Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Z Wymiennikiem Płytowym, Sprawdzenie Podłączeń


gurzaj

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich Forumowiczów!

 

Będę wdzięczny za weryfikację podłączenie kotła na paliwo stałe z instalacją w układzie zamkniętym z kotłem elektycznym przez wymiennik.

Instalacja została zrobion w wariancie oszczędnościowym.Chcę po prostu sprawdzić instalatora :)

 

Mój komentarz i spostrzeżenia:

 

1. przy wymienniku nie ma zaworów i odpowietrzników, pytanie czy to przysporzy problemów?

2. przy wymienniku nie ma też termomentru gdyż doszedłem do wniosku iż nie jest to konieczne, termometr jest w obiegu za wymiennikiem a na obiegu kotła jest na kotle....

3.u góry widać rurkę 3/8 cala bez zakończenia, co to może być?

4.zasobnik CWU jest wpięty w układ otwarty kotła

5.czy naczynie wzbiorcze układu kotła nie jest za nisko?

7.czy wymiennik jest dobrze podłączony?

8.czy rury doprowadzające i powrót są w odpowiednich średnicach?

 

z góry dziękuję za rady, komentarze i uwagi

 

post-11580-0-48949400-1393057634_thumb.jpg

post-11580-0-67712300-1393057717_thumb.jpg

post-11580-0-38816300-1393057779_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brak odpowietrzenia przy wymienniku po stronie wtórnej ,zle podłaczony ziornik przelewowy ,zawsze bezposrednio do korła a nie za pompa wusokosc naczynia moze byc jak bedzie prawidłowo podłaczony  ,a tak wogóle to po co takie układy zamknieto-otwarte

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  ,a tak wogóle to po co takie układy zamknieto-otwarte

Nie pisz bzdur -przecież po to jest wymiennik - jak kocioł na paliwo stałe musi być na otwartym układzie, a cała reszta jest na zamkniętym  to co ma zrobić hydraulik?

 
Wyrywek z normy  PN-91 / B-02431 określającej  montaż Naczynia przeponowego 
 
 "Umieszczenie naczynia wzbiorczego.
 Naczynie wzbiorcze powinno być umieszczone na takiej wysokości aby podczas pracy instalacji w żadnym punkcie jej obiegów wodnych nie nastąpiła przerwa w przepływie wody, 
oraz tak, aby istniała możliwość odpowietrzenia instalacji zgodnie z PN-91/B02420. Wysokość położenia naczynia wzbiorczego H w metrach określona jest przy rozdziale górnym – od najwyższego punktu obiegu wody 
do dna naczynia wzbiorczego Wysokość H, w [m], powinna wynosić: 
a) w instalacjach ogrzewań wodnych grawitacyjnych, oraz pompowych z pompami obiegowymi zamontowanymi na zasilaniu H - 0,3[m] "
 
Czyli trzeba sprawdzić czy wys H jest zachowana, inaczej będzie wybijała woda przez naczynie wzbiorcze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak kocioł nie moze pracowac w układzie zamknietym to sie cały układ otwiera i tyle a nie ponosi kosztów armatury i prądu przez dziesiatki lat na ta armature  i tyle przynajmniej  ja nigdy nie udziwniam isntalacji ale to na marginesie , tu wystarczy że podłaczy zbiornik do kotła bezpośrednio przed pompą i bedzie ok bo w tej chwili to nie ma prawa działac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór różnicowy do wymiennika to też "boska koncepcja", tak jak i układ z jedną pompą. Opór przepływu na wymienniku jest znacznie wyższy niż przez podgrzewacz i tak naprawdę jest duże prawdopodobieństwo że  grzać będzie tylko podgrzewacz. Po stronie wtórnej wymiennika pompa też jest zamontowana jakoś dziwnie. Ten czerwono niebieski zbiornik to jest...... (na pierwszy rzut oka na stacje uzdatniania ale też jakoś dziwnie podłączona i tak naprawdę nie wiem co to jest) (?????)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten czerwono niebieski zbiornik to jest...... (na pierwszy rzut oka na stacje uzdatniania ale też jakoś dziwnie podłączona i tak naprawdę nie wiem co to jest) (?????)

To chyba kocioł elektryczny a pompa jest od kotła, czyli brak pompy od wymiennika strony wtórnej lub trzeba inaczej wpiąć wymiennik - pompa musi ciągnąć z wymiennika i podawać na zasilanie kotła a tak nie jest.

Najlepiej byłoby jakbyś to narysował, nawet od ręcznie - na zdjęciach rurki się nakładają i jest problem z interpretacją.

Podaj typ i producenta wymiennika oraz jak dużą pow grzejesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór różnicowy do wymiennika to też "boska koncepcja",

 

ALE U MNIE NIE MA ZAWORU ROZNICOWEGO Z TEGO CO WIEM

 

tak jak i układ z jedną pompą.

 

SĄ DWIE JEDNA W UKLADZIE KOTŁA I 1 W UKŁADZIE ZAMKNIETYM Z GRZEJNIKAMI ZA WYMIENNIKIEM

 

Opór przepływu na wymienniku jest znacznie wyższy niż przez podgrzewacz i tak naprawdę jest duże prawdopodobieństwo że  grzać będzie tylko podgrzewacz.

 

DLACZEGO?

Po stronie wtórnej wymiennika pompa też jest zamontowana jakoś dziwnie.

A JAK POWINNA BYC, MOGLNBYS ZAZNACZYC NA ZDJECIU?

 

Ten czerwono niebieski zbiornik to jest...... (na pierwszy rzut oka na stacje uzdatniania ale też jakoś dziwnie podłączona i tak naprawdę nie wiem co to jest) (?????)RYCZNY

 

KOCIOL ELEKTRYCZNY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba kocioł elektryczny a pompa jest od kotła, czyli brak pompy od wymiennika strony wtórnej lub trzeba inaczej wpiąć wymiennik - pompa musi ciągnąć z wymiennika i podawać na zasilanie kotła a tak nie jest.

 

CZYLI DOKLADNIE JAK?MYSLALEM ZE JEST DOBRZE, JEST PO STRONIE DRUGIEJ WYMIENNIKA W UKLADZIE Z GRZEJNIKAMI, MUSI BYC BLIZEJ?

 

Najlepiej byłoby jakbyś to narysował, nawet od ręcznie - na zdjęciach rurki się nakładają i jest problem z interpretacją.

 

MOZE BYC Z TYM PROBLEM BO NIE WIEM CZY MOJE UMIEJETNOSCI RYSOWNICZE SA NA TAKIM POZIOMIE

Podaj typ i producenta wymiennika oraz jak dużą pow grzejesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bigos to już masz , teraz trzeba do niego danie główne - rysunek, nawet odręczny- dasz foto i będzie ok + dane na temat domu, kotła, wymiennika, kotła el.

zawór różnicowy to masz - jak byk zamontowany obok pompy pierwotnego obiegu.

 

W temacie https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/15969-naprawa-instalacji-gazpaliwa-stale-4d-z-wymiennikiem/  w poście #9 jest prawie prawidłowy schemat , tylko wymaga zasobnika CWU z 2 wężownicami 

 

Ew zobacz czy nie da rady do tego zasobnika CWU dostawić grzałki el - wtedy odpada problem z grzaniem CWU przy grzaniu kotłem elektrycznym i układ staje się prostszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ew zobacz czy nie da rady do tego zasobnika CWU dostawić grzałki el - wtedy odpada problem z grzaniem CWU przy grzaniu kotłem elektrycznym i układ staje się prostszy.

 

Grzałkę chyba ma nawet zamontowaną

 

Kontówka w dłoń i wycinamy.

 

Naczynie wepnij w kocioł lub przenieś pompę na powrót. Przy pełnym naczyniu instalacja powinna działać choć ze zdjęć trudno określić jego wysokość

Brakuje odpowietrznika obiegu wtórnego przy wymienniku

Brakuje pompy obiegu wtórnego, Możesz wykożystać pompę kotła elektrycznego i zrobić jakiś system przełączania w zależności od tego który kocioł pracuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bigos to już masz , teraz trzeba do niego danie główne - rysunek,

 

ZAŁĄCZAM ZDJECIE Z NANIESIONYMI POPRAWKAMI

 

post-11580-0-84555100-1393076310_thumb.jpg

 

nawet odręczny- dasz foto i będzie ok + dane na temat domu

 

POW.PO PODLOGACH 150M2(PARTER I PODDASZE UZYTKOWE, DACH 45O)

 

, kotła,

 

KOCIOL DAKON DOR 16, 16KW

 

wymiennika, kotła el.

 

ELMET12KW, DAWAL RADE...

 

 

zawór różnicowy to masz - jak byk zamontowany obok pompy pierwotnego obiegu.

 

FAKTYCZNIE, TERAZ WIDZE, CO ON MI DAJE?CZY JEST KONIECZNY I CZY NIE PRZESZKADZA?

 

W temacie https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/15969-naprawa-instalacji-gazpaliwa-stale-4d-z-wymiennikiem/  w poście #9 jest prawie prawidłowy schemat , tylko wymaga zasobnika CWU z 2 wężownicami 

 

Ew zobacz czy nie da rady do tego zasobnika CWU dostawić grzałki el -

 

JEST

 

wtedy odpada problem z grzaniem CWU przy grzaniu kotłem elektrycznym i układ staje się prostszy.

 

NO WŁASNIE WYDAJE MI SIE ZE CALY TEN UKLAD SKOMPLIKOWAL SIE Z CHECI POZOSTAWIENIA TEGO KOTLA ELEKTYCZNEGO I STAD POMPA W UKLADZIE WTORNYM W TYM MIEJSCU.MYSLE ZE ZAMYSL INSTALATORA BYL TAKI ZEBY TO OBSLUZYC 1 POMPA, WODA DE FACTO IDZIE PRZEZ TEN KOCIOL.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałkę chyba ma nawet zamontowaną

 

Kontówka w dłoń i wycinamy.

 

Naczynie wepnij w kocioł lub przenieś pompę na powrót. Przy pełnym naczyniu instalacja powinna działać choć ze zdjęć trudno określić jego wysokość

Brakuje odpowietrznika obiegu wtórnego przy wymienniku

Brakuje pompy obiegu wtórnego, Możesz wykożystać pompę kotła elektrycznego i zrobić jakiś system przełączania w zależności od tego który kocioł pracuje

 

NO WLASNIE TAK BYLOBY NAJLEPIEJ, ALE JAK TO ZROBIC?W KTORYM MIEJSCU JA WSTAWIC...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałkę chyba ma nawet zamontowaną

 

Kontówka w dłoń i wycinamy.

 

Naczynie wepnij w kocioł lub przenieś pompę na powrót. Przy pełnym naczyniu instalacja powinna działać choć ze zdjęć trudno określić jego wysokość

Brakuje odpowietrznika obiegu wtórnego przy wymienniku

Brakuje pompy obiegu wtórnego, Możesz wykożystać pompę kotła elektrycznego i zrobić jakiś system przełączania w zależności od tego który kocioł pracuje

Fakt tam grzałka jest, nie zauważyłem

Naczynie to trzeba na trójniku ma zasilaniu dać, dobrze by było bojler obniżyć, ale może nie będzie trzeba.

Tak naprawdę to brakuje 2 pomp- do CWU i do obwodu wtórnego wymiennika + termometry przed i za wymiennikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt tam grzałka jest, nie zauważyłem

 

:)

 

Naczynie to trzeba na trójniku ma zasilaniu dać, dobrze by było bojler obniżyć, ale może nie będzie trzeba.

 

OK

 

Tak naprawdę to brakuje 2 pomp- do CWU

JEST U GÓRY ALE NIE NA TYM OBIEGUi do obwodu wtórnego wymiennika

NO WLASNIE ALE W KTORYM MIEJSCU JA UMIESCIC...

 

+ termometry przed i za wymiennikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i zamontuj sobie naczynie przeponowe na dolocie zimnej wody do zasobnika wtedy zlikwidujesz wiaderko

a co do różnicówki to nawet widzę w niej sens jak wyłączą prąd to pójdzie to grawitacyjnie i nie zagotuje ci tak szybko wody. 

brakuje mi tu filtrów  przed pompami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim razie została tylko 1 kwestia:

 

jak wpiąć pope po stronie obiegu wtornego wymiennika aby obsłużyła rowniez uklad z kotlem elektrycznym (kociol podgrzewa grzejniki a nie wode w CWU).chcialbym uniknac kolejnej pompy.

 

czy ktos moze mi to narysowac?

 

z gory dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby wymusić przepływ wody przez stronę wtórną wymiennika płytowego lub przez "kocioł elektryczny" pompa powinna znajdować się na przewodzie zasilającym instalację co (za wylotem kotła elektrycznego i wylotem wtórnej strony wymiennika płytowego). Na powrocie z instalacji na odgałęzieniach do kotła elektrycznego i wymiennika powinny być zainstalowane zawory odcinające. Gdy chcesz korzystać z kotła elektrycznego odcinasz dopływ wody powrotnej z instalacji co do wymiennika płytowego. A gdy chcesz korzystać z kotła węglowego odcinasz dopływ wody powrotnej do kotła elektrycznego. Jeżeli tego nie zrobisz to tylko część wody popłynie przez wymiennik i się ogrzeje  a reszta popłynie przez wyłączony kocioł elektryczny jako nieogrzana. W efekcie nastąpi na zasilaniu instalacji co wymieszanie obu tych strumieni i woda będzie w mnieszym stopniu nagrzana. Do czego ma służyć cienka rurka na wylocie z kotła elektrycznego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydraulicznie OK: przenieść przyłącze wymiennika za pompę CO, przenieść przyłącze naczynia przeponowego i przelewowego, zlikwidować misz-masz przyłączy zasobnika CWU, założyć zawór regulacyjny na powrocie boilera, domontowaś naczynie wzbiorcze CWU. Generalnie to kątówka już jest podłączona i najlepiej z niej skorzystać. Miała być wersja "oszczędna", a szykuje się wersja druga poprawiona.

 

Zostaje kwestia sterowania "dwufunkcyjną" pompą obiegu wtórnego. Najprościej to ją "sterować" ręcznie za pomocą wtyczki czy przełącznika. Zautomatyzowanie tego nie jest już tak trywialne. Pytanie jakie ty tam masz teraz sterowniki do wykorzystania.

 

Rurka, o którą pytałeś w poście pierwszym, to wg. mnie porzucona (niedokończona?) koncepcja dopełniania układu kotła węglowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czyli trzeba sprawdzić czy wys H jest zachowana, inaczej będzie wybijała woda przez naczynie wzbiorcze.

 

 

Co oznacza wybijanie wody przez naczynie wzbiorcze ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.