Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problemy Z Ogrzewaniem Podłogowym


MikiQ

Rekomendowane odpowiedzi

Ja już z tego nic nie kumam. Czym więcej czytam tym mniej wiem. Czyli jak zamontuję zawór 4D z siłownikiem sterowanym przez sterownik pieca to muszę założyć pompę kotłową oraz dodatkowo jeszcze zawór 3D też z siłownikiem na podłogówkę - nim co będzie sterować?

Odpowiedź w poście #49, im bardziej się w temat zagłębiasz tym gorzej.

A my nadal np nie wiemy jaki masz kocioł, i czy masz grzejniki?

Ale tych drugich pewnie nie masz, tylko CWU i podłoga .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł Dakon FB 20 z podajnikiem, 3 grzejniki (garaż i dwie łazienki) zasilanie do nich i do zbiornika CWU jest przed zaworem 3D.

Czyli wychodzi na to żeby tylko wymienić ten zawór 3D termostatyczny na 3D z siłownikiem sterowanym z pieca i będzie ok - i w tym przypadku nie potrzebuję pompy kotłowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem ci ci i jak a ty z pełnym szacunkiem nie rozumiesz w poście #49 jak byk stoi  - 

 

Powinna być pompa kotłowa z termostatem do ochrony powrotu kotła + na podłogówkę zawór 3-D albo regulowany siłownikiem albo termostatyczny.

 

 

To czemu się upierasz że tylko jedna pompa?

Przecież te grzejniki też muszą mieć swoją pompę, chyba że na grawitacji idą?

dodatkowo potrzeba ci pompę do CWU- grzanie wody, pompę do podłogówki, już nie ważne z jakim mieszaczem + ew pompę do ochrony powrotu kotła gdyż kocioł żeliwny jaki masz nie lubi dużych różnic temperatury między zasilaniem i  powrotem.

 

Teraz zrób remanent i zobacz co masz z tego co podałem ew dokup te brakujące pompy a firma niech daje zaw 3-d tylko dobrego prod + reg pogodowa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to wszystko mam. 3 grzejniki mają swoją pompe i cwu też ma swoją, teraz mam zawór termostatyczny i nad nim pompę do podlogowki na zasilaniu. Dlatego pytam czy do tego co mam trzeba dołożyć zawór 4d czy można nim zastąpić zawór 3d , bo ze trzeba dodatkową pompę kotlowa przy zaworze 4d to zrozumiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rysunku po lewej stronie od piecia jest pompa i zz — czy tutaj też jest jakiś zawór? Bo jakoś to się będzie mieszać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest ta pompa ochrony kotła , którą ci proponuje,

Służy ona do podmieszania gorącej wody z wyjścia kotła  z wodą powracającą na kocioł ,  tam trzeba dodatkowo czujnik przylgowy temp powrotu na rurze powrotnej załączający pompę 

która pracując na krótkim obiegu miesza ciepłą wodę z zimną - zz to zawór zwrotny, musi być jeszcze zawór grzybkowy, pokrętny do ustawienia ilości wody płynącej w tym obiegu.

Ta pompa może być słaba np 25/40 , pracować będzie na 1 biegu.

resztę to pewnie masz tak jak narysowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz wreszcie wszystko kumam. A jakby pompę kotlowa zamontować na powrocie zaraz przy piecu a w miejscu zaworu 3d zamonowac 4d to nie będzie to samo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. To w takim razie jaką tą pompę na mały obieg? I jak to teraz rozwiązać? Dopłacać mu do tej pompy czy nie?

tak bedziesz musiał dopłacić a pompa najmniejsza jaką dostaniesz 25/20,25/40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już widzę że jest decyzja , to teraz się zastanów jak ustawić na powrocie kotła np 55C a na zasilaniu podłogówki - 30C?

tego na samym 4-D nie  wykonasz.

no troszke automatyki trzeba zamontowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabaret ok - może faktycznie tak to wygląda ale chce mieć pewność żeby w końcu zrobić to tak jak się należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poście #56 jest dobry schemat i tam nie ma zaw 4-d , brak tylko automatyki,

W stosunku zmian do twojego schematu wg którego masz wykonane to należy wymienić obecny zaw 3-D na większy i dostawić tą pompę mieszającą + automatyka czyli czujniki temperatury zewnętrznej, czujniki temp wody powrotnej na kocioł i wody na podłogę + siłownik mieszacza ze sterowaniem

jak chcesz z zaw 4-D to szukaj innego schematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kolego MikiQ powiedz co ty chcesz uzyskać?

Masz już wykonaną instalację, w której potrzeba niewielkie zmiany a ty chcesz robić od nowa całość.

Ja w kwestiach stosowania zaworu 4-d jestem jego przeciwnikiem, szczególnie do zasilania podłogówki z mieszaniem automatycznym.

 

 

więc pytanie czy to dobrze to nie do mnie - wg mnie tam gdzie jest zawór 4-d to jest źle.

 

Z resztą brak nadal pompy krótkiego obiegu zaw 4-D - czyli na rurach 1" to nie będzie poprawnie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator który ma mi to poprawić w ramach gwarancji stwierdził że lepszym rozwiązaniem będzie zawór 4D z siłownikiem i sterowaniem pogodowym. Stwierdził także że przy tak małym kotle nie ma sensu stosować pompy krótkiego obiegu. Nie chcę żeby znowu coś *** a jak mu powiem, żeby mi to zrobił po mojemu (tak jak mi tutaj radzicie) to jak coś będzie nie tak to będę to musiał poprawiać samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak to właśnie wygląda:

- ja mu mówię żeby założył zawór 3D on że lepszym rozwiązaniem będzie zawór 4D 

- ja mu mówię że powinna być pompa kotła a on mi na to że nie potrzeba. Krew mnie zalewa z tym gościem.

 

W takim razie wysyłam do niego maila z informacjami z postu #56 i #58.

Zamieniam zawór na 3D z siłownikiem - czy vomix jest dobrym producentem i dokładam te rzeczy o których pisałeś w tych postach. 

 

Jakbyś potrzebował muzyka na ślub, wesel ... daj znać, coś pokombinujemy (akurat jestem z tej branży)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pewnie dlatego takie zakłada.

 

To o takie coś chodzi http://www.unisan.net.pl/-p-1192.html

i jeszcze zawór grzybkowy - jaki? Taki zwykły, prosty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś takiego , może być też inny np elektroniczny  ma on krótszy czas reakcji np http://allegro.pl/sterownik-do-kazdej-pompy-termostat-pilot-r-domer-i3903018774.html,

 

co do zaw  to taki http://www.unisan.net.pl/zawr-przelotowy-eliwny-dn20-figm83-p-876.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Sambor jeszcze jedno pytanie - czy rozwiązanie które zaproponowałeś to nie jest prostsze zastąpienie zaworu 4D? Bo zasada działania w obu przypadkach jest taka sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie do końca tak, w zaworze 4-D temperatury wyjść z mieszacza są powiązane ze sobą - jak jedna rośnie to druga maleje, zaw 4-D to rozwiązanie dla grzejników gdzie nie jest tak istotna temp zasilania instalacji  jak w przypadku instalacji podłogowej.

W mojej propozycji masz niezależną regulację temp na podłogę + stabilizację temp powrotu.

W przypadku 4-D jak jedną temp podnosisz to druga się zmniejsza - wynika to z mieszania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.