Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Z Wymiennikiem Płytowym, Sprawdzenie Podłączeń


gurzaj

Rekomendowane odpowiedzi

czyli podsumowujac:

 

1.obnizam zbiornik cwu, tutaj mam mozliwosc, naczynia niestety nie podniose :(, rozumiem ze podlaczenie naczynia za pompa jest ok, moze zostac

2.zbiornik cwu wpinam zgodnie ze schematem, czy moge wykorzystac w tym ukladzie pompe obiegowa ktora mam (widac u gory)?czy bedzie odpowiednia?

 

caly czas zastanawiam sie co mi da ta pompa, przy zaworze grzybkowym jest to dla mnie jasne, dławie a tutaj za pomoca pompy daje np.wolniejszy obieg?

czy to naczynie ma byc wpiete przed pompa obiegu pierwotnego, czy na tym samym poziomie?

 

3.gdybym jednak chcial zastosowac zawór grzybkowy jak by to moglo wygladac?

 

czy faktycznie przy zdlawieniu cwu wymiennik bedzie odbierac cieplo z kotla i przekazywal na wymiennik?jak wyregulowac wymiennik?pompami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 1 - ok

ad 2 - pompa cyrkulacyjna jest za słaba, kup najprostszą pompę 25/40, przy dwóch pompach zawór grzybkowy jest zbędny - ustawiasz tylko odpowiednie biegi na pompach

ad.3 nie kombinuj z zaworami regulującymi - jak masz mieć dwie pompy to pracuje albo jedna albo druga - na sterowniku , jeżeli takowy posiadasz nazywa się to priorytet CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Tańszym rozwiązaniem zamiast drugiej pompy do CWU jest instalacja zaworu termostatycznego z kapilarą na powrocie wężownicy zbiornika. Posiadam u siebie takie rozwiązanie. Temperatura CWU zawsze jest stała a taki zaworek 1/2 cala i głowica kosztuje około 150 zł i nie pobiera prądu :)

Aby było jak najmniej przeróbek w obiegu pierwotnym kotła to proponuję pompę przenieść na powrót a wtedy likwidując zawór różnicowy naczynie stanie się poprawnie podłączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze- naczynie wzbiorcze, i obie pompy podłączasz do rury wychodzącej z kotła , w taki sposób aby naczynie było podłączone bliżej kotła a pompy dalej, kolejność pomp nie na znaczenia, 

po drugie - przed każdą pompą filtr, za każdą pompą zawór zwrotny, ze sprężynką, przeznaczony do ciepłej wody - z metalowym grzybkiem

po trzecie przy takim podłączeniu pomp muszą być odpowietrzniki przed wymiennikiem i przed zasobnikiem- nie są narysowane, ale są potrzebne.

po czwarte po uruchomieniu układu , trzeba to wszystko wyregulować biegami pomp, tak aby wymiennik dostawał odpowiednią ilość ciepła, 

przy grzaniu z priorytetem CWU pompa wymiennika jest wyłączana,

Jeżeli nie posiadasz sterownika z taką funkcją to kup termostat do CWU ze stykiem zwierno - rozwiernym i pod jeden podłączasz pompę wymiennika a pod drugi pompę CWU w taki sposób żeby pompa CWU pracowała jak jest niższa niż potrzeba temp w boilerze, po osiągnięciu zadanej temp CWU, pompa CWU się wyłącza a włącza pompa wymiennika.

Pozdr.

post-18578-0-14349300-1395306930_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

 

Bigos to już masz , teraz trzeba do niego danie główne - rysunek,

 

ZAŁĄCZAM ZDJECIE Z NANIESIONYMI POPRAWKAMI

 

attachicon.gif20140221_185502.jpg

 

nawet odręczny- dasz foto i będzie ok + dane na temat domu

 

POW.PO PODLOGACH 150M2(PARTER I PODDASZE UZYTKOWE, DACH 45O)

 

, kotła,

 

KOCIOL DAKON DOR 16, 16KW

 

wymiennika, kotła el.

 

ELMET12KW, DAWAL RADE...

 

 

zawór różnicowy to masz - jak byk zamontowany obok pompy pierwotnego obiegu.

 

FAKTYCZNIE, TERAZ WIDZE, CO ON MI DAJE?CZY JEST KONIECZNY I CZY NIE PRZESZKADZA?

 

W temacie https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/15969-naprawa-instalacji-gazpaliwa-stale-4d-z-wymiennikiem/  w poście #9 jest prawie prawidłowy schemat , tylko wymaga zasobnika CWU z 2 wężownicami 

 

Ew zobacz czy nie da rady do tego zasobnika CWU dostawić grzałki el -

 

JEST

 

wtedy odpada problem z grzaniem CWU przy grzaniu kotłem elektrycznym i układ staje się prostszy.

 

NO WŁASNIE WYDAJE MI SIE ZE CALY TEN UKLAD SKOMPLIKOWAL SIE Z CHECI POZOSTAWIENIA TEGO KOTLA ELEKTYCZNEGO I STAD POMPA W UKLADZIE WTORNYM W TYM MIEJSCU.MYSLE ZE ZAMYSL INSTALATORA BYL TAKI ZEBY TO OBSLUZYC 1 POMPA, WODA DE FACTO IDZIE PRZEZ TEN KOCIOL.

 

 

 

moje pytanie czy jesli wstawie pompe tak jak radziliscie za wymiennikiem tak aby ciagnela z wymiennika na uklad otwarty to pompa ktora jest na tym ukladzie przed kotlem elektr.bedzie problemem jesli nie bedzie chodzic?czy bedzie cyrkulacja przez nia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.