Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co Wymiennik 300L Z Jedną Weżownicą Dolożenie Kolektorów Słonecznych


tomaszzakopane

Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiem również ze zasilanie w miejsce zimnej wody a powrót w miejsce ciepłej ?

 

Czy nie muszę zdławić czymś aby przepływ wody przez ten bufor nie był za lekki bo obawiam się że podłogówka w łazience przestanie grzać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku bufora to góra zasobnika do zasilania i dół do powrotu,

Tu pewnym problemem będzie odbiór ciepła z bufora. gdyż możliwe że będzie potrzebna dodatkowa pompa pompa lub elektrozawór

Ogólny układ pracy z buforem jest w zał. 

U ciebie brak tych dodatkowych wyjść, czyli może trzeba poszukać innego rozwiązania.

Np powrót na bufor wykonać jak niektórzy koledzy w deklu wyczystki - wspawać mufę a zasilanie od strony kotła podłączyć do cyrkulacji .

Wtedy wyjście CWU podłączasz na zasilanie a powrót dajesz na dodatkowe wejście w deklu rewizyjnym.

post-18578-0-34340300-1395469435_thumb.jpg

post-18578-0-02651300-1395469461_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musisz sam określić, może warto podłączyć ten zasobnik do solarów, jako drugi na CWU, 

Jest też taki układ że zbiornik buforowy jest włączony szeregowo do kotła , tak że wyjście CWU jest podłączone do układu CO a wejście ZW jest podłączone do kotła.

Cała zawartość jest podgrzewana wężownicą przez solary - ale wtedy musisz mieć min 4 płyty  i jakieś przełączanie - gdyż na raz tego twoje solary nie pociągną - najpierw grzejesz CWU, a następnie przełączasz na grzanie starego zasobnika - w okresie przejściowym, warto mieć trochę ciepłej wody na podgrzanie CO w nocy.

 

Ten ostatni układ jest dla ciebie najbardziej przydatny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś  to na jakimś schemacie rozrysować tak abym to zatrybił i biorąc pod uwagę ze z zawodu jestem kucharzem !

Ja później wkleję schemat mojej instalacji !

A tak na marginesie chciałbym ci podziękować za zainteresowanie tematem bo inni jakoś się nie udzielają a tak to nie bardzo bym wiedział jak ruszyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz i masz 3 wersje, różniące się jedynie wpięciem powrotu grzania CWU - pierwszy do mufy cyrkulacji wg mnie jest najlepszy, pozostałe to wg gustu.

Mam nadzieję że rozumiesz co i jak, oczywiście ten zawór przełączający na układzie solarnym może być auto ( 3 -D) lub na 2 zaworach kulowych ręcznych.

 

Pozdr.

 

PS Mam nadzieję że jako kucharz góralską herbatkę umiesz przygotować. :D

post-18578-0-52993300-1395499866_thumb.jpg

post-18578-0-48373100-1395499947_thumb.jpg

post-18578-0-78742700-1395500037_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za schematy maj jednak prośbę o dopisanie "Legendy" bo jak pisałem nie mam wyksztalcenie w tym kierunku i nie bardzo wiem co oznaczają poszczególne elementy tzn domyślam się ale chce być pewny .

 

A jeszcze jedno czy można łączyć te rury solarne nierdzewne ? czy lepiej unikać łączeń

chodzi o to że są odcinki albo 15 m albo 20m a ja potrzebuję 16lub 17m

 

Jaka jest minimalna grubość otuliny na takiej rurce bo są różne grubości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka tam legenda - po lewej stronie na dole - zawór przełączający obiegu glikolu - albo zawór - drogowy, przełączany ręcznie albo 2 zawory kulowe - też przełączane ręcznie.

wyżej po lewej - grupa pompowa dla solara, oczywiście brak potrzebnego naczynia przeponowego na powrocie ( białego), najwyżej solary.

Zasobnik po lewej to CWU z 2 wężownicami, do dolnej wężownicy podłączony solar do górnej kocioł  , oczywiście+ pompa CWU , zasobnik po prawej to stary zasobnik  z 3 wariantami podłączenia.

Po lewej na dole kocioł, powyżej CO.

BRAK - zaworów bezpieczeństwa, zaworów zwrotnych i innych drobnych elementów.

Co do łączenia rur ze stali nierdzewnej to są skręcane złączki Hewalexa - cały system , razem z odpowiednimi rurami -. http://www.hewalex.pl/oferta/rura-elastyczna-ze-stali-nierdzewnej-typu-snp/ - tam rury są w odcinkach 50mb

Ale uwaga jest wiele systemów połączeń i rury z jednych mogą nie pasować do drugich , jedne można tylko lutować, inne skręcać lub lutować.

Do takiej instalacji idzie specjalna izolacja wysokotemperaturowa - taka szara do CO może wytrzymać tylko na powrocie, na zasilaniu już nie.

A grubość - to im grubsza tym lepsza.

 

pozdr.

 

Jak coś nie wiesz to pytaj 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam solarny kupione

Doradźcie proszę znalazłem taką oto rurę solarną  na allegro http://allegro.pl/przewod-elastyczny-dn16-rura-solarna-solarny-inox-i4112311726.html

Jest ona w zaskakująco dobrej cenie a co jeszcze sprzedawana na metry a nie odcinki jak u innych

Pytanie moje jest związane z otuliną która jest na tej rurce  piszą ze otulina ma 10mm ale jest z jakiegoś innego materiału i jest odpowiednikiem otuliny 13mm czy to prawda czy mogę ją kupić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że jest w dobrej cenie to świadczy że coś jest słabsze - pewnie izolacja, pamiętaj zasada jest prosta im grubsza izolacja tym lepsza, jedyny plus to zarobione końcówki.

A cena to przy 30mb ponad 1000zl - czy taka dobra?

Nie wiem jak będziesz prowadził rurę do kolektorów ale przeważnie wychodzi jedna rura dłuższa , druga krótsza a tu masz obie jednakowej długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

A cena to przy 30mb ponad 1000zl - czy taka dobra?

A zła ? jeśli masz namiar do tańszej rury do prosiłbym i link

Na innych aukcjach ponad 1000zł  kosztuje 20 mb a na jeszcze innych muszę kupić 50mb również za 1000 zl ale pojedynczego

A orientujesz się co to za izolacja na tym jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup to co podawałeś, najwyżej będzie trzeba izolację wzmocnić przez ewentualne dodatkowe owinięcie wełną mineralną.

Oczywiście owiniesz po za dachem, na dachu tylko ta co jest na rurze,

Ten zakup ma dwie zalety - na metry i z końcówkami.

Co to za izolacja to nie wiem - PES to poliester, teoretycznie dobra, tylko 10mm to trochę cienka, standard to 15 lub nawet 20mm 

Może się okazać że pojedyncza rura będzie lepszym rozwiązaniem i dod będzie miała grubszą izolację - w lecie to mniej istotne, ale w okresach przejściowych kiedy każdy stopień temp się liczy to może problem być 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowo to jest 13mm ale są wieksze i lepsze - np tu http://www.enbra.pl/kolektory-sloneczne/kolektory-na-glikol/izolacje/160-rura-ze-stali-nierdzewnej-z-izolacja

 

Tu masz ulotkę potentata na rynku - to jakby Mercedes izolacji  http://www.armacell.com/WWW/armacell/ACwwwAttach.nsf/ansFiles/ArmaflexDuoSolar_PL.pdf/$File/ArmaflexDuoSolar_PL.pdf

 

Jak już masz kupić to weź 13mm to przecież o 1/3 mniejsze straty ciepła niż 10mm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Mam pytanie odnośnie sterownika do pieca otóż wywaliłem dmuchawę i palę od góry z miarkownikiem ciągu rewelacyjna sprawa ale do żeczy stary sterownik do dmuchawy obsługiwał tylko 1 pompe a teraz według schematów będę musiał dołożyć drugą pompę do CWU  

Jaki byś polecił sterownik tak aby sterował pompą cwu tak aby nie wychładzał wody w bojlerze

Mam zamiar założyć również zawór trójdrożny lub 4d nie wiem który lepszy

Ze sterowaniem elektronicznym czy może być taki zwykły

Sterownik od solarow dokładnie mam taki http://allegro.pl/sterownik-kolektor-sloneczny-st-402-n-solary-hit-i4116516957.html wymaga podłączenia 2 czujników temperatury do dolnej wężownicy i górnej gdzie w takim razie zamontować czujki do sterownika od pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Informacja dla kolegi który kupił wymiennik stalmetu polecam wymiane anody przed upływem roku i życze powodzenia w walce z serwisem u mnie zasobnik 250 pionowy wytrzymał 1 rok i 3 miesiące wywaliło dziure na płaszczu serwis mnie zlał odpaliłem palnik i pospawałem po tygodniu wyleciała następna na górnym deklu .*** robione z puszek po konserwie pochytrzyłem się na cene mea culpa 

Ludzie mijajcie  STALMET szerokim łukiem po obraniu z pianki obraz nędzy i rozpaczy miał być emaliowany w środku ja przy spawaniu nie słyszałem strzelającej emali z zewnątrz spawy na trzy razy poprawiane a dekle to chyba gość w gumiokach skokoł coby wytłoczyć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się po co dłubałeś przy nim przecież miałeś gwarancje do momentu jak zacząłeś dłubać.  

Trzeba było zgłosić sprawę do rzecznika lub złożyć pozew. A teraz to już pozamiatane ! Przecież kupujący ma w końcu jakieś prawa.

 

Może trafiłeś na jakiś felerny egzemplarz (mam taką nadzieje) bo to pierwsza negatywna opinia przed zakupem sprawdzałem w necie i nie znalazłem żadnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Powiedzcie mi taką rzecz

Solarki założone pod kątem 51 st. dokładnie na południe czyli w okolicach 12 słońce świeci dokładnie w kolektorki  zaczyna około 7 a kończy około 16

Mam założone 3 panele 

 

Zauważyłem ze w upalne dni grzeje wodę dosyć szybko ale  do pewnego stopnia tak do 50 st a potem trwa to dosyć długo aby doszło do 70.

Przy tych upałach było max 74st na górnej jak i na dolnej wężownicy .

 

Zauważylem również że mam dosyć sporą stratę przesyłową szczególnie przy wysokich temperaturach  tzn. na kolektorze jest np. 75 st a termometr na pompie pokazuje jakieś 7-8 stopni mniej

 

 

Temperatura kolektorów nie przekroczyła ani razu 90 st choć zbiornik po nocy wskazywał w górnej części ponad 65 stopni

 

Rura jaką posiadam to karbowana 16 w otulinie ht 13mm a długość przewodów to jakieś 22m x2

Czy dołożenie dodatkowej otuliny np. tej szarej o grubości scianki 9mm coś zmieni czy nie bardzo ?

czy taka strata jest w normie czy nie ?

 

solarki mam zamontowane w takiej konfiguracji przepływ zalecany to 1,1l/m na kolektor  ja mam ustawiony aitomatyczny z maxymalnym 3.5l/m 

post-58127-0-82556700-1402421574_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.