Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problemy Z Ogrzewaniem Podłogowym


MikiQ

Rekomendowane odpowiedzi

Ok. Czyli VTA 572 o Kvs 4,5 w 100% wystarczy? Skoro ze wstępnych wyliczeń wynika, że pompa będzie pracować na maksimum to może ją też im kazać wymienić? Jeżeli tak to na jaką żeby było ok?

 

Tak się zastawiam czy w tej sytuacji nie zastosować zaworu 4D ale tu musiałbym dołożyć pompę kotłową, siłownik oraz sterownik do niego tylko wydaję mi się komfort będzie lepszy.

Co będzie bardziej ekonomiczne:

-  zawór 3D termostatyczny (VTA 572)  i wyłączana pompa co po osiągnięciu temperatury ustawionej w pomieszczeniu tak mam to teraz zrobione czy zawór 4D sterowany przez pogodówkę która będzie obniżała temp zasilającą podłogówkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 3-D  VTA572  5/4" o numerze katalogowym 3170 05 00 wystarczy na pewno.

Zawór 3-D VTA572 1"   o numerze katalogowym 3170 02 00 powinien wystarczyć ale będzie na styk.

Ja wymieniłbym na 3-D 5/4 " a ty jak chcesz, pompę bym zostawił

Pisząc o komforcie to piszesz o rzeczy względnej, zaś technicznie to jest praktycznie to samo- jak masz wyłączanie pompy przy określonej temperaturze w pomieszczeniu czyli dokładna regulacja temp wody nie jest potrzebna.

 

Wybór jest twój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie ma to znaczenia że instalacja w kotłowni jest na zrobiona na rurach calowych? Mogę w takim wypadku zastosować zawór 5/4?

 

Tylko w takiej sytuacji jak jest teraz to pomieszczenia są nagrzewane przez słońce wpadające przez okno i do wieczora zanim temperatura w pomieszczeniu spadnie do zadanych 23,4 st podłoga jest już zimna i jest to mało komfortowe. A tak pogodówka nie doprowadziłaby do tego - dobrze rozumuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać zawór 5/4" do instalacji na rurach 1' , rura ma dużo większą przepustowość niż zawór 3-d, z resztą zawór 4-d też miałby wymiar około 6/4"

 

Tu trzeba zmienić lokalizację czujki na  pomieszczenie nie nasłonecznione.

 

Jak chcesz to rób na pogodowej regulacji, ale to nie jest takie proste - nasłonecznione pomieszczenie z termostatem pokojowym będzie nadal przegrzewane  a pozostałe mogą być niedogrzewane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam jeszcze jedną prośbę. W jaki sposób wytłumaczyć temu partaczowi który rozbił tą instalację że ma założyć akurat zawór 3-D  VTA572  5/4" o numerze katalogowym 3170 05 00?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

złoś mu że towar który zamontował jest niezgodny z zamówieniem i tyle ,nic nie musisz tłumaczyć jak zna prawo powinien się pojawić na drugi dzień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam jeszcze jedną prośbę. W jaki sposób wytłumaczyć temu partaczowi który rozbił tą instalację że ma założyć akurat zawór 3-D  VTA572  5/4" o numerze katalogowym 3170 05 00?

Wstępne wyliczenia są w poście#25 a prawidłowy to właśnie ten z postu #30, 

 

Ale ciebie to nie powinno obchodzić - ma działać z przepływem  po 2l/min na każdej pętli! 

A jak ma być poprawa za jego kasę to ten zawór najtaniej wyjdzie a za naukę to nie ci flaszkę postawi  :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, że tak ci głowę zawracam ale trochę jeszcze posiedziałem, poczytałem i może by założyć taki zawór 3D ESBE WRG131 1160 10 00 lub 1160 11 00 -z siłownikiem którym będzie sterował piec i pogodówka - przypływ większy i znalazłem kilka opinii że przy tak dużych instalacjach nie wskazane jest stosowanie zaworów termostatycznych. I teraz nie wiem czy istnieje aż taka dowolność czy po prostu ktoś doradza to do czego sam jest przyzwyczajony? Czy ochrona kotła przez zawór 4D jest, aż tak potrzebna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz to daj VGR131 1", ale pamiętaj że to podwyższenie ceny - zawór + siłownik + sterownik - ma więcej możliwości , ale ta na prawidłowym zaworze 3-D będzie dobrze działać do 150- 200m2

 

Ochronę powrotu kotła najlepiej wykonać przez instalację pompy kotłowej z czujnikiem temp na powrocie - całkowicie nie zależną od innych regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'Ochronę powrotu kotła najlepiej wykonać przez instalację pompy kotłowej z czujnikiem temp na powrocie - całkowicie nie zależną od innych regulacji.' - ale to wtedy muszę użyć zawór 4D?

 

Ja mam w sumie 255m2 ( 92 na dole, 163 na górze) to co w takiej sytuacji zastosować?

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz pompę kotłową to nie potrzeba 4-d !

 

Na 4-D są dodatkowe straty na przepływie i wymaga on też pompy krótkiego obiegu.

 

Do tak dużej powierzchni na pewno trzeba ochronę kotła najlepiej z pompą kotłową i np zaw  VGR 131 1" z siłownikiem i reg pogodową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przed chwilą dzwonił do mnie instalator i chyba wie o co chodzi bo potwierdził termin na przyszły tydzień, ale powiedział że nie trzeba montować pompy na krótkim obiegu przy zaworze 4d. Będzie to działać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'sam zawór 4-d na podłogę to trochę za mało, ale może dojdzie z tym do ładu' - tego nie rozumiem.

Jak chce to może mi zamontować pompę na krótkim obiegu ale muszę mu za nią zapłacić ale twierdzi, że jest to zbędny wydatek. Nie wiem czy mam rację ale czy ta pompa nie powinna być w ramach reklamacji. Doradź coś bo gościu ma przysłać pracowników we wtorek żeby to zrobili i nie wiem czy walczyć z nim dalej, bo w sumie jak by mi wymienił ten zawór termostatyczny na zwykły 3D to w takim przypadku pompa nie jest potrzebna. Ewentualnie jaką pompę na krótki obieg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co wy robicie pogodówke ?

 mieliscie tylko wymienic zawór na wiekszy kvs min 2,5

No tak się właśnie zastanawiam, że jak już robi to niech mi to przygotuje pod pogodówkę bo z tego co poczytałem to bardziej komfortowe rozwiązanie w obsłudze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'sam zawór 4-d na podłogę to trochę za mało, ale może dojdzie z tym do ładu' - tego nie rozumiem.

Jak chce to może mi zamontować pompę na krótkim obiegu ale muszę mu za nią zapłacić ale twierdzi, że jest to zbędny wydatek. Nie wiem czy mam rację ale czy ta pompa nie powinna być w ramach reklamacji. Doradź coś bo gościu ma przysłać pracowników we wtorek żeby to zrobili i nie wiem czy walczyć z nim dalej, bo w sumie jak by mi wymienił ten zawór termostatyczny na zwykły 3D to w takim przypadku pompa nie jest potrzebna. Ewentualnie jaką pompę na krótki obieg?

jesli montujesz 4d czyli masz dwa obiegi to musisz mieć dwie pompy jedna na podłogówkę a druga na powrocie do kotła no nie da sie inaczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. To w takim razie jaką tą pompę na mały obieg? I jak to teraz rozwiązać? Dopłacać mu do tej pompy czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Ok. To w takim razie jaką tą pompę na mały obieg? I jak to teraz rozwiązać? Dopłacać mu do tej pompy czy nie?

Niskiej mocy na powrocie obiegu kotlowego. A za pompe to bedziesz chyba musial zaplacic. Gdybys zalozyl ja od razu tez nikt nie dalby jej darmo. A robocizna juz nie. Reklamacja to reklamacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Moze sie nie znam. Ale do sterowania pompy obiegu kotlowego sterownik jaki sie stosuje do CWU. Do zaworu silownik i sterownik taki co obsluguje zawor 4D do grzania podlogowki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już z tego nic nie kumam. Czym więcej czytam tym mniej wiem. Czyli jak zamontuję zawór 4D z siłownikiem sterowanym przez sterownik pieca to muszę założyć pompę kotłową oraz dodatkowo jeszcze zawór 3D też z siłownikiem na podłogówkę - nim co będzie sterować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.