Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wysoki Rachunek Za Gaz


Krasa87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Wczoraj otrzymałem rachunek za gaz - za okres styczeń-luty + część grudnia. Ku mojemu zdumieniu na rachunku była kwota 2000zł (ponad 800m3 gazu), w sezonie poprzednim było 600zł mniej (ok. 600m3 gazu). Proszę o weryfikację, czy to normalna sytuacja, tym bardziej, że zima jest o wiele lżejsza w tym roku. Fakty poniżej:

 

  • Co ogrzewam?
    Dom ok.120m2 użytkowych, stare budownictwo (lata 50), parter + piętro, dodatkowo podpiwniczenie + strych użytkowy. Parter + piętro ocieplone, dach nieocieplony. Nie znam grubości styropianu niestety...
  • Instalacja
    Ogrzewany tylko parter + piętro (po 60m2 obydwa):
    parter - 6 grzejników standardowych aluminiowych
    piętro - 6 grzejników standardowych aluminiowych
  • Kocioł
    Gazowy Junkers ZSE 24-4 MFK 23 + zasobnik cwu Junkers zdaje się 120L (obecnie nie mam możliwości sprawdzenia).
W domu mieszka rodzina 4 osobowa, więc codziennie prysznic bądź kąpiel + gotowanie.
 
W połowie stycznia były problemy z jednym z pionów (wiec przez niecałe 2 dni największych mrozów nie było w ogóle grzane - temp. w domu spadła maks. do 17C.). Po wymianie instalacji hydraulicy zmienili siłę grzania pieca z pozycji 2 na 5. W pierwszym tygodniu lutego była wizyta serwisanta Junkersa - odkamienienie nagrzewnicy, dopompowanie powietrza do naczynia wzbiorczego - dodatkowo serwisant stwierdził że siła grzania na 5 jest zbyt duża na panującą pogodę i zmienił to na 3. Reasumując na prawie maksymalnych obrotach grzało ok 3 tygodni.
 
Dodatkowo zamontowany jest sterownik TR200 - standardowy program grzeje do 20-21C między 6-8 a później 17-23. Weekendy cały dzień. Poza tym 17C.
 
Tak jak wspominałem na wstępie, proszę o podzielenie się swoją opinią co sądzicie na temat takiego rachunku do powyższych faktów. Jeżeli o czymś nie wspomniałęm, bądź chcielibyście wiedzieć coś dodatkowo - pytajcie, w miarę możliwości i wiedzy odpowiem.
 
Pozdrawiam.
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba zaczac od tego cyz to rachunek z odczytu rzeczywistego czy szacunkowy ,czy poprzedni rachunek była szacunkowy czy rzeczywoty zmiezam do tego czy faktycznie teraz zostało pobrane te 800m gazu ,ustawienie kotłą powinno być prawie na max sterownik pokojowy dośc duzą dokładnoscią i w pokoju gdzie jest sterownik grzejnik bez głowicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za tak późną odpowiedź.

@automatyk - obejrzałem wnikliwie rachunek. Odczyt rzeczywisty, poprzedni 4.12.2013 4202m3, ostatni 18.02.2014 5202m3..., do tego podział 355m3 na grudzień i 645m3 na pozostały okres. No właśnie nawet w instrukcji jest napisane, aby kocioł był ustawiony na kropce, czyli powyżej 5, ale po tym rachunku się autentycznie boję. Jeżeli chodzi o głowice termostatyczne, to niestety nie posiadamy takowych - z moich obserwacji są to zwykłe, małe, białe kurki bez oznaczeń, do regulowania przepływu w kaloryferach. Sterownik jest na parterze w największym pomieszczeniu - z dala od drzwi/przeciągów.

 

@gersik - zdaję sobię z tego sprawę, ale nigdy jakoś nie ma czasu o tym pomyśleć i na poważnie się za to zabrać...poza tym tak jak pisałem, w zeszłym roku przy o wiele bardziej "zimnej" zimie, rachunek był o 600zł niższy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustaw tak jak pisałem i grzejnik w pomieszczeniu gdzie jest sterownik ustaw na max ,podejzewam jeszcze jedn a rzecz że przy tych konserwacjach masz palbik skrecony na min i cały czas pracuje albo mozesz miec rozkrecony na max że ogien siega wymiennika i to tez powoduje ze moc idzie w komin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam podałeś dwie przyczyny zwiększonego zużycia gazu.

temp. w domu spadła maks. do 17C.

Reasumując na prawie maksymalnych obrotach grzało ok 3 tygodni.

Po wychłodzeniu domu do 17 stopni, dom musiał się ponownie nagrzać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Nikt nie bierze pod uwagę nieuczciwości. Ja również rachunek za gaz w najcieplejszych miesiącach tej zimy mam najwyższy. Może oszukują? Wystarczy albo dostarczać do domostw gaz o niższej kaloryczności albo zmieszany z powietrzem. Piec, aby ogrzać do zadanej temperatury pobierze wówczas znacznie więcej gazu. Czysty zysk (dostawcy). Sprawa najwyższych rachunków za gaz w miesiącu lutym, pomimo najcieplejszego okresu jest wysoce podejrzana. Kto to jednak sprawdzi? Wg mnie to celowa nieuczciwość sprzedaży gazu o zaniżonej kaloryczności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.