Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problemy Z Ogrzewaniem Podłogowym


MikiQ

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Mam taki o to problem z ogrzewaniem podłogowym tzn. na dole jest ok a na górze nie bardzo (grzeje ale jest trochę chłodniej niż na dole). Na górnym rozdzielaczu zamontowałem nawet przepływomierze żeby zobaczyć jaki jest przepływ i nawet przy zamkniętym dolnym rozdzielaczu uzyskuję tylko jakieś 1 - 1/5 litra na minutę - to chyba trochę za mało. W instalacji zamontowany jest zawór 3d ESBE termostatyczny i jedna pompa jakiejś firmy RED 25-60-180 na całą podłogówkę (ok. 250 m2) pracująca na 3 biegu. Szef firmy która mi to robiła twierdzi że to wina tego zaworu i chce go wymienić na taki sterowany za pomocą siłownika ale problem jest taki że nie ma zamiaru zabrać tego starego zaworu w rozliczeniu - skoro sami robili projekt i wykonanie całego ogrzewania to wydaje mi się, że nie powinienem płacić drugi raz za to samo. Może mi ktoś pomóc w rozwianiu wątpliwości.

 

Pozdrawiam

Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Mam taki o to problem z ogrzewaniem podłogowym tzn. na dole jest ok a na górze nie bardzo (grzeje ale jest trochę chłodniej niż na dole). Na górnym rozdzielaczu zamontowałem nawet przepływomierze żeby zobaczyć jaki jest przepływ i nawet przy zamkniętym dolnym rozdzielaczu uzyskuję tylko jakieś 1 - 1/5 litra na minutę - to chyba trochę za mało. W instalacji zamontowany jest zawór 3d ESBE termostatyczny i jedna pompa jakiejś firmy RED 25-60-180 na całą podłogówkę (ok. 250 m2) pracująca na 3 biegu. Szef firmy która mi to robiła twierdzi że to wina tego zaworu i chce go wymienić na taki sterowany za pomocą siłownika ale problem jest taki że nie ma zamiaru zabrać tego starego zaworu w rozliczeniu - skoro sami robili projekt i wykonanie całego ogrzewania to wydaje mi się, że nie powinienem płacić drugi raz za to samo. Może mi ktoś pomóc w rozwianiu wątpliwości.

 

Pozdrawiam

Mikołaj

daj foto mieszacza i typ zaworu 3d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór ESBE termostatyczny ale nie jestem w stanie nic z niego odczytać bo jest tak zamontowany, że prawie nie mam do niego podejścia żeby cokolwiek zobaczyć.

post-40098-0-35902400-1393064831_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba jest VTA3XX  zobacz od tyłu lusterkiem -jaki zakres temp i dokładny typ.

Jeżeli to jest VTA 3XX to jest za mały - u ciebie nawet VTA5XX może być na mały, lecz tu trzeba przeliczyć całą instalację.

Zawór termostatyczny jest o tyle dobry że trzyma zadaną temp i 2-3 x na sezon zmieniasz nastawy.

 

Jeżeli dasz zawór z siłownikiem - to min 11/4" oraz trzeba do niego sterowanie sterownikiem i np czujką pogodową zewnętrzną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem ten zawór i to jest VTA322 20-43stopni.

Tak pompa jest powyżej zaworu i pompuje do góry.

Jesteście w stanie to jakoś przeliczyć jaki musiałbym dać ten zawór (termostatyczny i/lub nie)  żeby to zaczęło dobrze działać?

Mogę podać dokładne długości pętli na górze i na dole. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tabeli na stronie producenta wychodzi, że przy rozmiarze gwintu 3/4" ma Kvs 1,5 a przy 1" 1,6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tabeli na stronie producenta wychodzi, że przy rozmiarze gwintu 3/4" ma Kvs 1,5 a przy 1" 1,6.

no to mało w kazdym rozmiarze sa przynajmnie dwa kvs ,mozesz mieć z gwinetm calowym i kvs 4 albo i wiecej ,a ty potrzebujesz około 3 i bedzie ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym że mam zamiar zacząć walkę z instalatorem żeby poprawił błędnie zaprojektowaną i wykonaną instalację potrzebuję konkretnych informacji żeby mnie niczym nie zagiął:

- ile jest wody w mb instalacji ogrzewania podłogowego. Na tej podstawie policzę sobie przepustowość takiego zaworu i dobiorę już konkretny który będę chciał żeby mi zamontował. 

 

Czy może lepiej jest wywalić tan zawór 3D, przerobić trochę kotłownię i zamontować 4D z siłownikiem i sterownikiem pogodowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to juz zalezy od ciebie jesoi zamontujesz 3 lub 4D to dochodzi ci koszt pogodówki a tak to tylko wymienisz zawór termostatyczny na wiekszy i po problemie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i tak nie ja będę wymieniał ten zawór tylko instalator który robił tą instalację. Możesz podać mi jak policzyć ilość wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest ci potrzebna ilość wody , tylko przepływ - na poziomie 1,5-2l/min x ilość pętli  x 60min =  tu wpisz co wyjdzie i z wykresu dobierz przepływ 

Poniżej zasady doboru wg ESBE , nie uwzględniają oporów instalacji, czyli lepiej jest wybrać większy zawór niż dodatkowo pompę zmieniać, 

zasady doboru VTA 1.pdf

dobór ESBE VTA.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic z tego nie kumam.

"1,5-2l/min x ilość pętli  w mb? x 60min =  tu wpisz co wyjdzie i z wykresu dobierz przepływ"

 

Przypuśćmy: 2l/min x 100 x 60min=no to wychodzi 12000 i co dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla podłogówki delta 10  to ty optymista jesteś, tu trzeba przyjąć 5C

no tam malutkie petle są to 5st ,jak jest 120-160m to delta 10 wychodzi jak nic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś jeszcze wytłumaczyć co to jest ta delta i jaką przyjąć wartość, bo tak jak pisałem wcześniej nie chcę żeby instalator który mam mi to wykonać na gwarancji niczym mnie nie zagiął a podejrzewam że nie będzie łatwo.

Na dole mam 7 pętli o łącznej długości 418 mb a na górze 10 o długości 707 mb. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delta to różnica pomiędzy temp zasilającą pętlę a temp powrotu z pętli - im większa pętla tym delta będzie większa - przeważnie to się wstepnie delte  przyjmuje 5C przy długich 7,5C

Masz to opisane w tych mat które podawałem - zasady doboru VTA-1, z drugiego załącznika możesz określić jaki będzie spadek ciśnienia na zaworze mieszającym - powinien być w zakresie 5-15 kPa - czyli nie więcej niż 1,5m słupa wody,

 

Dodatkowo na pętli do 80m masz spadek ciśnienia ok 2m sł wody + 0,5m sł wody na pozostałe opory instalacji to pompa musi mieć wydatek 2m3 przy oporach ciśnienia 4m sł wody - od razu można sprawdzić pompę - wg jej charakterystyki pracy - czy wyda?

 

Z charakterystyki wydatku pompy RED 25-60 wynika że przy wydatku 2m3/h wysokośc podnoszenia będzie ok 3,8m sł wody - czyli pompa może wydać na styk, lub nie w zależności jaki zastosujesz zawór mieszający - powinien być o jak największym kvs czyli VTA 572 o kvs 4,5 ew o numer większy ale to przesada.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.