba że u ciebie mróz trzaska od -5C.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego kazdy budynek jest inny  były robione testy tego budynku w mrozach -10st bo wiekszych nie było i na tej podstawie padła decyzja ,natomoast dajesz parametr przenikania a podaj opor ciepplny ile masz ?? 5-6 ??? do tego jak juz masz okna 3 szybowe to jaki masz rekuperator jaki odzysk jak zrobiona wentylacja  góra czy dołem to wszytko ma wpływ

a trzaskajacy mróz to przyjmuje -18 st bo taki u nas występuje przez kilka dni w roku a ze dwa trzy dni przymrozi jak zeszłej zimy -32st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...... a co do pompy powietrze woda to około 25 tys z montażem netto plus 8% koszt jednostki wytwórczej na grzanie bezposrednie 2 tys

 

Do tego należałby doliczyć koszt wentylacji mechanicznej z rekuperacją ciepła za ok 10tys  i mamy inwestycję praktycznie 40 tys. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem to w oparciu o wypowiedź kolegi automatyka w poście #39 - rekuperacja wpływa wg niego na zmniejszenie zapotrzebowania w energię na potrzeby grzewcze budynku.

 

Natomiast ja uważam że z punku widzenia sztuki grzewczej bez  wentylacji mechanicznej  i rekuperacji montaż PC jako głównego źródła ogrzewania nie ma sensu.

 

Ale jako heretyk wiem że bardziej opłacalne od wentylacji z rekuperacją , będzie zamontowanie PC z zasilaniem fotowoltaicznym ( panele + mały aku + inwerter). :P

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast ja uważam że z punku widzenia sztuki grzewczej bez  wentylacji mechanicznej  i rekuperacji montaż PC jako głównego źródła ogrzewania nie ma sensu.

Właśnie wtedy PC ma największy sens.

 

Jak jest rekuperacja to lepiej sobie grzałkami grzać a nie PC (takie jest moje zdanie) i tak też zrozumiałem wypowiedź automatyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego należałby doliczyć koszt wentylacji mechanicznej z rekuperacją ciepła za ok 10tys  i mamy inwestycję praktycznie 40 tys. 

rekuperacja jest podstawą i nie nalezy jej brać jako koszt bo na etapie projektu jest tansza niz budowa kominów i całej infrastruktury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak same kanały wentylacyjne są tanie i cenowo są wymienne z wentylacją grawitacyjną, ale centrala do rekuperacji kosztuje 6-9 tys.

Ponadto wszystko bierze energię el podczas pracy, a energii pobranej przez rekuperację nikt nigdy nie wlicza w tzw bilans COP pompy ciepła - a powinno się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wtedy PC ma największy sens.

 

Jak jest rekuperacja to lepiej sobie grzałkami grzać a nie PC (takie jest moje zdanie) i tak też zrozumiałem wypowiedź automatyka.

tak kolego jesli na budynek potrzeba 2-4kW energii na potrzeby ogrzewania to poma nigdy sie nie wróci gdzyz pompa na 6kW koszt około 23 tys zł pompa 15kW koszt około 27tys zł wiec jesli mamy inwestować 23tys zł w samą pompę nie licząc rur montażu i w ogóle to różnica w oszczędnościach względem wydanej kasy na grzanie bezpośrednie wyniesie około 15 lat czyli tyle ile pompa powinna bezawaryjnie pracować ,natomiast jesli mamy 400m2 do ogrzania i zamontujemy pompę 15kW to juz to ma sens bo grzanie bezpośrednio pradem byłoby gwoździem do trumny wg mnie choć biorąc pod uwagę że prąd w drugiej taryfie i tylko i wyłącznie korzystalibyśmy z niej do grzania domu to koszt nie powinien większy od grzanie lpg acz kolwiek jutro bede montował klimę /pompe ciepła w COP4,6  przy temp zew -10st i zobaczymy jesli technologia tak idzie do przodu to to co pisze dzis za miesiąc możne być juz nieaktualne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak same kanały wentylacyjne są tanie i cenowo są wymienne z wentylacją grawitacyjną, ale centrala do rekuperacji kosztuje 6-9 tys.

Ponadto wszystko bierze energię el podczas pracy, a energii pobranej przez rekuperację nikt nigdy nie wlicza w tzw bilans COP pompy ciepła - a powinno się.

wentylacja w budynku mechaniczna jest obligatoryjna i nie znam nikogo kto by wywalał kase na kominy i wentylacje grawitacyjna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym COP-em to jest tak - firma ma obowiązek przeprowadzić badania zgodnie z normą EN 14511 , są necie dostępne 4 części, i podać COP-a dla konkretnych temperatur, które muszą być podane w danych technicznych  np A2/W35 COP= 4,7.

Jeżeli ktoś nie podaje całości oznaczeń dla danego COP-a, to nie jest wiarygodny, również obliczenia praktycznego COP-a nie powinny być za sobą porównywane, gdyż nie są wykonywane zgodnie z w/w normą.

W zał dane tech PC WOLF i trochę o COP-ie

 

Pozdr.

IR_2012_07_COP_dla-pomp_ciepła.pdf

post-18578-0-02726500-1393924605_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po lekturze nasuwają się wnioski podobne jak w temacie kotłów na paliwo stałe.Badania i certyfikaty swoje,a życie i eksploatacja w warunkach domowych swoje.Przed decyzją trzeba zgłębiac temat i stać się niemal ekspertem, inaczej mozna się obudzić z reką w nocniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka jest niestety prawda i już nie jeden się obudził z SCOP 2 i mniej.

Trzy składowe, to sama pompa i jej sterowanie w tym wszelkiego rodzaju grzałki, pompki i wspomagacze. Drugie to instalacja CO w domu - niskotemperaturowa, z odpowiednimi przepływami i zbędnymi mieszaczami. Trzy to montaż, np taki kwiatek jak 15m podgrzewanego trawnika.

 

Po lekturze nasuwają się wnioski podobne jak w temacie kotłów na paliwo stałe.Badania i certyfikaty swoje,a życie i eksploatacja w warunkach domowych swoje.Przed decyzją trzeba zgłębiac temat i stać się niemal ekspertem, inaczej mozna się obudzić z reką w nocniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.